جراحی بینیجراحی زیباییزیبایی و سلامت

آنچه که هر بیمار باید درباره عمل جراحی بداند

آنچه که هر بیمار باید درباره عمل جراحی بداندReviewed by اعطاسی on Jun 21Rating: 4.5آنچه که هر بیمار باید درباره عمل جراحی بداندبررسی اجمالی عمل جراحی ، جراحی یک نوع روند درمان از طریق باز کردن قسمتی از بدن است. به طور سنتی، این کار توسط ایجاد یک برش و انجام عمل، و یا بررسی قسمت آسیب دیده بدن از طریق آن انجام می شود.

بررسی اجمالی عمل جراحی

جراحی یک نوع روند درمان از طریق باز کردن قسمتی از بدن است.

به طور سنتی، این کار توسط ایجاد یک برش و انجام عمل، و یا بررسی قسمت آسیب دیده بدن از طریق آن انجام می شود.

عمل جراحی در چند دهه اخیر به طور قابل توجهی تغییر کرده است، به طوری که برخی از عمل های جراحی دیگر نیاز به برش ندارند، و این پیشرفت سریع به دلیل وجود دانش و اطلاعات جدید و فراگیر که در دسترس است می تواند باعث گیج شدن بیماران شود.

اگر به شما گفته شده است که به عمل جراحی نیاز دارید، یا باید انجام عمل جراحی را در نظر داشته باشید، احتمالا سوالات زیادی برای شما به وجود آمده است و حتی ممکن است از انجام آن بترسید. درحالی که برنامه ریزی عمل جراحی می تواند همزمان استرس زا و پیچیده باشد، حقیقت این است که بیش از یک میلیون امریکایی در هر هفته عمل جراحی خود را با موفقیت پشت سر می گذارند و به همین دلیل است که با وجود استرس زا بودن عمل های جراحی، آن ها گامی بلند به سوی سلامتی و تندرستی هستند.

شرایط معمول جراحی

قبل از اینکه شروع به برنامه ریزی عمل جراحی خود کنید، باید با برخی اصطلاحات اساسی جراحی آشنا شوید تا بهتر بتوانید طرح عمل جراحی خود را درک کنید. در این جا برخی  از عباراتی که معمولا در برنامه ریزی یک جراحی استفاده می شود را بیان می کنیم:

  • جراحی بستری: این یک عمل است که در بیمارستان انجام می شود و انتظار می رود بیمار برای حداقل یک شبانه روز در بیمارستان بستری شود.
  • جراحی سرپایی: این روش در یک بیمارستان یا مرکز جراحی انجام می شود که بیمار پس از بیدار شدن و از بین رفتن کامل بیهوشی به خانه بر می گردد.
  • جراحی کم تهاجمی (لاپاروسکوپی): این یک روش جراحی جدید تر است که در آن به جای روش جراحی سنتی که از یک برش استفاده می شود، چند برش کوچک ایجاد می شود. این نوع جراحی معمولا به یک دوره بهبودی کوتاه تر از روش سنتی نیاز دارد.
  • جراحی باز سنتی: رویکرد سنتی استفاده از یک برش با طول کامل برای انجام یک عمل.
  • جراحی رباتیک: با استفاده از “دست” یک ربات که توسط یک جراح هدایت می شود، عمل جراحی انجام می شود. معمولا زمانی از این روش استفاده می شود که یک حرکت کوچک دست می تواند تاثیر بزرگی در نتیجه عمل به وجود بیاورد. زیرا دست ربات از دست انسان استوارتر و دقیق تر است.
  • جراحی انتخابی: این یک عمل جراحی است که برای درمان پزشکی لازم نیست. عمل های جراحی انتخابی به صورت انتتخابی انجام می شوند و می تواند صرفا آرایشی و بهداشتی یا برای بهبود زندگی باشد اما مطلقا ضروری نیست.
حتما بخوانید :
خواب بهتر ؛ ۶ نکته برای خواب بهتر

تصمیم گیری برای انجام عمل جراحی

 ممکن است شما یا یکی از نزدیکانتان برای مقاصد پزشکی یا زیبایی، انجام عمل جراحی را در نظر داشته باشید.

شما ممکن است دچار دردی باشید که می تواند به وسیله یک عمل جراحی خوب شود و یا زندگی شما با انجام یک عمل طولانی تر شود. به این دلایل و بسیاری دلایل دیگر، ممکن است مردم نیاز به عمل جراحی پیدا کنند.

برای بیمارانی که مطمئن نیستند یک عمل جراحی می خواهند، پرسیدن نظر یک فرد دوم راه فوق العاده ایست. قطعا این شامل صحبت با یک جراح دوم می شود تا ببینید که نظر او راجع به عمل جراحی چیست و آیا این کار را توصیه می کند یا خیر. ممکن است ملاقات با یک جراح برای نداشتن عمل جراحی زیاد با عقل جور درنیاید، اما کسی که می خواهد از عمل جراحی صرف نظر کند باید نظرات دیگر جراحان را نیز بداند زیرا ممکن است یک جراح اطلاعات بیشتری درباره روش های دیگر عمل جراحی به او بدهد.

برای بیمارانی که واقعا نمی خواهند عمل جراحی انجام دهند، نه گفتن قطعا گزینه مناسبیست. گاهی اوقات ممکن است یه عمل مزایایی برای بیمار داشته باشد، اما بیمار به دلایل خاص خود تمایلی به انجام آن نداشته باشد.

نه گفتن به عمل جراحی، حق هر بیماری است و با اینکه ممکن است به اختلاف با خانواده و دوستان منجر شود اما تصمیم نهایی متعلق به بیمار است.

برای دیگران ممکن است یک رویکرد کمتر تهاجمی، ترجیح داده شود. بسیاری از بیماران به عمل جراحی به چشم آخرین راه چاره نگاه می کنند؛ به جای اینکه آن را اولین انتخاب خود قرار دهند. برای این بیماران، درمان فیزیکی، دارو، تغییر شیوه زندگی و انواع دیگر مداخلات در ارجحیت قرار دارد.

مراحل جراحی

عمل جراحی معمولا به چند مرحله تقسیم می شود که کمک می کند همه کارهای مورد نیاز در یک زمان معین انجام شود. سه فاز اولیه وجود دارد:

– قبل ازعمل (Preoperative) مرحله ایست که با اندیشیدن درباره عمل جراحی شروع می شود و تا آخر جراحی ادامه دارد.

– مرحله عمل (operative) شامل خود پروسه عمل می شود، از ورود به اتاق عمل تا زمان خروج از آن ادامه دارد.

– مرحله پس از جراحی (postoperative) زمانی آغاز می شود که عمل تکیمل شده است و دوره ریکاوری شروع می شود.

عبارت perioperative به کل تجربه عمل جراحی اشاره دارد و شامل کل این سه مرحله می شود.

مرحله Preoperative : قبل از عمل

مرحله قبل از عمل، بهترین فرصت برای برنامه ریزی و آماده سازی برای داشتن بهترین نتیجه از عمل شما است.

حتما بخوانید :
سرطان پوست ; شواهد جدیدی که نشان میدهد گوجه فرنگی خطر سرطان پوست را کاهش می دهد

این دوره زمانی است که شما وقت خود را صرف جستجوی بهترین جراح برای مشکل خود می کنید تا مطمئن شوید پزشکی را انتخاب می کنید که به بهترین وجه قادر به انجام عمل جراحی شماست.

شما با جراح خود و تکنسین بیهوشی ملاقات خواهید کرد. در این جا شما فرصت دارید تا سوالات خود را بپرسید و پس از دانستن خطرات ناشی از جراحی، تصمیم نهایی خود را بگیرید. شما می توانید درباره نوع بیهوشی، خطرات ناشی از بیهوشی، آنچه که در حین عمل انجام می شود، و آنچه که باید در دوران بازیابی منتظرش باشید، صحبت کنید. همچنین این زمانی است که می توانید بفهمید جایگزینی برای عمل جراحی وجود دارد و تعیین کنید آیا عمل جراحی بهترین انتخاب برای شماست یا خیر.

همچنین شما به زمانی نیاز دارید تا از لحاظ مالی برای عمل آماده شوید، مطمئن شوید که بیمه هزینه عمل را پرداخت می کند یا خیر، آیا به شما مرخصی با حقوق داده می شود و از این قبیل مسائل. شما می توانید با مرکز بیمارستان برای تعیین هزینه مورد انتظار برای عمل جراحی خود صحبت کنید. همچنین باید در رابطه با هزینه های پنهان عمل جراحی مانند هزینه بیهوشی و انواع مراقبت های پزشکی بعد از عمل صحبت کنید. ممکن است بیمه شما در یک مرکز، هزینه بیشتری را پرداخت کند و در یک مرکز کمتر. از پرس و جوی ارائه دهنده بیمه خود درباره نرخ درصد پوشش دهندگی بیمه، دریغ نکنید. شما باید برای انجام امور مالی از نزدیک با بیمارستان و جراح خود همکاری کنید.

ممکن است برخی افراد برای جراحی نیاز به آماده سازی روحی نیز داشته باشند. برخی افراد برای کنار آمدن با فرآیند جراحی نیاز به توسعه مهارت های خود ندارند، اما برخی نیاز دارند تا برای آماده شدن برای عمل جراحی، روی خود کار کنند. کودکان اغلب برای آماده شدن قبل از عمل جراحی نیاز به کمک دارند به طوری که ترس و اضطراب آن ها کاهش پیدا کند و این آماده سازی باید به گونه ای باشد که آن ها قادر به درک اطلاعات مربوط به سلامت خود باشند.

گذشته از انتخاب جراح مناسب، آماده سازی فیزیکی ممکن است مهم ترین چیزی باشد که یک بیمار باید انجام دهد تا درجه موفقیت عمل و بهبودی پس از عمل را بالا ببرد. این به معنای بهینه سازی سلامت فرد از طریق هرگونه راه ممکن است. از ترک سیگار گرفته تا انجام تمرینات منظم  و بهبود کنترل دیابت. هر چه قبل از انجام عمل سالم تر باشید، احتمال موفقیت عمل در طولانی مدت بیشتر است و اقامت شما در بیمارستان کمتر خواهد شد. یعنی می توانید به سرعت به فعالیت های معمول خود بازگردید.

همچنین این زمانی است که باید درباره بازگشتتان به خانه برنامه ریزی کنید. این برای افرادی که یک جراحی سرپایی دارند زیاد مهم نیست. اما برای افرادی که قرار است چندین روز را در بیمارستان بگذرانند، برنامه ریزی برای دوره بازیابی در خانه می تواند روند بهبود را سرعت ببخشد. برای برخی افراد این به معنی پیدا کردن یک پرستار برای حیوانات خانگی است و برای کسانی که پس از عمل در بلند کردن اجسام محدودیت دارند به معنای پیدا کردن کسی است که در کارها به آن ها کمک کند. کسانی که پس از انجام عمل دچار محدودیت در رانندگی می شوند باید برای بازگشت از بیمارستان به خانه برنامه ریزی کنند.

حتما بخوانید :
سلامت پوست : چطور پوستی شفاف و لطیف داشته باشید

مرحله Operative : در طول عمل

 این قسمت از عمل جراحی مربوط به بیهوشی و خود عمل جراحی است. این مرحله زمانی آغاز می شود که شما وارد اتاق عمل می شوید و پس از اتمام عمل و از بین رفتن بیهوشی، پایان می یابد. در این مرحله جراح متخصص و متخصص بیهوشی تمام مراقبت ها و کارهای لازم را برای شما انجام می دهند.

مرحله Postoperative: بعد از عمل

این مرحله زمانی آغاز می شود که مرحله عمل به پایان می رسد. شما را به جایی انتقال می دهند که در آن جا دوره بازیابی پس از عمل را می گذرانید و خانواده و نزدیکانتان می توانند ببینند عمل شما چطور پیش رفته است. این مرحله تا زمانی ادامه می یابد که شما تا حد امکان  از عمل جراحی بهبود یافته باشید. برای برخی افراد این به معنای رفتن به خانه و استراحت است. برای برخی دیگر؛ ممکن است پس از این نیاز به مرحله توانبخشی در قالب درمان های فیزیکی باشد.

نگرانی بزرگی که بسیاری از بیماران قبل از عمل دارند، ابراز ترس از درد زیاد پس از عمل است. به طور معمول مدیریت درد توسط جراح انجام می شود، و با اینکه اغلب درد پس از انجام عمل ظاهر می شود راه های بسیاری برای مقابله و درمان آن وجود دارد. درد جراحی معمولا توسط جراح مدیریت می شود که در صورت لزوم برای بیمار نسخه می نویسد و توصیه هایی برای کاهش درد بیمار دارد.

ممکن است پس از عمل جراحی مشکلات دیگری مانند یبوست وجود داشته باشد که اکثر آن ها قابل اجتناب هستند.

باید بدانید که می خواهید فرآیند بازیابی در کجا انجام شود. برای برخی افراد، اقامت در یک مرکز بازپروی برای درمان های فیزیکی برنامه ریزی شده است. برای دیگران ممکن است استراحت در خانه و وجود یک دوست برای مراقبت نیاز باشد.

معمولا پس از جراحی، هدف این است که به همان عملکردی که قبل از عمل جراحی داشتید برگردید، یا حتی بهتر از قبل شوید. کسی که قبلا به دلیل درد نمی توانست راه برود، پس از عمل جراحی جایگزینی زانو می تواند پیاده روی های طولانی انجام دهد و کسی که عمل جراحی آب مروارید انجام می دهد پس از عمل جراحی ممکن است بتواند کتاب های بیشتری بخواند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن