تغذیه سالمزیبایی و سلامت

گلوتن: گلوتن چیست ؟ حقایق، مواد غذایی و آلرژی ها

گلوتن: گلوتن چیست ؟ حقایق، مواد غذایی و آلرژی هاReviewed by اعطاسی on Oct 4Rating: 4.0گلوتن: گلوتن چیست؟ حقایق، مواد غذایی و آلرژی هاگندم به طور معمول در نان، محصولات طبخ شده، کراکرها، غلات و ماکارونی یافت می شود. سوپ ها مانند سس ها و افزودنی های سالاد، ممکن است حاوی گلوتن باشند. جو اغلب در مالت، سوپ ها و سرکه مالت یافت می شود.

گلوتن اصطلاح عمومی پروتئین موجود در گندم، جو، چاودار و تریتیکال است. تمام انواع گندم حاوی گلوتن هستند.

گندم به طور معمول در نان، محصولات طبخ شده، کراکرها، غلات و ماکارونی یافت می شود. سوپ ها مانند سس ها و افزودنی های سالاد، ممکن است حاوی گلوتن باشند. جو اغلب در مالت، سوپ ها و سرکه مالت یافت می شود.

متاسفانه، تعداد قابل توجهی از مردم در هنگام مصرف گلوتن، واکنش نامطلوب دارند، به این معنی که آنها باید رژیم غذایی بدون گلوتن داشته باشند تا سالم بمانند.

حقایق در مورد گلوتن

– گلوتن به پروتئینی اشاره دارد که در گندم، چاودار و جو وجود دارد

– گلوتن می تواند در محصولات غذایی مانند انواع سس سالاد و ماءالشعیر یافت شود

– لوازم آرایشی و بهداشتی، داروها و مکمل های غذایی نیز می توانند حاوی گلوتن باشد

– گلوتن برای افرادی که دارای بیماری سلیاک هستند باعث آسیب به روده کوچک می شود

– سلیاک باید با یک رژیم غذایی بدون گلوتن درمان شود

– گلوتن فقط برای سلامتی افراد مبتلا به بیماری سلیاک خطرناک است

گلوتن چیست؟

گلوتن نامی است که به پروتئین های موجود در تمام انواع گندم، جو، چاودار و تریتیکال داده می شود. این پروتئین ها کمک می کنند تا شکل غذا حفظ شود.

حتما بخوانید :
چگونه می توان سرعت رشد موها را افزایش داد

گلوتن اغلب در غذاهایی مانند نان، غلات، محصولات طبخ شده و ماکارونی یافت می شود که گندم، جو، چاودار و تریتیکال اغلب عناصر کلیدی آنها هستند. با این حال، این دانه ها به مقدار کمتر در سایر غذاها، از جمله سوپ، رنگ غذا، سس، سس سالاد، سرکه و ماءالشعیر استفاده می شود.

بیماری سلیاک یک اختلال خود ایمن است که در آن فرد به صورت ژنتیکی به گلوتن واکنش نشان می دهد که به روده کوچک آسیب می رساند. این به آسیب روده، جذب کم مواد مغذی و درد فیزیکی منجر می شود. فرد مبتلا به بیماری سلیاک باید یک رژیم غذایی کاملا بدون گلوتن داشته باشد.

حساسیت گلوتن شرایطی است که ممکن است افراد بعد از مصرف گلوتن درد شکم، نفخ، اسهال، یبوست، سردرد و خستگی را تجربه کنند. کسانی که حساسیت گلوتن دارند آسیب روده کوچک را که شخص مبتلا به بیماری سلیاک تجربه می کند، تجربه نخواهند کرد. مصرف نکردن گلوتن  می تواند این علائم را بهبود بخشد.

بعضی از افراد همچنین رژیم غذایی بدون گلوتن را انتخاب می کنند زیرا معتقدند که این یک رژیم غذایی سالم است که باید دنبال شود. با این حال، شواهد محدودی وجود دارد که نشان دهد گلوتن، برای افرادی که بیماری سلیاک ندارند مضر است.

گینور باسل، متخصص تغذیه می گوید “گلوتن تنها برای افرادی که مبتلا به سلیاک هستند، مضر است.”

اجتناب از گلوتن

برای افرادی که سعی در اجتناب از گلوتن دارند، بررسی مواد تشکیل دهنده روی محصولات بسیار مهم است. اگر محصول حاوی گندم باشد، به وضوح در زیر اطلاعات آلرژی نشان داده می شود. محصولات بدون برچسب گندم، لزوما فاقد گلوتن نیستند. به طور مثال آنها ممکن است حاوی اسپلت  (شکل دیگر گندم)، چاودار یا مواد تشکیل دهنده برپایه جو باشند.

حتما بخوانید :
10 ماده غذایی ضروری برای مردان

برخی از محصولات غیر خوراکی ممکن است شامل منابع پنهانی گلوتن، گاهی اوقات به صورت لسیتین باشند. اگر از گلوتن اجتناب می کنید، همیشه مواد تشکیل دهنده محصولات زیر را بررسی کنید:

– داروهای تجویزی و بدون نسخه

– ویتامین، مواد معدنی و مکمل های گیاهی

– لوازم آرایشی

– بالم لب

– سایر محصولات پوست و مو

– خمیر دندان و دهانشویه

– خمیر مدل سازی

افراد مبتلا به بیماری سلیاک باید از تماس متقابل با مواد غذایی حاوی گلوتن جلوگیری کنند. این زمانی است که یک غذای بدون گلوتن با مواد غذایی حاوی گلوتن در تماس قرار می گیرد.

تماس متقابل اغلب می تواند با وسایل زیر ایجاد شود:

– تستر

– کفگیر

– تخته برش

– روغن مورد استفاده در غذاهای سرخ شده

– ظروف مشترک

– لوازم آشپزخانه

غذاهای بدون گلوتن

بسیاری از غذاها وجود دارند که به طور طبیعی بدون گلوتن هستند و برای رژیم غذایی بدون گلوتن مصرف میشوند:

– میوه ها

– سبزیجات

– حبوبات

– گوشت

– محصولات لبنی

– تخم مرغ

همچنین نسخه هایی از محصولات حاوی گلوتن وجود دارد که مواد معدنی خاصی را جایگزین گلوتن می کنند مانند نان ، غلات یا محصولات پخته شده بدون گلوتن.

برنج و کوینولا به طور طبیعی بدون گلوتن هستند.

مهم است که با تشخیص خودتان، شروع به داشتن یک رژیم غذایی فاقد گلوتن نکنید. اگر شما فکر می کنید که لازم است گلوتن را از رژیم غذایی خود حذف کنید، ابتدا با پزشک یا متخصص تغذیه صحبت کنید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن