تغذیه سالمزیبایی و سلامت

قهوه ممکن است علاقه به شیرینی جات را افزایش دهد

قهوه ممکن است علاقه به شیرینی جات را افزایش دهدReviewed by اعطاسی on Sep 17Rating: 4.0قهوه ممکن است علاقه به شیرینی جات را افزایش دهدمحققان دریافتند که کافئین - محرک اصلی در قهوه - توانایی چشایی ما برای غذاها و نوشیدنی های شیرین را کند می کند و ممکن است میل ما برای آنها افزایش دهد. علاوه بر این، تیم تحقیقاتی متوجه شد که عمل نوشیدن قهوه - صرف نظر از اینکه آیا نوشیدنی کافئین دار است

شیرینی جات ؛ محققان دریافتند که کافئین – محرک اصلی در قهوه – توانایی چشایی ما برای غذاها و نوشیدنی های شیرین را کند می کند و ممکن است میل ما برای آنها افزایش دهد.

علاوه بر این، تیم تحقیقاتی متوجه شد که عمل نوشیدن قهوه – صرف نظر از اینکه آیا نوشیدنی کافئین دار است یا خیر – به سادگی ممکن است هشیاری را افزایش دهد.

نویسنده ارشد رابین داندو و همکارانش از گروه علوم غذا در دانشگاه کرنل، نیویورک  اخیرا نتایج خود را در مجله علوم غذایی منتشر کردند.

قهوه بدون شکر یکی از نوشیدنی های محبوب در جهان است. حدود ۵۴ درصد از ما روزانه قهوه می خوریم.

مزایای بالقوه مصرف قهوه برای سلامت بسیار زیاد است. به عنوان مثال، در اوایل سال جاری تحقیقات نشان داد مصرف روزانه قهوه با کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد همراه است، همچنین تحقیقات اخیر نشان داد که این نوشیدنی می تواند به ما کمک کند تا زندگی طولانی تری داشته باشیم.

حتما بخوانید :
۵ چیزی که چشم های شما از سلامتیتان میگوند

با این حال مطالعه جدید داندو و همکارانش، نشان می دهد که ما باید درباره اینکه کنار فنجان قهوه خود چه می خوریم محتاط باشیم، زیرا این نوشیدنی می تواند اشتهای ما به مواد غذایی شیرین را بیشتر کند.

کافئین موجب کاهش ادراک طعم شیرین می شود

محققان ۱۰۷ بزرگسال  را به طور تصادفی به دو گروه تقسیم کردند.

یک گروه قهوه حاوی ۲۰۰ میلی گرم کافئین – معادل یک فنجان قهوه قوی – را مصرف کرد، در حالی که گروه دیگر قهوه بدون کافئین با جوهر گنه گنه مصرف کرد، که آن را مانند قهوه کافئین دار تلخ کرده بود. هر دو گروه در نوشیدنی خود قند افزوده داشتند.

شرکت کنندگان نمی دانستند کدام نوع قهوه را می نوشند.

این تیم متوجه شد افرادی که قهوه کافئین دار مصرف کرده بودند، نسبت به افرادی که قهوه بدون کافئین نوشیده بودند، قهوه را کمتر شیرین احساس کرده بودند.

علاوه بر این، پس از مصرف یک محلول قند دار، شرکت کنندگانی که قهوه کافئین دارمصرف کرده بودند، در مقایسه با کسانی که قهوه بدون کافئین نوشیده بودند، گفتند که این محلول شیرینی کمتری دارد.

داندو و همکارانش خاطر نشان می کنند که کافئین گیرنده آدنوزین در مغز را مسدود  می کند، که هوشیاری را افزایش می دهد. در عین حال، مسدود کردن این گیرنده ها باعث کاهش توانایی فرد برای شناسایی غذاها و نوشیدنی های شیرین می شود. به نوبه خود، این ممکن است گرایش برای چنین محصولاتی را افزایش دهد.

داندو می گوید “هنگامی که شما قهوه کافئین دارمی نوشیدید، برای مدت زمانی چشایی شما را تغییر می دهد. بنابراین اگر غذا را مستقیما بعد از نوشیدن یک قهوه کافئین دار یا دیگر نوشیدنی های کافئین دار مصرف کنید، احتمالا مواد غذایی طعم متفاوتی خواهند داشت”.

حتما بخوانید :
چگونه برگ زیتون و روغن آن می تواند به پوست شما کند

حتی قهوه بدون کافئین هم می تواند هوشیاری را افزایش دهد

در آزمایش دوم، افراد یکبار دیگر برای دریافت قهوه کافئین دار یا بدون کافئین به طور تصادفی انتخاب شدند.

از هر یک از شرکت کنندگان خواسته شد هوشیاری خود را قبل و بعد از مصرف نوشیدنی و همچنین میزان کافئین موجود در نوشیدنی خود را ارزیابی کند.

محققان دریافتند که شرکت کنندگان نه تنها قادر به تعیین اینکه آیا قهوه آنها کافئین دار یا بدون کافئین بوده، نشدند بلکه هر دو گروه افزایش هوشیاری بعد از مصرف قهوه را گزارش کردند.

داندو و همکارانش می گویند یافته های آنها نشان می دهد که به سادگی نوشیدن یک فنجان قهوه می تواند یک اثر پلاسبو (دارونما) ایجاد کند.

داندو توضیح می دهد “فکر می کنم عمل نوشیدن قهوه – با عطر و طعم – معمولا هوشیاری را به همراه دارد، بنابراین شرکت کنندگان احساس هوشیاری می کنند، حتی اگر کافئینی در قهوه وجود نداشته باشد”.

    “چیزی که به نظر می رسد مهم است عمل نوشیدن قهوه است. تنها عمل فکر کردن انجام کاری که باعث بیدار شدن شما می شود، شما را هوشیارتر می کند.”

شیرینی جات بیش از اندازه باعث فشار خون بالا می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن