زیبایی و سلامتسلامت پوست

وقتی صورت خود را شیو می کنید چه اتفاقی می افتد

وقتی صورت خود را شیو می کنید چه اتفاقی می افتدReviewed by on May 5Rating:

احتمالا تا به حال راجع به وسواس اصلاح صورت در اینترنت شنیده اید و یا دوستی داشته اید که برای خلاص شدن از شر پرزهای صورتش هر کاری می کند. با اینکه شاید به فواید آن شک دارید یا از بریدن صورت خود می ترسید، اما معلوم شده است که شیو کردن صورت یک راه عالی برای حذف موهای زائد و لایه برداری پوست است، اما تنها زمانی که این کار به درستی انجام شود.

پس وقتی زنان صورت خود را شیو می کنند دقیقا چه اتفاقی می افتد؟ این کار باعث می شود پوست چطور به نظر برسد؟ آیا واقعا بر روی رشد مجدد موها تاثیر می گذارد؟ من به شخصه با هیئت کارشناسان که شامل پزشک متخصص لس آنجلس دکتر سال ندکرنی، جراح پلاستیک بورلی هیلز دکتر شیلا نظریان، متخصص پوست نیویورک سیتی کریستینا گلدنبرگ، دارا لوی سازنده درمافلش، و آنتونی سسنیک که بنیانگذار فروش بالای محصولات مراقبت از پوست است صحبت کردم تا جواب همه این سوال ها را پیدا کنم.

اگر احتیاط نکنید، ممکن است پوستتان صدمه ببیند

shave 42444 min - وقتی صورت خود را شیو می کنید چه اتفاقی می افتد

دکتر سال این اصطلاح را به کار می برد: “همیشه اول ایمنی”. او می گوید شما باید اقدامات احتیاطی را رعایت کنید و از تیغه های نو استفاده کنید. اما من توصیه نمی کنم که به طور منظم از رِیزر (تیغ صورت تراشی) استفاده کنید. اگر شما این کار را برای راحت شدن از شر موهای زائد و لایه برداری پوست انجام می دهید، باید مراقب باشید زیرا این تیغ ها بسیار تیز هستند و ممکن است دچار بریدگی شوید.

از سوی دیگر، آنتونی فکر می کند که استفاده از یک ریزر با تجهیزات مناسب اشکالی ندارد: “من ۱۷ سال است که این کار را انجام می دهم. تا وقتی که از محصولات مرغوب استفاده کنید و قبل از شیو کردن  صورت خود را به خوبی تمیز کنید، استفاده از ریزر هیچ اشکالی نخواهد داشت. البته خیلی مهم است که ریزر خود را هرچندوقت یک بار عوض کنید تا کند نشوند و از سوختگی تیغ جلوگیری شود.”

با این حال دکتر نظریان فک می کند که شیو کردن صورتتان توسط خود شما کار درستی نیست. او به من گفت که “بهتر است این کار توسط کسی که تخصص  دارد انجام شود و اگر پس از آن یک لایه برداری سبک انجام شود نتیجه بهتری خواهد داشت. اگر شما می خواهید از ریزر استفاده کنید احتمالش هست که صورتان را ببرید، البته این احتمال کم است.”

اگر از ابزار مناسب استفاده کنید پوستتان بیشترین بهره را از این کار می برد

shave 24232552 min - وقتی صورت خود را شیو می کنید چه اتفاقی می افتد

دکتر نظریان و دکتر سال هردو معتقدند که بهتر است از دستگاهی که به طور خاص برای شیو کردن صورت خانم ها ساخته شده است استفاده کنید.

همچنین دارا لوی سازنده درمافلش، به من توضیح داد که چرا ریزرهای معمولی برای زنان مناسب نیستند: “در مردان موی ترمینال رشد می کند که مانند تکه ای از یک سیم مسی است. در زنان موی ولوس رشد می کند که نرم و ظریف است. استفاده از ریزری که برای پوست سخت و موی ترمینال مردان طراحی شده است برای شیو صورت زنان، کاری به دور از عقل است.

همچنین هدف درمافلش با ریزر متفاوت است. دارا لوی می گوید “یک ریزر در درجه اول برای حذف مو و پس از آن برای لایه برداری ساخته شده است. اما درمافلش برعکس آن است. این دستگاه برای لایه برداری و حذف باقی مانده سلول های مرده پوست ساخته شده است و در درجه دوم برای حذف موقتی پرزهای صورت طراحی شده است.”

حتما بخوانید :
آیا آبمیوه سرد فشرده واقعا سالم تر است؟

علاوه براین درمافلش با چندین مکانیزم ایمنی طراحی شده است که آن ها را در یک ریزر پیدا نخواهید کرد. این وسیله شامل یک آلیاژ سوراخ دار است که بر روی تیغه واقعی قرار می گیرد و برای جلوگیری از خش و خراش اضافی ساخته شده است.

فرقی نمی کند از چه چیزی برای شیو صورت استفاده می کنید، باید قبل از آن حتما پوست خود را آماده کنید

shave 42428 min - وقتی صورت خود را شیو می کنید چه اتفاقی می افتد

آنتونی می گوید پاکسازی و لایه برداری ناحیه مورد نظر قبل از انجام اصلاح، از رشد موهای زیرپوستی، سوختگی ناخواسته ریزر و غیره جلوگیری خواهد کرد. او توصیه می کند که در زیر دوش شیو کنید زیرا حرارت ناشی از بخار، موها را نرم می کند و کمک می کند که موها ۳۰درصد بیشتر ایستاده شود که قطع کردن مو را راحت تر می کند. از یک کرم غیر فومی استفاده کنید که کف خوبی ایجاد می کند، زیرا فوم بیشتر به معنای هوای بیشتر است و به همین دلیل تیغ نمی تواند به حد ممکن به پوست شما نزدیک شود.

صورت شما لایه برداری می شود

shave 32323 min - وقتی صورت خود را شیو می کنید چه اتفاقی می افتد

شیو کردن علاوه بر حذف موها، پوست را نیز لایه برداری می کند. دکتر گلدنبرگ لایه برداری را به این صورت تعریف می کند: “فرآیند حذف کردن فیزیکی سلول های مرده از لایه های سطحی پوست”. نتیجه آن یک پوست صاف و نرم است.

همچنین لایه برداری کمک می کند تا محصولات مراقبت از پوستی که استفاده می کنیم بهتر کار کنند. او می گوید “این کار به بهبود نفوذ محصولات مراقبت از پوست مغذی که حاوی مواد مفید مانند ویتامین C، آنتی اکسیدان ها، اسید گلیکولیک و مواد دیگری هستند که اغلب در مرطوب کننده ها، شیرپاک کن و ماسک های صورت وجود دارند، کمک شایانی می کند. همچنین با پاک کردن منافذ پوست، ریسک به وجود آمدن آکنه ها را به حداقل می رساند.” او به طور کلی به بیمارانش توصیه می کند پوستشان را حداقل دو بار در هفته (بسته به میزان حساسیت پوست) لایه برداری کنند.

موهای شما موقتا حذف شده است

shave 4232 min - وقتی صورت خود را شیو می کنید چه اتفاقی می افتد

دکتر گلدنبرگ می گوید “با اینکه پرزهای صورت برای همه زنان ناخوشایند نیست، از بین بردن آن ها برای مدت کوتاهی ظاهر شما را بهتر می کند. به دلیل نبود پرزهای صورت و همچنین از بین رفتن ناهمواری های پوست، آرایش شما بهتر بر روی پوستتان می نشیند.” اما هرکسی که تابه حال شیو کرده است حالا می خواهد پا، زیر بغل و غیره باشد، می داند که موها دوباره رشد خواهد کرد.

وقتی  الی لوین سلبریتی استایلیست و شخصیت تلویزیونی برای اولین بار با درمافلش موهای صورتش را شیو کرد، به من گفت که از تاثیر آن بر پوستش بسیار شوکه شده است. “در ابتدا شیو کردن صورت واقعا عجیب غریب به نظر می رسد، اما وقتی که دیدم پرزهای صورتم از بین رفتند واقعا سورپرایز شدم. با اینکه من قبلا این کار را انجام نداده بودم اما فهمیدم که باید آن را جزو کارهای روتین خود قرار دهم.”

دارا لوی می گوید مهم است که وقتی یک بار درمافلش را استفاده کردید، این کار را ادامه دهید، “اگر استفاده از آن را متوقف کنید، پوستتان دوباره به حالت اول بر میگردد”.

موهایتان مانند قبل رشد خواهد کرد

shave 2323425 min - وقتی صورت خود را شیو می کنید چه اتفاقی می افتد

بسیاری از مردم می ترسند که برای مدت طولانی شیو کنند. زیرا فکر می کنند که وقتی موها دوباره رشد کرد بدتر از قبل خواهد شد. من با هر متخصصی که صحبت کردم گفت این تصور اشتباه است.

دکتر سال توضیح داد “این خیلی بی معنی است که بگویید هرچه بیشتر اصلاح کنید، موهای زخیم تری دوباره رشد می کند. این یک داستان قدیمی است، زیرا شما هرچقدر هم که شیو کنید، فولیکول های موی بیشتری به وجود نخواهد آمد. ممکن است موهای شما سریع تر رشد کند اما ضخیم تر نخواهد شد.”

حتما بخوانید :
توصیه های غذایی مفید برای تیروئید

دکتر گلدنبرگ افزود “همچنین شیو کردن باعث نمی شود که موهای شما تیره تر شود، اما شیو صورت برای مدت طولانی ممکن است کار زیادی برای پوست شما انجام ندهد.” باید به این نکته توجه کنید که فواید شیو کردن صورت برای مدت طولانی، هنوز مشخص نشده است.

پوست شما در یک آن بهتر می شود

shave 232328 min - وقتی صورت خود را شیو می کنید چه اتفاقی می افتد

الی لوین پس از شیو کردن صورتش به سرعت، اثر آن را مشاهده کرد: “شیوکردن، پوست من را خیلی نرم تر کرد، درخشندگی آن بسیار بیشتر شده است و فاندیشن روی پوستم مانند ابریشم می نشیند.”

دکتر گلدنبرگ (که الی را درمان نکرده است) در رابطه با این درخشش پوست توضیح می دهد: “شیو کردن به سرعت بافت های پوست را نرم می کند و اجازه می دهد تا مواد آرایشی به طور مساوی همه جای پوست بنشینند. بنابراین، استفاده از این روش قبل از رفتن به میهمانی یا اتفاقات مهم بسیار خوب است و درخشندگی خاصی به صورت می دهد.”

از آن جایی که شیو کردن، موجب ایجاد یک پایه ی نرم و صاف برای محصولات پوستی می شود، جذب آن ها راحت تر انجام می گیرد و پوست شما زودتر بهبود می یابد.

پوست شما به مراقبت های پس از شیو کردن نیاز خواهد داشت

shave 4242423 min - وقتی صورت خود را شیو می کنید چه اتفاقی می افتد

همانطور که پس از هر نوع درمان پوستی، نیاز به مراقبت از پوست خود دارید تا بهترین نتیجه را از آن بگیرید، برای شیو کردن نیز همینطور است. دکتر سال می گوید “شما پس از پایان کار نیاز به استفاده از مرطوب کننده دارید.”

او توصیه می کند که علاوه بر مرطوب کننده، ضروری است که از ضدآفتاب هم استفاده کنید که همه ما خوب می دانیم باید این کار را انجام دهید. او می گوید “دلیل اصلی وجود مو بر روی پوست این است که از آن محافظت کند، بنابراین پس از شیو نیاز به ضد آفتاب دارید.”

آنتونی نیز تایید می کند که استفاده ازمرطوب کننده یکی از مهم ترین مراحل پس از شیو کردن است. او توصیه می کند از محصولاتی استفاده کنید که حاوی آلوئه ورا، بابونه، آلانتوین و آکواککت که از گیاه کاکتوس گرفته می شود، باشند. مهم است که همیشه محصولی را تهیه کنید که نسبت به آن حساسیت نداشته باشید.

دکتر گلدنبرگ می گوید که برای آرایش کردن پس از شیو حتما باید ۱ ساعت صبر کنید.

همه افراد نیاز ندارند که دائما شیو کنند اما برای حفظ نتایج، ثبات لازم است

shave 424242 min - وقتی صورت خود را شیو می کنید چه اتفاقی می افتد

نتایج شیو صورت دائمی نیستند. پس برای این که درخشندگی پوست خود را حفظ کنید، باید به طور منظم شیو کنید، البته میزان آن در افراد مختلف می تواند متفاوت باشد.

آنتونی می گوید اگر شما در درجه اول برای از بین بردن پرز یا مو شیو می کنید، طول دوره شیو کردن بستگی به این دارد که چه زمانی دوباره موهای شما رشد کند. اگر هدف شما از شیو، لایه برداری است، دکتر سال پیشنهاد می دهد که اصلاح صورت را به یک بار در هفته محدود کنید. اما روش های کم شدت تر لایه بردای می تواند بیشتر از یک بار در هفته هم انجام شود. با این حال دکتر نظریان معتقد است که بهتر است کمی بیشتر صبر کرد. صورت می تواند هر دو هفته یک بار شیو شود. دارا لوی می گوید درمافلش برای یک بار استفاده در هفته طراحی شده است.

حتما بخوانید :
هسته آووکادو می تواند به درمان بیماری های قلبی و سرطان کمک کند

از سوی دیگر نظر دکتر گلدنبرگ این است که دفعات شیو کردن را نوع پوست شما تعیین می کند. “شیو کردن در زنانی که پوست حساس دارند می تواند موجب تحریک شدید و قرمزی پوست شود. همچنین زنانی که پوستشان آکنه دارد باید تا زمانی که آکنه ها تحت کنترل قرار بگیرند، از شیو کردن خودداری کنند. زیرا این کار موجب می شود تا مناطق آکنه فعال شوند و موجب تشدید آکنه ها شود.”

شیو کردن به تنهایی نمی تواند موجب جوان تر به نظر رسیدن پوست شما شود

shave 2242 min - وقتی صورت خود را شیو می کنید چه اتفاقی می افتد

دکتر سال و دکتر گلدنبرگ هر دو معتقدند که اگر هدف شما جوان سازی پوست است، شیو کردن نمی تواند کمکی به شما بکند. دکتر گلدنبرگ معتقد است “باید توجه داشته باشید که هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد شیو کردن ضد پیری است. مطمئنا اگر ادعاهای ضدپیری درست بود، ماهایی که هرروز شیو می کنیم باید نسبت به سن واقعیمان جوان تر به نظر می رسیدیم.” همچنین او می گوید “اگر شما این کار را اشتباه انجام دهید حتی ممکن است به پوست خود آسیب هم برسانید. برخی معتقدند که شیو کردن در واقع  موجب دراز شدن کلاژن و فیبرهای الاستیک پوست می شود.”

با این حال ممکن است پس از شیو کردن و استفاده از محصولات مراقبت از پوست احساس کنید که پوستتان جوان تر شده است. این به این علت است که جذب مواد مغذی پوست پس از شیو کردن، بیشتر و بهتر می شود و می توانند تا عمق بیشتری نفوذ کنند. پس اگر شما به طور منظم از محصولات ضد پیری مراقبت از پوست و شیو کردن استفاده کنید، ممکن است کم کم در پوست خود تغییراتی را مشاهده کنید.

جایگزین هایی برای رسیدن به نتیجه مشابه وجود دارد

shave 2232324 min - وقتی صورت خود را شیو می کنید چه اتفاقی می افتد

لایه برداری قسمت جدایی ناپذیر مراقبت های پوستی است، اما اگر از شیو کردن صورت خود می ترسید نگران نباشید، زیرا شیو کردن تنها راه انجام این کار نیست. دکتر سال می گوید “آن موهای پرز مانند ریز می تواند با انجام منظم لایه برداری، حذف شود. اگر درمورد شیو کردن مردد هستید فقط لایه برداری کنید. شیو کردن تنها یکی از راه های لایه برداریست. اگر موی صورت شما ریز و ظریف است و کسی آن ها را نمی بیند دلیلی ندارد که صورت خود را شیو کنید. اما اگر واقعا سبیل دارید این مسئله دیگریست. شما ممکن است به لیزر مو یا الکترولیز نیاز داشته باشید.”

دکتر گلدنبرنگ برخی از جایگزین های شیو کردن را معرفی می کند. “برای آن هایی که می خواهند سلول های مرده پوست خود را از بین ببرند، روش های امن تر و موثر تری وجود دارد، مانند لیزر، میکرونیدلینگ، یا لیزر CO2 برای پوست های با ضخامت متوسط وجود دارد. کمی شیو آسیبی نمی رساند ولی من آن را به طور مداوم توصیه نمی کنم”.

یادتان بماند

اگر شما می خواهید صورتتان را شیو کنید، فرقی نمی کند که چطور این کار را انجام می دهید، باید تا جایی که می توانید مراقب باشید و آن را به درستی انجام دهید. آنتونی می گوید در هنگام استفاده از ریزر بهتر است موها را در جهت رویششان شیو کنید، و همه کارشناسان معتقدند که استفاده از تیغ نو بهتر است. او متذکر شد ” همه این ها به داشتن تکنیک و محصول مناسب برمی گردد.

اگر هنوز هم از شیو کردن می ترسید، نگران نباشید. روش های مختلفی برای حذف موهای زائد و لایه برداری پوست وجود دارند و شما مجبور نیستید از این روش استفاده کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن