صفحه اصلی / ورزش / چاق بودن اما سالم بودن، یک افسانه بزرگ است
image001 1 7 - چاق بودن اما سالم بودن، یک افسانه بزرگ است

چاق بودن اما سالم بودن، یک افسانه بزرگ است

چاق بودن اما سالم بودن، یک افسانه بزرگ استReviewed by on May 22Rating:

متخصصان پرتغالی می گویند این ایده که افراد می توانند چاق باشند اما سالم، یک افسانه است. مطالعه اخیر آن ها که هنوز منتشر نشده است شامل بررسی سوابق ۵/۳ میلیون نفر در انگلستان می شود.

آن ها می گویند مردمی که چاق بودند اما هیچ علائم اولیه ای از بیماری های قلبی، دیابت یا کلسترول بالا نداشتند، در آینده از بیماری مصون نیستند که در تناقض با تحقیقات قبلی است.

خلاصه ای از مطالعه آن ها درباره چاقی در کنگره اروپا مورد بحث قرار گرفت.

اصطلاح “چاق اما سالم” به این نظریه برمی گردد که افرادی که چاق هستند اما همه عوامل متابولیک آن ها از جمله فشار و قند خونشان در محدوده امن قرار دارد، دچار چاقی مضر نیستند.

در این مطالعه محققان در دانشگاه بیرمنگام، اطلاعات چند میلیون نفر از بیماران بریتانیایی بین سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۵ را آنالیز کرده تا ببینند که آیا این ادعا درست است یا خیر.

آن ها در ابتدا افراد چاقی (افرادی که شاخص توده بدن آن ها ۳۰ یا بیشتر است) که بیماری های قلبی، دیابت، فشار خون بالا یا کلسترول بالا نداشتند را مشخص کردند.

آن ها دریافتند که افرادی که چاق هستند اما “سوخت و ساز بدنشان درست است” نسبت به افرادی که وزن طبیعی دارند، بیشتر در خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته مغزی و نارسایی های قلبی قرار دارند.

آیا تئوری “چاق اما سالم” واقعا درست است؟

دکتر مایک ناپتون از بنیاد قلب بریتانیا گفت: “اغلب، تحقیقات در این مقیاس و به این بزرگی قادر به روشن ساختن این افسانه قدیمی نیستند. این یافته ها باید بسیار جدی گرفته شود و من می خواهم متخصصان مراقبت های بهداشتی به آن ها توجه کنند.”

حتما بخوانید :
تناسب اندام ؛ بیست دقیقه ورزش مداوم

او افزود: “ما قبلا فکر می کردیم که اضافه وزن منجر به افزایش حملات قلبی و سکته می شود زیرا فشار خون یا کلسترول خون را افزایش می دهد. چیزی که در این مطالعه برای من جدید بود، این بود که معلوم شد افرادی که دچار اضافه وزن یا چاقی هستند، بیشتر در خطر بیماری های قلبی قرار دارند. حتی آن هایی که از هر لحاظ سالم هستند. تنها داشتن اضافه وزن می تواند شما را در خطر سکته مغزی و حمله قلبی قرار دهد”

اما این مطالعه در مجله علمی منتشر نشد و این طور به نظر می رسد که توسط دانشگاه ها ی دیگر چک و تایید نشده است.

این مشکل است که به عنوان مثال، مطمئن شوید عوامل دیگر مانند رژیم غذایی، شیوه زندگی و یا سیگار کشیدن چه تاثیری روی این موضوع می گذارد.

image003 2 3 - چاق بودن اما سالم بودن، یک افسانه بزرگ است

این موضع باعث می شود که تشخیص دانشمندان درباره چگونگی تاثیر هر عاملی روی افزایش خطر بیماری ها، دشوار شود.

مردم باید چه کاری انجام دهند؟

برطبق بنیاد قلب بریتانیا، رعایت توصیه های سلامت قلبی شامل سیگار نکشیدن، داشتن رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و محدود کردن مصرف الکل می تواند به حفظ سلامت افراد کمک کند.

دکتر ناپتون افزود: ” البته نباید تقصیر را گردن افراد انداخت. این یک زنگ خطر برای برنامه ریزان، نمایندگان محلی، تولیدکنندگان مواد غذایی و دولت است تا مطمئن شوند که با ایجاد گزینه های سالم، کار را برای مردم راحت تر می کنند.”

دکتر ریشی کلیاچتی از دانشگاه بیرمنگام افزود: “اولویت متخصصان سلامتی، صرف نظر از وجود یا عدم وجود ناهنجاری های متابولیسمی باید برای ترویج و تسهیل کاهش وزن در میان افراد چاق باشد. در سطح جامعه، اصطلاح چاقی سالم متابولیسمی یک بیماری بی ضرر نیست.”

حتما بخوانید :
آیا باید تحریک عضلانی الکترونیکی EMS را امتحان کرد؟ مدونا و هایدی این کار را انجام داده اند

آیا همه با این موضوع موافقند؟

مطالعات دیگر نشان می دهد که ممکن است انسان چاق باشد اما دارای ژن های خوب باشد تا سالم بماند. به طور مثال تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد نشان می داد که ممکن است افراد چاق و سالم باشند و هیچ بیماری متابولیسمی نداشته باشند.

در مقاله منتشر شده در مجله قلب اروپا، محققان می گویند افراد چاقی که از همه نظر سالم هستند، نسبت به افراد با وزن طبیعی، در خطر بیشتری برای بیماری های قلبی و سرطان نیستند

image005 0 - چاق بودن اما سالم بودن، یک افسانه بزرگ است

تناسب اندام و چاقی: اندازه گیری آن سخت است.

اما دیگر کارشناسان به این نکته اشاره می کنند که روش های مختلف اندازه گیری چاقی و تناسب اندام و ترفندهایی که برای آن وجود دارد گاهی باعث می شود که برخی از نتایج نامعتبر باشند.

تام ساندرز، استاد بازنشسته تغذیه و رژیم های غذایی در کالج لندن می گوید یکی از ضعف های مطالعه بیرمنگام این است که برای تصمیم گیری این که کسی دچار فشار خون یا کلسترول بالا است، از روش های قطعی استفاده می کنند.

در عوض او می گوید که این کار بیش از حد ساده و غیر دقیق است که از چنین مقادیر قطعی برای تعیین سلامتی فرد، استفاده کنیم.

و مطالعات دیگر نشان داده اند که همیشه این مقدار چربی نیست که مهم است اما هرجا که چربی اضافی در بدن وجود داشته باشد می تواند بر روی سلامتی و تناسب اندام تاثیر بگذارد.

به طور مثال، اینکه بدن انسان در یک ناحیه تجمع چربی بیشتری داشته باشد ممکن است از اینکه چربی ها به طور متناسب در همه جای بدن پخش شده باشند، خطرناک تر باشد.

حتما بخوانید :
آموزش تمرین 15 دقیقه ای با ترد میل

در نهایت کارشناسان می گویند که شما نباید بر آنچه در آینه یا روی ترازو می بینید تمرکز کنید. صرف نظر از میزان وزن، ورزش کردن و داشتن رژیم غذایی سالم می تواند به سلامت شما کمک کند.

درباره

این مطالب را نیز ببینید!

بازگشت به زندگی

تمرینات IT ؛ بازگشت به زندگی با ورزش و سلامت قلب

تمرینات IT ؛ بازگشت به زندگی با ورزش و سلامت قلبReviewed by اعطاسی on Oct …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *