دانستنیهای جنسیزناشویی

بهداشت جنسی ؛ مبانی بهداشت جنسی که شما باید بدانید

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
بهداشت جنسی ؛ مبانی بهداشت جنسی که شما باید بدانیدReviewed by فتح اللهی on Jul 1Rating: 4.5بهداشت جنسی ؛ مبانی بهداشت جنسی که شما باید بدانیدبرای بسیاری از افراد کلمه " فارغ التحصیلی" یک تصویر از نوجوانان در آستانه بزرگسالی را به یاد می آورد – چه به معنای رفتن به کالج یا شاغل شدن باشد.

برای بسیاری از افراد کلمه ” فارغ التحصیلی” یک تصویر از نوجوانان در آستانه بزرگسالی را به یاد می آورد – چه به معنای رفتن به کالج یا شاغل شدن باشد. هنگامی که نوجوانان از دبیرستان فارغ التحصیل می شوند، برخی معتقدند که آن ها به طریقی در رابطه با جنسیت و سلامت جنسی به بلوغ رسیده اند. اما بسیاری از نوجوانان در مقطع دبیرستان به هیچ وجه آموزش های جنسی را نمی بینند. هنگامی که دانش آموزان به سن ۱۸ سالگی می رسند، پری سلامت جنسی به طور جادویی دانش جنسی را به آن ها تحویل نمی دهد، بنابراین بسیاری از آنها که به کالج یا جهان بیرون فرستاده می شوند آماده نیستند و درباره روابط جنسی هیچ دانشی ندارند و در تاریکی به سر می برند.
طبق یک مطالعه انجام شده توسط کمپین ملی پیشگیری از بارداری ناخواسته در نوجوانان در سن ۱۹ سالگی حدود ۷۰ درصد نوجوانان رابطه جنسی داشته اند. اما ۴۱ درصد از نوجوانان ۱۸ تا ۱۹ ساله می گویند که درباره استفاده از کاندوم هیچ چیزی نمی دانند و ۷۵ درصد می گویند که در مورد قرص های ضد بارداری هورمونی تقریبا آگاهی ندارند. نوجوانان بزرگ تر، آن طور که خیلی ها فکر می کنند، در مورد روابط جنسی محافظت شده، اطلاعی ندارند و به همین دلیل آماده فعالیت های جنسی نیستند! ما در اینباره چه کاری می توانیم بکنیم؟ خوب برای شروع، ما می توانیم خودمان را آموزش دهیم.
مطلع باشید
آموزش جنسی در میان موارد دیگر باید شامل سلامت جنسی، روابط سالم، ارتباطات و گرایش جنسی باشد. با این حال بسیاری از نوجوانان حتی بدون اطلاعات اصلی در مورد چگونگی قرار دادن کاندوم، استفاده از کنترل تولد و جلوگیری از گسترش بیماری های منتقله از راه جنسی (STD) فارغ التحصیل می شوند. در پایین ما برخی از اصول بهداشت جنسی را پوشش می دهیم که هیچ نوجوانی نباید درباره آن ها بی اطلاع باشد:
کنترل تولد و امنیت بیشتر رابطه جنسی
اگر شما در معرض خطر ابتلا به بارداری ناخواسته هستید، سه روش برای کنترل تولد وجود دارد که شامل متودهای مانعی، روش های رفتاری و هورمونی می شود. اگر شما رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا واژنی دارید، همچنین در معرض خطر ابتلا به STD ها هستید اما کاندوم و مانع دهانی می توانند از بسیاری از بیماری های STD جلوگیری کنند.
روشهای مانعی
روش های مانعی، با ایجاد یک مانع فیزیکی بین اسپرم و تخمک مانع حاملگی می شوند.

حتما بخوانید :
دوران بارداری ؛ 5 نشانه عجیب در دوران بارداری

کاندوم

کاندوم ها – که شامل کاندوم زنان نیز می شود (همچنین به عنوان کاندوم های پذیرنده یا داخلی شناخته می شود) – هردو در جلوگیری از بارداری و محافظت در برابر STD ها موثر هستند.
کاندوم “مردان” بیشتر استفاده می شود، اما بسیاری از نوجوانان تمام مراحل مربوط به استفاده درست از آن را نمی دانند.
مراحل استفاده از کاندوم
۱- اول، تاریخ انقضا را بررسی کنید و مطمئن شوید که تاریخ انقضای کاندوم نگذشته است.
۲- بسته را به دقت باز کنید و کاندوم را بیرون بیاورید.
۳- اطمینان حاصل کنید که نشانه کاندوم به سمت بالا است، به طوری که به راحتی می توانید آلت تناسلی را رول کنید.
۴- سپس، اطمینان حاصل کنید که نوک کاندوم را فشار می دهید تا هوا خارج شود.
۵- کاندوم را روی آلت تناسلی راست قرار دهید و تمام آن را رول کنید.
۶- سپس شما به ارگاسم می رسید.
۷- پس از پایان کار، مراقب باشید که پایین کاندوم را نگه دارید و سپس بیرون بکشید.
۸- کاندوم را با دقت بردارید و با گره زدن انتهای آن مطمئن شوید که هیچ یک از اسپرم ها بیرون نمی ریزد.
۹- در نهایت، کاندوم را در سطل زباله بیندازید. هرگز کاندوم را مجددا استفاده نکنید.
مردم کمتر با ” کاندوم زنان” یا کاندوم پذیرنده، آشنا هستند. این روش کار آن است: آن را داخل واژن قرار می دهند و توسط یک حلقه که گردنه رحم را پوشش می دهد در آن جا ثابت می ماند. در انتهای دیگر یک حلقه دیگر است که در خارج از مهبل (واژن) قرار دارد و تا حدی لگن را پوشش می دهد. قرار دادن کاندوم زنان می تواند کمی پیچیده تر باشد، اما می تواند تا هشت ساعت قبل از فعالیت جنسی پوشیده شود.
با استفاده درست، هر دو نوع کاندوم باعث جلوگیری از ورود اسپرم به مهبل (واژن) می شود که در پیشگیری از بارداری بسیار موثر است. این که آیا آن ها در طول رابطه جنسی واژنی، دهانی یا مقعدی مورد استفاده قرار می گیرد، هم در پیشگیری از STD موثر است.

روش های رفتاری

روش های رفتاری کنترل بارداری نیازمند یک سری رفتارهای خاص برای پیشگیری از بارداری است. آن ها شامل روش خودداری و صرف نظر کردن می شوند که بیشتر به عنوان بیرون کشیدن شناخته شده است. خودداری، که به معنی داشتن هیچ گونه فعالیت جنسی است، موثرترین روش برای کنترل بارداری و پیشگیری از STD است. روش رفتاری دیگر بیرون کشیدن است. با اینکه این عمل بهتر از نداشتن هیچ روشی برای کنترل بارداری است، اما زیاد قابل اطمینان نبوده و از STD جلوگیری نمی کند.

حتما بخوانید :
روابط بلند مدت می تواند باعث کاهش میل جنسی در زنان شود

روش های هورمونی

روش های هورمونی کنترل باردای، محافظت در برابر بارداری را ایجاد می کنند، اما نه برای STDها. این روش شامل قرص، تزریق، پچ (Patch)، رینگ، ایمپلنت و IUD می باشد.
متداول ترین روش کنترل بارداری هورمونی، قرص است. این به معنای واقعی کلمه یک قرص است که به صورت خوراکی هرروز در یک زمان مصرف می شود. این قرص با انتشار هورمون های مصنوعی شبیه به هورمون هایی که بدن به صورت طبیعی تولید می کند – استروژن و پروژسترون – عمل می کند که تخمک گذاری را متوقف می کند. این همچنین مخاط گردنه رحم را ضخیم می کند که وارد شدن اسپرم به رحم را سخت کرده و ۹۹ درصد موثر است.
Depo-Provera یا “Shot”، هورمون ها را به بدن تزریق می کند و تا سه ماه از بارداری جلوگیری می کند. این تزریق پس از ۲۴ ساعت عمل می کند و نیازی به توجه روزانه ندارد.
Ortho Evra یا “Patch” شبیه چسب زخم است و به طور معمول بر روی شانه ، پایین کمر یا استخوان لگن برای جلوگیری از حاملگی قرار می گیرد. با این کار هورمون های مصنوعی به آرامی از طریق پوست آزاد می شوند، که به نوبه خود به طور ناگهانی ادامه می یابد. پچ فقط یک بار در هفته نیاز به تعویض دارد.
NuvaRing یا “حلقه” یک حلقه کوچک و انعطاف پذیر است که به مدت سه هفته یک بار در ماه به واژن وارد می شود. حلقه همچنین برای جلوگیری از تخمک گذاری، هورمون های مصنوعی را آزاد می کند.
Implanon یک میله ی انعطاف پذیر ۱٫۵ اینچی است که از طریق یک برش کوچک وارد بازوی بدن می شود. این باید توسط یک ارائه دهنده خدمات بهداشتی وارد شود. Implanon یک هورمون مصنوعی به نام پروژستین را به منظور جلوگیری از تخمک گذاری و ضعف عضلات گردنه رحم آزاد می کند. این تا سه سال نیاز به هیچ توجهی نخواهد داشت.
دستگاه های داخل رحمی (IUD) توسط یک فرد متخصص وارد رحم می شوند. دو نوع IUD وجود دارد و هر یک از آن ها برای پیشگیری از بارداری به طور متفاوتی عمل می کنند. یک نوع IUD، میرنا است که از هورمون ها استفاده می کند و تخمک گذاری را متوقف می کند. نوع دیگری از IUD، ParaGard است که از هورمون ها استفاده نمی کند، اما از مس ساخته شده است، که مانع رسیدن اسپرم به تخمک می شود. در گذشته، IUD ها برای نوجوانان توصیه نمی شدند، اما متخصصین مراقبت های بهداشتی در حال حاضر توصیه می کنند که دختران نوجوان از آنها استفاده کنند.

حتما بخوانید :
تب در دوران بارداری با خطر بیشتر اوتیسم مرتبط است

نوجوانان بدون آموزش های جنسی در گمراهی هستند

جوانان نباید با بی اطلاعی درباره جنسیت، از دبیرستان فارغ التحصیل شوند. ما در زندگیمان به بزرگترها – والدین، سرپرستان، معلمان و سایر بزرگسالان معتمد – تکیه می کنیم تا آموزش های لازم درباره جنسیت را به ما بهند. اما اکثر اوقات، والدین از گفتگو درباره مسائل جنسی با فرزند خود خجالت می کشند. بسیاری از والدین یا سرپرستان بر این باورند که مدرسه به نوجوانان را درباره ی جنسیت آموزش خواهد داد. اما بسیاری از مدارس دولتی و خصوصی آموزش های جنسیتی را یاد نمی دهند یا در صورت انجام این کار، وقت کمتری را صرف آن می کنند.
حتی بسیاری از بزرگسالان فکر می کنند که اگر مسائل جنسی را به فرزندانشان آموزش دهند، آن ها را تشویق می کنند که از نظر جنسی فعال شوند. این درست نیست. مطالعه ی انجام شده توسط کمپین ملی پیشگیری از بارداری و برنامه ریزی ضد بارداری نشان داد که دو سوم نوجوانانی که در آموزش جامع جنسیت شرکت کرده اند یا فعالیت جنسی را به تأخیر انداخته اند یا آن را کاهش داده اند، تعداد شرکای جنسی آن ها کمتر شده و استفاده آن ها از کاندوم و روش های پیش گیری بیشتر شده است.
انسان ها موجودات جنسی هستند. تمایل به داشتن رابطه جنسی طبیعی است. تنها چیزی که به دانش آموزان گفته می شود خودداری کردن از آن است، مثلا معلم به دختران می گوید: “رابطه جنسی نداشته باشید؛ زیرا شما باردار می شوید و می میرید”. برنامه هایی که صرفا برای خودداری هستند می توانند نوجوانان را به این باور برسانند که تمایل جنسی آنها اشتباه است و باید آن را پنهان کنند و بدتر از همه، اگر بزرگسالان به طور مسالمت آمیز درباره روابط جنسی صحبت نکنند، نوجوانان احساس می کنند که اگر سوالی درباره مسائل جنسی داشته باشند، نباید آن را از کسی بپرسند.
اگر ما همه آموزش های عالی درباره مسائل جنسی را دریافت کرده باشیم، ابزارهایی برای تصمیم گیری مسئولانه داریم. امیدوارم پس از خواندن این مقاله، در مورد انواع مختلف کنترل بارداری و نحوه استفاده از کاندوم به درستی، اطلاعات بیشتری بدست آورده باشید و کمی کمتر در تاریکی باشید!

خرید کاندوم gifbanner - بهداشت جنسی ؛ مبانی بهداشت جنسی که شما باید بدانید
مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید