تغذیه سالمزیبایی و سلامت

آیا خوردن غذاهای “پاک” می تواند بیشتر از این که خوب باشد برای شما بد باشد؟

آیا خوردن غذاهای "پاک" می تواند بیشتر از این که خوب باشد برای شما بد باشد؟Reviewed by on May 22Rating:

اول از همه اجازه دهید این موضوع را بیان کنیم: با مصرف غذاهای گیاهی، عاری از گلوتن و لبنیات و قند که در سال های اخیر سعی کرده ایم آن ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنیم، توانستیم نشان دهیم که خوردن این غذاها نه تنها ممکن است بلکه می تواند بسیار لذت بخش هم باشد.

حالا ما شیر مغزهایی مثل بادام را داریم که با نوشیدن آن اصلا فراموش کرده ایم که این همان شیر معمولی نیست، چیپس های کلم که با خوردن آن ها فراموش می کنیم درحال خوردن کلم هستیم و بسیاری جایگزین های سالم دیگر.

مواد غذایی “پاک” به خودی خود تبدیل به یک صنعت شده است و امسال در سطح جهانی به ۱تریلیون دلار رسیده است. اما در میان همه این دیوانگی ها و برچسب زدن به عناصری خاص مانند گلوتن و فراورده های لبنی به عنوان “بد”، دانشمندان شروع به نگرانی درباره اثرات بلندمدت این نوع رژیم ها بر سلامتی بدن ما کرده اند. به خصوص برای زنان جوان. تنها ۱درصد از جمعیت ایالات متحده دچار بیماری های شکمی هستند، این یعنی آن ها نمی توانند گلوتن مصرف کنند. در همین حال گزارش شده است ۶۵درصد از جمعیت جهان نمی توانند لاکتوز را هضم کنند. این به طور کلی یک بیماری جدی در نظر گرفته نمی شود و اکثر افراد این مشکل را دارند.

نگرانی های اولیه دو بخش هستند: اولین و مهم ترین، پوکی استخوان در جامعه، یک هشدار برای از دست دادن کلسیم است که به دلیل حذف لبنیات از رژیم غذایی، ایجاد شده است و با در نظر گرفتن این موضوع که رشد استخوان ها تا ۳۰ سالگی متوقف می شود، این می تواند برای زنانی که در حال حاضر در خطر پوکی استخوان قرار دارند مشکل ساز باشد. راه هایی برای جبران کلسیم وجود دارد، اما این نیاز به یک تلاش بسیار متمرکز دارد و رژیم غذایی “پاک” ممکن است نتواند همه مواد مغذی که بدن ما نیاز دارد را تامین کند.

حتما بخوانید :
7 چیزی که باید درباره شمارش کالری برای کاهش وزن بدانید

بخش دوم بیشتر روانشناسانه است. آشپز و خوراک شناس معروف، نایجلا لاوسون در مصاحبه با گاردین اینگونه توضیح داد: “هر غذایی می تواند دو حالت را در شما ایجاد کند. یا از آن لذت می برید زیرا خوردن آن باعث می شود که بهتر شوید و برای بدن شما مفید است، یا نوعی خود آزاری است زیرا شما به خودتان اجازه نمی دهید آن چه را که می خواهید بخورید.” بدترین حالت ممکن این است که شما ممکن است شروع به خوردن غذای نامناسبی کنید که به آن ظاهر یک غذای “سالم” را داده باشید و حتی آن را از خودتان هم پنهان کرده باشید.

نتیجه چه شد؟ این که ظاهر یک شخص خوب به نظر می رسد و رژیم غذایی اش هم سالم به نظر می رسد دلیل نمی شود که او در دادن رژیم های غذایی مغذی و سالم مهارت دارد. پس خانم ها آن شیر بادام را با احتیاط مصرف کنید و مثل همیشه بهترین کار این است که قبل از اعمال تغییرات شدید در رژیم غذایی خود، با یک متخصص تغذیه و بهداشت مشورت کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن