تغذیه سالمزیبایی و سلامت

تغذیه سالم ؛ غذاهای سرخ کردنی چقدر برای شما بد هستند؟

ارز دیجیتال
ارز دیجیتال
تغذیه سالم ؛ غذاهای سرخ کردنی چقدر برای شما بد هستند؟Reviewed by فتح اللهی on Jul 3Rating: 4.5تغذیه سالم ؛ غذاهای سرخ کردنی چقدر برای شما بد هستند؟تعداد کمی از ما در این توهم هستیم که سیب زمینی سرخ شده - یا هر غذای سرخ شده ای - برای ما خوب است. اما آیا خوردن آنها واقعا عمر ما را کوتاه می کند؟

تعداد کمی از ما در این توهم هستیم که سیب زمینی سرخ شده – یا هر غذای سرخ شده ای – برای ما خوب است. اما آیا خوردن آنها واقعا عمر ما را کوتاه می کند؟
اگر چه ارتباط بین خوردن غذاهای سرخ شده و چاقی و بیماری های قلبی مشخص است، مطالعه ای که در اوایل ماه جاری منتشر شد نخستین ارتباط خوردن سیب زمینی سرخ شده با خطر مرگ را نشان داد.
این مطالعه نشان داد احتمال مرگ زودهنگام افرادی که بیش از دو بار در هفته سیب زمینی سرخ شده می خورند بیشتر از افرادی است که کمتر سیب زمینی سرخ شده می خورند.
این گزارش شامل ۴،۴۴۰ نفر در سنین ۴۵ تا ۷۹ سالگی بود که در یک مطالعه که در مورد راه های پیشگیری و درمان استئوآرتریت زانو بود، ثبت نام کرده بودند. محققان طی یک دوره ۸ ساله شرکت کنندگان را دنبال کردند و از آنها درباره رژیم غذاییشان از جمله میزان سیب زمینی سرخ شده و غیر سرخ شده ای که خورده بودند پرسیدند.
نیکولا ورونس، نویسنده تحقیق، گفت که آن ها روی سیب زمینی تمرکز کرده اند، زیرا تا قبل از این، ارتباط بین خوردن سیب زمینی سرخ شده و خطر مرگ مورد مطالعه قرار نگرفته است. بعضی مطالعات نشان داده اند که سیب زمینی احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و سایر بیماری های پزشکی را افزایش می دهد.
پس از ۸ سال، احتمال مرگ زودرس در گروهی که بیش از دو بار در هفته سیب زمینی سرخ شده می خوردند حدود دو برابر بیشتر شده بود.
ورونس می گوید: “ما فکر می کنیم که مکانیزم های متعددی می تواند منجر به مرگ و میر شود.” اولا، او می گوید، افرادی که سیب زمینی بیشتری مصرف می کنند، میزان بیماری های پزشکی را افزایش می دهند که می تواند خطر مرگ را افزایش دهد. همچنین، “سیب زمینی در روغن های ناسالم غنی از چربی های ترانس سرخ شده است. در نهایت میزان بالای نمکی که در آن استفاده می شود می تواند خطر مرگ را افزایش دهد.”
آیا سیب زمینی فرنچ فرایز واقعا باعث مرگ می شود؟
قبل از اینکه قسم بخورید دیگر سیب زمینی سرخ کرده را برای همیشه کنار می گذارید، در اینجا چند نکته وجود دارد که باید آن ها را در نظر بگیرید. اولا مطالعه دقیقا مشخص نکرده است که چگونه شرکت کنندگان در این مطالعه درگذشته اند. کن لی، استاد علوم و فناوری مواد غذایی در مرکز نوآوری مواد غذایی دانشگاه ایالتی اوهایو می گوید “این مرگ و میر ممکن است هیچ ربطی به رژیم غذایی نداشته باشد. آنها ممکن است با ماشین تصادف کرده باشند.”
دوما، این به یادآوری شرکت کنندگان در مورد آنچه که خوردند بستگی داشت. لی می گوید: “این یکی از غیرقابل اعتماد ترین اشکال مطالعات رژیم غذایی است.”
محققان همچنین ثابت نکردند که سیب زمینی سرخ کرده باعث مرگ زودرس می شود. لیزا ساسون، استادیار بالینی تغذیه در بخش مطالعات تغذیه و مواد غذایی نیویورک می گوید: “ما نمی دانیم که چه چیزهای دیگری در رژیم غذایی و شیوه زندگی آنها ممکن است به مرگ آنها کمک کرده باشد.”
او می افزاید: “غذا مگر اینکه سمی باشد یا باکتری داشته باشد، احتمالا شما را به تنهایی نمی کشد. این یک روش بسیار ساده برای نگاه کردن به آن است.”
خطرات غذای سرخ شده
این بدان معنا نیست که شما می توانید در خوردن سیب زمینی فرنچ فرایز – یا هر نوع غذای سرخ شده دیگر زیاده روی کنید. غذاهای سرخ شده دارای چربی ، کالری و اغلب نمک زیادی هستند. مطالعات اندکی که یکی از آنها در سال ۲۰۱۴ منتشر شده، غذاهای سرخ شده را به مشکلات جدی بهداشتی مانند دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی مرتبط کرده است.
لاه کاهیل، استاد دانشکده دالوشی در کانادا، می گوید: “غذاهای سرخ شده ممکن است از طریق چندین عامل خطرزای عمده از جمله چاقی، فشار خون بالا و کلسترول بالا بر خطر این بیماری ها تاثیر بگذارند. “مشخص شده است که فرآیند سرخ کردن باعث تغییر کیفیت و افزایش کالری مواد غذایی می شود.”
غذاهای سرخ شده در رستوران های فست فود، اغلب در روغن های هیدروژنه، که دارای چربی های ترانس هستند، پخته می شوند. بسیاری از رستوران ها از این روغن ها استفاده می کنند زیرا به غذا طعم و مزه ای رضایت بخش می دهند. اما آنها برای شما خوب نیستند. چربی های ترانس باعث افزایش سطح کلسترول های بد (LDL)، کاهش سطح کلسترول های خوب (HDL) و افزایش احتمال ابتلا به بیماری های قلبی می شوند.
روغن هیدروژنه به خصوص هنگامی که از آن استفاده مجدد شود، ناسالم است. رستوران ها اغلب این کار را انجام می دهند. کاهیل می گوید: روغن با هر بار سرخ شدن تجزیه می شود، که ترکیب آن را تغییر می دهد و سبب جذب بیشتر روغن به غذا می شود. این تغییرات باعث افزایش احتمال ابتلا به کلسترول بالا و فشار خون بالا می شوند.
کاهیل می گوید: ممنوعیت FDA برای چربی های ترانس که در سال ۲۰۱۸ کاملا انجام شد، لزوما باعث سالم شدن غذاهای سرخ شده نمی شود. پیش از ممنوعیت، بسیاری از رستوران ها به روغن های دیگر روی آورده اند.
“ممنوعیت استفاده از چربی های ترانس، غذاهای سرخ شده را به لحاظ تئوری امن تر می کند، اما رستوران ها همچنان قادر به استفاده از روغن های ناسالم، از جمله روغن هایی هستند که چندین بار مورد استفاده قرار گرفته اند. مهم است که همواره اثرات بهداشتی درازمدت روغن های جدید مورد نظارت قرار گیرد.”
خوردن غذاهای سرخ شده یک انتخاب سالم نیست. غذاهای سرخ شده، کالری زیادی به غذا اضافه می کنند و مواد مغذی سالم را ارائه نمی دهند. ”
ارتباط آکریل آمید
نگرانی دیگر درمورد مواد غذایی سرخ شده بر روی آکریل آمید متمرکز است، ماده شیمیایی که در غذاهای پخته شده در دماهای بالا مانند غذاهای سرخ شده شکل می گیرد. مشخص شده است که آکریل آمید در مطالعات حیوانی موجب سرطان می شود.
هنگامی که غذا با حرارت بسیار بالا پخته می شود، یک اسید آمینه – آسپاراژین – در مواد غذایی با قندها واکنش می دهد و آکریل آمید را تولید می کند. این مواد شیمیایی ممکن است در بسیاری از غذاهای سرخ شده تشکیل شوند، اما به خصوص در سیب زمینی هایی که سرشار از قندهایی مانند فروکتوز و گلوکز هستند، بسیار رایجند.
همچنین این که غذا چقدر سرخ شده است هم مهم است. لی، که در کمیته مشورتی FDA برای ارزیابی ایمنی آکریل آمید بود، می گوید: “هرچه غذا تیره تر باشد، آکریل آمید آن بیشتر است. یک چیپس سیب زمینی تیره یا مرغ سرخ شده تیره تر، آکریل آمید بیشتری خواهد داشت.”
او می گوید اگر شما سالم باشید، خوردن مقادیر متوسط غذاهای سرخ شده حاوی آکریل آمید احتمالا خطرناک نیست. اما اگر سابقه خانوادگی سرطان دارید، ” باید مراقب غذاهای سرخ شده ای که می خورید باشید.”
جایگزین های سرخ کرده و امن تر
اگر می خواهید غذاهای سرخ شده بخورید، خودتان آن را در خانه درست کنید، جایی که می توانید نوع روغن مورد استفاده خود را کنترل کنید. کاهیل می گوید: “روغن های مایع بهترین گزینه هستند، زیرا آنها حاوی مقادیر زیادی چربی های سالم هستند (چربی های غیر اشباع).” روغن زیتون، سویا و روغن کلزا همه گزینه های خوبی هستند. این روغن ها دارای اسیدهای چرب امگا ۳ مفید برای قلب هستند.
هیچوقت از روغنی که آن را سرخ کرده اید دوباره استفاده نکنید. هر بار با یک روغن تازه شروع کنید و هنگامی که سرخ کردن انجام می شود، مواد سرخ شده را روی دستمال کاغذی قرار دهید تا روغن اضافی آن گرفته شود.
برای کاهش سطح آکریل آمید، مواد غذایی خود را بیش از حد سرخ نکنید. ترفند دیگر این است که سیب زمینی را در دمای اتاق بگذارید، نه در یخچال. لی می گوید: “وقتی که سیب زمینی در یخچال قرار می گیرد، شکر بیشتری تولید می کند و قند باعث افزایش آکریل آمید می شود.”
چند ترفند ساده غذایی به شما اجازه می دهد از طعم و بافت غذای سرخ شده بدون سرخ کردن لذت ببرید. ساسون پیشنهاد می کند که با استفاده از یک اسپری روی سیب زمینی سفید و یا شیرین را روغن زیتون بپاشید و در فر بگذارید. به عنوان جایگزین مرغ سوخاری، کتلت مرغ را در سفیده تخم مرغ بزنید و آن را در خرده های نان رول کنید و رویش روغن زیتون اسپری کنید. او می گوید: “به این ترتیب مرغ شما ترد می شود در حالی که شما روغن بسیار کمی استفاده کرده اید.”
شما مجبور نیستید غذای سرخ شده را کنار بگذارید، اما نباید در مصرف آن زیاده روی کنید. ساسون می گوید: “سیب زمینی سرخ شده را هرچند وقت یک بار به صورت تفریحی بخورید نه به عنوان بخشی از رژیم غذایی خود. آن را با یک سالاد سفارش دهید نه یک همبرگر، به این ترتیب مواد مغذی مورد نیاز را نیز به بدن خود می رسانید.
لی می افزاید: “تداوم و تنوع در هر نوع غذایی، کلید خوردن سالم و یک شیوه زندگی سالم است. خوردن از روی عادت است که می تواند برای شما مشکل ایجاد کند.”

حتما بخوانید :
7 چیز درباره لیپوساکشن که جراحان می گویند باعث تعجب بیماران می شود

 

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

ارز دیجیتال
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید