صفحه اصلی / زیبایی و سلامت / جراحی بینی / عمل جراحی چه تاثیراتی بر روی کلیه من دارد؟ مشکلات کلیوی پس از انجام عمل جراحی
image001 NA 05 17 2017 3 - عمل  جراحی چه تاثیراتی بر روی کلیه من دارد؟ مشکلات کلیوی پس از انجام عمل جراحی

عمل جراحی چه تاثیراتی بر روی کلیه من دارد؟ مشکلات کلیوی پس از انجام عمل جراحی

عمل جراحی چه تاثیراتی بر روی کلیه من دارد؟ مشکلات کلیوی پس از انجام عمل جراحیReviewed by on May 16Rating:

مشکلات دستگاه ادراری پس از عمل جراحی بسیار رایج است. خوشبختانه بسیاری از این مشکلات جزئی هستند و در روزهای پس از عمل جراحی، به سرعت حل و فصل می شوند. عوارض شدیدتری مانند نارسایی کلیوی هم ممکن است ایجاد شود اما به ندرت رخ می دهد. به طور معمول، مشکلات کلیوی در بیمارانی که نیاز به درمان بعد از عمل جراحی داشته اند، بیشتر دیده شده است. به خصوص کسانی که روزها و هفته ها پس از عمل جراحی، نیاز به مراقبت های ویژه دارند.

دستگاه ادراری

دستگاه ادراری از چهار بخش تشکیل شده است که در افراد سالم، استریل (عاری از باکتری) است.

  • کلیه ها: این اندام حیاتی، خون را تصفیه می کند. مواد را از خون گرفته و به ادرار تبدیل می کند، به این ترتیب از بدن خارج می شود.
  • حالب: این لوله ها، ادرار را از کلیه ها به مثانه حمل می کنند.
  • مثانه: این جایی است که ادرار ذخیره می شود.
  • مجرای ادرار: از طریق این لوله، ادرار از بدن خارج می شود.

مشکلات رایج کلیوی و دستگاه ادراری بعد از عمل

عفونت دستگاه ادراری (UTI)

عفونت دستگاه ادراری یک عفونت است که در کلیه ها، حالب ها، مثانه یا پیشابراه رخ می دهد. این یکی از شایع ترین عوارض بعد از عمل جراحی است. خوشبختانه عفونت دستگاه ادراری معمولا با مصرف آنتی بیوتیک به سرعت درمان می شود.

دلیل اصلی رخ دادن عفونت های دستگاه ادراری پس از عمل جراحی، استفاده از سوند است (لوله ای فلزی یا لاستیکی که برای تخلیه مواد وارد مجاری بدن می کنند).

برای بیشتر بیماران که یک عمل جراحی با بیهوشی عمومی دارند، برای خالی کردن مثانه در طی عمل از سوند استفاده می شود. همچنین این سوندها با استفاده از یک سری تکنیک های استریل کننده، می توانند به جلوگیری از ایجاد عفونت، کمک کنند. متاسفانه وجود یک جسم خارجی در مجرای ادرار و مثانه، بدون توجه به تمیز کردن آن ممکن است باعث تحریک و منجر به عفونت شود.

حتما بخوانید :
نوشیدنی های شیرین خطر ابتلا به بیماری های قلبی در مردان را افزایش می دهند

تمیز کردن مناسب می تواند خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهد، اما بهترین حالت ممکن این است که سوند پس از عمل جراحی در اسرع وقت، حذف شود.

با اینکه عفونت دستگاه ادراری معمولا به راحتی درمان می شود، در موارد جدی، یک بیماری به نام عفونت خونی می تواند به وجود بیاید که یک عارضه جدی است.

احتباس ادرار

این یک بیماری است که می تواند به صورت خفیف تا بسیار جدی رخ بدهد. بیمار پس از عمل جراحی دیگر احساس نیاز به ادرار کردن ندارد، و یا نمی تواند به طور کامل ادرار کند. این مشکل همچنین با عنوان “مثانه نوروژنیک” یا “معلولیت مثانه نوروژنیک” هم شناخته می شود.

در موارد جزئی، بیمار دیگر احساس نیاز به ادرار کردن ندارد اما در صورت خواستن، قادر به ادرار کردن است. آن ها این احساس را تجربه نمی کنند که کی باید ادرار کنند، اما هرگاه که بخواهند می توانند بدون مشکل این کار را انجام دهند. نگه داشتن ادرار بیش از زمان لازم می تواند منجر به عفونت مجاری ادراری (UTI) گردد. تا زمانی که بیمار به یاد داشته باشد به طور منظم ادرار کند، این مشکل می تواند پس از گذشت چند روز یا چند هفته از بین برود.

بیماران دیگر، احساس نیاز به ادرار کردن را متوجه می شوند اما نمی توانند به طور کامل مثانه خود را تخلیه کنند. نگه داشتن بیش از ۳ اونس ادرار در مثانه پس از ادرار کردن، غیر طبیعی است و یک عامل خطرناک برای عفونت دستگاه های ادراری محسوب می شود.

حتما بخوانید :
کاهش وزن;4 چای چربی سوز برای کاهش سریع وزن

عدم توانایی در تخلیه مثانه یکی از عوارض جدی است که تا برطرف شدن آن، فرد باید در بیمارستان نگه داشته شود. علت آن این است که این ناتوانی در دفع ادرار ابتدا می تواند منجر به پر شدن مثانه مانند یک بادکنک شود. هنگامی که مثانه پر شود، ادرار شروع به حرکت به عقب می کند و می تواند به کلیه آسیب دائمی بزند. این مشکل نیاز به سوند دارد تا تخلیه ادرار از مثانه به درستی صورت بگیرد، و برای جلوگیری از آسیب به دستگاه ادراری، فرد باید از نزدیک تحت نظارت قرار بگیرد.

خروجی ادرار پایین

این به این معنی است که بدن، کمتر از حد انتظار ادرار تولید می کند.

میزان خروجی ادرار پس از عمل جراحی می تواند به خوبی نشان دهد که دوره نقاهت پس از عمل جراحی، چطور پیش می رود.

در اغلب موارد خروجی ادرار پایین می تواند با نوشیدن مایعات و یا دریافت مایعات بیشتر، به سرعت و به راحتی بهبود یابد. اگر این مداخلات ساده، نتیجه ای نداد ممکن است یک برنامه درمانی شدید تر لازم باشد.

آسیب حاد کلیوی

این بیماری به سرعت در کمتر از ۷ روز رخ می دهد، و نتیجه آن این است که کارکرد موثر کلیه کمتر می شود. همچنین به عنوان نارسایی حاد کلیوی شناخته شده است. این بیماری معمولا می تواند توسط عملکرد خون که افزایش سطح کراتینین در خون را نشان می دهد، تشخیص داده شود.

در حالت ایده آل، بیمار باید مایعات بیشتری مصرف کند، این کار اجازه می دهد تا کلیه بهتر کار کند. اما برخی از آسیب های حاد کلیوی، جدی تر هستند و نیاز به درمان خاص دارند که توسط نفرولوژیست (یک متخصص کلیه) انجام می شود.

ممکن است برخی از افراد متوجه شوند که مشکل آن ها از کلیه نیست، ممکن است کلیه ها به یک مشکل دیگر مانند فشار خون پایین و یا بیماری قلبی واکنش نشان دهند. در بسیاری از موارد، وقتی که مشکل واقعی مشخص شد، کلیه می توانند به عملکرد طبیعی خود بازگردند.

حتما بخوانید :
خواص و فواید انواع توت ها

نارسایی کلیوی

دو نوع نارسایی کلیوی وجود دارد: حاد و مزمن. نارسایی کلیوی به  وقتی گفته میشود که کلیه ها به اندازه کافی قادر به فیلتر کردن خون نیستند.

نارسایی حاد کلیوی

این نتیجه بلند مدت آسیب حاد کلیوی است. این مشکل به طور ناگهانی شروع می شود و اغلب با درمان مناسب می تواند به حداقل برسد. علت آن ممکن است فشار خون پایین باشد و می تواند با افزایش فشار خون، بهبود یابد.

برخی از افراد اگر به سرعت درمان را شروع کنند می توانند سطح طبیعی عملکرد کلیه خود را بازیابند، و افراد دیگر ممکن است دچار کاهش عملکرد کلیه شوند که زیاد قابل توجه نیست. در بدترین حالت، نارسایی حاد کلیوی می تواند تبدیل به نارسایی مزمن کلیوی شود، و به این معنی است که مشکل کلیوی بهتر نمی شود و تبدیل به یک مشکل طولانی مدت در زندگی می شود. خوشبختانه این موارد نادر هستند.

نارسایی مزمن کلیوی

این یک مشکل جدی است. نارسایی مزمن کلیوی معمولا طی سال ها توسعه می یابد، و برای بسیاری از بیماران عملکرد کلیه در طول چند ماه، چندسال یا حتی یک دهه، بدتر می شود.

علت نارسایی ممکن است با خود کلیه ارتباطی نداشته باشد، ممکن است به دلیل فشار خون بالای غیر قابل کنترل، دیابت کنترل نشده و یا حتی یک عفونت گسترده در جریان خون باشد که موجب کاهش فشار خون در یک دوره طولانی از زمان می شود.

بیماران مبتلا به بدترین مرحله از نارسایی مزمن کلیوی، در نهایت با دیالیز درمان می شوند. هیچ درمان قطعی برای مبارزه با نارسایی کلیوی وجود ندارد، اما برخی از بیماران با پیوند کلیه خوب می شوند.

درباره

این مطالب را نیز ببینید!

werogherugherghergruegur 310x165 - آیا یک فنجان چای داغ می تواند بینایی شما را حفظ کند؟

آیا یک فنجان چای داغ می تواند بینایی شما را حفظ کند؟

آیا یک فنجان چای داغ می تواند بینایی شما را حفظ کند؟Reviewed by اعطاسی on …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *