زیبایی و سلامتپیشگیری بهتر از درمان

آتش بازی ؛ آیا ممکن است تماشای آتش بازی سلامت شما را به خطر بیندازد؟

ارز دیجیتال
ارز دیجیتال
آتش بازی ؛ آیا ممکن است تماشای آتش بازی سلامت شما را به خطر بیندازد؟Reviewed by فتح اللهی on Jul 3Rating: 4.5آتش بازی ؛ آیا ممکن است تماشای آتش بازی سلامت شما را به خطر بیندازد؟هر بار که یک نمایش آتش بازی در نزدیکی شما وجود دارد، شما احتمالا دیده اید که چگونه سگتان با لرزش در زیر تخت پنهان می شود و اصلا نمی تواند آرام شود.

هر بار که یک نمایش آتش بازی در نزدیکی شما وجود دارد، شما احتمالا دیده اید که چگونه سگتان با لرزش در زیر تخت پنهان می شود و اصلا نمی تواند آرام شود. خوب، به گفته برخی از متخصصان، مشخص شده است که سگ شما ممکن است دچار شرایط خاصی شده باشد.
مشکل آتش بازی
چندین قرن است که در سراسر جهان، انفجارهای با صدای بلند، روشن، رنگارنگ و شاد ایجاد شده توسط آتش بازی، بخش مهمی از همه جشن های عمومی بوده است.
(درست است که چینی ها ۲۰۰۰ سال پیش آتش بازی را اختراع کرده اند، اما در آن زمان هدف آن ها را برای تولید آن، اهداف سازگاری مانند ترساندن ارواح و صحرانشینان بوده است.)
بنابراین ممکن است با دانستن این موضوع سوپرایز شوید که کارشناسان هواشناسی و همچنین بسیاری از متخصصان ریه، نمایش های آتش بازی را با نوع خاصی از ناراحتی مرتبط می دانند. ما اکنون می دانیم آتش بازی، می تواند میزان قابل ملاحظه ای از آلودگی هوا و برخی مواد شیمیایی بسیار تحریک کننده را ایجاد کند. بدتر اینکه آلودگی هوای مرتبط با آتش بازی می تواند در افراد مبتلا به بیماری های ریه و قلب پیش رفته، باعث مشکلات پزشکی شود.
آتش بازی و کیفیت هوا
چندین محقق زیست محیطی در بسیاری از نقاط جهان، کیفیت هوای حاصل از نمایش های آتش بازی را مورد مطالعه قرار داده اند. همه این مطالعات نشان داده اند آتش بازی باعث می شود که بسیاری از آلودگی ها در هوا ایجاد شود که هیچ کدام از ما نمی خواهیم آن ها را تنفس کنیم.
آتش بازی هوایی، حاوی مواد شیمیایی قابل احتراق فشرده شده است که به دقت طراحی شده اند تا جلوه های صوتی و بصری ویژه ای را هنگام آتش گرفتن تولید کنند.
پودر سیاه (مخلوطی از زغال چوب، گوگرد و نیترات پتاسیم) برای بالا بردن پوسته در هوا و سپس (با استفاده از فیوز زمانی) برای روشن شدن انفجار استفاده می شود . انفجار، “ستاره ها” را (اجسام کوچک و کروی که در هنگام احتراق آرام تر می سوزند) در تمام جهات به حرکت وا می دارد. این ها همان ستاره هایی هستند که جرقه های روشن و خیره کننده ای را ایجاد می کنند و ما را بسیار خوشحال می کند.
خود ستاره ها ممکن است دارای پوسته های کوچک تری باشند که باعث انفجارهای چند مرحله ای می شوند.
شمار زیادی از مواد شیمیایی برای ایجاد همه رنگ هایی که هنگام انفجار آتش بازی می بینیم، استفاده می شوند. به عنوان مثال، ترکیبات سدیم رنگ های زرد را ایجاد می کنند؛ ترکیبات باریم سبز را ایجاد می کنند؛ ترکیبات مس باعث ایجاد رنگ های آبی می شوند. و ترکیبات استرانسیوم و لیتیوم قرمز ها را ایجاد می کنند. سایر مواد شیمیایی مانند سرب، آرسنیک، منگنز، آلومینیوم، کادمیوم و آهن برای ایجاد اثرات مختلف استفاده می شود.
بسیاری از مواد شیمیایی که هنگام انفجار آتش بازی به هوا پرتاب می شوند، به طور کامل توسط احتراق مصرف نمی شوند. این برای هر کسی که در مجاورت یک نمایش آتش بازی همه دودها را دیده و آن هوای اسیدی را استشمام کرده، واضح است. مشخص شده است که آتش بازی باعث ایجاد مقدار قابل توجهی آلودگی در هوا می شود.
علاوه بر انواع استاندارد آلاينده هاي گازي که از سوزاندن هيدروکربن ها (مانند دي اکسيد کربن، دي اکسيد گوگرد و مونوکسيد کربن) بوجود مي آيند، انفجار مواد آتش بازی انواع مختلف مواد ديگر را در جو آزاد مي کند. بسیاری از این مواد در شکل ذرات هوا هستند که اندازه آن ها طوری است که می توانند هنگام تنفس وارد ریه ما شوند. ذرات هوايي که توسط آتش بازی توليد مي شوند، اغلب حاوي مواد مختلف فلزي هستند که در ساخت آتش بازی به کار می روند.
مطالعات متعدد در مورد کیفیت هوا در اطراف مناطقی که در آن ها آتش بازی انجام شده است نشان می دهد که در این مناطق آلودگی هوای فوری و قابل توجهی وجود دارد. مدت زمانی که پس از نمایش آتش بازی کیفیت هوا ضعیف است ، و مساحت ناحیه ای که تحت تاثیر قرار می گیرد بسیار متفاوت است و مربوط به توپوگرافی محلی و (به ویژه) ویژگی های آب و هوایی، مانند سرعت باد، رطوبت و بارش است. اما به طور کلی کیفیت هوا حداقل چند ساعت پس از نمایش آتش بازی تحت تاثیر قرار می گیرد.
چه مشکلات پزشکی با نمایش آتش بازی مرتبط هستند؟
به خوبی مشخص شده است که ذرات هوايي که معمولا از طریق آتش بازی تولید می شوند، می توانند در افرادی که از قبل به بیماری های ریوی مبتلا بوده اند، باعث ایجاد مشکلات ریوی شوند.
در افراد مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD)، میزان بالای ذرات هوا به شدت با گلودرد (تنگی نفس)، تشدید مشکلات ریوی و افزایش میزان بستری و مرگ مرتبط است. با این که مشکلات پزشکی بدتر به طور مستقیم با نمایش آتش بازی مرتبط نیستند، کارشناسان معتقدند که تولید محصولات ناشی از آتش بازی مطمئنا مشکلات مشابهی را ایجاد می کند.
در افراد مبتلا به آسم، به وضوح نشان داده شده که آلودگی هوای ناشی از آتش بازی باعث ایجاد علائمی می شود. به طور خاص، در حین نزدیک شدن به نمایش آتش بازی ممکن است حملات خفیف و آسم، به سرعت رخ دهند. حداقل یک مرگ به یک حمله شدید آسم مربوط است که هنگامی که یک زدن در معرض دود متراکم آتش بازی قرار گرفته بود، برای او اتفاق افتاد.
در حالی که ثابت نشده است حملات قلبی و سایر مشکلات قلبی حاد به دلیل آلودگی هوا رخ می دهند، اما هر گونه علت کاهش سطح اکسیژن خون ممکن است برای یک فرد مبتلا به بیماری قلبی خطرناک باشد. به خصوص افراد مبتلا به آنژین ضعیف کنترل شده یا نارسایی قلبی می توانند در معرض خطر باشند.
چگونه از مشکلات مربوط به آتش بازی اجتناب کنیم
شکی نیست که تنوع منحصر به فرد آلاینده های تولید شده توسط آتش بازی بسیار نگران کننده هستند. با این حال، مشکلات پزشکی که توسط آلودگی هوای ناشی از آتش بازی ایجاد می شود، تقریبا مشابه مشکلات پزشکی ناشی از آلودگی هوا به طور معمول است.
تفاوت بزرگ این است که بر خلاف آلودگی معمولی هوا، آلودگی تولید شده توسط آتش بازی گذرا و برنامه ریزی شده است. ماهیت گذرای این رویداد آلودگی هوای از پیش برنامه ریزی شده معمولا برای جلوگیری از مشکلات به ما فرصت می دهد.
اگر فردی مبتلا به آسم یا COPD هستید، پیگیری شاخص کیفیت هوا (AQI) برای شما مفید است و با این کار می توانید از بدتر شدن علائم جلوگیری کنید، همچنین شما نباید به منطقه آتش بازی نزدیک شوید. اگر یک دفعه متوجه شدید که به منطقه آتش بازی نزدیک می شوید، باید تا جایی که می توانید از آن دور شوید و ترجیحا در خلاف جهت باد حرکت کنید. اگر می توانید وارد یک محیط سربسته شوید (ترجیحا یک محیط دارای تهویه مطبوع).
اگر فردی مبتلا به آسم هستید که نمی تواند از دیدن یک نمایش خوب آتش بازی دل بکند، باید برای جلوگیری از انسداد مجاری تنفسی از راه های هوایی از یک ماسک فیلتردار استفاده کنید و مطمئن شوید که اسپری آسم را همراه خود می برید.
اگر فرد سالمی هستید، به نظر می رسد خطر ابتلا به مشکلات سلامتی در رابطه با آتش بازی برای شما بسیار کم است. از سوی دیگر، ما واقعا نمی دانیم تنفس مجموعه ای از فلزات سمی و دیگر مواد هوایی تولید شده توسط انفجار آتش بازی می تواند چه عواقبی در دراز مدت (اگر وجود داشته باشد) برای شما داشته باشد. بسیار بعید است که این برای شما خوب باشد بنابراین منطقی ترین کار این است که نمایش آتش بازی را از دور تماشا کنید تا خطرات برای شما به حداقل برسند. سوزش و آبریزش چشم و بوی تند و خشن به این معنی است که شما در بدترین حالت ایستاده اید و باید جایتان را عوض کنید.
یک کلمه از بارونه
نمایش های آتش بازی، باعث آلودگی قابل توجه هوا می شوند و این آلودگی شامل برخی از مواد بسیار تند و بد است. با این حال، تا الان این طور به نظر می رسد که مشکلات پزشکی مرتبط با این آلودگی ها محدود به افرادی است که از قبل دچار مشکلات قلبی و ریوی، به خصوص آسم بوده اند. اگر یکی از این مشکلات را دارید، باید سعی کنید در زمان انفجار آتش بازی ها، از آن مناطق دور بمانید و ترجیحا به فضاهای سربسته بروید. بقیه افراد نیز باید سعی کند از یک فاصله معقول از نمایش آتش بازی لذت ببرد.

حتما بخوانید :
بازگشت سرطان ; 7 راه برای جلوگیری از بازگشت سرطان سینه
مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

ارز دیجیتال
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید