سلامت کودککودکان

آیا کودکان هم می توانند دچار آرتریت یا التهاب مفاصل شوند

ارز دیجیتال
ارز دیجیتال
آیا کودکان هم می توانند دچار آرتریت یا التهاب مفاصل شوندReviewed by اعطاسی on Sep 13Rating: 4.0آیا کودکان هم می توانند دچار آرتریت یا التهاب مفاصل شوندوقتی بیشتر مردم به آرتریت فکر می کنند، آن را با کودکان در ارتباط نمی دانند. شایع ترین تصور غلط در مورد آرتریت این است که این یک بیماری مختص پیری است. در واقع، آرتریت در افراد مختلف از جمله در حدود 300،000 کودک آمریکایی رخ می دهد.

وقتی بیشتر مردم به آرتریت فکر می کنند، آن را با کودکان در ارتباط نمی دانند. شایع ترین تصور غلط در مورد آرتریت این است که این یک بیماری مختص پیری است. در واقع، آرتریت در افراد مختلف از جمله در حدود ۳۰۰،۰۰۰ کودک آمریکایی رخ می دهد.

در افراد جوان و کودکان زیر ۱۶ سال، آرتریت به طور متفاوتی نسبت به بزرگسالان طبقه بندی می شود. البته این بیماری در کودکان معمولا متفاوت از بزرگسالان است.

کودکان علائم مختلفی دارند و به طور کلی بهبود مطلوب تری دارند.

آرتریت دوران کودکی، آرتریت جوانان یا آرتریت ایدیوپاتیک جوانان نامیده می شود. این همچنین به عنوان “آرتریت روماتوئید جوانان” (JRA) نامیده می شود، هر چند که اصطلاحی قدیمی تر است.

زیرمجموعه های آرتریت جوانان

برای چند دهه، آرتریت جوانان به سه زیر مجموعه اصلی تقسیم می شد، که هر کدام با الگویی مشخص از علائم، مفصل های متفاوت را تحت تاثیر قرار می دهند:

ارز دیجیتال

    آرتریت جوانان چند مفصلی polyarticular

    آرتریت جوانان پاوسی آرتیکیولار pauciarticular

    آرتریت جوانان سیستمیک

آرتریت جوانان چند مفصلی

بیماری آرتریت جوانان چند مفصلی، یک بیماری در بسیاری از مفاصل است. این نوع از آرتریت جوانان، بیش از پنج مفصل را تحت تاثیر قرار می دهد و بیشتر شبیه به آرتریت روماتوئید بزرگسالان است. احتمال ابتلا به بیماری های polyarticular در دختران دو برابر بیشتر از پسران است. مفاصل معمولا به صورت متقارن (در دو طرف) متاثر می شوند.

حتما بخوانید :
8 نکته برای اینکه بتوانید به تنهایی سرپرست خانواده باشید

اغلب مفاصل کوچک دست ها تحت تاثیر قرار می گیرند، و همچنین مفاصل دیگر. ممکن است تب کم درجه، کاهش وزن و کم خونی و همچنین در موارد شدید مشکلات رشد رخ دهد.

اکثر کودکان مبتلا به بیماری polyarticular عوامل روماتوئید را ندارند و بهبودی آنها در صورت درمان، معمولا خوب است. به نظر می رسد اقلیت کودکانی که دارای عوامل روماتیسمی مثبت هستند، بیشتر در معرض خطر تخریب مزمن، پیشرونده و آسیب مفصلی قرار دارند.

بیماری پاوسی آرتیکیولار

بیماری Pauciarticular نوعی از آرتریت جوانان است که بر روی چهار یا تعدا کمتری از مفاصل تاثیر می گذارد. بیشترین آسیب شامل زانو، آرنج، مچ دست و مچ پا است. مفاصل معمولا به طور نامتقارن تحت تاثیر قرار می گیرند (به عنوان مثال، مفصل در یک طرف بدن تحت تاثیر قرار می گیرد ، نه هر دو طرف). این به عنوان شایع ترین نوع آرتریت جوانان محسوب می شود و بیش از ۵۰ درصد از کودکان مبتلا به این بیماری را تحت تاثیر قرار می دهد. آرتریت پاوسی آرتیکیولار جوانان بیشتر در دختران رخ می دهد. افراد مبتلا به بیماری پاوسی آرتیکیولار معمولا یک آزمون آنتی بادی ضد انسدادی (ANA) دارند و در معرض مشکل چشم ایریدوسیکلیت هستند. کودکان مبتلا به آرتریت  پاوسی آرتیکیولار معمولا به خوبی عمل می کنند. در طبقه بندی جدیدتر، این نوع از آرتریت جوانان به عنوان آرتریت ایدیوپاتیک جوانان الیگو آرتیکولار نامیده می شود.

بیماری سیستمیک

بیماری سیستمیک با علائم عمومی منتشر می شود که بر اندام های داخلی و قسمت های دیگر بدن به غیر از مفاصل تاثیر می گذارد. این نوع از آرتریت جوانان کمتر شایع است و فقط حدود ۱۰ درصد از کودکان مبتلا به این بیماری را تحت تاثیر قرار می دهد. بیماری سیستمیک اغلب با تب همراه است و برای هفته ها یا ماه ها ادامه می یابد. ممکن است یک بثورات رنگی بر روی ران و قفسه سینه وجود داشته باشد. کودک مبتلا به بیماری سیستمیک ممکن است علائم زیر را نشان دهد:

حتما بخوانید :
5 چیزی که کودک شما باید قبل از رفتن به مدرسه انجام دهد

– علائم بزرگ شدن طحال و غدد لنفاوی

– التهاب عضله قلب و بافت اطراف آن

– تعداد گلبولهای سفید خون بالا

– کم خونی

– خستگی

– کاهش وزن

بهبود بیماری سیستمیک مطلوب است. در ۷۵ درصد موارد، بیماری سیستمیک بدون اثرات طولانی مدت است.

مشاهده علائم اولیه

کودکان ممکن است درک نکنند که درد دارند. کودکان ممکن است ندانند که چگونه می توانند در مورد سختی و دردی که احساس می کنند، شکایت کنند. کسانی که به نظر می رسد دربالا رفتن از پله ها، پرتاب توپ، باز کردن درب و یا فقط راه رفتن مشکل دارند باید تحت معاینه پزشک قرار بگیرند. والدین و معلمان باید بدانند که آرتریت کودکان را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. تشخیص زودهنگام و درمان مناسب ضروری است.

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

ارز دیجیتال

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید