تعلیم و تربیتکودکان

۸ مهارت والدین که انضباط موثر را به بچه ها آموزش می دهد

8 مهارت والدین که انضباط موثر را به بچه ها آموزش می دهدReviewed by اعطاسی on Sep 5Rating: 4.08 مهارت والدین که انضباط موثر را به بچه ها آموزش می دهددر حالیکه هیچ کس نمی تواند کامل ترین پدر و مادر باشد، اما بعضی از والدین مهارت های موثرتری نسبت به دیگران دارند. اما خبر خوب این است که هر کس می تواند مهارت های خود را در هر زمان بهبود بخشد. و همیشه جای بهتر شدن وجود دارد.

مهارت هایی که به بچه ها نحوه مدیریت رفتارهای خود را آموزش می دهد

در حالیکه هیچ کس نمی تواند کامل ترین پدر و مادر باشد، اما بعضی از والدین مهارت های موثرتری نسبت به دیگران دارند. اما خبر خوب این است که هر کس می تواند مهارت های خود را در هر زمان بهبود بخشد. و همیشه جای بهتر شدن وجود دارد.

کتاب ها، کلاس ها و گروه های پشتیبانی والدین می توانند منابعی عالی برای کمک به والدین و بهبود مهارت های آنها باشند. اما کلید موفقیت بهتر، کار سخت، فداکاری و تعهد برای تبدیل شدن به بهترین والدین است.

والدینی که می خواهند فرزندانشان به بزرگسالانی مسئول تبدیل شوند، باید مجموعه ای از مهارت های والدین را بلد باشند و به طور مداوم برای بهبود مهارت های خود تلاش کنند تا به والدینی بهتر تبدیل شوند.

۱- تشخیص مسائل ایمنی

مؤثرترین والدین باید بتوانند خطر را دور کنند. آنها باید با ایمنی اینترنت و آخرین تجهیزات ایمنی به خوبی آشنا باشند و هنگامی که یک ایده بد را می شنوند، باید بتوانند آن را تشخیص دهند.

حتما بخوانید :
علائم هشدار دهنده افسردگی در کودکان

آنها باید بین محافظت بیش از حد و آزادی زیاد، یک تعادل برقرار کنند. باید تنها زمانی به کاری اجازه دهند که می دانند  ایمن است و لازم است که به کودکان مهارت هایی برای تصمیم گیری های سالم تدریس کنند.

هدف نهایی آنها این است که به فرزندان خود توانایی شناسایی مسائل ایمنی را آموزش دهند، به طوری که وقتی پدر و مادر او نباشند تا بگویند چه کاری باید انجام دهد، بتواند از خود محافظت کند.

۲- یک مثال مثبت را ارائه دهید

پدر و مادرانی که می گویند ” همانطور که من می گویم انجام بده، نه همانطور که من انجام می دهم” موثر نیستند. کودکان از تماشای والدین خود بیشتر می آموزند، نه از شنیدن آنچه که به او می گویند.

اگرچه ممکن است محدود کردن زمان برای استفاده از وسایل الکترونیکی  و حتی اینکه وقتی عصبانی هستید، از کلمات مودبانه استفاده کنید، سخت باشد، مهم است که به یاد داشته باشید فرزند شما همیشه تماشا می کند. مدل سازی رفتارهای مناسب یک مهارت ضروری برای والدین است.

۳- محدودیت های مناسب را تنظیم کنید

دانستن اینکه چه زمانی باید نه بگویید و چگونگی برخورد با محدودیت های شما، مهارتی است که تمرین نیاز دارد. با گذشت زمان، شما می دانید که فرزند شما چقدر توانایی دارد و زمانی که نمی خواهید اجازه دهید کاری انجام دهد چگونه باید به او کمک کنید تا ناامید نشود.

همه بچه ها متفاوت هستند و فقط به این دلیل که فرزند شما در یک سن خاص است لزوما به این معنی نیست که او برای امتیازات خاص آماده است. بعضی اوقات تنظیم محدودیت شامل یک آزمون و خطا است، تا والدین کشف کنند که چگونه به بهترین شکل به یادگیری بچه ها کمک کنند.

حتما بخوانید :
تعلیم کودک ؛ مهارت های زندگی را از سنین پایین به کودک خود بیاموزید

۴- پیروی از نتایج به طور پیوسته

والدین مؤثر تنها بچه را از عواقب نمی ترسانند، بلکه آن را به همراه آنها پیگیری می کنند. تداوم بخش مهمی از کمک به بچه ها برای مدیریت رفتار بهتر آنهاست.

اگر یک کودک فقط متوجه نتایج منفی کارهایش شود، به احتمال زیاد سوء رفتار او متوقف نمی شود. اما پیامدهای واضح و منطقی به کودک کمک می کند تا یاد بگیرد.

۵- مبارزات را عاقلانه انتخاب کنید

انضباط موثر مستلزم آن است که والدین بتوانند تشخیص دهند که آیا یک مبارزه ارزش جنگیدن را دارد یا نه. گاهی اوقات اگر احتمال داشته باشد رفتارها به یک مبارزه قدرت منجر شود، ارزش ندارد که به آن بپردازید.

برای مثال، اگر یک ۶بچه  ساله می خواهد در یک روز آفتابی کفش بارانی بپوشد، ممکن است به جای تلاش برای متقاعد کردن او به پوشیدن کفش های کتانی، اجازه دادن به او برای انجام این کار یک انتخاب بهتر باشد. اگر واقعا می خواهید تفاوت ایجاد کنید، بر مشکلات رفتاری بزرگ تمرکز کنید.

۶- مدیریت استرس به صورت موثر

والدینی که استرس خود را به طور موثر مدیریت می کنند، در مقابله با مشکلات رفتاری بهتر عمل می کنند. احتمال بیشتری دار که والدین مضطرب  برای برقراری انضباط فریاد بکشند یا بی ثبات باشند.

والدین تحت استرس احتمالا بیشتر از مجازات استفاده می کنند، نه نظم. و این می تواند به یک چرخه ناسالم منجر شود، زیرا وقتی والدین استرس دارند، بیشتر احتمال دارد که بچه بدتر عمل کند. مدیریت سالم استرس شامل مراقبت از خود و حمایت از دوستان و خانواده می شود.

حتما بخوانید :
4 نشانه خستگی و از پا درآمدن والدین مجرد که نباید آن ها را نادیده بگیرید

۷- توجه مثبت

اختصاص زمان برای توجه روزانه مثبت به اطرافیان می تواند تفاوت زیادی در زندگی کودک ایجاد کند. چند دقیقه توجه مثبت باعث می شود که راهبردهای انضباطی دیگر نیز موثرتر باشند.

با این حال، اختصاص زمان برای ارتباط با  کودک یک مهارت است. اما، این کار می تواند تفاوت زیادی در سلامت عمومی کودک ایجاد کند.

۸- انتظارات واضح

هنگامی که بچه ها آنچه را که از آنها انتظار می رود نمی فهمند، ممکن است برای آنها غیرممکن باشد که انتظارات پدر و مادر را برآورده کند. مؤثرترین والدین باید بتوانند انتظارات خود را به خوبی توضیح دهند.

یک والد مؤثر فقط به کودک ده ساله اش نمی گوید که اتاقش را تمیز کند. در عوض، او توضیح می دهد چگونه یک اتاق تمیز به نظر می رسد. مثلا می گوید: “لباس هایت را از روی زمین جمع کن، رختخواب خود را مرتب کن و فرش را جارو بکش.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن