بارداری و زایمانزناشویی

در دوران بارداری چه اتفاقی برای سیستم ایمنی رخ می دهد؟

ارز دیجیتال
ارز دیجیتال
در دوران بارداری چه اتفاقی برای سیستم ایمنی رخ می دهد؟Reviewed by فتح الهی on Sep 18Rating: 4.0در دوران بارداری چه اتفاقی برای سیستم ایمنی رخ می دهد؟اگرچه امروزه به طور گسترده ای پذیرفته شده است که تعامل دقیقی بین سلولهای مادر و جنین برای حمایت از بارداری سالم وجود دارد، و برای بررسی این مورد مطالعات بسیاری بر روی مدل های موش انجام شده است - اما موش ها انسان نیستند.

اگرچه امروزه به طور گسترده ای پذیرفته شده است که تعامل دقیقی بین سلولهای مادر و جنین برای حمایت از بارداری سالم وجود دارد، و برای بررسی این مورد مطالعات بسیاری بر روی مدل های موش انجام شده است – اما موش ها انسان نیستند.
یک تحقیق جدید در نشریه مجله علوم ایمنولوژی منتشر شده است که درباره نحوه تغییر سیستم ایمنی بدن انسان در طول پیشرفت بارداری، مطالعه می کند.
در این مطالعه، دکتر بریس گادلییر – استادیار علوم بیهوشی، و همکارانش یک مدل جامع از نحوه رفتار سلول های ایمنی بدن انسان در دوران بارداری طبیعی را ساختند. با این حال، برنامه بلند مدت آنها این است که این را بیشتر بررسی کنند.
دکتر گادلییر قصد دارد یک مطالعه مشابه بر روی زنانی که زایمان زودرس را تجربه می کنند انجام دهد تا ببیند آیا تغییرات خاصی وجود دارد که ممکن است به عنوان نشانه های هشدار دهنده باشد یا خیر.

به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO)، زایمان زودرس – که به عنوان تولد قبل از ۳۷ هفته بارداری تعریف شده است – عامل اصلی مرگ در کودکان زیر ۵ سال است. در سال ۲۰۱۵ این باعث مرگ یک میلیون نفر در سراسر جهان شد.
در ایالات متحده، میزان زایمان زودرس ۱۰ درصد است. و در سطح جهانی، تعداد زایمان زودرس افزایش می یابد. کسانی که زنده می مانند می توانند با عواقب طول عمر مواجه شوند.
اما چرا سیستم ایمنی بدن چنین نقش بزرگی در بارداری بازی می کند؟ و چگونه به زایمان زودرس مرتبط است؟

اشتباهات تصحیح شده

دانشمندان بر این باور بودند که سیستم ایمنی مادر باید در دوران بارداری سرکوب شود تا مانع از پس زدن جنین شود. وجود یک میزبان از سلول های ایمنی در محل پیوند جنین به عنوان شواهدی از این نظریه به دست آمده بود.
به نظر می رسید این سلول ها در حال مبارزه با سلول های جنینی خارجی بودند که به نوبه خود تلاش می کردند این پاسخ ایمنی را سرکوب کنند. اگر سلولهای جنینی برتری داشته باشند، کاشت جنین می تواند ادامه یابد. اما نبرد در طول بارداری ادامه می یابد.
اگر این روند موفق نمی شد، تصور می شد که منجر به سقط جنین یا زایمان زودرس می شود.
با این حال، مطالعات پس از آن نشان داد که حضور سلول های ایمنی به عنوان یک پاسخ خارجی بدن رخ نمی دهد، بلکه برای کاشت موفقیت آمیز، ضروری می باشد.
و این در اینجا متوقف نمی شود؛ تفکر کنونی این است که اثر متقابل بین سلول های جنینی و پاسخ ایمنی مادر، جزء حیاتی در دوران بارداری است.

حتما بخوانید :
استفاده از این ویتامین ها در دوره بارداری، ریسک ابتلای نوزاد به اوتیسم را کاهش می دهد

سیستم ایمنی

برای اجازه دادن به رشد جنین کاشته شده ، برخی از سلول های آن به طور فعال در پوشش رحم دخالت می کنند. این به آبشار التهابی منجر می شود، و شبیه به حوادثی است که در طول بهبود زخم رخ می دهد.
اگر از وقوع التهاب پیشگیری شود، کاشت نمی تواند ادامه یابد و این اهمیت مولکول های التهابی و سلول ها را در این فرآیند برجسته می کند.
این محیط ضد التهابی در ۱۲ هفته اول بارداری کاملا تسلط دارد. در طی ۱۵ هفته بعد، جنین درحال رشد و پیشرفت است. سلول های ضد التهابی و مولکول ها غالب می شوند.
برخی از سلولهای جنینی، نشانگرهای سطح سلولی یا آنتی ژنهایی را که از پدر گرفته اند، نشان می دهند. در شرایط عادی، سیستم ایمنی مادر این را به عنوان عامل خارجی شناخته و به سلول ها حمله می کند.
سلول های T تنظیم کننده (Tregs)، که یک شکل ویژه از سلول های سفید خون هستند که محیط ضد التهابی را ترویج می دهند، به طور فعال از سلول های جنینی محافظت می کنند.
سطح پایین Tregs با سقط جنین مرتبط است.
در مرحله نهایی بارداری، سیستم ایمنی به حالت موافق با التهاب برمیگردد. بدون این، مادر نمی تواند زایمان کند. زایمان زودرس، به نوبه خود، ممکن است با پاسخ های غیر ایمنی مرتبط باشد.
عوامل متعددی بر چگونگی رفتار سیستم ایمنی در حین بارداری تأثیر می گذارند و به طور فزاینده، دانشمندان بر این باورند که میکروبیوم مادر نقش مهمی دارد.

مسافران میکروبی در سیستم ایمنی بدن
برای سالها، تصور میشد که نوزاد اولین دُز میکروب را در هنگام تولد دریافت می کند. با این حال مطالعات اخیر، میکروارگانیسم ها را در اولین مدفوع کودک یافت، که بدین معناست که برخی از انتقال گونه های میکروبی از مادر به جنین قبل از تولد نوزاد رخ داده است.
با این وجود، نه تنها میکروب های زنده می توانند در رشد جنین نقش داشته باشند؛ بلکه باقیمانده های میکروب ها و محصولات هضم میکروبی می توانند از طریق جفت منتقل شوند.

ارز دیجیتال

دکتر اندرو مکپرسون، استاد و کارشناس گوارش در بیمارستان دانشگاه برن در سوئیس و همکارانش در مقاله اخیر خود توضیح دادند که این فرایند ممکن است برای سیستم ایمنی نوزاد ضروری باشد.
موش ها و باکتری هاذبه محققان اجازه می دهند که توجه ویژه ای به نقش میکروبیوم در ایمنی داشته باشند.
موش هایی که تحت شرایط بدون میکرب نگهداری می شوند، سیستم ایمنی ندارند. دکتر مک فرسون و تیم او با استفاده از مهندسی ژنتیک هوشمند، توانستند موش های حامله را برای مدت محدودی در معرض باکتری های Escherichia coli قرار دهند.
با گذشت زمان، موش ها زایمان کردند، آنها دوباره عاری از میکرب بودند و بنابراین آنها هیچ باکتری E. Coli را به فرزندانشان انتقال نداده بودند.
موش هایی که به این روش متولد شدند، سطوح بیشتر مولکول های ضد باکتری در روده ها، سلول های ایمنی پیشرفته و متابولیسم بالاتری داشتند.
با این حال، این همیشه خوب نیست؛ میکروب ها در بعضی موارد می توانند به سلامت جنین آسیب برسانند.

حتما بخوانید :
5 ماده غذایی که نیروی جنسی مردان را می کشد

آیا ویروس ها در مرکز عوارض قرار دارند؟
دکتر مور دارای یک نظریه در مورد ویروس است. او فکر می کند که آنها اثرات مفیدی که میکروبیوم عادی فراهم می کند را از بین می برند و هر دوی مادر و جنین را در معرض خطر قرار می دهند.
با توجه به این “فرضیه”، ویروس ها فرایندهای سیگنالینگ ایمنی را غیرفعال می کنند که برای تعامل بین سیستم ایمنی بدن و باکتری ها بسیار مهم است. این امر علاوه بر اینکه ویروس در حال حاضر در سیستم است، مادر را در معرض خطر عفونت باکتریایی قرار می دهد.
تیم او با استفاده از یک مدل موش نشان داد که قرار گرفتن در معرض یک سم باکتریایی معمولی در عفونت ویروسی منجر به تولد زودرس می شود.
در واقع، ۴۰ درصد از زایمان های زودرس انسان با برخی از انواع عفونت ارتباط دارد.
دکتر مور همچنین به شواهدی اشاره می کند که بین عفونت های ویروسی و باکتریایی در دوران بارداری و افزایش خطر ابتلای کودک به اسکیزوفرنی، اختلال طیف اوتیسم و آلرژی در زندگی ارتباطی وجود دارد.
علت چیست؟ دانشمندان بر این باورند که سطح بالای فعال شدن سیستم ایمنی مادر در پاسخ به عفونت، موجب آسیب برگشت ناپذیر به جنین می شود.
دکتر مور و تیم او نشان دادند که حتی اگر عفونت به طور مستقیم توسط مادر منتقل نشود، در چنین مواردی سطح نشانگرهای التهابی در جنین دیده می شود. در مطالعات بر روی موش ها، این با اختلالات در رشد همراه بود.

مطالعه جدید بینش دقیقی ارائه می دهد
دکتر گادلییر و همکارانش در مطالعه جدید خود، به دانش موجود در مورد اینکه کدام یک از جمعیت های مختلف سلول های ایمنی در دوران بارداری وجود دارند، می افزایند.
این مطالعه شامل ۱۸ زن می شد که بارداری طبیعی داشتند و در طی هر سه ماه از بارداری و همچنین ۶ هفته پس از زایمان نمونه خون داده بودند.
محققان با استفاده از یک تکنیک به نام سیتومتری جرمی توانستند مجموعه ای از اطلاعات را از این نمونه ها بدست آورند. این اطلاعات شامل این می شد که کدام سلول ها در خون حضور داشتند، نحوه واکنش آنها نسبت به ترکیبات مشابه با ویروس ها و باکتری ها چگونه بود و کدام مسیرهای سیگنالینگ بیشتر فعال بودند.

حتما بخوانید :
بارداری ; بایدها و نبایدهای دوران بارداری

این تیم با استفاده از این اطلاعات به یک مدل آماری پیشرفته رسید که نشان می داد سیستم ایمنی در طی دوران بارداری چگونه خود را وفق می دهد.
این تیم امیدوار است از این دانش استفاده کند تا بتوان با یک آزمایش خون، خطر ابتلای مادر به زایمان زودرس را مشخص کرد.

دکتر گادلییر توضیح می دهد: “ما به خصوص به درک دقیق تر از آنچه که هنگام بارداری خیلی زود و خیلی دیر اتفاق می افتد علاقه مند هستیم.”
“سیستم ایمنی بدن به صورت جداگانه عمل نمی کند و اکنون ما علاقه مند به شناخت اثر متقابل آن با جنبه های دیگر زیستی مادران مانند ژنتیک، متابولیسم و جوامع میکروبی بدن هستیم تا یک ساعت بیولوژیکی جامع بارداری درست کنیم.”

در آینده چه چیزی رخ می دهد؟
شواهد زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه رژیم غربی و شیوه زندگی مدرن تاثیر مضری بر مسافران میکروبی می گذارد که به طور پیچیده ای با سلامت ما مرتبط هستند.
کاهش تنوع میکروبی به میزبان مشکلات پزشکی وابسته است. یک سوال که باقی می ماند این است که آیا این نیز بر سیستم ایمنی در دوران بارداری تاثیر می گذارد.
آیا کم بودن تنوع میکروبی ، خطر سقط جنین یا زایمان زودرس را افزایش می دهد؟
فقط زمان می تواند جواب این سوال را بدهد. با این حال، روشن است که محققان از ابزارهای نوین و نوآورانه ای برای روشن کردن ارتباط بین سیستم ایمنی بدن، عوامل موثر بر آن و سلامت مادر و نوزاد در دوران بارداری و بعد از آن استفاده می کنند.

www.medicalnewstoday.com

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

ارز دیجیتال

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید