آرایش صورتآرایشی و زیبایی

راه هایی برای مقابله با موهای صورت

راه هایی برای مقابله با موهای صورتReviewed by on May 8Rating:

آیا چیزی با عنوان “میزان طبیعی موهای صورت در زنان” وجود دارد؟ نه دقیقا. میزان طبیعی موی صورت از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از افراد موهای صورت و بدن بسیار کمی دارند در حالی که ممکن است  برخی دیگر موهای بیشتری داشته باشند. موی صورت و بدن، بخشی از ساختار ژنتیکی بدن ماست، و به این معنی است که ژنتیک حتی می تواند نقش مهمی در تعیین الگوهای موی صورت شما داشته باشد. همچنین در رابطه با ژنتیک، قومیت شما نیز می تواند تعیین کند که موهای بدن و صورت شما بیشتر از دیگران باشد یا خیر.

متاسفانه برای اکثر زنان، موی صورت و بدن مشخص است و حتی می تواند یک مشکل خجالت آور باشد که نیاز به برطرف کردن دائمی آن دارند. البته بسته به ترجیح شخصی شما، راه های زیادی برای حذف موهای بدن و صورت وجود دارد. اما اگر شما شاهد ظهور ناگهانی بیش از حد مو در صورت خود شدید، قبل از اینکه بخواهید به نزدیک ترین سالن اپیلاسیون بروید، کارهای دیگری وجود دارد که باید آن ها را در نظر بگیرید.

شیو کردن

shave 242424 min - راه هایی برای مقابله با موهای صورت

تقریبا هر زنی که می شناسید یک (یا دو) ریزر برای خود دارد. احتمالا به همین دلیل است که این وسیله یکی از رایج ترین (و مسلما آسان ترین) راه هایی است که می توان با آن موهای زائد هر بخشی از بدن از جمله صورت را اصلاح کرد.

با این که شیو کردن آسان است اما دائمی نیست. بسیاری از داستان های قدیمی هم می گویند که شیو کردن مو باعث می شود دوباره موهایی ضخیم تر از قبل رشد کند که می تواند بعضی از افراد را از انجام این کار دلسرد کند. به خصوص وقتی که می خواهند موی صورتشان را از بین ببرند. لیندزی بلاندین، استتیشن سالن جرج در شیکاگو به من گفت که این از لحاظ فیزیولوژیکی غیر ممکن است. “موها همانطور که قبلا بود رشد خواهد کرد. نه ضخیم تر و نه تیره تر خواهد شد.”

متخصص پوست، دکتر دبرا جملیمن توضیح می دهد “اگر شما از یک ریزر استفاده کنید، مو سریع تر یا ضخیم تر رشد نخواهد کرد. مو فقط به این دلیل که شما سر مخروطی آن را قطع کرده اید، ضخیم تر به نظر خواهد رسید.” اگر شما درمورد شیو کردن مردد هستید این سخنان افراد حرفه ای به دردتان می خورد.

اپیلاسیون

moosorat 454 - راه هایی برای مقابله با موهای صورت

اپیلاسیون شکل دیگری از برداشتن مو است که بسیاری از زنان به آن تمایل دارند. اپیلاسیون مو را از ریشه می کند به همین دلیل موهایی که بعدا رشد می کند نرم تر است. اگر به شما گفته اند که برداشتن مو باعث می شود مو ضخیم تر و سریع تر رشد کند و هنوز به این موضوع باور دارید، این را در نظر داشته باشید که اثر اپیلاسیون به طور معمول حدود ۳ هفته باقی می ماند.

حتما بخوانید :
باید بدانید که استفاده مداوم از رنگ های اکریلیک چه بلایی بر سر ناخن های شما می آورد

اپیلاسیون به فولیکول های مو آسیب می رساند که در این مورد، این چیز بدی نیست زیرا آسیب فولیکول، رشد مو را کم می کند. با این که اپیلاسیون در طول زمان ممکن است موجب کاهش مقدار رشد موها شود، اما متخصص پوست، فاین ال.فری می گوید “این روش بی نقص نیست و هیچ تضمینی نیست که در طول زمان، صورت شما به طور کامل بدون مو شود.”

کرم موبر

moosorat 414 - راه هایی برای مقابله با موهای صورت

استفاده از کرم های موبر یکی دیگر از روش های موثر حذف موهای صورت برای زنان است. طبق گفته دکتر فری، کرم های موبر به این دلیل که حاوی موادی مانند هیدروکسید کلسیم و هیدروکسید سدیم هستند، کارساز هستند. “این مواد، PH مو را افزایش می دهند که باعث شکست شیمیایی مو می شود (شکستن پیوندهای دی سولفید مو). پس از استفاده از این کرم ها می توانید به آسانی موهای تضعیف شده را از بین ببرید.

به این علت که می توان به تنهایی و بدون کمک افراد حرفه ای از این کرم ها استفاده کرد، ممکن است برخی از افراد معتقد باشند که این بهترین روش ازبین بردن موهای زائد است. همچینین دکتر فری به من گفت “با این حال، این کرم های موبر می توانند موجب حساسیت و سوزش پوست شوند، به همین دلیل باید قبل از استفاده از آن ها احتیاط کنید، به خصوص اگر پوست حساسی دارید.

داروهای از بین برنده مو

moosorat 4525484 - راه هایی برای مقابله با موهای صورت

اگر موهای صورت شما بیش از حد رشد می کند، ممکن است که دچار یک مشکل جدی شده باشید. شاید داروهایی برای شما وجود داشته باشد.

دکتر فری گفت داروهایی مانند GNRH (آزاد کننده هورمون گوناداتروپین) به دلیل اثرات ضد آندروژن آن مورد استفاده قرار گرفته است. زیرا عدم تعادل در هورمان ها می تواند موجب رشد زیاد موهای صورت در زنان شود. همچینین داروهای دیگری وجود دارند که می توانند به این منظور استفاده شوند، مانند داروهای ضدبارداری هورمونی خاص، متفرومین (معمولا برای دیابت مصرف می شود) و افلورنیتین.

تهیه داروهای کاهش دهنده یا حذف کننده موی صورت فقط با داشتن نسخه امکان پذیر است، پس اگر به این روش درمان علاقه دارید بهترین راه این است که با دکتر خود مشورت کنید.

الکترولیز

moosorat 4584 - راه هایی برای مقابله با موهای صورت

خبر خوب برای خانم هایی که می خواهند برای همیشه از شر موهای زائد صورت خود خلاص شوند این است که یک روش بسیار موثر و راه حلی دائمی برای این کار وجود دارد. به عنوان مثال، الکترولیز یکی از روش های حذف دائمی مو است.

طبق گفته دکتر جلیمن، الکترولیز یک روش حذف دائمی تک تک موها از صورت یا بدن است. او گفت الکترولیز پزشکی با تخریب مرکز رشد تک تک موها توسط مواد شیمیایی یا انرژی حرارتی کار می کند.

حتما بخوانید :
اشتباهاتی که باعث عدم ماندگاری آرایش می شود

اگر شما پوست حساس یا مستعد اکنه دارید مانند دیگر روش های حذف مو، قبل از انجام این کار با پزشک خود صحبت کنید. حتی اگر پوستتان مشکلی ندارد، مشورت می تواند شما را از خطرات (و یا فواید) الکترولیز موهای زائد صورت آگاه کند.

لیزر مو

moosorat 45989884 - راه هایی برای مقابله با موهای صورت

لیزر موها یکی دیگر از روش های حذف دائمی مو است. طبق گفته دکتر ای.جی کامینگز، مدیر پزشکی سالن اسپای داوینچی مِد در ایلینویز، سیستم های لیزری حذف مو با نور شدید پالسی (IPL) یکی از بهترین راه حل ها برای حذف دائمی موی صورت هستند. IPL از طیف الکترومغناطیسی با طول موج های مختلف استفاده می کند تا یک انفجار انرژی در فولیکول های مو ایجاد کند که موجب نابود شدن لامپ ریشه مو می شود و از رشد دوباره آن جلوگیری می کند.

این روش زمانی که موها در فاز رشد هستند، موثر تر است پس برای زمان انجام لیزر با دکتر خود مشورت کنید. دکتر کامینگز می گوید “به دلیل الگوی چرخه ای رشد مو، چندین درمان در فواصل یک ماهه برای حذف کامل تمام موها لازم است.” به علاوه فن آوری جدید سیستم های IPL، انرژی را به طور دقیق انتقال می دهند که این روش را تقریبا بدون درد می کند. این خبر خوبی برای افرادی است که از درمان صورت با لیزر، به دلیل دردناک بودن آن می ترسند.

اگر شما موهای تیره دارید، خبرهای بهتری برای شما وجود دارد! دکتر کامینگز می گوید “هرچه موها تیره تر باشد نور را آسان تر جذب می کند.” تا این جا همه چیز خوب به نظر می رسد؟ خب این برایتان کمی گران تمام می شود. دکتر کامینگز به من گفت که بسته به ناحیه ای که درمان می شود، هزینه هر جلسه حدود ۱۰۰دلار می شود.

تغییر دادن داروهای مصرفی

moosorat 424 - راه هایی برای مقابله با موهای صورت

اگر می خواهید قبل از انجام هرگونه تصمیم در رابطه به روش حذف موهای زائد، مشکل خود را به طور کامل ریشه یابی کنید، ممکن است بخواهید چند عامل احتمالی موثر بر رشد موهای صورت خود را در نظر بگیرید.

به طور مثال اگر شما در حال مصرف داروهای خاصی هستید، ممکن است یکی از عوارض جانبی آن رشد موهای زائد در صورت باشد. دکتر فری به من گفت که “داروهایی مانند تستسترون، سیکلوسپورین و همچنین استروئیدهای مختلف بخصوص آنابوایک می توانند باعث ایجاد موهای زائد در بدن و صورت شوند. اگر هر یک از این داروها برای شما تجویز شده است (یا هر نوع دارویی که شامل این مواد شود) حتما درباره عوارض جانبی این دارو ها و همچنین درمان این عوارض جانبی، از دکتر خود سوال کنید. پزشکان قادر به پاسخگویی و دادن هرگونه اطلاعات و همچنین ارائه روش های درمان بی خطر و موثر مورد نیاز شما هستند.

حتما بخوانید :
چگونه باید قلم موهای آرایشی خود را تمیز کنید

درمان هیپرپلازی مادرزادی آدرنال

moosorat 455584 - راه هایی برای مقابله با موهای صورت

هیپرپلازی مادرزادی آدرنال یک اختلال ژنتیکی است که می تواند بر سوخت و ساز بدن، فشار خون، سیستم ایمنی، و دیگر عوامل ضروری بدن شما تاثیر بگذارد. این شامل تولید هورمون هایی مانند هورمون های جنسی می شود.

آندروژن ها (هورمون های جنسی) مانند تستسترون معمولا به مردان مربوط می شود. اگرچه طبق گفته دکتر فری “زنان هم مقداری آندروژن در بدن خود دارند، شواهد آن هم موهایی است که می تواند بر روی صورت ظاهر شود.” به همین دلیل است که او می گوید اگر شما دیدید مقدار زیادی مو در صورتتان رشد کرده است ممکن است به دلیل سطح بالای آندروژن در بدن شما باشد.

با این که هیچ درمانی برای هیپرپلازی مادرزادی وجود ندارد، برای مدیریت علائم آن درمان هایی هست. با این حال خوددرمانی نکنید. اگر فکر می کنید علائم و نشانه های این مشکل را در خود دیده اید، یک وقت ملاقات با پزشک خود ترتیب دهید.

درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک

moosorat 45484 - راه هایی برای مقابله با موهای صورت

به گفته دکتر فری، سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک بیماری است که در آن “سطح هورمون های جنسی بدن زن از تعادل خارج می شود”. وقتی که در تعداد این هورمون های جنسی (استروژن و پروژسترون) ، عدم تعادل به وجود می آید؛ می تواند منجر به ایجاد عواملی مانند “کیست تخمدان، مشکلات در دوره قاعدگی، باروری و حتی عملکرد قلب شود”. همچنین PCOS می تواند روی ظاهر شما تاثیر گذاشته و موجب رشد بیش از حد موهای صورت شود.

مانند هیپرپلازی مادرزادی آدرنال، درمان های مختلفی برای PCOS وجود دارد. همچنین اگر شما فکر می کنید ممکن است PCOS داشته باشید، باید برای تشخیص آن به پزشک خود مراجعه کنید.

همه آن چه گفته شد درباره این است که شما با چه چیزی راحت هستید

از آن جایی که چیزی به نام میزان “عادی” موهای صورت نداریم، اگر فکر می کنید که موهای صورت شما زیاد است نباید از حذف کردن آن ها احساس خجالت یا شرمندگی داشته باشید.

همچنین اگر شما مقداری موی صورت دارید و فکر نمی کنید که لازم است برای حذف آن ها هرکاری کنید، هیچ ایرادی ندارد. بسیاری از زنان هستند که موهای صورت خود را با افتخار پذیرفته و از آن استقبال کرده اند، و مردم آن ها را به همین دلیل دوست دارند. فرقی نمی کند که چه چیزی را انتخاب می کنید، فقط برای اطمینان در صورت لزوم با پزشک خود مشورت کنید و ایمنی را در اولویت قرار دهید. هرکاری که با آن راحت تر هستید و احساس بهتری به شما می دهد را انجام دهید!

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن