شروع زندگینامزدی ، عقد و عروسی

تمامی مراحل عروسی از اول تا پایان

تمامی مراحل عروسی از اول تا پایانReviewed by اعطاسی on Jun 7Rating: 5.0تمامی مراحل عروسی از اول تا پایاندر این ایام تقویم پر از رخداد های خوب است و بازار مراسم های عروسی دوباره برپا شده است ، البته عروسی به چشم تماشاگر آسان است ، وقتی خودتان داخل گود باشید دیگر به این راحتی ها که فکر میکنید نیست.

تمامی مراحل عروسی از اول تا پایان

در این ایام تقویم پر از رخداد های خوب است و بازار مراسم های عروسی دوباره برپا شده است ، البته عروسی به چشم تماشاگر آسان است ، وقتی خودتان داخل گود باشید دیگر به این راحتی ها که فکر میکنید نیست.

کلی کارهای ریز و درشت است که باید به موقع و درست انجام شود تا بتوانید یک مراسم عروسی ایده آل بگیرید و همه چیز همان طور که دوست دارید پیش برود. بالاخره در زندگی هرکس این یک شب خاطره انگیر ، اهمیت بالایی دارد و همه می خواهند مراسم عروسی بگیرند که برای همیشه خاطره اش ماندگار شود ، البته لازم نیست بترسید و یا استرس به خود بدهید ، فقط کافی است یک برنامه ریزی کامل داشته باشید و پیش از آن که شروع کنید ، حساب و کتاب همه چیز را بکنید ، قرار عقد و وقت گرفتن محضرخانه ، اجاره سالن عروسی ، خرید حلقه ، انتخاب آینه و شمعدان ، سفارش لباس عروس و کت و شلوار داماد ، انتخاب آرایشگاه ، گل فروشی و آتلیه عکاسی فقط برخی از کارهایی است که باید در لیست تان قرار دهید.

برگزاری مراسم عروسی آداب و رسوم خاص خود را دارد

 

مراسم ازدواج یک زوج که می خواهند زندگی مشترکی را شروع کنند در کشور ما آداب و رسوم متفاوتی دارد. مراسم عروسی از شهری به شهر دیگر و از طایفه ای به طایفه دیگر متفاوت است. نکته مشترک این مراسم  سادگی و بی آلایشی و در عین حال با شکوه بودن این مراسم است که از نسلی به نسل دیگر در طی قرن ها انتقال پیدا کرده تا به امروز که به ما رسیده است. جالب است بدانید که تنوع این مراسم در شهر های مختلف بسیار زیاد است ، ما در این مطلب به مراسم عروسی می پردازیم که عموما در اکثر نقاط کشور عزیزمان ایران برگزار می شود.

حتما بخوانید :
ازدواج بهتر با قلبی سالم تر همراه است

 

مراسم عروسی از اول تا آخر

خواستگاری :


خواستگاری به معنای پیشنهاد ازدواج می باشد. مراسمی که در آن آقا داماد به همراه خانواده اش با گل و شیرینی به منزل عروس می روند و عروس را از خانواده اش خواستگاری میکنند. اگر خانواده ها و عروس و داماد از قبل نسبت به هم آشنایی داشته باشند این مراسم راحت تر و سریع تر انجام می شود. در مراسم خواستگاری هر یک از طرفین شرایط و خواسته های خود را بیان می کنند.

بله بران یا همان بله برون :

بله برون ، یکی از مراسم های سنتی ازدواج در کشور ایران است ، هنگامی که عروس و داماد تقریبا مطمئن شدند که ازدواج انجام می شود ، خانواده داماد از خانواده عروس می خواهند که مجلس بله برون را ترتیب دهند ، در این مراسم معمولا بزرگان فامیل دور هم جمع می شوند و در مورد مهریه و شیربها صحبت میکنند ، معمولا مهریه و سایر شرایط توافق شده را در دفتری که به آن دفتر بله برون  می گویند می نویسند و داماد و سایر حاضرین در مجلس به عنوان شاهد آن را امضا می کنند . تاریخ جشن عقد و عروسی در این مراسم تعیین می گردد در گذشته مردان تنها در این مراسم شرکت می کردند اما در حال حاضر زنان نیز در این مراسم حاضر می شوند.

شیرینی خوران :

مراسم زنانه است که خانواده داماد هدایایی را به عروس می دهند ، این هدایا را به همراه شاخه نبات در چند خوانچه ( سینی تزیین شده ) می گذارند و به خانه عروس می فرستند ، خود خانواده داماد بعد از غروب به منزل عروس می روند و حلقه نامزدی را به دست عروس می کنند.

حتما بخوانید :
لباس عروس ؛ عروسی که در روز عروسی اش یک لباس عروس با رنگ صورتی ملینیال پوشید

 

نامزدی :

دوران  شیرین و جذاب نامزدی دورانی است که بعد از توافق ازدواج از سوی عروس خانم و آقا داماد آغاز می شود و در این دوران خانواده ها با هم رفت و آمد می کنند و عروس و داماد مقدمات مربوط به عقد و عروسی را انجام می دهند ، مراسم نامزدی در بعضی از خانواده ها برای آشنایی بیشتر خانواده های دو طرف برگزار می شود و همچنین برای شناخت بیشتر عروس و داماد از هم دیگر می باشد.

 

عروسی بهترین شب زندگی عروس و داماد است

مراسم عقد نکاح :

عقد نکاح یا پیمان زناشویی عبارت است از توافق یک زن و مرد جهت ایجاد زندگی مشترک و قوانینی که بر این پیمان حاکم است. مراسم عقد نکاح معمولا در خانه پدر عروس برگزار می شود. عروس و داماد بر سر سفره عقد می نشینند و داماد بر طبق سنتی زرتشتی باید در طرف راست عروس بنشیند. عاقد خطبه عقد را جاری می کند و در این حین بانوانی که زندگی مشترک موفقط دارند بر سر عروس و داماد قند می سابند و همه خاضرین برای این زوج جدید آرزوی خوشبختی و سعادت می کنند ، با قبول شرایط عقد از سوی هر دو طرف ، عروس و داماد به عقد هم در آیند و رسما زن و شوهر اعلام  می گردند.

مراسم جهاز بران یا جهاز برون :

یکی از مراسم های قبل از عروسی هست که جهاز به خانه داماد برده می شود . جهیزیه اسباب و وسایلی است که از طرف خانواده عروس تهیه شده و به خانه داماد برده می شود.

 

مراسم حنا بندان :

حنا بندان مراسمی است که در واقع خداحافظی عروس از خانه پدری بوده و در شبی برگزار می شود که به عنوان آخرین شب اقامت عروس به طور رسمی در خانه پدری می باشد . در این مراسم حنا را در ظرفی تزیین شده می ریزند و دور تا دور مراسم می گردانند و همه مهمانان تکه ای از حنا را بر کف دست خود می گذارند . لازم به ذکر است که حنا اثری از بهشت و نشانه ای از شادی ، مهر و نیکبختی دارد.

حتما بخوانید :
ماه عسل های رویایی ؛ بهترین سفرهای دریایی برای ماه عسل

 

مراسم عروسی :

جشن عروسی یا همان مراسم عروسی ، مراسمی است که توسط داماد برای بردن عروس خود به خانه اش برگزار می شود ، این مراسم در هر کشوری و حتی در بسیاری از شهر های ایران متفاوت است ، اما در حال حاضر در ایران اصولا رسم بر این است که عروس و داماد در صبح روز عروسی به آرایشگاه می روند . بعد از آماده شدن داماد با ماشین گل زده و دسته گل عروسی به دنبال عروس که معمولا لباس سفید بر تن دارد، می رود و با هم به سمت آتلیه یا محل برگزاری مراسم عروسی می روند و تا نیمه های شب به جشن و پایکوبی می پردازند. در پایان مراسم عروس دسته گل خود را پرتاب می کند و بر اساس یک باور قدیمی دختری که گل را می گیرد عروس بعدی خواهد بود . بعد از اتمام مراسم ، مهمانان ، عروس و داماد را تا منزلشان بدرقه می کنند و پدر عروس دست عروس و داماد را در دست هم می گذارد و برای آنان زندگی طولانی توام با شادی و سعادت و برکت آرزو می کند.

 

مراسم پاتختی :

مراسمی است که روز بعد از عروسی می گیرند و دوستان و آشنایان عروس و داماد برای آنها هدیه می برند ، این مجلس معمولا زنانه است.

مادر زن سلام :

مراسمی که در صبح بعد از شب ازدواج برگزار می شود و داماد با مادر عروس ملاقات می کند و از وی به خاطر عقد دخترش تشکر می کند و هدیه ای نیز به مادر زن خود پیشکش می کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن