حیوانات خانگیگربه

اولین دیدار بچه گربه با دامپزشک برای او و دیگر گربه های موجود در خانه، ضروری است

اولین دیدار بچه گربه با دامپزشک برای او و دیگر گربه های موجود در خانه، ضروری استReviewed by فتح الهی on Jun 10Rating: 4.0اولین دیدار بچه گربه با دامپزشک برای او و دیگر گربه های موجود در خانه، ضروری استزمانی که یک بچه گربه تازه را به خانه می آورید، ضروری است که او در اسرع وقت توسط یک دامپزشک معاینه شود. این کار نه تنها برای سلامت او، بلکه برای اطمینان از نداشتن هر گونه بیماری مسری

زمانی که یک بچه گربه تازه را به خانه می آورید، ضروری است که او در اسرع وقت توسط یک دامپزشک معاینه شود. این کار نه تنها برای سلامت او، بلکه برای اطمینان از نداشتن هر گونه بیماری مسری جدی مانند FeLV یا FIV لازم است. در حالت ایده آل این کار باید قبل از اینکه او را به خانه بیاورید انجام شود، اما شما باید در ۴۸ ساعت اول مراقب باشید که آیا بچه گربه سالم به نظر می رسد و اگر علائمی مانند آبریزش چشم، عطسه، ناراحتی های تنفس یا مشکل در غذا خوردن مشاهده شد، باید بدون تاخیر او را به دامپزشکی ببرید.
توجه: شما باید بچه گربه را تا زمانی که توسط دامپزشک به طور کامل معاینه شود، جدا از دیگر بچه گربه ها نگه دارید.
دامپزشک شما یک معاینه فیزیکی کامل بر روی بچه گربه انجام می هد که شامل موارد زیر است:
• چک کردن دندان (که سن تقریبی را تخمین می زند) و دهان بچه گربه
• اندازه گیری دمای بدن
• معاینه اندام ها
• گوش دادن به ضربان قلب
• تست عضلات و مفاصل برای تحرک
• چک کردن چشم
• چک کردن گوش برای کنه
• شانه کردن خزها برای بررسی کنه
علاوه بر این بر روی بچه گربه شما چند آزمایش انجام می شود:
• شناورسازی آزمایش مدفوع
از شما خواسته می شود که یک نمونه مدفوع بگیرید. کارکنان دامپزشکی کمی از این نمونه را داخل دستگاهی می ریزند که آن را تبدیل به یک نوع “سوپ” می کند، که تخم های کرم ها در آن شناور می شود و می توان آن ها را در زیر میکروسکوپ مشاهده کرد. شناور کردن مدفوع در درجه اول برای شناسایی کرم ها انجام می شود. سه تا از مهم ترین کرم ها شامل کرم قلاب، کرم های حلقوی و کرم های نواری می شود. بسیاری از بچه گربه هایی که با بچه گربه های دیگر در تماس بوده اند، دارای کرم هستند.
درواقع برخی از دامپزشکان به عنوان یک روال، درمان کرم گربه را انجام می دهند به عنوان مثال این درمان ها با استفاده از داروهای ضد کرم، یا با تزریق و تجویز داروهای خوراکی انجام می شود.
• آزمایش خون
انجمن آمریکایی پزشکان گربه توصیه می کند برای تمام گربه هایی که به خانه می آورید، آزمایش FeLV و FIV انجام شود، صرف نظر از سن او و اینکه در خانه شما گربه های دیگری وجود دارد یا خیر.
اگر بچه گربه شما کمتر از ۹ هفته دارد، ممکن است دامپزشک از شما بخواهد تا رسیدن به سن مناسب آزمایش صبر کنید. حال اگر در خانه خود بچه گربه های دیگری دارید، باید آن ها را جدا از او نگه دارید یا اینکه آزمایش ها را زودتر انجام دهید.
بچه گربه های خیلی کوچک ممکن است گاهی اوقات در آزمایش FIV نتیجه “مثبت کاذب” نشان دهند، به دلیل انتقال آنتی بادی از رحم مادر به بچه گربه. پیشنهاد می شود که او را دوباره در ۶ ماهگی آزمایش کنید. از سوی دیگر، نتیجه منفی در آزمایش FIV نشان می دهد که به احتمال قوی بچه گربه این ویروس را ندارد.
در FeLV، یک آزمایش ELISA در دفتر دامپزشکی انجام می شود. به دنبال یک تست مثبت با روش ELISA باید با یک تست آزمایشگاهی IFA انجام شود. اگر جواب تست IFA منفی بود، او باید دوباره در ۶ ماهگی این تست (IFA) را انجام دهد. طبق برخی منابع این آزمایش ۹۹ درصد دقت دارد.
• واکسیناسیون
در هفته نهم تا دهم، بچه گربه شما باید یک واکسن “سه کاره” بزند که شامل عوامل ضد کلیسی ویروس، هرپس و پانلکوپنیا (FRCP) می شود که همه آن ها در یک شات وجود دارند. بچه گربه در هفته دوازدهم تا چهاردهم باید یک تقویت کننده و یک واکسن هاری – اگر در منطقه زندگی شما مورد نیاز است یا اگر گربه شما در خطر است – دریافت کند.
• عقیم کردن
پس از آوردن یک بچه گربه به خانه باید برای این عمل جراحی، یک قرار ملاقات ترتیب دهید، البته اگر قبلا این کار صورت نگرفته باشد. در حال حاضر بسیاری از دامپزشکان عقیم کردن زودهنگام را توصیه می کنند، زیرا این برای گربه بهتر است. اگر دامپزشک می خواهد برای انجام این کار تا ۶ ماهگی صبر کند، می توانید برای بررسی منابع آن، جامعه انسانی محلی خود را چک کنید.
• یک کلمه درباره ناخن زدایی کردن (در آوردن پنجه ها از ریشه)
برخی دامپزشکان ممکن است در زمان عقیم کردن، پنجه زدایی را نیز انجام دهند. قبل از تصمیم گیری برای انجام این عمل غیر قابل برگشت خوب تحقیق کنید و از ماهیت واقعی این عمل، آگاه شوید.
حال می توانید با خیال راحت بچه گربه خود را به خانه بیاورید و مطمئن باشید که اون یک شروع خوب و زندگی سالم و طولانی دارد.

حتما بخوانید :
انتخاب سگ ; بهترین سگ برای بچه ها

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن