زیبایی و سلامتپیشگیری بهتر از درمان

سکته مغزی ، علائم و علل سکته مغزی چیست ؟

سکته مغزی ، علائم و علل سکته مغزی چیست ؟Reviewed by اعطاسی on May 31Rating: 4.5سکته مغزی ، علائم و علل سکته مغزی چیست ؟اگر فکر می کنید خودتان یا فرد دیگری ممکن است دچار سکته مغزی شده باشد، مراقب این علائم و نشانه ها باشید. توجه داشته باشید که چه زمانی این علائم شروع شده است،

علائم

اگر فکر می کنید خودتان یا فرد دیگری ممکن است دچار سکته مغزی شده باشد، مراقب این علائم و نشانه ها باشید. توجه داشته باشید که چه زمانی این علائم شروع شده است، زیرا مقدار زمانی که این علائم طول می کشند می تواند به تصمیماتی که برای درمان گرفته می شود، کمک کند.

 • مشکل در صحبت کردن یا فهمیدن. ممکن است شما یک احساس سردرگمی را تجربه کنید. ممکن است نتوانید درست کلمات را بیان کنید یا در درک سخن دیگران مشکل داشته باشید.
 • فلج یا بی حسی در صورت، دست یا پا. ممکن است شما دچار بی حسی ناگهانی، ضعف یا فلج در صورت، بازو یا پا شوید. به خصوص در یک طرف بدن خود. سعی کنید همزمان هر دو دست خود را بالای سرتان ببرید. اگر یکی از دست ها شروع به افتادن کرد، ممکن است شما دچار سکته مغزی شده باشید. به طور مشابه، ممکن است وقتی سعی می کنید لبخند بزنید یک سمت دهان شما بیفتد.
 • مشکل در بینایی یک یا دو چشم خود. ممکن است به طور ناگهانی دچار تاری یا سیاهی دید شوید یا اینکه دوبینی داشته باشید.
 • سردرد. یک سردرد ناگهانی و شدید که ممکن است به همراه استفراغ، سرگیجه یا بیهوش شدن باشد می تواند نشانه سکته مغزی باشد.
 • مشکل در راه رفتن. ممکن است زمین بخورید یا احساس سرگیجه، از دست دادن تعادل یا از دست دادن هماهنگی ناگهانی داشته باشید.

چه موقع باید به دکتر مراجعه کنید

اگر متوجه هرگونه علائم و نشانه های سکته مغزی شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید حتی اگر این علائم نوسان داشته باشند و یا ناپدید شوند.

“سریع” فکر کنید و این کارها را انجام دهید:

 • صورت. از شخص بخواهید که لبخند بزند. آیا یک طرف صورت او افتاده است؟
 • دست ها. از شخص بخواهید که هر دو دستش را بلند کند. آیا یک دست بی اراده به سمت پایین می افتد؟ یا یکی از دست ها بلند نمی شود؟
 • حرف زدن. از شخص بخواهید که یک عبارت ساده را تکرار کند. آیا حرف هایش بریده بریده و عجیب است؟
 • زمان. اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید با ۱۱۵ تماس بگیرید.

فورا با ۱۱۵ یا شماره اورژانس شهرتان تماس بگیرید. منتظر نمانید که این علائم از بین برود. هر دقیقه مهم است. هرچه سکته مغزی دیر تر درمان شود، احتمال آسیب و ناتوانی مغزی بیشتر می شود.

اگر با کسی هستید که فکر می کنید دچار سکته مغزی شده است، مراقب او باشید تا اورژانس برسد.

علل

هنگامی که جریان خونی که به مغز می رسد قطع شده یا کاهش یابد، سکته مغزی رخ می دهد. این مسئله مانع رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به مغز می شود که می تواند منجر به مرگ سلول های مغزی شود.

حتما بخوانید :
5 ترفند برای جلوگیری از پیر شدن صورت

سکته مغزی ممکن است به دلیل انسداد شرائین (سکته ایسکمیک) یا نشت یا ترکیدن یک رگ خونی (سکته هموراژیک) ایجاد شود. برخی از افراد ممکن است تنها یک اختلال موقت جریان خون به مغز را تجربه کنند (حمله ایسکمیک گذرا یا TIA).

سکته مغزی ایسکمیک

حدود ۸۵ درصد سکته های مغزی، ایسکمیک هستند. سکته مغزی ایسکمیک زمانی رخ می دهد که سرخرگ های مغز باریک یا مسدود شده و جریان خون به شدت کاهش می یابد (ایسکمی). متداول ترین سکته های مغزی ایسکمیک عبارتند از:

 • سکته مغزی ترومبوتیک. این سکته زمانی رخ می دهد که یک لخته خون (ترومبوز) در یکی از شریان های خون که رساندن خون به مغز را بر عهده دارد، به وجود می آید. یک لخته ممکن است توسط رسوب چربی (پلاک) در شریان ها به وجود بیاید که موجب کاهش جریان خون (تصلب شرائین) یا سایر مشکلات عروقی می شود.
 • سکته مغزی آمبولیک. سکته آمبولیک زمانی رخ می دهد که یک لخته خون یا دیگر اشکال اضافی که دور از مغز تشکیل شده اند – که معمولا در قلب به وجود آمده اند – از طریق جریان خون به رگ های باریک مغز فرستاده می شوند. این نوع از لخته خون را آمبولی می نامند.

سکته هموراژیک

سکته هموراژیک وقتی رخ می دهد که یک رگ خونی در مغز شما، نشت کرده یا پاره می شود. خونریزی مغزی می تواند به علت عوامل زیادی که بر رگ های خونی شما تاثیر می گذارد، ایجاد شود. از جمله فشار خون کنترل نشده بالا (فشار خون بالا)، استفاده بیش از حد داروهای ضد انعقادی و نقاط ضعیف در دیواره های رگ های خونی شما (آنوریسم).

یکی از علل کمتر شایع هموراژیک، پارگی یکی از رگ های خونی غیرطبیعی با دیواره نازک است (ناهنجاری های شریانی) که از زمان تولد وجود داشته است. انواع سکته های هموراژیک عبارتند از:

 • خونریزی داخلی مغز. در خونریزی داخلی مغز، یک رگ خونی در مغز، پاره شده و به بافت مغز و اطراف آن نشت می کند و به سلول های مغزی آسیب می رساند. فشار خون بالا، تروما، ناهنجاری های عروقی، استفاده از داروهای رقیق کننده خون و دیگر شرایط ممکن است موجب خونریزی داخلی مغز شود.
 • خونریزی زیر عنکبوتیه. در این نوع خونریزی، یک شریان یا یکی از سطوح نزدیک به مغز شما، پاره شده و در فضای بین سطح مغز و جمجمه می ریزد. این خونریزی معمولا با یک سردرد شدید ناگهانی همراه است.

معمولا خونریزی عنکبوتیه توسط ترکیدن یک چیز کیسه مانند یا به شکل توت در سرخرگی به نام آنوریسم ایجاد می شود. پس از خونریزی، ممکن است رگ های خونی در مغز شما به طور نامنظم عریض و باریک شود (وازواسپاسم)، که با محدود کردن بیشتر جریان خون باعث آسیب سلولی مغز می شود.

حتما بخوانید :
حقایق نادرست در مورد غذاهای سالم که همیشه تصور می شد درست است

حمله ایسکمی گذرا (TIA)

حمله ایسکمی گذرا که همچنین به عنوان سکته مغزی کوتاه شناخته می شود، یک دوره کوتاه از علائم مشابهی است که در سکته مغزی وجود دارد. یک کاهش موقت در جریان خون بخشی از بدن شما موجب TIA می شود که اغلب کمتر از ۵ دقیقه طول می کشد.

TIA مانند سکته مغزی ایسکمیک زمانی رخ می دهد که یک لخته یا باقی مانده، منجر به مسدود شدن خون در بخشی از مغز می شود. علائم یک TIA زیاد باقی نمی ماند زیرا انسداد موقتی است.

حتی اگر به نظر می رسد علائم شما از بین رفته است باز هم با اورژانس تماس بگیرید. داشتن TIA شما را در معرض خطر سکته و آسیب دائمی در آینده قرار می دهد. اگر شما یک TIA داشته اید به این معنی است که به احتمال زیاد یکی از شریان های شما تا حدی مسدود یا تنگ شده است و یک منبع لخته در قلب وجود دارد.

نمی توان فقط بر حسب علائم شما، تشخیص داد که آیا یک سکته مغزی داشته اید یا یک TIA. بیش از نیمی از افرادی که به نظر می رسد علائم آن ها از بین رفته اند، در واقع یک سکته مغزی داشته اند که باعث آسیب مغزی شده است.

عوامل خطر

عوامل بسیاری می تواند خطر ابتلا به سکته مغزی را افزایش دهد. برخی از عوامل همچنین می توانند شانس ابتلا به حمله قلبی را زیاد کنند. عواملی که به صورت بالقوه قابل درمان هستند شامل موارد زیر می شود:

– عوامل خطرناک شیوه زندگی

 • اضافه وزن یا چاقی
 • عدم فعالیت فیزیکی
 • نوشیدن زیاد الکل
 • استفاده از مواد مخدر مانند کوکائین و متامفتامین

– عوامل خطرناک پزشکی

 • فشار خون بالا – خطر سکته مغزی در فشار خون بالا تر از ۸۰/۱۲۰ میلی متر جیوه، افزایش می یابد. دکتر شما کمک خواهد کرد که شما به یک فشار خون مناسب بر اساس سنتان برسید، چه مبتلا به دیابت باشید یا مشکلات دیگر داشته باشید.
 • سیگار کشیدن و یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار.
 • کلسترول بالا.
 • دیابت.
 • آپنه انسدادی خواب – نوعی اختلال خواب است که در آن سطح اکسیژن به طور متناوب در طول شب کاهش می یابد.
 • بیماری های قلبی و عروقی، از جمله نارسایی قلبی، نقص قلبی، عفونت قلب یا ریتم غیرطبیعی قلب.

دیگر عوامل مرتبط با خطر بالای ابتلا به سکته مغزی عبارتند از:

 • سابقه شخصی یا خانوادگی سکته مغزی، حمله قلبی یا حمله ایسکمی گذرا.
 • سن بالای ۵۵ سال.
 • نژاد – آمریکایی های آفریقایی تبار نسبت به نژادهای دیگر بیشتر در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند.
 • جنسیت – مردان بیشتر از زنان در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند. زنان معمولا در سن های بالاتر نسبت به مردان دچار سکته مغزی می شوند و اگر آن ها دچار سکته مغزی شوند احتمال مرگشان نسبت به مردان بیشتر است. همچنین آن ها ممکن است به خاطر استفاده از قرص های ضد بارداری و یا هورمون های درمانی که شامل استروژن میشوند، و همچنین به علت بارداری و زایمان، در معرض خطر سکته مغزی قرار بگیرند.
حتما بخوانید :
ترک های پوستی ؛ چطوری ترک های پوستی را از بین ببرید.

عوارض

سکته مغزی بسته به این که مغز چه مدت فاقد جریان خون بوده است و کدام قسمت های مغز تحت تاثیر قرار گرفته اند، می تواند گاهی اوقات باعث ناتوانی موقتی یا دائمی شود. عوارض آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • فلج شدن یا از دست دادن حرکت ماهیچه. شما ممکن است نتوانید یک طرف از بدن خود را حرکت دهید، یا اینکه کنترل عضلات خاص خود را از دست دهید. مانند کسانی که در یک طرف صورت خود یا یکی از دست ها دچار فلجی می شوند. ممکن است فیزیوتراپی به شما کمک کند تا بتوانید دوباره فعالیت هایی مانند راه رفتن، غذاخوردن و لباس پوشیدن را انجام دهید.
 • اشکال در صحبت کردن یا بلعیدن غذا. ممکن است سکته مغزی باعث شود کنترل کمتری بر روی عضلات دهان و حرکت گلو داشته باشید که باعث ایجاد مشکل در صحبت کردن واضح (دیس آرتری) و بلع یا خوردن غذا (دیسفاژی) می شود. همچنین ممکن است شما در زبان دچار مشکل شوید (آفازی)، که شامل صحبت کردن یا درک گفتار، خواندن و نوشتن می شود. درمان توسط یک پاتولوژیست گفتار و زبان می تواند به شما کمک کند.
 • از دست دادن حافظه یا مشکل در فکر کردن. بسیاری از افرادی که سکته مغزی داشته اند ممکن است از دست دادن حافظه را تجربه کنند. برخی از افراد ممکن است در تفکر، استدلال، قضاوت و درک مفاهیم دچار مشکل شوند.
 • مشکلات عاطفی. افرادی که سکته مغزی داشته اند ممکن است در کنترل احساسات خود مشکل داشته باشند و یا دچار افسردگی شوند.
 • درد. این افراد ممکن است درد، بی حسی و یا سایر احساسات عجیب و غریب در بخش هایی از بدن خود که تحت تاثیر سکته بوده است را تجربه کنند. برای مثال اگر یک سکته مغزی باعث بی حسی دست شما شود، ممکن است در دست خود احساس سوزن سوزن شدن ناراحت کننده ای داشته باشید.
 • همچنین ممکن است افراد پس از سکته مغزی نسبت به تغییرات دما، به خصوص سرمای شدید، حساس شوند. این عارضه به عنوان درد سکته مغزی مرکزی یا سندروم درد مرکزی شناخته شده است. این وضعیت معمولا در چند هفته پس از سکته مغزی توسعه می یابد، و ممکن است در طول زمان بهبود پیدا کند. اما از آنجا که درد به خاطر یک مشکل در مغز ایجاد شده است، نه یک آسیب فیزیکی، درمان های کمی برای آن وجود دارد.
 • تغییر در رفتار و توانایی مراقبت از خود. افرادی که سکته مغزی داشته اند ممکن است بی فکر و غیر اجتماعی شوند. همچنین ممکن است آن ها برای انجام کارهای روزانه مانند نظافت نیاز به کمک داشته باشند.

مانند همه آسیب های مغزی، موفقیت در درمان این مشکلات می تواند از فردی به فردی دیگر متفاوت باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
بستن