حیوانات خانگیسگ

چگونه با پرخاشگری سگ ها برخورد کنیم

چگونه با پرخاشگری سگ ها برخورد کنیمReviewed by اعطاسی on Jun 15Rating: 4.5چگونه با پرخاشگری سگ ها برخورد کنیمچگونه پرخاشگری سگ را تشخیص داده و آن را برطرف کنیم مدیریت پرخاشگری سگ می تواند برای شما ترسناک و دشوار باشد. ممکن است صاحبان سگ فکر کنند هر نوع غرش در سگ ها به دلیل یک مشکل پرخاشگری مربوط به سلطه جویی است.

چگونه پرخاشگری سگ را تشخیص داده و آن را برطرف کنیم

مدیریت پرخاشگری سگ می تواند برای شما ترسناک و دشوار باشد. ممکن است صاحبان سگ فکر کنند هر نوع غرش در سگ ها به دلیل یک مشکل پرخاشگری مربوط به سلطه جویی است. با این حال، بسیاری از انواع پرخاشگری های سگ وجود دارد و آن ها بر اساس علتشان طبقه بندی شده اند. پرخاشگری تعارضی یکی از شایع ترین انواع آن است که برای اولین بار صاحبان سگ ها را تحت تاثیر قرار می دهد. این می تواند به دلیل سوء تفاهم ارتباطی سگ باشد.

پرخاشگری تعارضی شامل نگهبانی از غذا، اسباب بازی یا اشیاء دیگر می شود. این نوع از پرخاشگری در صورت مجازات سگ، بدتر می شود. پرخاشگری تعارضی زمانی اتفاق می افتد که سگ فکر می کند “جایگاه” او در خانواده تهدید شده است و باعث می شود او سعی کند افراد را در خطر قرار دهد.

پرخاشگری تعارضی شبیه چیست؟

سگ هایی که کمتر از یک سال دارند (توله سگ ها و به ویژه سگ های نوجوان) بیشتر دچار این پرخاشگری می شوند. ۹۰ درصد از سگ هایی که دچار پرخاشگری تعارضی می شوند، نرهایی هستند که مشکلات رفتاری آن ها در زمان رسیدن آن ها به سن ۱۸ تا ۳۶ ماهگی که با بلوغ اجتماعی سگ همراه است، توسعه می یابد. در یک نظرسنجی که دوماه پیش انجام شد، بسیاری از توله سگ ها دچار پرخاشگری مربوط به خوراک بودند. تمایل پرخاشگری تعارضی برای سگ های ماده در دوران کودکی بیشتر است.

توله سگ هایی که از خود پرخاشگری تعارضی نشان می دهند، اغلب در موقعیت های دیگر مطیع هستند. آن ها در مقابل سگ های دیگر دوستانه رفتار می کنند.

برای فهمیدن نشانه ها، حواستان به زبان بدن توله سگ باشد

حتما بخوانید :
حسودی گربه ها ; چه کنیم تا گربه قدیمی، گربه جدیدمان را قبول کند؟

توله سگ های پرخاشگر تعارضی، گوش ها و دم خود را در طول حمله پایین نگه می دارند (تقلید سیگنال مطیع بودن) و پس از آن می لرزند. صاحبان سگ ممکن است از آن با عنوان حرکت گناهکار بودن یا پشیمانی یاد کنند.

چرا پرخاشگری تعارضی توسعه می یابد

تستوسترون باعث می شود واکنش سگ با شدت بیشتر، سریع تر و برای یک مدت زمان طولانی تر باشد.

در دوران بلوغ، توله سگ های نر نسبت به زمانی که به سن بزرگسالی می رسند، سطح تستوسترون بالاتری دارند.

سگ های ماده هم ممکن است با پرخاشگری تعارضی رفتار کنند. هنگامی که این برای توله سگ شما اتفاق می افتد، قبل از درمان او با یک دامپزشک رفتار شناس صحبت کنید. اگر سگ های ماده عقیم شوند، پرخاشگری تعارضی در آن ها بدتر می شود، بنابراین تمام جوانب آن را در نظر بگیرید!

رفتارشناسان بر این باورند که نمایش غریزی پرخاشگری تعارضی برای اولین بار می تواند به دلیل ترس یا اختلافاتی باشد که در طول بازی رخ می دهد و خارج از کنترل است یا می تواند به علت احساس تهدید هنگام نزدیک شدن کسی به ظرف غذای آن ها باشد. هنگامی که غرش کردن برای آن ها جواب بدهد، توله سگ یاد می گیرد که از پرخاشگری به عنوان یک راه برای جلوگیری از تکرار ترس یا تجربه ناراحت کننده ای که یک بار برایش پیش آمده است، استفاده کند (مثلا ترسیدن از اینکه ممکن است کسی غذای او را بدزدد).

محرک های رایج پرخاشگری

مهار کردن او (مثلا قطع ناخن ها) و یا نزدیک شدن به یک شئ متعلق به او مثل اسباب بازی یا غذا اغلب باعث یک واکنش پرخاشگری تعارضی می شود.

با اینکه برای بسیاری از توله سگ ها مشکلی ندارد که به طور شریکی با شما در یک تخت یا مبل بنشینند، پرخاشگری تعارضی می تواند تبدیل به پرخاشگری ملکی شود و باعث می شود زمانی که به او می گویید، از روی مبلمان بلند نشود.

حتما بخوانید :
اسباب بازی سگ ؛ انتخاب اسباب بازی با اندازه مناسب برای سگ ها

انحصار طلبی ملکی تنها بر افرادی تاثیر می گذارد که سگ احساس می کند آن ها در خانواده مسئولیت کمتری دارند. که می تواند شامل زنان باشد که صدای نازک تری دارند یا بچه ها، اما نه مردان خشن. اینکه با سگ خود در یک تخت بخوابید باعث می شود سگ احساس کند می تواند خود را با شما برابر در نظر بگیرد و یا خودش را رئیس شما بداند. و زمانی که درخواست شما را دوست نداشته باشد شروع به نافرمانی از شما می کند.

دیگر عوامل مستعد کننده عبارتند از فقدان آموزش، بازی های جنگی با سگ، و عدم تمرین کردن با او. این جور سگ ها اصولا با نوجوان ها در خانه می مانند، دارای یک سابقه اختلال پوستی بوده و در ۱۶ هفته اول زندگیشان از یک بیماری رنج می برده اند. ممکن است همانطور که سگ های بالغ، توله سگ ها را اذیت می کنند، آن ها نیز قدرت انسان های جوان را به چالش بکشند.

با اینکه موارد پرخاشگری سگ ها می تواند توسط افراد حرفه ای به بهترین شکل درمان شود، شما می توانید خودتان برخی از مشکلات آن را کاهش دهید. اگر توله سگ شما می تواند عادت گاز گرفتن را به خوبی کنترل کند، شما می توانید خودتان در خانه با او کار کنید.

برخورد با پرخاشگری تعارضی

محرک ها را شناسایی کرده و برای اجتناب از درگیری، از این محرک ها جلوگیری کنید. اگر سگ شما از اسباب بازی هایش مراقبت می کند، آن ها را از محیط های عمومی جمع کنید به این ترتیب او چیزی ندارد که بخواهد از آن نگهبانی کند.

توله سگ را به چالش نکشید و او را تنبیه نکنید.

از تمام تعامل های گاه به گاه با سگ و لمس کردن او اجتناب کنید. از سگ بخواهید که با رفتار خوب، چیزهای خوب به دست بیاورد. فعل و انفعالات را بر اساس خواسته های خود ایجاد کنید (مثلا بگویید بشین!) و اگر او این کار را انجام داد، هرچه می خواهد را به او بدهید (مثل درمان، توجه و یا ستایش کلامی و …). او نباید هیچ چیزی بگیرد مگر اینکه آن را با احترام گذاشتن به شما و عمل کردن به درخواست شما بدست بیاورد.

حتما بخوانید :
10 نکته برای داشتن بچه گربه شاد و سالم

هنگامی که توله سگ شما در اطراف مبلمان واکنش نشان می دهد، او را محدود کنید. از دسترسی او به مکان های دردسر ساز جلوگیری کنید.

از کلامات یا عبارات خوشحال کننده برای تغییر خلق و خوی سگ خود استفاده کنید. برای مثال اگر او درحال غرغر کردن است، با لحن خوبی به او بگویید “دوست داری بریم پیاده روی؟” و ببینید که اخلاق او هم تغییر می کند. برای سگ ها سخت است که در یک زمان هم خوشحال باشند و هم پرخاشگر.

جای توله سگ را به یک اتاق یک نفره یا مثلا یک جعبه محدود کنید، با این کار می توانید حرکات و دسترسی او به دیگر نواحی خانه را بهتر کنترل کنید.

پرخاشگری ایدیوپاتیک چیست؟

ایدیوپاتیک به این معنی است ما نمی توانیم علت پرخاشگری را شناسایی کنیم. این نوع از پرخاشگری را می توان به صورت تبدیل حالت خوشحالی به تپش قلب در سگ، مشاهده کرد. او ممکن است نشانه های روشنی از تسلیم را نشان دهد اما هنوز هم با پرخاشگری بیش از حد حمله کند.

پرخاشگری ایدیوپاتیک اغلب بر روی سگ های جوان یک تا سه ساله تاثیر می گذارد و اغلب با پرخاشگری تسلط جویانه اشتباه گرفته می شود. برخی از رفتارشناسان بر این باورند که پرخاشگری ایدیوپاتیک بیشار شبیه پرخاشگری مربوط به موقعیت سگ است اما ممکن است در فهمیدن رفتار این سگ پرخاشگر دچار سوء تفاهم شوید.

دارودرمانی توسط دامپزشکان رفتارشناس می تواند به این سگ ها کمک کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن