شروع زندگینامزدی ، عقد و عروسی

راهنمای خرید سرویس طلا و جواهر برای عروسی

راهنمای خرید سرویس طلا و جواهر برای عروسیReviewed by اعطاسی on Jun 10Rating: 4.5راهنمای خرید سرویس طلا و جواهر برای عروسیاین روز ها بازار عروسی بسیار داغ هست و ایام و مناسبت های خوبی در راه است برای برگزار کردن مراسم عروسی از این رو خرید وسایل عروسی یکی از مهم ترین ها می باشد که این میان خرید سرویس طلا برای عروس خانم یکی از مهم ترین چیز های برای آقا داماد می باشد.

این روز ها بازار عروسی بسیار داغ هست و ایام و مناسبت های خوبی در راه است برای برگزار کردن مراسم عروسی از این رو خرید وسایل عروسی یکی از مهم ترین ها می باشد که این میان خرید سرویس طلا برای عروس خانم یکی از مهم ترین چیز های برای آقا داماد می باشد.

هرچه زیباتر کردن عروس و آماده کردنش برای مراسم عروسی از نیاکان در فرهنگهای مختلف وجود داشته است. از زمان هایی که عروس را با انواع گلها گیاهان زیبا می آراستند تا به حالا که انواع زیورآلات در دسترس می باشند. تغییرات زیادی در عروس آرایی به وجود آمده است.
در ایران خرید طلا عروس در واقع نوعی هدیه داماد به عروس محسوب می شود و از آنجایی که طلا در ایران یک کالای سرمایه ای است ، خرید سرویس طلا برای عروسی هم برای عروس و هم برای داماد بسیار اهمیت دارد ، وب سایت بارونه در این مطلب راهنمای خرید سرویس طلا و جواهر برای عروسی ، راه کارهایی برای خرید بهتر و آسان تر طلا را در اختیارتان قرار می دهد.

حتما فاکتور بگیرید

یکی از سوالاتی که موقع خرید طلا به ذهن می رسد ، میزان عیار آن است ، بهترین طلا در ایران ، طلای ۱۸ عیار می باشد. توجه داشته باشید تنها طلای ۲۴ عیار خالص ، شمش طلاست و به خاطر اینکه شمش ، فلز نرمی است ، نمی شود به تنهایی از آن زیور آلات ساخت ، سازندگان طلا برای اینکه آن را به زیور آلات تبدیل کنند ، مس و نقره به آن اضافه می کنند تا با پایین آمدن عیار ، قابل ساخت زیور آلات باشد.
تشخیص عیار طلا راه اساسی ندارد ، مواردی مثل شماره و چیزهایی که روی طلا حک می شود شاید گواه این مسئله باشند ، اما همین شماره ها هم میزان خالص بودن طلا یا همان عیار طلا را تایید نمی کنند. تنها راه تضمین عیار طلا فاکتور فروشنده است، بنابراین هرگز بدون دریافت فاکتوری که نوع جنس ، وزن وعیار طلا روی آن نوشته شده باشد و به مهر و امضا فروشنده رسیده باشد ، طلا نخرید. فاکتور به مشتری اطمینان می دهد که فروشنده بابت اصل بودن و عیار واقعی طلا مسئول است ، پس اولین کاری که باید بکنید این است که حلقه ها و سرویس طلای خود را از جای بسیار معتبر خریداری کنید و دوم اینکه حتما فاکتور بگیرید.

حتما بخوانید :
آیا احساسات شدید باعث بیماری قلبی می شوند؟

از طلا فروش های معتبر خرید کنید

برای خرید سرویس طلا برای مراسم عروسی تان را از طلا فروشی های معتبر انجام دهید. اتحادیه طلا فروشان معمولا سالی دو بار دقت ترازوهای طلا فروشی‌ها را اندازه می‌گیرد. برای اطمینان می توانید طلایتان را در مغازه دیگری هم وزن کنید. سازمان ملی استاندارد نیز به تولیدکنندگان طلا کدی اختصاص داده است که طلای ساخته شده را از طریق کد سازنده قابل رهگیری می کند. در عین حال اگر فردی به عیار طلای خریداری شده شک کند می‌تواند به همراه اصل جنس و فاکتور خرید آن به اتحادیه طلا و جواهر مراجعه کند و واحد فروشنده باید پاسخگو باشد. البته خریداران حتماً باید به طلا فروشی‌هایی که زیر نظر اتحادیه طلا و جواهر هستند، مراجعه کنند چون در غیر این صورت اتحادیه هیچ مسئولیتی در این زمینه نخواهد داشت.
همچنین سازمان ملی استاندارد هر ماه یک‌بار به طلا فروشیها مراجعه کرده و یک نمونه از اجناس را به آزمایش می‌برد. در صورتی که عیار جنس طلای آزمایش شده پایین باشد، طلافروش و شرکت سازنده باید پاسخگو باشند. از سوی دیگر، ترازوهای طلافروشی‌ها دیجیتالی بوده و از طریق سازمان ملی استاندارد کنترل شده است و امکان خطا در آنها وجود ندارد. با این حال سالی یک‌ بار ترازوها توسط اتحادیه طلا و جواهر و سالی دو بار توسط کارشناسان سازمان ملی استاندارد بازبینی و کنترل می‌شود. بهتر است برای خرید طلا به بازار بزرگ تهران یا بازار تجریش مراجعه کنید تا هم تنوع زیادی در انتخاب داشته باشید و هم بتوانید از چند جا قیمت بگیرید و مناسب ترین حلقه و سرویس را انتخاب کنید.

کلاه سرتان نرود

یک نکته مهم در خرید طلا، تشخیص طلای دست دوم است. طلای دست دوم را از قفل آن بشناسید. ساده‌ترین راه برای این که دست دوم بودن طلا را تشخیص بدهید، یک نگاه به ظاهر آن، به خصوص به قفل و بندی است که در آن به کار رفته است. در طلای دست دوم، این قسمت‌ها در مقایسه با بخش‌های دیگر، کمتر براق هستند و به خاطر استفاده‌ هایی که از طلا شده، خش‌ هایی هم در این بخش‌ها دیده می‌شود. اما یکی از سۆال‌هایی که برای بیشتر خریداران طلا پیش می‌آید، این است که طلای خارجی چقدر بهتر از زیورآلاتی است که در ایران ساخته می‌شود؟ برندهایی مثل بولگاری یا تیفانی جزو برترین برندهای طلا و جواهر در دنیا هستند، اما با توجه به قیمت بالا و تولید محدود، بازارشان محدود به قشر خاصی از جامعه است. در ایران به دلیل حمایت از تولید‌کنندگان داخلی هیچ کدام از این برندها به طور رسمی نمایندگی ندارند. در حال حاضر، صنعت طلا و جواهر در کشورهایی مثل ترکیه، ایتالیا و تایلند به دلیل حمایت دولت این کشورها از این صنعت و طراحانش، تنوع زیادی پیدا کرده است. هرچند ایتالیا یکی از مطرح ترین کشورهای در حال ساخت طلا و جواهر است، ولی در حال حاضر از نظر تنوع طراحی، تیراژ تولید، کیفیت کار و در مجموع همه این موارد کشور هنگ‌کنگ حرف اول را در دنیا می‌زند. البته همین الان خیالتان را راحت کنیم که خرید و فروش طلای خارجی چندسالی است که ممنوع شده و قاچاق محسوب می شود. بنابراین ریسک نکنید و طلای ایرانی بخرید. بهترین طلا در ایران به نظر اکثر طلافروشها طلای یزد است و بهتر است خرید سرویس طلا برای عروسی از این نوع طلا باشد.

حتما بخوانید :
دور کردن اضطراب از برنامه ریزی ماه عسل (و ارائه راه حل)

طرفداران جواهرات بخوانند

اگر به خرید جواهر علاقه مند هستید، حتما جواهرات و سنگ‌ های قیمتی را فقط و فقط از واحدهایی که زیر نظر اتحادیه طلا و جواهر هستند و پروانه کسب دارند، خریداری کنید تا اگر خلافی صورت گرفت از سوی اتحادیه قابل پیگیری باشد. نکات انتخاب جواهر اصل هم تا حدودی مثل طلاست، یعنی باید طبق فاکتور به فروشنده اعتماد کرد. بهترین راسته برای خریدن جواهر راسته خیابان کریم خان زند است اما اگر خودتان مغازه ای را سراغ دارید که قابل اعتماد است، می توانید به آن مراجعه کنید. جواهر فروشیهای گاندی و میرداماد را هم فراموش نکنید. جواهرسازان قدیمی مثل گوهربین، ساعتچی، زمردیان و مظفریان هم از صاحب نامان عرصه طلا و جواهر در ایران هستند.
در مورد جواهرات این را بدانید که به طور کلی، ۴ نوع سنگ قیمتی (الماس، زمرد، یاقوت کبود و یاقوت قرمز) وجود دارد و تعداد زیادی سنگ‌های نیمه قیمتی مانند آمیتیس، سیترین، توپاژ و… که پیاده شدن این سنگ‌ها روی طلا، آن را به جواهر تبدیل می‌کند. اینکه هنگام خرید جواهر چه سنگی را در اولویت قرار دهید یا تشخیص مرغوب بودن سنگ، دغدغه بسیاری از خریداران جواهر است؛ اصلی ترین راه شناسایی سنگ های قیمتی ونیمه قیمتی از مشابه های مصنوعی یا کم ارزش آن، مقایسه خواص فیزیکی و شیمیایی آن هاست که یا با مشاهده ظاهری تشخیص داده می شود و یا با آزمایش قابل بررسی است.

نگین هایی که اصل نیستند

امروزه اگر چه با رشد تکنولوژی شباهت نگین های مصنوعی به اصل بیشتر شده؛ ولی ابزار بررسی و راه های تشخیص اصل از بدل نیز دقیق ترند. مشخصات ظاهری برای تشخیص سنگ ها عبارت است از: رنگ، شفافیت، جلا و ناخالصی های طبیعی که البته این تشخیص فقط از عهده کارشناسان حرفه ای برمی آید.
به طور کلی سنگ جواهر به ۳ دلیل ارزش پیدا می‌کند: زیبایی و درخشندگی، کمیابی و با دوام بودن. سنگ برلیان که گونه‌ای از الماس است از نظر درخشش و دوام بالاتر از دیگر سنگ‌هاست و از آنجایی که مدیریت خوبی از ابتدای اکتشاف روی آن انجام شده، بازار عرضه و تقاضای خوبی هم دارد، اما سنگ‌های زمرد و یاقوت کبود کمیاب‌تر هستند و کیفیت بالای آنها ارزش زیادی دارد و باعث گرانبها شدن روزافزون آنها می‌شود، اما تشخیص مرغوب بودن تمامی سنگ‌ها از عهده افراد عادی خارج است، برای مثال ممکن است شما انگشتر برلیانی بخرید که فروشنده مبلغ زیادی بابت سنگ کار شده روی آن بگیرد، اما هنگام فروش متوجه شوید که برلیان به کار رفته در انگشتر به دلیل تراش بد و داشتن ناخالصی و… نامرغوب بوده و ارزش پول پرداختی شما را نداشته است. برای جلوگیری از این مشکل، تنها راهی که می‌ماند این است که از جواهر‌فروشی‌ هایی خرید کنید که معتبر باشند و جنس خریداری شده را تضمین کنند.

حتما بخوانید :
شریک زندگی ؛ 7 چیزی که شریک زندگی شما هرگز نباید از شما بخواهد
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن