حیوانات خانگیسگ

آیا سگ ها هم خواب می بینند؟

آیا سگ ها هم خواب می بینند؟Reviewed by اعطاسی on Sep 6Rating: 4.5آیا سگ ها هم خواب می بینند؟این که آیا سگ ها خواب می بینند به صورت قطعی از لحاظ علمی تایید نشده است، اما مطمئنا تصور این که آنها خواب نمی بینند سخت است. همه ما می بینیم که سگ هایمان در خواب چه رفتاری از خود نشان می دهد که شبیه آنچه است که در حالت بیداری انجام می دهند. دست و پا زدن، ناله کردن، خرناس کشیدن.

این که آیا سگ ها خواب می بینند به صورت قطعی از لحاظ علمی تایید نشده است، اما مطمئنا تصور این که آنها خواب نمی بینند سخت است. همه ما می بینیم که سگ هایمان در خواب چه رفتاری از خود نشان می دهد که شبیه آنچه است که در حالت بیداری انجام می دهند. دست و پا زدن، ناله کردن، خرناس کشیدن، تکان دادن دم، جویدن، و تکان دادن بینی علائمی هستند که باعث می شود شک کنیم سگ ما خوابیده یا بیدار است.

آنچه ما در مورد سگ ها و خواب دیدن می دانیم

در حالی که دانش ما در مورد این موضوع بسیار محدود است، اطلاعات شناخته شده زیر به ما کمک می کند تا باور کنیم که سگ ها در واقع رویا دیدن را تجربه می کنند. طبق گزارش MIT News، متیو ویلسون، استاد علوم اعصاب در MIT و Kenway Louie، روابط حافظه، خواب و رویاها را مطالعه کرده است. آنها دریافتند هنگامی که موش ها برای جایزه گرفتن غذا ، آموزش دیدند یک مسیر دایره ای را دنبال کنند، مغز آنها یک الگوی شلیک مشخص از نورون ها (سلول های مغزی) را ایجاد کرد. محققان نظارت مغز را در حالی که موش ها خواب بودند، تکرار کردند. درواقع، آنها همان الگوی خاص فعالیت مغز را که در هنگام بیداری دیده بودند، مشاهده کردند. در حقیقت، خاطراتی که در طول خواب برای موش ها تکرار می شد مشابه با آنچه بود که آنها در طول بیداری تجربه کرده بودند.

حتما بخوانید :
سرگرمی سگ ها ; بازی های مورد علاقه توله سگ ها

آیا می توانیم این موضوع را به سگ ها بسط دهیم؟

آیا می توانیم آنچه در مورد خواب در موش و انسان شناخته شده است را به سگ ها نیز بسط دهیم؟ ویلسون معتقد است که می توانیم. او می گوید “حدس من این است که گربه ها و سگ ها دقیقا همین کار را انجام می دهند – مگر اینکه چیز خاصی درباره موش و انسان وجود داشته باشد.”

می دانیم که هیپوکامپ، بخشی از مغز که خاطرات را جمع آوری و ذخیره می کند، در همه پستانداران بسیار مشابه است. پروفسور ویلسون می گوید: “اگر شما یک هیپوکامپ را در یک موش با یک سگ، و در یک گربه با انسان مقایسه کنید، می بینید که آنها شامل قسمت های مشابه هستند. “او معتقد است که وقتی سگ می خوابد، تصاویر رویدادهای گذشته در ذهن او بازپخش می شود، همانطور که انسان در طول خواب رویای چیزهایی که تجربه کرده را به یاد می آورد.

طبق گفته موسسه ملی بهداشت، مشخص شده است که در انسان، اکثر خواب ها در طی خواب REM (حرکت سریع چشم) رخ می دهند. سگ ها دوره هایی از خواب REM را تجربه می کنند. وب سایت روانشناسی امروز می گوید که در طول خواب REM تنفس آنها بی نظم و کم عمق می شود. در طول خواب REM ممکن است عضله در حال منقبض شدن باشد و هنگامی که یک نفر از نزدیک به او نگاه کند، اغلب ممکن است حرکت سریع چشم در پشت پلک ها مشاهده شود. در طول خواب REM، رفتارهایی که گمان می شود با رویا دیدن مرتبط می شوند (دست و پا زدن، خرناس کشیدن، تکان دادن فک، و غیره) بیشتر دیده می شود.

حتما بخوانید :
مرگ آسان ؛ روند مرگ آسان حیوانات خانگی

آنچه ما میخواهیم در مورد خواب دیدن سگ باور کنیم

هنگامی که ما سگ های خود را در حال خواب می بینیم، تصورش سخت است که فکر کنیم آنها خواب نمی بینند. درست مثل موش هایی که توسط ویلسون و لوئیس مورد مطالعه قرار گرفته اند، وسوسه انگیز است که معتقد باشیم بهترین دوستان چهار پای ما در حال دیدن تجربیات اخیر خود هستند؛ مثل بازی کردن سگ در پارک ، بو کشیدن در جنگل، جویدن یک استخوان و تعقیب کردن سنجاب ها.

مؤسسه ملی سلامت می گوید نظریه سیگموند فروید این است که خواب دیدن “دریچه ایمنی” برای خواسته های ضمیر ناخودآگاه ما است. شاید حق با او باشد، و وقتی سگ های ما می خوابند، در مورد گرفتن گربه مزاحم همسایه، نوازش مداوم شکمشان همراه با جایزه های بسیار، و دزدین مرغ از میز ناهار خوری و بسیاری چیزهای دیگر خواب می بینند.

اگر سؤال یا نگرانی دارید، باید همیشه آن را با متخصص دامپزشک خود در میان بگذارید آنها بهترین منابع برای اطمینان از سلامتی و رفاه حیوانات خانگی شما هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن