شروع زندگیقبل از ازدواج

مشاوره ؛ مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره ؛ مشاوره قبل از ازدواجReviewed by فتح اللهی on Jun 24Rating: 4.0مشاوره ؛ مشاوره قبل از ازدواجیاد بگیرید مشاوره چطور می تواند به شما در مقابله با مشکلاتتان در روابط کمک کند تا آماده همکاری با یکدیگر شوید.

یاد بگیرید مشاوره چطور می تواند به شما در مقابله با مشکلاتتان در روابط کمک کند تا آماده همکاری با یکدیگر شوید.
وقتی که شما در حال برنامه ریزی عروسی خود هستید، آیا برای ازدواج خود و زندگی مشترک هم آماده می شوید؟ بر اساس یک نظرسنجی که در مجله روانشناسی خانواده منتشر شد، زوج هایی که قبل از ازدواج آموزش دیده اند، میزان رضایت زناشویی بیشتری داشته اند واحتمال طلاق آن ها در طول پنج سال، به میزان ۳۰ درصد کاهش یافته است. (این موضوع به خصوص به زمانبندی مرتبط است، و زوج ها باید قبل از اینکه قانونا مجاز به ازدواج شوند، مشاوره قبل از ازدواج داشته باشند.)
در اینجا به چگونگی کمک یک مشاور معتبر برای ایجاد یک زیربنای محکم در آینده تان، نگاهی جامع خواهیم داشت. همچنین متوجه می شوید که قبل از ازدواج باید درباره چه چیزهایی با همسر آینده خود صحبت کنید.

مزایای مشاوره ازدواج
اتخاذ تصمیمات مثبت در ازدواج. هنگامی که درباره موضوعات مهم مانند پول، رابطه جنسی و بچه ها صحبت می کنید، ممکن است خیلی راحت احساساتی شوید. یک مشاور با تجربه می تواند به هدایت گفتگوی شما کمک کند و مانع از این شود که شما و همسرتان از موضوع اصلی پرت شوید و به این ترتیب کمک می کند تا روی موضوعات مورد بحث تمرکز بهتری داشته باشید.
یادگیری یا بهبود مهارت های حل اختلاف. اگر در گذشته دچار مشاجره و دعوا شده اید (و چی کسی نشده است؟)، بنابراین هر دو می دانید که در طول یک بحث چه واکنشی از خود نشان می دهید، چه این واکنش سکوت باشد یا فریاد زدن. اگر با خودتان صادق باشید، احتمالا فرصت بهبودی در این مسئله وجود دارد. یک مشاور به شما می آموزد که چگونه به طور موثر گوش دهید و ارتباط برقرار کنید. به خصوص آن ها به شما می گویند که برای رسیدن به یک راه حل خوب چه چیزهایی را بگویید و چه چیزهایی را نگویید.
انتظارات واقع بینانه درباره زمان بندی. به طور مثال، اگر شما به توافق برسید که تا دو سال اول زندگی درباره بچه دار شدن صحبت نکنید، زمانی که شما می خواهید بر این برنامه غلبه کنید و بچه دار شوید اما شریک زندگی شما آماده این کار نیست، احساس نگرانی یا نا امیدی نداشته باشید. همچنین این می تواند درباره خرید های بزرگ مانند خرید یک خانه باشد.
اجتناب از ناراحتی های مسموم. همه اعمال خشونت آمیزی را که در روابط خود داشته اید، پاک کنید. یک مشاور به شما در حل این مسائل کمک خواهد کرد، به این ترتیب آن ها بعدا باعث آسیب زدن به زندگی مشترک شما نخواهند شد.
از بین بردن ترس های ازدواج. یک یا هردوی شما ممکن است بچه طلاق باشید یا در خانواده ای بزرگ شده باشید که در آن دعوا و مشاجره عادی بوده و روابط بین پدر و مادر خوب نبوده است. مشاوره قبل از ازدواج می تواند به شما کمک کند تا با گذشته خود صلح کنید و این چرخه را در زندگی جدید خود بشکنید.
شناسایی عواملی که در زندگی زناشویی آینده شما تنش ایجاد خواهد کرد. با کمک یک فرد با تجربه که چشم اندازهای زندگی زناشویی را می داند، می توانید یاد بگیرید رفتار و عادت های خود را به درستی تنظیم کنید تا در آینده دچار مشکل نشوید.
نگرانی هایی که ممکن است درباره مشاوره داشته باشید
پول. جلسات مشاوره ممکن است گران باشد و شاید شما برای این کار بودجه کافی نداشته باشید. از برنامه ریز عروسی یا آشنایان خود بپرسید که یک منبع مشاوره کم هزینه تر مانند یک کلینیک عمومی یا بیمارستان آموزشی را به شما معرفی کند.
زمان. کلاس ها از برنامه شما خارج می شوند، پس اگر هر دوی شما ساعات کاری طولانی دارید و آخر هفته ها نیز برنامه های زیادی دارید، ممکن است شرکت در جلسات مشاوره برای شما یک چالش باشد یا نتوانید به طور کامل در این جلسات حضور پیدا کنید و خودتان را به خوبی درگیر آن کنید. اما به رغم تمام این مشکلات، شرکت در جلسات مشاوره ارزشش را دارد که زمانی را به آن اختصاص دهید.
ترس از کشف مشکلات جدید. این ممکن است باعث نگرانی شما برای شروع روند مشاوره قبل از ازدواج شود، زیرا شما یا همسرتان ممکن است نگران باشید که بررسی دقیق رابطه شما می تواند به تنش و مشکلات بیشتری منجر شود. در حقیقت، اگرچه این مسئله در کوتاه مدت می تواند مشکل ساز باشد، اما در دراز مدت متوجه می شوید که برای شما بهتر بوده است.
متواضع بودن. این اصلا خوشایند نیست که بفهمید مهارت های ارتباطی شما کمتر از حد معمول است و یا همسرتان از رابطه جنسی با شما راضی نیست. حتی چیزی به سادگی این که همسر شما می خواهد وقتی از سر کار به خانه می آید، زمان بیشتری برای ریلکس کردن داشته باشد، ممکن است باعث اوقات تلخی شما شود. بنابراین شما باید برای قبول کردن برخی حقایق سخت آماده باشید. برای شما و همسر آینده تان مهم است که خودبینی خود را از بین ببرید و اجازه دهید از شما انتقاد سازنده شود، با این دانش که در این فرآیند، شما تبدیل به یک زن و شوهر بهتر خواهید شد.
این را به یاد داشته باشید: همانقدر که مشاوره قبل از ازدواج برای شما چالش برانگیز است، همانقدر هم در ازدواج و زندگی زناشویی شما تاثیر خوب خواهد گذاشت.

حتما بخوانید :
ازدواج چطور می تواند قلب شما را بشکند... یا آن را سالم نگه دارد

چگونه بیشترین استفاده را از جلسات مشاوره خود ببرید
قبول کنید که این کار می تواند به دفعات زیاد برای شما چالش برانگیز باشد. اشتباه است که فکر کنید مشاوره ازدواج فقط یک جلسه برنامه ریزی برای زمانی است که شما می خواهید بچه دار شوید یا یک خانه بخرید.
به یاد داشته باشید ک هدف “برنده شدن” نیست. هر دو طرف باید ذهنیت باز داشته باشند و مایل باشند چیزهایی که مشکل ساز است را تغییر دهند.

جلسات خود را کاملا خصوصی نگه دارید. درمورد چیزهایی که بحث کرده اید، با مادر و مادربزرگتان صحبت نکنید و حتی فکرش را هم نکنید که آن ها را در شبکه های اجتماعی که عضو هستید، بنویسید زیرا این کار ممکن است شریک زندگی شما را خجالت زده کند. در هر رابطه ای اعتماد حرف اول را می زند و احتیاط صددرصد لازم است.
از همسر خود قدردانی کنید. به همسر آینده خود بگویید که از شرکت در جلسات مشاوره به همراه او و برای کار عالی که با هم انجام می دهید، سپاسگزارید.
درحالی که داشتن یک مشاور حرفه ای که شما را راهنمایی کند یک مزیت بزرگ است، اما ممکن است متوجه شوید که برایتان آسان تر است اگر فقط درمورد همه مسائل و موضوعات مربوط به آینده، به راحتی در خانه با همسر آینده خود گفتگو کنید. برای شروع مکالمه خود درباره انتظارات، امیدها و ارزش های خود از سوالات زیر استفاده کنید.
سوالاتی که باید از همسر آینده خود بپرسید
ارزش ها:
– چگونه مجادلات خود را مدیریت کنیم؟
– خط قرمز های ما چیست؟ (مثلا ناسازگاری مالی، خیانت، نوشیدن الکل، قمار و غیره) پیامدهای این اشتباهات چیست؟
– مهم ترین ارزش هایی که ما در رابطه مان داریم چیست؟

حتما بخوانید :
لباس عروس ؛ چگونه مناسب ترین لباس عروس برای بدن خود را انتخاب کنید

شغل:
– اهداف شغلی ما چیست (مثلا داشتن شغل دوم یا مسافرت بیشتر) و برای رسیدن به آن ها باید چه کرد؟
– آیا هیچ یک از ما قصد دارد شغلش را عوض کند، و اگر بله، ما چطور سبک زندگی و بودجه مان را برای یک درآمد پایین تر تنظیم خواهیم کرد؟
– در طول زمان های پر مشغله، آیا تا دیروقت کار خواهیم کرد؟ در تعطیلات آخر هفته و روزهای تعطیل چطور؟
امور مالی
– وضعیت مالی فعلی ما، از جمله کل بدهی، پس انداز و بودجه بازنشستگی ما چقدر است؟
– صندوق اضطراری ما باید چقدر بودجه داشته باشد که اگر یکی از ما بی کار شد، یا یک هزینه غیر منتظره برایمان به وجود آمد، بتوانیم زندگی خوبی داشته باشیم؟
– بودجه ماهیانه ما چقدر است؟
– پولی که ما می توانیم به صورت جداگانه برای خود داشته باشیم چقدر است و آیا می توانیم زمانی که خواستیم بدون اطلاع دیگری آن را خرج کنیم؟
– چه کسی هزینه های مصارف خانواده و قبض ها را پرداخت خواهد کرد؟
روابط خصوصی
– آیا از برنامه فعلی برای روابط عاشقانه خود راضی هستیم، یا هر کدام از ما بیشتر می خواهد؟
– اگر ما به اندازه ای که دوست داریم با هم رابطه جنسی نداشته باشیم، آیا به دلیل مشکل زمان است یا انرژی، و برای رفع این موانع چه کاری می توانیم انجام دهیم؟
– بهترین راه برای اینکه نشان دهیم رابطه جنسی بیشتری می خواهیم چیست؟
– آیا هیچ کدام از ما می خواهد روابطمان عاشقانه و رمانتیک تر باشد؟ اگر چنین است، دقیقا چه چیزی مد نظر است؟ بوسیدن بیشتر؟ بغل کردن بیشتر؟ شام های رمانتیک؟
بچه ها
– چه زمانی می خواهیم بچه دار شویم؟
– قصد داریم چندتا بچه داشته باشیم؟
– اگر به هر دلیلی نتوانیم بچه دار شویم، آیا سرپرستی بچه ای را برعهده خواهیم گرفت؟
– آیا هیچ یک از ما بعد از بچه دار شدن، کارش را رها می کند؟ و این چطور می تواند بر شیوه زندگی و درآمد ما تاثیر بگذارد؟
– ما می خواهیم فرزندانمان از رابطه ما چه چیزی یاد بگیرند؟
– آیا ما فرزندانمان را با باورها و سنت های مذهبی بزرگ خواهیم کرد؟
دین
– اعتقادات مذهبی ما چیست؟
– آیا ما می خواهیم مجددا با مذهب و معنویت پیوند برقرار کنیم؟
– اگر هر یک از ما باورهای مذهبی متفاوتی داشته باشیم، چطور می توانیم سنت های خودمان را حفظ کنیم و در صورت امکان آن ها را ترکیب کنیم؟
وظایف خانه داری
– چه کسی مسئولیت کارهای خانه را عهده خواهد داشت؟
– اگر هر یک از ما از توازن تلاش لازم در کارها ناراضی بودیم، می توانیم لیست وظایف را مجددا بازبینی کنیم؟
– آیا ما نیاز داریم خانه مان از تمیزی برق بزند یا با کمی بهم ریختگی مشکلی نداریم؟
– چه کسی مسئول تهیه غذا در طول هفته و آخر هفته ها خواهد بود؟
– آیا هر یک از ما دوست داریم زمانی را تنها باشیم؟ چگونه این کار را انجام خواهیم داد؟
مشارکت خانواده
– اغلب هرچند وقت یک بار از والدینمان بازدید خواهیم کرد؟ هر آخر هفته یا گاهی اوقات؟
– چطور می توانیم تعطیلات را به طور عادلانه بین پدرومادرهایمان تقسیم کنیم؟
– هر چند وقت یک بار با خانواده هایمان به تعطیلات و مسافرت می رویم؟ آیا اصلا این کار را انجام خواهیم داد؟ و اگر چیزی باشد که یکی از ما دوست نداشته باشد انجام دهد، چطور می توانیم به توافق برسیم؟ (مثلا به جای یک هفته ماندن، بعد از سه روز بخواهیم به خانه برگردیم).
زندگی اجتماعی
– چند وقت یک بار با دوستان خود وقت می گذرانیم؟ آیا مثل گذشته هر جمعه شب را می خواهیم با دوستان خود بگذرانیم یا این ملاقات ها به یک یا دو بار در ماه کاهش می یابد تا زمان بیشتری را به عنوان یک زن و شوهر با یکدیگر سپری کنیم؟
– چطور با دوستان یکدیگر که خیلی آن ها را دوست نداریم، برخورد خواهیم کرد؟
– هر چند وقت یک بار برای شام باهم قرار می گذاریم؟
– هر چند وقت یک بار با هم به تعطیلات خواهیم رفت؟
این لیست را نگه دارید و ۶ ماه یا بیشتر پس از ازدواج دوباره آن را مرور کنید تا ببینید پاسخ ها یا احساسات شما تغییر کرده است یا خیر.

حتما بخوانید :
4 مبارزه ای که هر عروس قبل از روز عروسیش دارد

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن