زیبایی و سلامتپیشگیری بهتر از درمان

سرما درمانی یا کریوتراپی چیست؟ همه آن چیزی که باید در این باره بدانید

سرما درمانی یا کریوتراپی چیست؟ همه آن چیزی که باید در این باره بدانیدReviewed by اعطاسی on Sep 26Rating: 4.0سرما درمانی یا کریوتراپی چیست؟ همه آن چیزی که باید در این باره بدانیداگر شما در یک شهر بزرگ زندگی می کنید یا در شبکه های اجتماعی هستید، احتمالا درباره سرمادرمانی یا کریوتراپی شنیده اید. اگر اینطور نیست، باید بدانید که این روش اساسا روند استفاده از دمای بسیار پایین برای درمان پزشکی است.

اگر شما در یک شهر بزرگ زندگی می کنید یا در شبکه های اجتماعی هستید، احتمالا درباره سرمادرمانی یا کریوتراپی شنیده اید.

اگر اینطور نیست، باید بدانید که این روش اساسا روند استفاده از دمای بسیار پایین برای درمان پزشکی است. این می تواند به معنای چیزی ساده مانند نشستن در حمام سرد یا حمام یخ یا استفاده از یخ بر روی یک زخم باشد. اخیرا نوع جدیدی از سرمادرمانی ظهور کرده است که شامل قرار گرفتن بدن در یک محفظه بزرگ تا گردن است و نیتروژن مایع در هوا اسپری می شود تا دمای پوست به کمتر از ۲۰۰- درجه فارنهایت برسد.

جالب به نظر می رسد نه؟ من در ابتدا اینطور فکر نمی کردم، اما مزایای آن جذاب بوده و به نظر من اتاق سرما (که همچنین Cryosuna یا سونای سرما نامیده می شود) بسیار تحمل پذیر تر از حمام یخ است.

کریوتراپی یا سرمادرمانی چیست؟

سرمادرمانی (Cryotherapy) اساسا فرآیند استفاده از دماهای سرد برای مزایای سلامتی است. این فرم درمان به راه های متفاوتی از سالهای ۱۷۰۰ برای کاهش درد و اسپاسم عضلانی، بهبودی ریکاوری، آهسته شدن روند پیر شدن سلول ها و بهبود سلامت استفاده شده است.

ورزشکاران در دهه های اخیر در حمام های سرد و حمام های یخ فرو می روند، اما نوآوری های اخیر در حال حاضر به کریوتراپی کل بدن (WBC) در یک محفظه ویژه با استفاده از نیتروژن مایع اجازه می دهد.

این نوع سرمادرمانی در دهه ۱۹۷۰ در ژاپن اختراع شد و تنها در دهه گذشته به ایالات متحده و دیگر کشورها آمده است. این امر محبوبیت گسترده ای را برای ورزشکاران و کسانی که بیماری های مزمن خاص دارند (و همچنین خانم های خانه دار که حمام یخ را دوست ندارند!) به دست آورده است.

همانطور که ممکن است تصور کنید، این درمان هم دارای مزایایی هست که ادعا می کند، و هم برخی خطرات را به دنبال دارد. پس داستان واقعی چیست؟ من تصمیم گرفتم به دمای ۲۴۰- درجه فارنهایت بروم و آن را بررسی کنم.

حتما بخوانید :
بیماری ; نوشیدن چای و قهوه می تواند از بیماری کبد جلوگیری کند

مزایای سرمادرمانی یا کریوتراپی

مقالات در مورد سرمادرمانی ادعا می کند که می تواند به درمان همه چیز از التهاب جزئی گرفته تا بیماری های خود ایمنی کمک کند. مهم است که توجه داشته باشید که خود کریوتراپی صدها سال به اشکال مختلف، توسط جامعه پزشکی استفاده شده و به خوبی مستند سازی شده است.

پزشکان اغلب توصیه می کنند که ناحیه مجروح را سرد کنیم تا التهاب را کاهش دهد. Cryoablation به فرآیند استفاده از سرمای شدید در یک محیط جراحی برای از بین بردن بافت های متخلخل، از جمله سرطان اشاره دارد (همچنین این گاهی اوقات برای حذف زگیل و خال استفاده می شود). جراح مغز و اعصاب دکتر جک کراوس برای تنظیم هورمون ها و بهبود سطح لپتین (و در نتیجه کاهش وزن) ترموژنز سرد (حمام یخ) را توصیه می کند.

هر کدام از اینها اساسا یک شکل از “سرمادرمانی” هستند، اما منابع اخیر بیشتر به WBC (کریوتراپی کل بدن) و یا “کریوسونا” اشاره دارند که جذاب تر بوده اما کمتر مورد تحقیق قرار گرفته اند. تونی رابینز ادعا می کند که هر روز به عنوان بخشی از روتین روزانه خود از یک مخزن فریزر استفاده می کند، و دیگر افراد مشهور نیز از این روش ها استفاده می کنند، اما اجازه دهید به تحقیق نگاه کنیم.

برخی از مزایای سرمادرمانی یا کریوتراپی عبارتند از:

 

  • ریکاوری سریع تر پس از ورزش

به نظر می رسد این ادعا به خوبی مورد پشتیبانی قرار گرفته است. برای صدها سال است که ورزشکاران از یخ برای افزایش سرعت ریکاوری استفاده می کنند و کریوتراپی یک راه سریع برای به دست آوردن مزایای سرما برای کل بدن است.

برخی مطالعات نشان می دهد که کریوتراپی در برابر درد های عضلانی شروع شده با تاخیر (DOMS) در ورزشکاران مؤثر است، با این حال متا آنالیز از مطالعات، چنین نتایج مشابهی را پیدا نکرد و اعتبار مطالعات قبلی را مورد پرسش قرار داد.

بسیاری از ورزشکاران و افراد مشهور از کوب بریانت گرفته تا جسیکا آلبا و حتی بازیکنان بسکتبال مانند دالاس ماوریکس ادعا می کنند که مزایای کریوتراپی را متوجه شده اند و محبوبیت سریع این سونا های سرد نشان می دهد که بسیاری دیگر ممکن است نتایج مشابهی را متوجه شده باشند، با این حال به نظر نمی رسد که علم بداند کریوتراپی بدن چرا یا چگونه درد را کاهش می دهد.

  • تقویت سیستم ایمنی

یکی دیگر از مزایای سرمادرمانی ، تقویت سیستم ایمنی است و تحقیق در اینجا تقسیم شده است. تئوری این است که قرار گرفتن در معرض سرمای شدید باعث تغییر هیپوتالاموس می شود تا فرآیندهای ضد التهابی درون بدن را تغییر دهد. دکتر کراوس سرمادرمانی برای بهبود سطح لپتین را توصیه می کند، که ثابت شده است با بهبود عملکرد سیستم ایمنی مرتبط است.

حتما بخوانید :
انتخاب یک هندوانه خوب ؛ چطور هندوانه را انتخاب و نگه داری کنید

روشن نیست که ۳ دقیقه قرار گرفتن در دمای کمتر از ۲۰۰- درجه فارنهایت، مانند حمام یخ و روش های بهتر مطالعه شده توسط دکتر کراس، برای ایجاد مزایای لپتین کافی هستند یا نه، اگر چه تحقیقات بیشتری لازم است تا این موارد روشن شوند.

تئوری دیگر این است که سه دقیقه قرار گرفتن در چنین سرمایی به اندازه کافی بدن را تحریک می کند تا فکر کند در وضعیت بقا قرار دارد و روند طبیعی بدن را  تقویت می کند. این نیز کمتر مورد تحقیق قرار گرفته و ارتباط آن نامشخص است، هرچند من متوجه شدم که ده ها مورد از افراد هستند که حاضرند سر این مزیت سرمادرمانی، قسم بخورند.

من شخصا، این را به اندازه کافی امتحان نکرده ام تا متوجه شوم که چنین اثری وجود دارد یا خیر، اما من متوجه شدم که مزیت بعدی حقیقت دارد…

  • افزایش انرژی و متابولیسم

این مزیتی است که من بلافاصله و چند روز پس از جلسه ی کریوتراپی متوجه آن شدم . من تنها پس از سه دقیقه سرد شدن شدید احساس کردم که می توانم یک دوی ماراتن را بدوم. من انرژی بسیار زیادی احساس می کردم، از نظر ذهنی بیشتر هشیار بودم و احساس عالی داشتم! این احتمالا ناشی از آزاد شدن کاتکولامین ها (آدرنالین و نورآدرنالین) و همچنین سایر نورو-پپتیدهایی است که به سرما واکنش داده اند. این مواد شیمیایی-عصبی همراه با احساس سرخوشی هستند و به همین دلیل است که شما با پریدن در آب سرد و یا رفتن در برف بدون لباس مناسب، با صدای بلند می خندید.

مطمئنا تجربه من کاملا شخصی است و هیچ اثبات علمی را شامل نمی شود، اما این چیزی است که من فقط برای بهبود ذهنی و انرژی بدنی انجام می دهم.

ادعای دیگری که اغلب با کریوتراپی مرتبط است، اثر متابولیک “سوزاندن ۸۰۰ کالری در ۳ دقیقه است.” من هیچ مطالعه ای را پیدا نکردم که از این ادعا پشتیبانی کند، اگرچه هیچ مدرکی مبنی بر اینکه کریوتراپی مضر است نیز پیدا نکردم. تحقیقات نشان می دهد که سرمادرمانی (به ویژه غوطه ور شدن در آب یخ) می تواند میزان متابولیسم را بیش از ۳۰۰ درصد افزایش دهد، اگر چه این تحقیق به طور خاص بر روی کریوسونا و نسخه هوایی این روش انجام نشده است.

حتما بخوانید :
9 دلیل برای اینکه شما باید خودخواه باشید

  • کمک به التهاب

این یکی دیگر از مزایایی است که اغلب با سرمادرمانی همراه است اما به طور کامل مورد مطالعه قرار نگرفته است. البته، این لزوما به آن معنی نیست که سرمادرمانی در کمک به التهاب، موثر نیست. احتمالا همه ما تابحال از سرما درمانی (یخ) برای هر نوع التهاب (آسیب یا کبودی) بدون توجه به تحقیقات علمی، در زندگیمان استفاده کرده ایم.

پزشکان در شرایط بالینی از کریوتراپی برای کمک به مشکلات التهابی مانند آرتریت روماتوئید (RA) و بیماری درد مزمن استفاده کرده اند. به نظر می رسد سرما درمانی دارای مزایای کوتاه مدت و بلند مدت در برابر درد مزمن است و همچنین می تواند درمان های دیگر را موثرتر و تحمل پذیر تر کند.

 

خطرات WBC یا کریوتراپی

همانطور که ممکن است متصور شده باشید، رفتن درون یک محفظه با دمای زیر صفر می تواند خطرات کمی داشته باشد، هرچند این خطرات به آن اندازه که شما انتظار دارید، نیستند. تنها موارد صدمه یا آسیب دیدگی که من متوجه آن شدم این بود که فردی در داخل محفظه لباس مرطوب پوشیده بود و از  سرمازدگی منقبض شده بود و همچنین مرگ یکی از کارکنان کریوسونا که پس از ساعت کاری به تنهایی بدون استفاده از تکنسین آموزش دیده، از محفظه استفاده کرده بود.

از آنجایی که کریو تراپی برای مدت زمان بسیار کوتاهی در یک محیط کنترل شده انجام می شود، احتمال خطر بالقوه آن در مقایسه با انجام تمرین غوطه وری در آب سرد بسیار کمتر است. البته زنان باردار نباید این را امتحان کنند، و هر کسی که مشکل سلامتی دارد قبل از انجام این یا هر نوع درمان دیگری باید با پزشک مشورت کنند.

خط آخر درباره کریوتراپی

تحقیق در مورد این نوع سرمادرمانی هنوز در حال انجام است. در حالی که مزایای استفاده از سرمادرمانی و ترموژنز سرد به خوبی پشتیبانی می شود، به نظر نمی رسد که ما هنوز نمی دانیم کریوتراپی چگونه مقیاسه می شود یا اینکه آیا مزایای بلندمدت مشابهی دارد یا خیر. هرچند شواهد بی نظیر و مطالعات اولیه امیدوار کننده هستند. مانند بسیاری از چیزها در زندگی، کریوتراپی، اگر به اشتباه انجام شود، خطراتی را به همراه دارد، اما اگر به درستی انجام شود، می تواند مزایای بسیاری داشته باشد.

برای من، کریوتراپی به دلیل تقویت انرژی و وضوح ذهنی که تا چند روز پس از جلسه من ادامه داشت، با ارزش است و این چیزی است که من قطعا دوباره آن را امتحان خواهم کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن