تعلیم و تربیتکودکان

تعلیم کودک ؛ مهارت های زندگی را از سنین پایین به کودک خود بیاموزید

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
تعلیم کودک ؛ مهارت های زندگی را از سنین پایین به کودک خود بیاموزیدReviewed by فتح الهی on Jul 10Rating: 4.0تعلیم کودک ؛ مهارت های زندگی را از سنین پایین به کودک خود بیاموزیدمهارت های زندگی درس های ارزشمندی هستند که بچه ها در طول عمر خود از آن ها استفاده می کنند. اما اکثر بچه ها تا زمانی که به دبیرستان نروند،

1- مهارت تصمیم گیری

مهارت های زندگی درس های ارزشمندی هستند که بچه ها در طول عمر خود از آن ها استفاده می کنند. اما اکثر بچه ها تا زمانی که به دبیرستان نروند، نمی آموزند که چگونه موقعیت های دنیای واقعی را مدیریت کنند. منتظر نمانید تا بچه های شما نوجوان شوند تا مهارت های زندگی را به آن ها آموزش دهند. همین الان، با آموزش مهارت تصمیم گیری شروع کنید و همانطور که فرزندتان بزرگ می شود، این آموزش ها را برای او تکمیل کنید.

گرفتن تصمیم های خوب یک مهارت زندگی است که هر کودکی باید آن را در سنین پایین یاد بگیرد. از تصمیمات ساده مانند انتخاب شکلات در مقابل بستنی وانیلی، جوراب آبی یا جوراب سفید، بازی کردن با قطار یا بازی با ماشین استفاده کنید. هنگامی که بچه ها به سن رفتن به کلاس ابتدایی می رسند، می توانند در مورد پاداش تصمیمات خوب و پیامدهای تصمیمات بد بدانند. به آنها کمک کنید تا گزینه های خود را سبک سنگین کنند، جوانب مثبت و منفی این تصمیم را ارزیابی کنند و سپس تصمیم گیری نهایی را انجام دهند و نتیجه آن را ببینند.

 

۲- سلامت و بهداشت

بچه های شما هیچوقت برای یادگیری در مورد بهداشت و سلامت، خیلی کوچک نیستند. در طول روز، ما همیشه به بچه هایمان می گویم که دوش بگیرند، دندان هایشان را مسواک کنند، دست ها را بشویند و لباس هایشان را عوض کنند، اما هیچوقت دلیلش را به آن ها نمی گوییم. به آن ها توضیح دهید که چرا همیشه، رعایت بهداشت و سلامت بخش مهمی از روز آن هاست.

همانطور که بچه های شما شروع به یادگیری در مورد این مهارت زندگی می کنند، یک جدول درست کنید تا هر کاری را که انجام می دهند در آن علامت بزنند. هنگامی که این عادت های سالم در طول زمان ایجاد می شود، جدول را حذف کنید و بچه هایتان از طریق ذهن، لیست کارهای روزانه را بدون نیاز به یادآوری کردن آن ها، به یاد خواهند آورد.

خرید کاندوم gifbanner - تعلیم کودک ؛ مهارت های زندگی را از سنین پایین به کودک خود بیاموزید

 

۳- مدیریت زمان

هر پدر و مادری می دانند که مدیریت زمان برای حفظ خانواده در مسیر، لازم است. اما برای بچه ها هم مهم است که درس های مدیریت زمان را یاد بگیرند.

حتما بخوانید :
نکاتی برای تشخیص و درمان سینوزیت در کودکان

نه تنها آموزش اندازه گیری زمان به کودکان کمک می کند تا برنامه ها و کارهای روزانه شان را انجام دهند و کار شما را راحت تر می کند، بلکه یادگیری این مهارت زندگی کمک می کند آن ها در زمان بندی مهارت پیدا کنند، به طوری که می توانند همه چیز را خودشان انجام دهند ، از بیدار شدن طبق برنامه گرفته تا رفتن به مدرسه در زمان تعیین شده.

 

۴- آماده کردن غذا

حتی کوچک ترین کودکان می توانند یاد بگیرند که چگونه غذا را در آشپزخانه درست کنند. البته ما در مورد شام پنج نفره صحبت نمی کنیم، اما می توانیم بچه های ابتدایی و پیش دبستانی ها را آموزش دهیم که چگونه از مایکروویو استفاده کنند. و هنگامی که شما می خواهید آشپزی کنید هم بچه ها می توانند به کمک شما بیایند.

همانطور که کودک شما در آشپزخانه بیشتر اعتماد به نفس می گیرد، می تواند دیگر مهارت های آماده کردن غذا را یاد بگیرد، مثل این که چگونه غذایش را بسته بندی کند، غذاهای سالم را انتخاب کند، با نظارت بزرگسالان غذای ساده ای را روی گاز درست کند و وعده های غذایی خود را برنامه ریزی کند.

 

۵- مدیریت مالی

ما شمردن را به بچه هایمان یاد می دهیم. به آن ها مبانی ریاضی را آموزش می دهیم. ما می توانیم این درس ها را ادامه دهیم و آن ها را به مهارت های زندگی تبدیل کنیم که می توانند از آن استفاده کنند.

مدیریت پول چیزی است که افراد بزرگسال با آن مواجه هستند. اکنون زمان مناسب برای شروع آموزش فرزندانتان در مورد پول، اهمیت آن و نحوه مدیریت آن فرا رسیده است، تا برای آینده خود آماده شوند. به بچه هایتان مدیریت مؤثر پول را یاد بدهید تا یاد بگیرند که چگونه می توانند صرفه جویی کنند، عاقلانه تر فکر کنند، تغییر ایجاد کنند و حتی بدانند که نوشتن چک یا استفاده از یک کارت اعتباری، پول مجانی نیست.

 

۶- تمیز کردن

گاهی اوقات والدین به راحتی تمام امور خانه را انجام می دهند. به این ترتیب ما این فرصت را از دست می دهیم که به بچه ها یاد دهیم چگونه باید خانه را پاکیزه نگه داشت. آن ها در نهایت وقتی به دانشگاه می روند یا خانه را ترک می کنند و خانه دار می شوند، باید این کارها را بلد باشند.

با کارهایی شروع کنید که مناسب سن آن هاست، این کارها شامل یادگیری چگونگی مرتب کردن تخت خواب، خالی کردن ماشین ظرفشویی و گرد روبی می شود. همچنین به بچه ها یاد دهید که پس از کثیف کردن جایی، خودشان آن را تمیز کنند. به عنوان مثال، حوله یا اسفنجی را در حمام بگذارید تا بچه ها بتوانند آن خمیردندان هایی که روی روشویی می ریزند را پاک کنند. از آن جایی که در خانه شما، اسباب بازی ها به طور جادویی خودشان از این اتاق به آن اتاق می روند، یک سبد تهیه کنید تا بچه ها این اسباب بازی ها را جمع کنند و در انتهای روز به اتاق خواب خود برگردانند. یک برنامه تمیزکاری روزانه تهیه کنید تا تمیز کردن را تبدیل به بخشی از روتین آن ها کنید و به آن عمل کنید.

حتما بخوانید :
9 نکته برای خواباندن کودکان

 

۷- استفاده از لباسشویی

اگر بچه دارید، لباس های زیادی برای شستن دارید. آموزش چگونگی شستشو و تا کردن لباس ها به بچه ها نه تنها یک مهارت زندگی است که به آنها کمک می کند، بلکه به شما نیز کمک خواهد کرد.

کودکان نوپا می توانند با کمک کردن به شما برای شستن لباس ها، چیزهای بسیاری یاد بگیرند. مثل دسته بندی لباس ها از نظر رنگ و درک کردن بافت آن ها. همانطور که بچه ها رشد می کنند، می توانند لباس های خود را در ماشین لباسشویی بریزند و آن ها را به خشک کن انتقال دهند. کودکان ابتدایی می توانند نحوه استفاده از ماشین لباسشویی و خشک کن و نحوه استفاده از لباس های شسته شده را یاد بگیرند. همانطور که لباس ها از خشک کن خارج می شود، می توانید به آن ها یاد دهید لباس ها را تا کنند و سر جایشان قرار دهند. خیلی زود، خودشان همه کارهای شستن لباس هایشان را انجام می دهند.

 

۸- خرید مقایسه ای

“من این را می خواهم! من این را می خواهم!” وقتی بچه هایتان آب نبات، اسباب بازی، تی شرت، ماهی و یا تقریبا هر چیز دیگری می بینند، چند بار این حرف را می زنند؟ هنگامی که ما بزرگ می شویم، ارزش پول و اهمیت خرید مقایسه ای را درک می کنیم. با این حال، اغلب آموزش این مهارت ارزشمند زندگی را به کودکانمان، نادیده می گیریم.

دفعه بعد که شما در فروشگاه ایستاده اید و فرزندتان اصرار می کند یک چیز گران قیمت برایش بخرید، گوشی خود را درآورید و در مورد تفاوت قیمت آن وسیله در سایت های خرید مختلف، برای او توضیح دهید. به بچه های خود نشان دهید که این اقلام در فروشگاه های دیگر چقدر قیمت دارند و موارد دیگر ممکن است کیفیت بهتری داشته باشند. شاید فروشگاهی که در آن هستید، بهترین محصول را ارائه دهد. اما آموزش بچه ها به خرید هوشمندانه و مقایسه اقلام کمک می کند تا آنها همه جا در مصرف پول صرفه جویی کنند و همچنین در مورد انواع محصولاتی که انتخاب می کنند، تصمیم های هوشمندانه بگیرند.

حتما بخوانید :
علل ریزش مو در کودکان

 

۹- سفارش در رستوران

ما به عنوان پدر و مادر، تمایل داریم در رستوران خودمان برای بچه ها غذا سفارش دهیم تا این کار آسان تر انجام شود. با این حال، اجازه دادن به بچه ها برای داشتن انتخاب خود، برای آن ها سرگرم کننده است و باعث ایجاد اعتماد به نفس می شود.

بسیاری از رستوران ها برای بچه ها منوهای تصویری دارند، بنابراین پیش دبستانی ها می توانند با کشیدن یا رنگ آمیزی آنچه که می خواهند بخورند غذایشان را سفارش دهند. همانطور که اعتماد به نفس آن ها بیشتر می شود، می توانند به طور دقیق به گارسن بگویند که چه چیزی می خواهند. به بچه ها یادآوری کنید قبل و بعد از سفارش، با گفتن لطفا و با سپاس از شما، رفتارهای خوب را انجام دهند.

 

۱۰- آماده شدن

بچه ها می توانند در سنین پایین یاد بگیرند که چگونه خودشان به تنهایی آماده شوند. اجازه دهید آن ها قبل از رفتن به تختخواب، لباس هایی را که قرار است روز بعد بپوشند، انتخاب کنند. یک ساعت زنگ دار انتخاب کنید که تنظیم آن برای آن ها آسان باشد. برس مو و مسواک آن ها را آماده کنید. برای نمایش همه کارهایی که باید انجام دهند، از تصاویر استفاده کنید.

به عنوان مثال، چند عکس از ساعت زنگ دار، لباس های آن ها، مسواک ، برس مو و حتی دستشویی به آن ها نشان دهید تا یادشان بماند قبل از بیرون رفتن همه کارهای لازم را انجام دهند. این تصاویر مثل فلش کارت های روزانه هستند و زمانی که کودکان عادت کردند، دیگر لازم نیست از آن ها استفاده کنید.

 

۱۱- کمک در خانه

كودكان دوست دارند به شما کمک کنند و همیشه درخانه، لامپ هایی وجود دارد كه می توانند آن ها را تعویض کنند. وظایف آسان مثل نشان دادن چگونگی تعویض رول کاغذ توالت یا کیسه زباله را به آن ها محول کنید. بچه های بزرگ تر می توانند یاد بگیرند که چگونه یک لامپ یا کیسه جارو برقی را تعویض کنند.

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید