حیوانات خانگیگربه

پرخاشگری و حمله در گربه ها

پرخاشگری و حمله در گربه هاReviewed by فتح الهی on Oct 3Rating: 4.5پرخاشگری و حمله در گربه هاهمیشه غم انگیز است که می شنویم یک گربه به دلیل گاز گرفتن یا پنجه کشیدن غیر قابل کنترل، بیرون انداخته می شود. در حالی که این نوع رفتار تهاجمی، دردناک است و مقابله با آن خسته کننده است، سعی کنید به یاد داشته باشید

راهنما برای جلوگیری از گاز گرفتن و پنجه کشیدن تهاجمی گربه ها

همیشه غم انگیز است که می شنویم یک گربه به دلیل گاز گرفتن یا پنجه کشیدن غیر قابل کنترل، بیرون انداخته می شود. در حالی که این نوع رفتار تهاجمی، دردناک است و مقابله با آن خسته کننده است، سعی کنید به یاد داشته باشید که گربه ها بدون دلیل هیچ کاری انجام نمی دهند. آنها واقعا موجودات قابل پیش بینی هستند، و گاز گرفتن و خراشیدن، رفتارهایی هستند که علت دارند، همانطور که بیشتر رفتارهای نامطلوب اینطور هستند. در گربه ها دو نوع گاز گرفتن و پنجه کشیدن اساسی وجود دارد و هر دوی آنها عمدتا در اثر اشتباهات ما انسان ها بوجود می آیند.
به یاد داشته باشید که گاز گرفتن و خراشیدن رفتارهای کاملا طبیعی هستند.

گاز گرفتن و پنجه کشیدن بازیگوشانه

بچه گربه ها به عنوان بخش مهمی از رشد خود، گاز گرفتن و خراشیدن را یاد می گیرند. بلاخره، این فعالیت ها تنها ابزار دفاع گربه ها ، و همچنین روش طبیعی آنها را برای کشتن طعمه در طبیعت وحش است. شکل اصلی بازی گربه ها شامل گاز گرفتن و پنجه کشیدن به مفهوم “برنده همه چیز را می برد” است، چه با یک گربه دیگر باشد، یا یک موش اسباب بازی و یا یک انسان بیچاره که در زمان اشتباه، خود را در مکان اشتباه قرار می دهد.

حتما بخوانید :
حاملگی، نوزاد جدید و گربه شما

یکی از اولین قوانین برای انسان هایی که گربه دارند این است: “به گربه خود یاد بدهید که دست های شما، وسیله بازی نیستند”. اگر این توصیه را نادیده بگیرید، پنجه های کوچک و دندان های آنها به زودی تبدیل به “قلاب گوشتی” تیز و بران می شود و شما پر از زخم می شوید. همسر من این توصیه را کاملا نادیده گرفت و پس از زخمی شدن فهمید که حق با من بوده است. با این حال، گربه های من به سرعت یاد گرفتند که دست های من را گاز نگیرند.

خوب، پس شما وقتی که لازم بود این درس را به گربه خود یاد ندادید. حالا شما باید برای جلوگیری از این مشکل چه کنید؟ چندین کار وجود دارد که می توانید انجام دهید تا خودتان را از این حملات بازی دور کنید:

– اصلاح ناخن های او
زمان زیادی طول می کشد تا بتوانید گربه خود را دوباره آموزش دهید. در همین حال، شما باید خودتان را از آسیب محافظت کنید. به هر حال، کوتاه کردن ناخن های گربه ها باید به طور مرتب انجام شود تا از رشد داخلی ناخن جلوگیری شود. هرگز نیازی نیست که به دلیل پنجه کشیدن، ناخن های گربه خود را در بیاورید.

– بگویید “آخ”
فریاد نزنید، اما با صدای بلند و واضح بگویید “آخ”. هنگامی که توجه گربه خود را جلب کردید، به آرامی دست خود را از چنگال او بیرون بیاورید. آن را زود نکشید، چون گربه شما فکر می کند که بازی شروع شده است و دوباره دست شما می گیرد.

– “گردن او را بگیرید”
این یکی از مؤثرترین راه های ادب کردن گربه هاست. این همان مجازاتی است که مادر بچه گربه وقتی که او از قوانین پیروی نکند، انجام می دهد. پشت گردن او را بگیرید و به آرامی او را پایین بیاورید و در همین حال با یک صدای بلند و محکم بگویید “نه!” فقط سه یا چهار ثانیه او را در این موقعیت نگه دارید و رهایش کنید. احتمالا، او دزدکی می رود تا شأن خود را پاک کرده و احیا کند. اما او برای مدت طولانی این درس را به خاطر می سپارد.

حتما بخوانید :
وقتی سگ شما کرم داشته باشد چه باید کرد؟

– توجه او را تغییر دهید
گاز گرفتن بازیگوشانه دست یا پا اغلب به این دلیل است که گربه شما بی حوصله است و به دنبال یک وسیله بازی می گردد. به او یک اسباب بازی تعاملی بدهید تا ۱۵ دقیقه بازی فعالانه داشته باشد.

علل گاز گرفتن تهاجمی
– تحریک بیش از حد
گاز گرفتن تهاجمی اغلب در طول نوازش گربه ، زمانی که انسان زبان بدن گربه را نفهمد یا نادیده بگیرد، اتفاق می افتد. در حالی که بعضی از گربه ها دوست دارند تا ساعت ها نوازش شوند، بعضی اوقات یک گربه به دلیلی بیش از حد تحریک می شود و می خواهد این کار را تمام کنید. گربه شما احساسات خود را با تنگ کردن چشمان، و عقب کشیدن گوش هایش نشان می دهد. اگر شما منتظرید تا دمش را تکان دهد، مدت زیادی منتظر مانده اید و ممکن است شما را گاز بگیرد. در اینجا قانون این است که سیگنال گربه را متوجه شوید و هر آنچه را که انجام می دهید متوقف کنید تا از این رفتار جلوگیری شود.

– ترس یا تهاجم از مشاهده یک چیز
گربه شما ممکن است با دیدن یک گربه غریبه از پنجره ناراحت شود و با حمله به اولین چیزی که در دسترسش است – شما یا یک گربه دیگر – واکنشی تهاجمی نشان دهد. این نوع رفتار نیاز به تفکر خلاقانه دارد. اول، گربه خود را به جایی ببرید که نتواند گربه غریبه را ببیند. بعد، شما باید به او اطمینان دهید که وضعیت او در خانه کاملا امن است. وقت اضافی را با او بگذرانید، با دقت او را نوازش کنید و با او بازی کنید. وقتی او توانست آرامشش را به دست آورد، به او جایزه و خوراکی بدهید. در موارد شدید، دامپزشک ممکن است برای او دارو تجویز کند تا به او کمک کند بر ترسش غلبه کند.

حتما بخوانید :
زبان بدن سگ ها: دلیل نشان دادن دندان ها چیست ؟

– علل پزشکی
زمانی که مشکلات رفتاری جدید و غیرعادی در گربه شما رخ می دهد از جمله گاز گرفتن و خراشیدن پرخاشگرانه، هرگز نباید علل پزشکی را نادیده گرفت. این می تواند شامل زخم های ناپیدا، ناراحتی ناشی از کرم ها یا کک ها یا عدم تعادل هورمونی باشد. اگر یک گربه سربه راه و مطیع، پرخاش ناگهانی و غیر قابل توضیح نسبت به شما نشان دهد، بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید.

گربه خود را بشناسید
یکی از مهمترین وظایف صاحبان در قبال گربه خود این است که از وضعیت جسمی و روانی گربه خود آگاه باشند. به طور معمول این آگاهی را می توان با بررسی گربه و لمس هر قسمت از بدن او، از سر تا پا بدست آورد. پس از آن، حواستان به علائم هشدار دهنده حمله قریب الوقوع باشد. دانش و آگاهی در مورد گربه شما، به جلوگیری از بسیاری از مشکلات بالقوه، هم جسمی و هم رفتاری کمک می کند.

 

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

  1. ممنون از مطالبتون.. گربه من یهو روانی میشه میخواد حمله کنه یا رو تخت تو کمین من میشینه که حمله کنه برا همین نمیذارمش دیگه چون هرلحظه باید نگاش کنم که یوقت حمله نکنه.. کلا دردسری برا خودم درست کردم.. بهو هم اومه.. همه چی داره.. حتی اسپری اسکرچ نو ولی خیلی اثر نداره زمانی که پرخاشگر هست..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن