تغذیه سالمزیبایی و سلامت

ژله و ژلاتین چه فوایدی دارد؟

ارز دیجیتال
ارز دیجیتال
ژله و ژلاتین چه فوایدی دارد؟Reviewed by اعطاسی on Sep 18Rating: 4.0ژله و ژلاتین چه فوایدی دارد؟ژلاتین با توجه به محتوای پروتئین بالایی که دارد، می تواند مزایای بسیاری را برای سلامتی به ارمغان بیاورد.هنگامی که درباره غذاهای سالم فکر می کنیم، احتمالا ژلاتین یکی از اولین چیزهایی است که به ذهن ما می آید. اما ژلاتین بیش از یک میان وعده برای بچه ها یا در بیمارستان است.

ژلاتین با توجه به محتوای پروتئین بالایی که دارد، می تواند مزایای بسیاری را برای سلامتی به ارمغان بیاورد.

هنگامی که درباره غذاهای سالم فکر می کنیم، احتمالا ژلاتین یکی از اولین چیزهایی است که به ذهن ما می آید. اما ژلاتین بیش از یک میان وعده برای بچه ها یا در بیمارستان است.

در این مطلب می توانید از مزایای شگفت انگیز ژلاتین برای سلامت مطلع شوید.

مطالب این مقاله:

– ژلاتین چیست؟

– اسید آمینه های ژلاتین

ارز دیجیتال

– کاربرد ژلاتین چیست؟

– هشت مزایای سلامتی ژلاتین

ژلاتین چیست؟

اکثر مردم با ژلاتین طعم دار و رنگارنگ آشنا هستند. اما ممکن است شگفت آور باشد که بفهمید ژلاتین عمدتا از پروتئین ساخته شده است.

ژلاتین با جوشاندن استخوان ها، غضروف ها و پوست برای استخراج کلاژن ساخته می شود. کلاژن یک پروتئین فیبری است که عضلات، استخوان ها و پوست را در حیوانات به هم متصل می کند.

هنگامی که کلاژن پردازش می شود، یک ماده بدون طعم و رنگ به نام ژلاتین به وجود می آید. پس از خنک کردن ژلاتین، یک بافت ژل مانند به خود می گیرد.

بر خلاف کلاژن، ژلاتین در آب گرم حل می شود و بافت آن را برای استفاده در سس ها، سوپ ها و دسرها مناسب می کند.

مزایای سلامتی ژلاتین مشابه خواص کلاژن است زیرا ژلاتین حاوی اسیدهای آمینه مشابه است.

اسید آمینه های ژلاتین

ژلاتین حاوی چند اسید آمینه است. اسیدهای آمینه ترکیباتی هستند که برای ساخت پروتئین ترکیب می شوند و برای عملکرد مناسب اندام های مختلف و همچنین برای تامین انرژی لازم می باشند.

حتما بخوانید :
مزایای روغن هسته پالم چیست؟

در حالی که بدن انسان برخی از اسیدهای آمینه را تولید می کند، اکثر مردم نیاز به دریافت اسید آمینه اضافی از طریق رژیم غذایی خود دارند.

اسیدهای آمینه موجود در ژلاتین نیز معمولا در استخوان ها و ارگان های حیوانات خاص یافت می شود. از آنجا که اکثر مردم این قسمت از حیوان را نمی خورند، اضافه کردن ژلاتین به یک رژیم غذایی متنوع و مغذی مفید است.

اسیدهای آمینه خاص موجود در ژلاتین ممکن است بسته به روش آماده سازی و بافت های حیوانی مورد استفاده، متفاوت باشند.

به طور معمول، فراوان ترین آمینو اسیدها در ژلاتین شامل گلیسین، پرولین و والین است. ژلاتین همچنین حاوی اسید آمینه لیزین، آلانین و آرژینین است.

والین یک اسید آمینه ضروری است که نمی تواند توسط بدن انسان تولید شود، و این بدان معنی است که باید از رژیم غذایی حاصل شود.

کاربرد ژلاتین چیست؟

ژلاتین ممکن است در مواد غذایی، داروها و لوازم آرایشی به عنوان عامل ژل استفاده شود.

ژلاتین به طور معمول در آبنبات ها، مارشملو و پوشش کپسول های دارویی یافت می شود. همچنین به عنوان یک آب استخوان خورده می شود یا به عنوان مکمل مصرف می شود.

هشت مزایای سلامتی ژلاتین

ژلاتین ممکن است دارای مزایایی برای سلامتی باشد، از جمله:

  1. بهبود سلامت پوست

کلاژن چیزی است که ظاهر سالم و جوان را به پوست می دهد. هرچه سن افراد بالاتر می رود، به طور طبیعی کلاژن را از دست می دهند، که سبب کم شدن استحکام پوست می شود. نتیجه آن پوستی است که دارای چین و چروک و خطوط است. همانطور که ژلاتین یک منبع عالی کلاژن است، می تواند یک روش طبیعی برای بهبود ظاهر پوست باشد.

  1. فراهم کردن پروتئین

یکی از مزایای ژلاتین این است که تقریبا ۲ گرم (g) پروتئین در هر نصف فنجان فراهم می کند. پروتئین یک ماده مغذی محسوب می شود، بدین معنا که بدن نیاز به مقدار زیادی از آن دارد.

حتما بخوانید :
تغذیه سالم ؛ غذاهای سرخ کردنی چقدر برای شما بد هستند؟

همچنین برخی از منابع حیوانی پروتئین حاوی مقادیر قابل توجهی چربی ناسالم هستند. ژلاتین منبع پروتئینی است که حاوی چربی نیست.

  1. کمک به عملکرد گوارش

ژلاتین ممکن است به حفظ سلامت دستگاه گوارش کمک کند.

ژلاتین می تواند به روش های مختلف به هضم کمک کند. به عنوان مثال، گلیسین در ژلاتین می تواند یک تخریب مخاطی سالم را در معده ترویج کند.

همچنین باعث تولید آب معده می شود که هضم مناسب را آسان می کند. بدون آنزیم های گوارشی مناسب، مشکلات دستگاه گوارش مانند رفلاکس اسید می توانند توسعه یابند.

همچنین، ژلاتین به آب متصل می شود و می تواند کمک کند تا مواد غذایی از طریق سیستم گوارش به طور موثر حرکت کنند.

  1. کاهش درد مفاصل

کلاژن موجود در ژلاتین ممکن است درد مفصلی همراه با التهاب را کاهش دهد.

طبق گزارش کتابخانه ملی ایالات متحده آمریکا، برخی مطالعات بالینی نشان می دهد که ژلاتین ممکن است باعث کاهش درد و بهبود عملکرد مفصلی در افراد مبتلا به استئوآرتریت شود.

  1. کمک به کنترل قند خون

اگر چه تحقیقات بیشتری لازم است، اما یک مطالعه نشان می دهد که گلیسین، که یکی از فراوان ترین اسیدهای آمینه در ژلاتین است، می تواند کنترل قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ را بهبود بخشد.

  1. حفظ سلامت استخوان ها

لیزین، که در ژلاتین یافت می شود، باعث تقویت استخوان ها می شود. این کمک می کند تا بدن کلسیم را جذب کند، که همچنین برای قوی ماندن استخوان ها و جلوگیری از از دست دادن استخوان لازم است.

از آنجا که بدن نمی تواند لیزین تولید کند، ضروری است که مقدار کافی آن از طریق رژیم غذایی دریافت شود. افزودن ژلاتین به رژیم سالم یک راه برای بهبود دریافت لیزین است.

  1. بهبود کیفیت خواب

به دلیل فراوانی گلیسین، ژلاتین می تواند کیفیت خواب برخی افراد را بهبود بخشد. چند قاشق غذاخوری از ژلاتین می تواند حدود ۳ گرم گلیسین را فراهم کند.

  1. کمک به کاهش وزن

ژلاتین می تواند به کم کردن وزن کمک کند.

حتما بخوانید :
دانه کولا: کاربرد، مزایا، عوارض جانبی و هر آنچه که باید بدانید

ژلاتین به دلیل پروتئین و محتوای کم کالری که دارد می تواند به کاهش وزن  کمک کند. پروتئین کمک می کند تا فرد احساس سیری کند، که احتمال خوردن بیش از حد را کم می کند.

همچنین ژلاتین می تواند نقش مهمی در کنترل هورمون های مرتبط با گرسنگی ایفا کند.

با این حال، ژلاتین اغلب در آبنبات های جویدنی و مارشملوها با محتوای قند بالا یافت می شود. بهتر است به مصرف منابع گیاهی سالم و کم چرب ژلاتین روی آورید.

پیام تغذیه ای

سلامت حیوانی که از او برای تولید ژلاتین استفاده می شود بر کلاژنی که در بدن او ذخیره می شود تاثیر می گذارد. با این حال، همیشه نمی توان فهمید حیواناتی که برای تولید ژلاتین مورد استفاده قرار می گیرند، چگونه رشد کرده اند.

حیواناتی که در شرایط راحت و مناسب قرار دارند و فرصت زیادی برای ورزش دارند، کلاژن با کیفیت بالاتری دارند که به نوبه خود ژلاتین را بهتر می کند.

عوارض جانبی ژلاتین به طور گسترده مورد مطالعه قرار نگرفته است، اما بعید به نظر می رسد جدی باشد.

بسیار آسان است که افراد با پختن استخوان و قلم، خودشان ژلاتین را تولید کنند. اگر اجازه دهید آب قلم سرد شود، یک ماده ژل مانند را روی سطح آن مشاهده خواهید کرد که کلاژن است.

افزودن ژلاتین به انواع غذاها بسیار ساده است، از جمله سوپ، سبزیجات و گوشت و خورش ها. همچنین می توان از آن در سس ها، موس ها و اسموتی ها استفاده کرد.

برای افرادی که نمیخواهند ژلاتین را خودشان تهیه کنند، این ماده به صورت کپسول و مکمل در دسترس است. همچنین می توانید از ورقه های ژلاتین برای شیرینی پزی استفاده کنید.

مهم است که برای اولین بار در مورد آنها با دکتر صحبت کنید و تنها دوز توصیه شده را مصرف کنید.

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

ارز دیجیتال

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید