سلامت کودککودکان

تا چه زمانی باید کودک را در صندلی ماشین رو به عقب بنشانیم؟

تا چه زمانی باید کودک را در صندلی ماشین رو به عقب بنشانیم؟Reviewed by on May 27Rating:

چه موقع باید کودکتان را رو به جلو بنشانید؟

بسیاری از والدین می پرسند که بچه باید تا کی در صندلی ماشین رو به عقب بماند. درواقع، یک جدول زمانی دقیق وجود ندارد! قاعده کلی این است که کودکان تا زمانی که ممکن است باید در صندلی ماشین رو به عقب بنشینند. این کار حداقل باید تا سن دو سالگی انجام شود، و در صورت امکان پس از آن هم می توانید ادامه دهید. این نوع نشاندن کودک مزایایی دارد که والدین باید حتما در نظر بگیرند. درحقیقت، مطالعه اخیری که روی این موضوع انجام شد نشان داد کودکان نوپا اگر تا دو سالگی رو به عقب بنشینند ۵ برابر امنیت بیشتری دارند.

برگرداندن صندلی کودک کاری نیست که بخواهید در آن عجله کنید. این یک گام در جهت ایمنی کودک است، پس برای برگرداندن کودک به سمت جلو اصلا عجله نکنید.

شاید از بسیاری منابع خوب شنیده باشید که می شود نوزادان یک ساله یا با وزن ۲۰ پوند را رو به جلو نشاند.اما این استاندارد قدیمی است. همه کودکان اگر در صندلی ماشین رو به عقب بمانند، در امنیت بیشتری هستند. با تشکر از محدودیت های وزنی در این صندلی ها، تقریبا همه کودکان نوپا می توانند تا دو سالگی و حتی بیشتر از آن، به سمت عقب بنشینند.

چرا رو به عقب؟

صندلی های ماشین برای جذب نیروهای تصادف و نیروهای سقوطی وارده به مرکز ثقل بدن ساخته شده اند. برای بزرگسالان، کمربند ایمنی، نیرو را به قوی ترین قسمت های بدن یعنی باسن و شانه ها توزیع می کند. نوزادان قسمت های بدنی زیادی ندارند که در مقابل نیروهای تصادف مقاوم باشند، بنابراین برگرداندن صندلی کودک به عقب، نیروی ناشی از تصادف را درامتداد کل پشت، گردن و سر، توزیع می کند و روی هر قسمت از بدن کودک فشار کمتری قرار می گیرد.

حتما بخوانید :
تعلیم کودک ؛ مهارت های زندگی را از سنین پایین به کودک خود بیاموزید

سر نوزاد که بزرگ و سنگین است، همچنان به وسیله یک گردن نحیف پشتیبانی می شود، به این دلیل نیز بهتر است که صندلی ماشین به سمت عقب قرار داشته باشد.

طبق گزارش نسخه اطفال در آوریل ۲۰۱۱، استخوان ها و رباط های ستون فقرات یک نوزاد می تواند تا ۲ اینچ کشش داشته باشد، در حالی که طناب نخاعی تنها می تواند ۴/۱ اینچ کشیده شود.

این بدان معناست که اگر ستون فقرات در یک تصادف مجبور به کشش شود، طناب نخاعی در معرض خطر شکستن قرار می گیرد و این می تواند منجر به آسیب مغزی یا فلج شدن کودک شود. با قرار دادن صندلی کودک در ماشین رو به عقب، بروز آسیب های شدید سر و گردن تا حد زیادی کاهش می یابد.

پشتیبانی اضافی به علاوه قرار دادن صندلی ماشین کودک رو به عقب، باعث می شود تا شانس زنده ماندن و کمتر آسیب دیدن کودک شما در یک تصادف بیشتر شود. یک کودک ۱۰پوندی در یک تصادف با سرعت ۳۰ مایل بر ساعت، حدود ۳۰۰ پوند نیرو را تجربه می کند. قرار دادن صندلی رو به عقب باعث می شود این نیروی ۳۰۰ پوندی بر یک ناحیه بزرگ تر وارد شود و نوزاد کمتر آسیب ببیند.

کودک من می خواهد رو به جلو بنشیند!

حتی اگر پاهای کودک شما به صندلی عقب می رسد، یا وقتی او را به سمت عقب می نشانید گریه می کند باز هم باید او را تا وقتی که وزن و قدش به حد استاندارد صندلی ماشین رسید، به سمت عقب قرار دهید. بیشتر صندلی های ماشین قابل تبدیل، محدودیت وزنی حدود ۳۵ تا ۴۰ پوند دارند، بنابراین شما باید بتوانید کودکتان را حداقل تا سن ۲ سالگی رو به عقب بنشانید.

حتما بخوانید :
نکاتی برای تشخیص و درمان سینوزیت در کودکان

برخی از کودکان هرگز نشستن در یک صندلی ماشین را دوست ندارند و ممکن است گریه کنند. با این حال، انجام این کار احتمال زنده ماندن کودک در یک تصادف را بیشتر می کند و او می تواند یک روز دیگر هم در ماشین گریه کند.

بسیاری از والدین نگران هستند که کودکشان در یک تصادف دچار شکستگی پا شود زیرا پاهای کودک صندلی عقب را لمس می کند یا وقتی که رو به عقب نشانده می شود جایش به نظر تنگ می رسد. باید به یاد داشته باشید، در تصادفی که احتمال شکستن پای کودک وجود دارد، اگر کودک شما رو به جلو نشسته باشد، حتما احتمال جراحات شدید گردن هم وجود دارد. با اینکه انتخاب کردن بین این جراحات اصلا خوشایند نیست، اما شانس بهبودی کامل پاهای شکسته از گردن شکسته بیشتر است.

آیا برای کودک ۱ساله نیاز به صندلی ماشین دارید؟

اگر شما برای کودک یک ساله خود نیاز به یک صندلی ماشین جدید دارید، گزینه های بسیاری وجود دارد. به یاد داشته باشید، طرفداران ایمنی صندلی ماشین توصیه می کنند که بچه ها تا رسیدن به حد وزنی معین یا حداقل تا سن دو سالگی، رو به عقب بمانند. بنابراین شاید شما بخواهید یک صندلی بگیرید که هم بشود آن را رو به عقب نشاند هم رو به جلو. به دنبال یک صندلی قابل تبدیل با محدوده وزنی بالا باشید و تا وقتی که ممکن است آن را رو به عقب قرار دهید.

امروزه بسیاری از صندلی های ماشین رو به عقب دارای محدودیت وزن تا ۵۰ پوند هم هستند، که معادل میانگین وزن کودکان تا سن ۴ سالگی و حتی فراتر از آن است. شما باید محدودیت ارتفاع این صندلی ها را نیز بررسی کنید تا مطمئن شوید کودکتان برای استفاده از این صندلی، بیش از حد بلند نیست. اغلب کودکان نوپا، تا سن دو سالگی و بیشتر از آن می توانند در این صندلی ها رو به عقب بنشینند.

حتما بخوانید :
10 تا از شایع ترین بیماری ها در دوران کودکی و راه های درمان آنها

چرا شما باید کودکتان را رو به عقب قرار دهید؟ اطلاعات تصادفات به ما نشان داده است زمانی که کودک رو به عقب باشد به دلایل ذکر شده در بالا امنیت او بیشتر است. حتی اگر الان دیگر گردن کودک شما به اندازه کافی قوی است تا دربرابر نیروهای تصادف مقاومت کند، هنوز هم بهتر است که صندلی ماشین را رو به عقب قرار دهید، زیرا در این روش، نیروها به یک سطح بزرگتر وارد می شوند و از گردن و سر کودک بیشتر محافظت می شود.

خط آخر

صندلی ماشین رو به عقب، بهترین حفاظت را از کودک شما انجام می دهد و باید تا بیشترین زمان ممکن از آن استفاده شود. توصیه می شود که وقتی کودکتان به سن یک سالگی و وزن ۲۰ پوند رسید، فورا او را رو به جلو قرار ندهید. تحقیقی که در سال ۲۰۰۷ در مجله پیشگیری از آسیب دیدگی منتشر شد، نشان داد که کودکان نوپایی که در سن زیر ۲سالگی رو به عقب نشانده شده اند احتمال مرگ یا جراحت جدی آن ها در تصادفات تا ۷۵ درصد کاهش پیدا کرده است. طبق NHTSA، صندلی ماشین رو به عقب نسبت به نداشتن هیچ محافظی، ۷۱ درصد امنیت بیشتری دارد و یک صندلی ماشین رو به جلو نسبت به نداشتن هیچ محافظی، ۵۴ درصد بیشتر امنیت دارد.

نگه داشتن کودک رو به عقب تا بیشترین زمان ممکن، بهترین گزینه است. شما می توانید کتابچه راهنمای صندلی ماشین کودک را بخوانید و ببینید که آیا قابل استفاده در هر دو سمت است یا نه. همچنین می توانید محدودیت های قد و وزن آن را نیز متوجه شوید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن