زیبایی و سلامتپیشگیری بهتر از درمان

۹ دلیل برای اینکه شما باید خودخواه باشید

ارز دیجیتال
ارز دیجیتال
9 دلیل برای اینکه شما باید خودخواه باشیدReviewed by on May 14Rating:

بین خودمحور بودن و خودخواه بودن  در معنای سنتی آن تفاوت وجود دارد. در حالی که بسیاری از ما همیشه درمورد خود و موقعیتمان در جهان تفکر می کنیم، اما معمولا برای رسیدن به خواسته های خود بی رحمانه رفتار کرده و دیگران را نادیده می گیریم. کلمه “خودخواه” تقریبا همیشه یک مفهوم منفی دارد (مانند اینکه فقط حواسمان به خودمان باشد بدون اینکه به دیگران توجهی کنیم)، اما وقتش رسیده که تعریفمان از این کلمه را عوض کرده و پی ببریم که خودخواهی چقدر می تواند سالم و سازنده باشد.

از طرف دیگر، جنبه “خوب” خودخواهی این است که شما به اندازه کافی از خود مراقبت کنید تا بیشترین انرژی را برای انجام دادن کاری که می خواهید، داشته باشید. مثل مراقبت از فرزندان، عالی بودن در کار خود و حفظ روابطتان. در واقع حتی زنده ماندن هم نیاز به یک کمی خودخواهی دارد. شما مجبور هستید غذا بخورید، بخوابید، سرپناه داشته باشید. این ها نمونه هایی از خودخواهی سالم و لازم است. پس چرا باید برای این که نیازهای خودتان را در صدر قرار دهید، احساس گناه کنید؟ در این جا ۹ تا از دلایلی را بیان می کنیم که روانشناسان، پزشکان و کارشناسان می گویند باید به خاطر آن ها شما گاهی هم خودخواه باشید.

بعضی وقت ها خودخواه بودن باعث می شود تا با دیگران سخاوتمند تر باشیدimage002 2 - 9 دلیل برای اینکه شما باید خودخواه باشید

ممکن است به یاد داشته باشید که میشل اوباما در مصاحبه با باربارا والترز در برنامه ۲۰/۲۰ سال ۲۰۱۱ گفت: “یکی از چیزهایی که می خواهم به دختران خود یاد بدهم این است که به همان اندازه که روی دیگران سرمایه گذاری می کنند، روی خودشان هم سرمایه گذاری کنند.” او این مفهوم را اینگونه توضیح داد که شما در هواپیما ابتدا قبل از کمک به دیگران، خودتان ماسک اکسیژن را می گذارید. اگر شما مطمئن نباشید که در بهترین حالت خود قرار دارید، چطور می توانید به بهبود زندگی دیگران کمک کنید؟

همچنین این مفهوم می تواند طور دیگری بیان شود: شما نمی توانید سوخت ماشین خود را به دیگران بدهید و ماشین خودتان بدون سوخت بماند، و به آن “مراقبت از خود گفته می شود”. سازمان بهداشت جهانی یک تعریف گسترده از مفهوم مراقبت از خود بیان می کند: “توانایی افراد، خانواده ها و جوامع برای ارتقای سطح سلامت، پیشگیری از بیماری و حفظ سلامت برای مقابله با بیماری ها و ناتوانی، بدون وجود حمایت یک نهاد ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی”.

ارز دیجیتال

در فرهنگ مردم معاصر، این مفهوم این طور بیان می شود که شما مطمئن شوید بیشتر چیزهایی که برای شاد بودن به آن نیاز است را دارید و برای چیزهایی که انرژی با ارزش شما را هدر می دهد، فداکاری نکنید. تفکر اصلی این است که هرچقدر خوشحال تر باشید، سالم تر هستید و مردم بیشتر برای شما اهمیت پیدا می کنند.

زمان بیشتری برای چیزهایی که دوست دارید، خواهید داشت

image003 3 - 9 دلیل برای اینکه شما باید خودخواه باشید

شما احتمالا راجع به پدیده ای که بیشتر مردم و معمولا زنانی که از دیگران مراقبت می کنند، نماینده ها و کمک کننده ها دچار آن می شوند و به قیمت آسیب به سلامتی و شادی آن ها تمام می شود، شنید اید. این افراد توانایی نه گفتن ندارند. مثلا نمی توانند به خواهش دیگران برای بیشتر ماندن در سر کار و انجام دادن پروژه و کار دیگران، نه بگویند. دکتر ملانی راس میلز، درمانگر و متخصص در روابط می گوید “از وقت، استعداد و توانایی خود مراقبت کنید تا بتوانید آن را به دیگران هم بدهید.”

حتما بخوانید :
چیزهایی که کاش راجع به جراحی زیبایی بینی به من آموخته شده بود

ایده اصلی این است که وقتی در مقابل درخواست هایی که دوست ندارید بایستید و نه بگویید و از وقت خود محافظت کنید، می توانید برای شناسایی و توسعه استعدادهای منحصر به فرد خود وقت بگذارید. و این باعث می شود که به جهان اطراف خود هم کمک بیشتری کنید. او می گوید “هرچقدر که به ارزش ها و توانایی های خود از طریق کشف خود، پی ببرید در مواقع نیاز، نه گفتن برایتان آسان تر می شود و وقتی که می خواهید هم بله گفتن برایتان آسان می شود.”

“هرچه روی خود سرمایه گذاری کنید، می توانید برای جهان اطراف خود مفید تر باشید. زمانی را که برای یادگیری درمورد خودتان، توسعه دادن استعدادهای خود و به اشتراک گذاشتن گنج های خود صرف می کنید، می تواند در راه های بزرگ تری به دیگران کمک کند. شما در روبرو شدن با یک مسئله، بینش و خرد بیشتری خواهید داشت و می توانید با استعداد و توانایی های خود به دوستانتان کمک بیشتری کنید.”

دیگران را برای مشکلات خود سرزنش نخواهید کرد

image004 4 - 9 دلیل برای اینکه شما باید خودخواه باشید

هنگامی که شما به طور مداوم وقت و انرژی خود را به دیگران اختصاص دهید ممکن است کم کم در خود احساس خشم کنید. دکتر مارگارت رادرفورد، روانشناس بالینی و متخصص در افسردگی گفت “ازخود گذشتگی برای شاد کردن دیگران و برآوردن نیاز های آن ها می تواند لذت بخش باشد، اما زیاده روی در آن می تواند برای انسان گران تمام شود. برای اینکه به موفقیت واقعی برسید باید خودآگاهی داشته باشید.”

این به آن معنی است که شما از نیاز ها و آنچه که برای رسیدن به موفقیت مهم است آگاه باشید. کار کردن و تلاش برای رسیدن به اهدافتان، خودخواهی نیست. شما می توانید در عین حال به دیگران هم توجه کنید. اینطوری به دیگران هم کمک می کنید اما نه با احساس خشم یا درد.

از لحاظ جسمی و روحی سالم تر خواهید بود

image005 5 - 9 دلیل برای اینکه شما باید خودخواه باشید

تصور کنید که کارهای زیادی برای انجام دادن دارید اما به هر حال تصمیم می گیرید که برای شرکت در کلاس یوگا، بیرون بروید. نتیجه: شما کارتان را کمی دیرتر تمام خواهید کرد، اما به دلیل انجام مدیتیشن و یوگا احساس طراوت و قوی شدن خواهید داشت.

دکتر راشل گلد من از این مفهوم به عنوان “خودخواهی سالم” یاد می کند. او یک روانشناس متخصص در بهداشت و سلامتی و همچنین استادیار بالینی روانپزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک است. ما با او یک گفتگوی جالب درباره مطالعه اش بر روی خودخواهی انجام دادیم. او گفت “اگر درباره همه کارهایی که ما انجام می دهیم فکر کنید مانند خوردن و خوابیدن، این ها همه نمونه ای از کارهایی هستند که ناشی از خودخواهی سالم است.”

حتما بخوانید :
قهوه می تواند خطر مرگ بیماران مبتلا به اچ آی وی، هپاتیت C را نصف کند

“ما برای زنده ماندن نیاز به انجام این کارها داریم. همچنین برای سالم بودن نیاز به کارهای دیگری هم داریم، مانند زمانی برای استراحت و بیرون رفتن، زمان مخصوص به خود و زمانی برای کاهش استرس ها. برای برطرف کردن برخی از آن ها ممکن است بخواهید بدوید یا به باشگاه بروید، برای برخی دیگر ممکن است به یک حمام آرامش بخش نیاز داشته باشید. هر چه که باشد به شما کمک می کند تا آرام شوید و آن چه را که می خواهید انجام دهید. بدون بعضی از این رفتار های “خودخواهانه سالم”، ما نهایتا خسته شده و سازنده نخواهیم بود و در همه جنبه های زندگی ما چه شخصی یا کاری تاثیر خواهد گذاشت.”

احساس تعادل بیشتری خواهید داشت

image006 6 - 9 دلیل برای اینکه شما باید خودخواه باشید

چطور باید یک زندگی متعادل داشت؟ برای برخی افراد این فقط شامل برنامه ریزی برای زمان و انرژی خود می شود. دکتر نانسی ایروین، روانشناس بالینی می گوید که او دوست دارد در برخورد با مشتریانش به طور کلی از کلماتی مثل “فداکارانه” یا “خودخواهانه” دوری کند، زیرا این قبیل کلمات اغلب همراه با قضاوت های شخصی است. در عوض ایروین یک رویکرد منطقی تر دارد تا به مشتریانش کمک کند که بفهمند برای بخش های مختلف زندگی خود، به چه میزان زمان و انرژی نیاز دارند.

بسیاری از مشتریان او موفق شدند که یک شیوه زندگی سالم که متعادل است و به اندازه کافی در آن به خود و دیگران اهمیت می دهند را پیدا کنند. اما چطور باید به تعادل درست مناسب خودتان دست پیدا کنید؟ دکتر ایروین می گوید که مشتری هایش را وادار کرده تا با استفاده از ریاضی، دقیقا مشخص کنند که اولویت های آن ها چیست و چه میزان از زمان را باید برای خود و دیگران بگذارند. برای برخی افراد اینگونه است: ۸۰ درصد خودم (کار، ورزش)، و ۲۰ درصد دیگران (خانواده، همسر). برخی دیگر هم می خواهند که ۵۰-۵۰ باشند.

فکر کردن راجع به خودتان باعث می شود که از زندگی یکنواخت و اتوماتیک جلوگیری کنید

image007 7 - 9 دلیل برای اینکه شما باید خودخواه باشید

از لحاظ روانشناسی، مفهوم اتوماتیک به وقتی گفته می شود که شما بدون آگاهی و یا انتخاب خود به کار کردن می پردازید. مانند وقت هایی که شما در حال رانندگی کردن هستید و حواستان کاملا یک جای دیگر است.

احتمالا شما کسی را می شناسید که در اواسط زندگی خود یک روز از خواب بیدار می شود و احساس می کند که هدف او در زندگی از دست رفته است. ناگهان، شخص با فکرهای تازه احساس می کند باید سال های از دست رفته را جبران کند و نیاز به سرگرمی، لذت بردن از زندگی و پول درآوردن بیشتری دارد.

خبر خوب این است: وقتی که شما تلاش کنید تا خودتان را در اولویت قرار دهید، قطعا آگاهانه تر زندگی خواهید کرد. این کار باعث می شود تا مطمئن شوید که نیازهایتان کاملا برطرف شده و سهم خود از آن ها را می گیرید (هم از لحاظ جسمی و هم روحی). پس وقتی که روی خودتان تمرکز کرده و آن چه را که لازم است به خود بدهید، احتمالش کمتر است که یک روز یکدفعه بیدار شوید و احساس کنید که زندگی تان را هدر داده اید.

حتما بخوانید :
5 افسانه زیبایی که در واقع حقیقت دارد

یاد می گیرید که وکیل مدافع خودتان باشید

image008 8 - 9 دلیل برای اینکه شما باید خودخواه باشید

جولی برتون، متخصص سلامتی می گوید “مراقبت و حمایت از خود نتیجه ی آگاهی از خود و شایستگی است.” در کتاب اخیر او، برتون به خوانندگان یک سری سوالات خود-ارزیابی می دهد که یک ابزار عینی برای اندازی گیری این است که آن ها چقدر نیاز های خود و دیگران را برطرف می کنند. سرپرست بودن می تواند یک موقعیت دشوار باشد در حالی که هنوز به عنوان مدافع خود نیز عمل می کنید. اما یاد گرفتن این موضوع که اول باید به خودتان اهمیت بدهید می تواند به شما کمک کند تا تعادل را برقرار کنید.

شما برای دیگران هم الهام بخش خواهید بود

image009 9 - 9 دلیل برای اینکه شما باید خودخواه باشید

آیا می خواهید در زندگی خود برای زنان دیگر هم یک الگوی مثبت باشید؟ مخصوصا اگر شما زمانی را با دختران جوان می گذرانید، مدل سازی رفتارهایی که ارزش قائل شدن برای خود را یاد می دهد به جای فداکاری کردن می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. برتون می گوید ” درباره درک نیاز های خود به اندازه کافی خودخواه باشید و اعتماد به نفس کافی برای حرکت به سوی این نیازها و تحقق آن ها را داشته باشید، به این ترتیب شما به همه توانایی های بالقوه خود خواهید رسید.

این یک راه برای موفقیت شما و کسانی است که اطراف شما هستند. شما می توانید با برطرف کردن نیازهای خود و ایجاد مرزهای خود، الهام بخش شریک زندگیتان، بچه هایتان، همکاران ودیگران باشید. به این ترتیب آن ها نیز قادر به مراقبت از خود و رسیدن به توانایی های بالقوه خود خواهند شد.”

شما اعتماد به نفس پیدا خواهید کرد

image010 10 - 9 دلیل برای اینکه شما باید خودخواه باشید

مفهوم اعتماد به نفس می تواند دشوار باشد، اما وقتی که به اندازه کافی برای خود ارزش قائل شوید تا نیازهای خود را در اولویت قرار دهید، باعث می شود که احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و شادتر باشید و کمتر پیش می آید که احساس فرسودگی و ناتوانی داشته باشید.

ارزش نهادن به خود

image011 0 - 9 دلیل برای اینکه شما باید خودخواه باشید

به نظر می رسد که خودخواهی در گذشته به طرز ناعادلانه ای مفهوم منفی داشته است، و من فکر می کنم که وقتش رسیده تا درک خود از معنی این کلمه را مورد بازبینی قرار دهیم. برای اینکه بایستید و به دیگران و حتی فقط به خودتان بگویید “من ارزشش را دارم” شجاعت و توانایی زیادی نیاز است.

به یاد داشته باشید که مراقبت از خود درباره این است که شما با بهترین دوست خود هم همین گونه رفتار کنید. همچنین درباره این است که شما در زندگی خود تعادل برقرار کنید و به موفقیت برسید، و برای سلامتی، عقاید و وقت خود ارزش قائل شوید. شما لیاقتش را دارید! و هنگامی که برای بهترین بودن خودخواه باشید و خودتان را در اولویت قرار دهید می توانید برای جهان اطراف خود هم بهترین باشید.

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

ارز دیجیتال
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید