بیماری ها و راه درمانزیبایی و سلامت

اثرات مضر کامپیوتر بر بینایی و تشخیص علائم مشکلات بینایی حاصل از کامپیوتر

اثرات مضر کامپیوتر بر بینایی و تشخیص علائم مشکلات بینایی حاصل از کامپیوترReviewed by on Apr 29Rating:

تشخیص علائم مشکلات بینایی حاصل از کامپیوتر

به گزارش وب سایت بارونه ، اگر شما روزانه زمان زیادی را پای کامپیوتر می گذرانید، ممکن است متوجه علائم مشکلات بینایی شده باشید. دلیل به وجود آمدن این علائم آن است که کاری که چشم و مغز برای درک نوشته های روی صفحه کامپیوتر انجام می دهند با عملکرد آن ها برای فهمیدن کلمات پرینت شده روی یک کاغذ، متفاوت است. مشکلات بینایی ناشی از کار با کامپیوتر می توانند به علت اختلالات بینایی، شرایط بد محیط کار و عادات فردی ایجاد شود. اگر چشم شما در زمان کار با کامپیوتر دچار مشکل می شود، علائم آن را با آنچه در زیر آورده ایم مقایسه کنید.

شاید شما از سندروم بینایی کامپیوتر رنج می برید.

خستگی چشم

خستگی چشم ممکن است توسط بسیاری از شرایط محیطی و بصری متفاوت ایجاد شود. هنگامی که به طور مداوم از نزدیک به یک چیزنگاه می کنید، مثل کار با کامپیوتر یا خواندن یک کتاب، ماهیچه های درونی چشم ممکن است منقبض شوند. این انقباض موجب علائمی مانند خستگی، قرمزی چشم ها، سوزش و درد چشم، تاری دید، سردرد و دو بینی می شود.

راه حل: به چشمان خود استراحت بدهید. می توانید این کار را هریک ساعت با نگاه کردن به یک شئ که در فاصله دور از شما قرار دارد انجام دهید.

حتما بخوانید :
دانه کولا: کاربرد، مزایا، عوارض جانبی و هر آنچه که باید بدانید

تاری دید

تاری دید از دست دادن وضوح دید و عدم توانایی برای دیدن جزئیات کوچک است. تاری دید گاهی اوقات به ناتوانی چشم ها در تمرکز طولانی مدت بر روی صفحه نمایش کامپیوتر مرتبط است. همچینین اگر به طور مداوم درحال تغییر تمرکز چشم بر روی صفحه نمایش و کیبورد باشید می تواند موجب تاری دید شود.

با این حال اگر شما نزدیک به ۴۰ سال سن دارید تاری دید ممکن است به دلیل پیری چشم هم ایجاد شود. پیری چشم از دست دادن توانایی چشم برای تغییر تمرکز چشم در دیدن اشیاء نزدیک است و به طور طبیعی با افزایش سن به وجود می آید.

 راه حل: یک عینک مخصوص کامپیوتر بگیرید. عینک مخصوص کامپیوتر کمک می کند تا هنگام کار با کامپیوتر، چشم شما احساس راحتی بیشتری داشته باشد.

خشکی چشم

خشکی چشم به دلیل کمبود رطوبت چشم ها به وجود می آید. با پلک زدن، چشم دوباره از طریق اشک مرطوب می شود. پلک زدن یکی از سریع ترین واکنش های بدن است. با این حال، افراد در هنگام کار با کامپیوتر نصف حالت معمولی پلک می زنند.

راه حل: بیشتر پلک بزنید. همچنین می توانید با استفاده از اشک مصنوعی، چشم خود را مرطوب کنید.

سردرد

اگر زمان قابل توجهی به صفحه نمایش کامپیوتر خیره شوید ممکن است دچار سردرد شوید. روشنایی و کنتراست صفحه نمایش می تواند در چشمان شما حساسیت به نور غیر مستقیم ایجاد کند که برای چشم بد است. نوری که به طور مستقیم به چشم شما می تابد مانند چراغ های سقفی و نوری که از پنجره می تابد، نیز می تواند موجب خستگی چشم و سردرد شود.

حتما بخوانید :
آیا می توان در سنین بالاتر قد را افزایش داد؟

راه حل: مطمئن شوید که روشنایی و کنتراست صفحه نمایش کامپیوتر شما درسطحی باشد که برای چشم مناسب است. همچنین از نورهای مستقیم مثل نوری که از پنجره می تابد دوری کنید.

دوبینی

دوبینی دیدن دو تصویراز یک جسم است. خیره شدن به مدت طولانی به صفحه نمایش کامپیوتر می تواند موجب دوبینی شود.

راه حل: استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر می تواند از دوبینی جلوگیری کند. (همچنین دوبینی می تواند نشانه مشکلات بینایی یا عصبی باشد بنابراین به معاینه کامل چشم نیاز است.)

درد گردن و کمر

ممکن است هنگام کار با کامپیوتر بدن خود را در حالت نامناسب قرار داده و بد بنشینیم. قوز کردن یا خمیده شدن می تواند موجب درد گردن و کمر شود. همچنین اگرهنگام کار با کامپیوتر از عینک دوکانونی استفاده می کنید ممکن است برای دید بهتر، سر و گردن خود را ندانسته کج کنید که در نتیجه موجب درد بدنی می شود.

راه حل: در حالت درست بنشینید. هنگام کار با کامپیوتر حواستان به طرز قرار گرفتن بدنتان باشد. مشکلات نشستن اغلب با استفاده از یک عینک مناسب برطرف می شوند. همچنین باید کامپیوتر خود را در یک جای مناسب قرار دهید تا به درستی جلوی آن بنشینید.

به دلیل افزایش پیوسته ی محبوبیت کامپیوتر، سندروم بینایی کامپیوتر به یک عارضه رایج تبدیل شده است. بسیاری از مردم در پی رهایی ار علائم ناخوشایند این بیماری از جمله خستگی و سوزش چشم هستند.

بنابراین هر نوع نشانه ای از این سندروم بینایی باید توسط دکتر چشم پزشک معاینه شود تا بتوانید آن را پیشگیری و یا درمان کنید.

حتما بخوانید :
فشار خون بالا "قاتل خاموش"
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن