زیبایی و سلامتپیشگیری بهتر از درمان

طبق مطالعات انجام شده بر روی ۵/۳میلیون نفر، غیر ممکن است که انسان چاق اما سالم باشد

طبق مطالعات انجام شده بر روی 5/3میلیون نفر، غیر ممکن است که انسان چاق اما سالم باشدReviewed by on May 23Rating:

اگر شما اضافه وزن دارید اما بسیار سالم به نظر می رسید، باز هم سعی کنید وزن خود را کم کنید. زیرا تحقیقات جدید نشان داده است که احتمال دچار شدن به بیماری های تهدید کننده زندگی مانند حمله قلبی و سکته هنوز هم زیاد است.

در این پژوهش که برای چاقی در کنگره اروپا ارائه شد، محققان در صدد این بودند که بفهمند آیا افراد چاقی که متابولیسم بدنی سالمی دارند (MHO) هنوز هم در معرض خطر بیماری های قلبی و عروقی قرار دارند یا نه. افراد MHO چاق هستند، اما خطرات متابولیسمی که معمولا به همراه چاقی می آید را ندارند. مانند دیابت، فشار خون بالا، کنترل ضعیف قند خون و چربی خون غیر طبیعی، که همه آن ها به عنوان عوامل بیماری های قلبی شناخته می شوند. طبق استاندارد موسسه ملی بهداشت، شاخص توده بدنی ۳۰ یا بالاتر از آن به عنوان چاقی در نظر گرفته می شود، در حالی که شاخص توده بدنی ۲۵ تا ۹/۲۹ اضافه وزن، ۵/۱۸ تا ۹/۲۴ طبیعی، و زیر ۵/۱۸ کمبود وزن را نشان می دهد.

برای فهمیدن خطرات این گروه، محققان پرونده الکترونیکی سلامت ۵/۳ میلیون شخص بالغ که هیچگونه بیماری قلبی نداشتند را بازبینی کردند. محققان افراد مورد مطالعه را طبق شاخص توده بدنی آن ها و همچنین با توجه به داشتن یا نداشتن دیابت، فشار خون بالا، چربی خون بالا و یا چربی خون غیر طبیعی، طبقه بندی کردند. آن ها همه این امتیازات را با هم جمع کردند تا به هر شخص یک نمره اختلال متابولیسم از ۰ تا ۳ بدهند. (افراد MHO هیچ کدام از آن اختلالات را ندارند).

حتما بخوانید :
نکاتی که لازم است درباره محصولات مراقبت از پوست بدانید

سپس محققان بسته به اینکه افراد بدون داشتن مشکلات متابولیسمی، وزن طبیعی دارند و اینکه آیا آن ها MHO هستند، خطر ابتلای آن ها به ۴ بیماری قلبی عروقی را مورد بررسی قرار دادند. این بیماری ها شامل بیماری عروق کرونر قلب، بیماری عروق مغزی (مانند سکته مغزی یا حمله ایسکمی گذرا)، نارسایی قلبی و بیماری عروق محیطی (PVD) بودند.

پس از محاسبه فاکتورهای بالقوه خطرناک مانند افزایش سن و عادات سیگار کشیدن که می تواند بر ریسک بیماری های قلبی خطر بگذارد، محققان متوجه شدند ریسک ابتلا به بیماری های عروق کرونر قلب در افراد MHO در مقایسه با افرادی که دارای وزن طبیعی و بدون اختلالات متابولیسمی هستند، ۵۰ درصد بیشتر است، همچنین خطر ابتلا به بیماری عروق مغزی ۷ درصد، خطر ابتلا به نارسایی قلبی دوبرابر و خطر PVD 11 درصد بیشتر است. جای تعجب نیست که برای افرادی که دارای اختلالات متابولیسمی هستند ریسک ابتلا به این بیماری ها از افراد MHO هم بیشتر است.

این مطالعه تنها یک ارتباط بین افراد MHO و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را نشان می دهد، نه یک رابطه علت معلولی قطعی را. همچنین این مطالعه تنها در یک کنفرانس ارائه شده است. این در یک مجله کارشناسی منتشر نشده است که به اعتبار پژوهش بیفزاید.

اما محققان این مطالعه می گویند که یافته های آن ها نشان می دهد که نباید کلمات “چاق” و “سالم” را در کنار هم به کار برد، همانطور که تحقیقات آن ها ثابت می کند چنین چیزی وجود ندارد.

نویسنده این مطالعه، دکتر ریشی کلیاچتی می گوید “در سطح جامعه، اصطلاح چاقی با متابولیسم سالم، یک وضعیت بی ضرر نیست. و شاید بهتر است صرفه نظر از هر تعداد اختلال متابولیسمی که یک فرد چاق دارد، این اصطلاح را برای او به کار نبریم.

حتما بخوانید :
خواص برگ کاری چیست؟
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن