حیوانات خانگیگربه

چیزهایی که باید درباره رفتار گربه ها بدانید

چیزهایی که باید درباره رفتار گربه ها بدانیدReviewed by اعطاسی on Jun 16Rating: 4.5چیزهایی که باید درباره رفتار گربه ها بدانیدمشکلات رفتاری در سگ ها مانند دوری از جعبه بستر، میومیو کردن بیش از حد، و دیگر رفتارهای جلب توجه کننده، گاز گرفتن و خاراندن دردناک و یا مخرب می تواند با حذف اولیه علل

مشکلات رفتاری در سگ ها مانند دوری از جعبه بستر، میومیو کردن بیش از حد، و دیگر رفتارهای جلب توجه کننده، گاز گرفتن و خاراندن دردناک و یا مخرب می تواند با حذف اولیه علل فیزیکی، اصلاح شده و سپس با یک برنامه بازآموزی تدریجی، سازماندهی شود. به یاد داشته باشید که گربه ها ذاتا بد نیستند.

سعی کنید هر دفعه با یکی از مشکلات رفتاری گربه برخورد کنید

بایدها و نباید های بیش از حد، تنها باعث گیج شدن گربه و ناامیدی شما در تلاش برای آموزش او می شود. از خطرناک ترین مشکلات بالقوه شروع کنید، مانند جویدن سیم برق. در اینجا به مشکلات رفتاری که اغلب در گربه ها گزارش می شود می پردازیم:

جلب توجه کردن

جلب توجه و سر و صدا کردن از بزرگترین ویژگی های گربه هاست. علل این رفتارها می تواند فیزیکی یا عاطفی باشد، یا هر دو. قبل از مجازات گربه خود برای گریه یا میومیو کردن زیاد یا دیگر رفتارهای جلب توجه کننده، کمی تلاش کنید تا بفهمید علل احتمالی آن چیست.

میومیو کردن پی در پی

یکی از بیشترین موارد شکایت از رفتار گربه ها جلب توجه بیش از حد است: میومیو کردن با صدای بلند یا گریه کردن، که گاهی اوقات با دیگر رفتارهای جلب توجه کننده همراه است. از آنجایی که علت هر دوی این رفتار ها می تواند فیزیکی، عاطفی یا هردو باشد، شما نیاز دارید قبل از مجازات گربه خود برای این رفتارها، کارهایی را انجام دهید.

حتما بخوانید :
سگ ها ؛ 10 تا از مناسب ترین سگ ها برای نگهداری در آپارتمان

گاهی اوقات چیزی که یک “مشکل رفتاری” به نظر می رسد ممکن است برای یک گربه ی خاص، کاملا عادی باشد. قبل از اینکه تصمیم بگیرید سگ شما دارای یک مشکل است که باید اصلاح شود، همه جوانب را بسنجید. در اینجا برخی از فعالیت ها که با رفتارهای جلب توجه کننده در ارتباط است یا اشتباه گرفته می شود را بیان می کنیم:

زوزه ی “گم شده در شب”

با اینکه هیچکسی نمی داند چرا بعضی از گربه ها این کار را انجام می دهند، اما گاهی اوقات می تواند به دلیل افزایش ناشنوایی و یا حتی سالخوردگی و مسائل مرتبط با سن باشد. هنگامی که این نوع صدای سوگوارانه با دویدن گربه در اطراف خانه و کشیدن خز پشت او بر روی وسایل همراه باشد، می تواند نتیجه هیپراستزی گربه باشد که معمولا به عنوان یک اختلال پوستی شناخته می شود. در هر دو مورد مداخله دامپزشکی و درمان لازم است.

التماس برای غذا

اگرچه گرسنگی واقعی نمی تواند به طور کامل نادیده گرفته شود، اما گربه ها مانند انسان ها گاهی اوقات از اعتیاد به غذا رنج می برند. اعتیاد آن ها به غذا و تلاششان برای به دست آوردن مقداری غذا مثل تن ماهی واقعا رقت انگیز است. غذا دادن گاه به گاه به آن ها اشکالی ندارد.

صداهای دیگر

بعضی از گربه ها بسیار آوازخوان هستند (سیامی و نژادهای شرقی برای این صفت معروف هستند) و بسیاری از گربه ها از تماس و صحبت کردن یک انسان با آن ها لذت می برند و دوست دارند وقتی میومیو می کنند، به آن ها جواب داده شود.

حتما بخوانید :
سگ ها ؛ چرا سگ ها سرشان را کج می کنند؟

خارش نامناسب

گاهی اوقات گربه هایی که زیاد سطوح بدن خود را می خارانند، باز هم بر روی خارش بدن خود بر روی موکت یا مبلمان اصرار دارند. گربه ها گاهی اوقات از خارش نامناسب به عنوان یک راه ارتباطی استفاده می کنند.

پرخاشگری گربه نسبت به مردم

پرخاشگری گربه نسبت به افراد می تواند به دلیل آموزش بد در زمان بچه بودن گربه (مانند پرخاشگری در بازی)، ترس و یا عوامل دیگر ایجاد شود. یاد بگیرید که چگونه از پرخاشگری گربه به افراد دیگر جلوگیری کنید و زمان اتفاق افتادن چطور با آن مقابله کنید و چگونه از از گاز گرفتن وناخن کشیدن او جلوگیری کنید.

جویدن مخرب و مضر توسط گربه

جویدن مخرب توسط گربه در درجه اول به دلیل خطر بالقوه برای گربه و در درجات بعدی به دلیل آسیب به اشیاء موجود در خانه، مضر است. علل جویدن مخرب توسط گربه می تواند دندان درآوردن، کنجکاوی و حتی ناشی از  کمبود مواد مغذی در بدن او باشد.

پرخاشگری گربه نسبت به گربه های دیگر

گربه هایی که در یک جا زندگی می کنند، گاهی اوقات با یکدیگر دعوا می کنند. اما زمانی که این دعوا باعث آسیب رسیدن به آن ها می شود، دخالت انسان لازم است.

پرخاشگری بین گربه ها می تواند مبتنی بر ترس باشد.

حذف نامناسب آن ها از بستر زایمان، مهم ترین دلیلی است که گربه ها به پناهگاه تحویل داده می شوند. با حذف علل فیزیکی مانند عفونت دستگاه ادراری، و سپس مورد هدف قرار دادن دیگر دلایل شایع اجتناب از جعبه بستر، می توانید به گربه خود کمک کنید تا بر این رفتار نامطلوب غلبه کند.

حتما بخوانید :
لباس هالوین گربه ای ؛ 15 لباس کامل هالوین برای گربه شما

به یاد داشته باشید که گربه ها دوست ندارند از یک توالت کثیف استفاده کنند.

رفتارهای وسواسی-اجباری در گربه ها

گربه هم می تواند مانند انسان دچار وسواس یا افراط شود. این رفتار در گربه ها به صورت فعالیت های آشکاری مانند لیسیدن بیش از حد، کشیدن خز، مکیدن پشم یا هیپراستزی گربه مشاهده می شود. تشخیص علل و از بین بردن مشکلات جسمی اغلب می تواند به درمان سریع این رفتارهای نامطلوب کمک کند.

کم رویی و ترس در گربه

آیا گربه شما یک گربه ترسو است؟ کمرویی و ترس دلایل زیادی دارند اما می توان با ملایمت و شکیبایی بر آن ها غلبه کرد. همواره مهم است که اجازه دهید گربه شما با سرعتی که می خواهد حرکت کند و ببینید آیا سرعت او آرام تر از چیزی است که انتظار دارید یا نه.

استرس و اضطراب در گربه

درحالی که استرس به خودی خود یک منشا رفتاری نیست، اما اغلب می تواند منجر به یک سری مشکلات رفتاری مانند اجتناب از جعبه بستر و یا افسردگی  شود. هنگامی که مشکلات رفتاری به طور ناگهانی ظاهر می شود، صاحبان زرنگ و دانا اولین نشانه های مشکلات سلامتی را یاد می گیرند و به دنبال عوامل استرس زایی مانند تغییر در محیط زیست می گردند.

بسیاری از به اصطلاح “مشکلات رفتاری” در گربه ها نتیجه درک نکردن آن ها توسط صاحبانشان است. و معمولا خصلت های رفتاری گربه ها، صفات محبوب کننده آن ها است.

به یاد داشته باشید که هیچ گربه ای بد نیست، فقط ممکن است صاحبان آن ها بد باشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن