خوانندگاندنیای هنر

بیماری فیبرومیالژیای لیدی گاگا او را در کانون توجه قرار داده است

بیماری فیبرومیالژیای لیدی گاگا او را در کانون توجه قرار داده استReviewed by فتح الهی on Oct 3Rating: 4.0بیماری فیبرومیالژیای لیدی گاگا او را در کانون توجه قرار داده استزندگی او همراه با مبارزه روزانه با درد مزمن و ناتوانی استخبرگذاری HealthDay News پنجشنبه، 21 سپتامبر 2017 و زودتر از آن، خود لیدی گاگا خواننده سوپراستار به رسانه های اجتماعی اعلام کرد که مدت زیادی است که در حال مبارزه با فیبرومیالژیا است.

کارشناسان می گویند

زندگی او همراه با مبارزه روزانه با درد مزمن و ناتوانی است

خبرگذاری HealthDay News پنجشنبه، ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۷ و زودتر از آن، خود لیدی گاگا خواننده سوپراستار به رسانه های اجتماعی اعلام کرد که مدت زیادی است که در حال مبارزه با فیبرومیالژیا است.

درست در هفته گذشته، این خواننده در توییتر اعلام کرده بود که قرار است کنسرت ۲۰۱۷ آلبوم “Joanne” خود را به دلیل تروما و درد مزمنی که مربوط به فیبرومیالژیا است، به تاخیر بیندازد.

گاگا از جزئیات وضعیت خود چیز زیادی نگفت، هرچند که این درست قبل از این اتفاق افتاد که یک مستند تلویزیونی جدید در مورد این خواننده در شبکه Netflix پخش شود، و برخی از نگرانی های سلامتی او را در کانون توجه قرار داد.

اما چیزی که در حال حاضر روشن است: این بیماری، چند بار این خواننده را از اجرا بر روی صحنه باز داشته است.

دکتر دانیل کلاو توضیح داد: “درد و ناتوانی که در فیبرومیالژیا دیده شده است تقریبا از هر وضعیت درد مزمن دیگری بدتر است.” او استاد بیهوشی، پزشکی / روماتولوژی و روانپزشکی در دانشگاه میشیگان است.

حتما بخوانید :
کایلی جنر در اسنپ چت به بارداری اش اشاره کرد

کلاو اشاره کرد: “[این درد] فقط بر روی یک منطقه از بدن تاثیر می گذارد که می تواند از حرکت شما جلوگیری کند و اغلب با خستگی شدید، مشکلات خواب، حافظه و سایر مسائل همراه است.”

دکتر مارکو لوجا افزود:

“این می تواند بسیار ناتوان کننده باشد.”
لوجا خاطرنشان کرد: “اکثر بیمارانی که ما روی آنها مطالعه کرده ایم، به طور قابل ملاحظه ای تحت تاثیر این بیماری قرار می گیرند، که گاهی مانع از کار طبیعی و زندگی اجتماعی آنها می شود.”

“فيبروميالژيا در سال ۱۹۸۷ توسط انجمن پزشکي آمريکا به عنوان يک بيماري مجزا به رسميت شناخته شده و” این بیماری نسبتا اختلال درد مزمن است. ”

این بیماری چقدر رایج است؟ انجمن ملی فیبرومیالژیا و درد مزمن (NFMCPA) نشان می دهد که این بیماری روی ۴ درصد از جمعیت جهان تاثیر می گذارد. این در میان زنان بسیار رایج است که ۸۰ درصد از بیماران را تشکیل می دهند. اگرچه فيبروميالژيا می تواند بر کودکان تأثیر بگذارد، اما اغلب اوقات در طی دوران میانسالی تشخیص داده می شود.

با توجه به گفته لوجا، این اختلال “با درد مداوم و گسترده، خستگی، بی خوابی، از دست دادن حافظه، ضعف در تمرکز و علائم دیگر” مشخص می شود.

NFMCPA می افزاید که فيبروميالژيا همچنین می تواند حساسیت به نور و صدا را بالا ببرد و میزان استرس روانی و افسردگی را افزایش دهد.

اما فيبروميالژيا دقیقا چطور است و چگونه گسترش می یابد؟

تصویری که از آن داریم کمی تاریک است، و موسسه ملی آرتریت و بیماری های اسکلتی عضلانی، به شدت تصدیق می کند که “علل فیبرومیالژیا ناشناخته است.”

حتما بخوانید :
نسبت های هنرمندان ; هنرمندانی که احتمالا نمی دانید خواهر و برادر هستند

اما کارشناسان معتقدند که این اختلال احتمالا به وسیله چندین عامل، از جمله قرار گرفتن در معرض یک آسیب (مانند تصادف ماشین) و یا قرار گرفتن در معرض آسيب های تکراری، به وجود می آید. اختلالات سیستم عصبی مرکزی نیز ممکن است نقش مهمی داشته باشند، همچنین این می تواند یک استعداد ژنتیکی برای احساس درد در واکنش به محرک هایی که اکثر مردم آن را خوش خیم می دانند، باشد.

لوجا خاطرنشان کرد که محققان آمریکایی و آلمانی به تازگی یک زیرمجموعه از بیماران فیبرومیالژیا را شناسایی کرده اند که به نظر می رسد اختلالاتی در برخی از فیبرهای عصبی محیط پیرامونی آنها وجود دارد.

تحقیقات او نشان می دهد که ممکن است برخی از التهابات مغزی در این بیماری نقش داشته باشند، با توجه به اینکه در افراد مبتلا به درد کمر مزمن التهاب مغزی رایج وجود دارد و اکثر بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا از درد کمر مزمن رنج می برند.

متاسفانه، کلاو هشدار داد که عدم شناسایی یک علت روشن برای فیبرومیالژیا منجر به این باور غلط شده است “که این یک بیماری واقعی نیست”. او می گوید که این باور قطعا درست نیست.

لوجا نیز موافق است.

لوجا می گوید: “به طور سنتی، بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا، با شک و تردید بسیار، ننگ و حتی مدارا، دست و پنجه نرم می کنند، از جمله توسط بسیاری از پزشکان که قرار بوده از آنها مراقبت کنند. وی افزود: حتی امروز هم اغلب گفته می شود که “درد آنها فقط ذهنی است ” و واقعی نیست.

“با این حال، بسیاری از مطالعات – و به ویژه کسانی که از تکنیک های تصویربرداری مغز مانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی استفاده می کنند – اکنون حمایت قابل ملاحظه ای از این مفهوم دارند که حساسیت بیش از حد به درد که این بیماران نشان می دهند واقعی است. من فکر می کنم که وقتش رسیده تا نادیده گرفتن این بیماران را متوقف کنیم.”

حتما بخوانید :
مارگوت رابی برای بازی در نقش یک ملکه متولد شده است

کلاو گفت: آنچه که این بیماران در حال حاضر نیاز دارند، “درمانهای دارویی و غیر دارویی بهتر است. ما تنها حدود ۲۰ تا ۳۰ سال است که تحقیق جدی درباره این بیماری را شروع کرده ایم و اضافه کرد که هیچ داروی ” مؤثری ” برای فیبرومیالژیا وجود ندارد.
لوجا می گوید این بدان معنی است که تمرکز زیادی روی مدیریت درد قرار گرفته است و بیماران تحت مداخلاتی مانند مسکن (اپیویید) و همچنین یوگا و درمان رفتار شناختی قرار دارند. اما این مداخلات، به ندرت کاملا درمانی هستند.

در مورد لیدی گاگا، او احتمالا نسبت به اکثر افراد، بهبودی بهتری در اثر پیش بینی این بیماری خواهد داشت.

کلاو گفت: ” این که این بیماری در جوانی او تشخیص داده شده است، نکته مثبتی است، چرا که فیبرومیلاژیا سال ها یا دهه ها در بسیاری از افراد تشخیص داده نمی شود. اما با توجه به اینکه او یک شخص معروف است، مطمئنا تشخیص و درمان بهتری برای وضعیت او داده شده است. افراد دیگر با شرایط پزشکی مشابه – اما موقعیت های مختلف اجتماعی حتی در پیدا کردن یک دکتر برای دیدن و جدی گرفتن آنها، دچار مشکل می شوند.”

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن