زیبایی و سلامتپیشگیری بهتر از درمان

آیا لازم است برای سرطان سینه آزمایش ژنتیک انجام دهید؟

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
آیا لازم است برای سرطان سینه آزمایش ژنتیک انجام دهید؟Reviewed by اعطاسی on Sep 11Rating: 4.0آیا لازم است برای سرطان سینه آزمایش ژنتیک انجام دهید؟اگر شما دارای بستگان نزدیک هستید که سرطان سینه یا سرطان تخمدان در آنها تشخیص داده شده است، ممکن است یک جهش ژنتیکی داشته باشید که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. کمی کمتر از 10 درصد از سرطان های پستان تشخیص داده شده در ایالات متحده مربوط به جهش های ژنتیکی است.

تست ژنتیک برای سرطان سینه

اگر شما دارای بستگان نزدیک هستید که سرطان سینه یا سرطان تخمدان در آنها تشخیص داده شده است، ممکن است یک جهش ژنتیکی داشته باشید که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. کمی کمتر از ۱۰ درصد از سرطان های پستان تشخیص داده شده در ایالات متحده مربوط به جهش های ژنتیکی است.

برخی از جهش های ژنتیکی ارثی نیستند بلکه به صورت فیزیکی هستند، به این معنی که ژن ها در طول زندگی شما تغییر می کنند و اصلاح نمی شوند.

افرادی که در این دسته قرار دارند، گزینه هایی برای پیشگیری و درمان سرطان سینه دارند، اما آنها باید بدانند که حتما جهش ژنتیکی دارند.

تست ژنتیک

زنان و مردانی که نسخه های ژن BRCA1 و BRCA2 جهش یافته دارند در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان هستند. این ژن ها همچنین با ریسک بیشتری از سرطان تخمدان، پانکراس و پروستات همراه هستند.

با پیشرفت های ژنتیکی، دانشمندان می توانند ژن های دیگری را پیدا کنند که خطر ابتلا به سرطان سینه و سرطان های دیگر را مشخص می کنند و همچنین مشکلات خوش خیم را نشان می دهند. آزمایش بر روی یک نمونه خون انجام می شود، اما از آنجایی که نتایج ممکن است تغییر یابد، مشاوره ژنتیکی نیز توصیه می شود.

خرید کاندوم gifbanner - آیا لازم است برای سرطان سینه آزمایش ژنتیک انجام دهید؟

تصمیم گیری

افراد دارای سابقه خانوادگی سرطان سینه یا سرطان تخمدان ممکن است حامل ژن BRCA جهش یافته باشند. مردان و زنانی که نگران خطر ابتلا به سرطان پستان هستند، ممکن است بخواهند به یک مشاور ژنتیک برای بحث در مورد وضعیت سلامت خانواده خود و همچنین عوامل دیگر برای تعیین اینکه آیا یک آزمایش ژنتیکی مفید خواهد بود یا خیر، مراجعه کنند.

حتما بخوانید :
رکورد بی نظیر جراحی های زیبایی

اگر قبلا سرطان سینه در شما تشخیص داده شده است، می توان یک نمونه از خون شما را آزمایش کرد، بنابراین دکتر شما می تواند درمانی موثر تر، به موقع و مناسب را برای ریشه کن کردن سرطان شما و جلوگیری از عود بیماری طراحی کند. گروه های پر خطر شامل موارد زیر می شوند:

– نژاد یهودی اشکنازی (اروپای شرقی و مرکزی)

– یکی از بستگان که BRCA مثبت داشته باشد، زن یا مرد

– سرطان پستان در دو یا تعداد بیشتری از بستگان نزدیک

– اعضای خانواده که سرطان سینه قبل از ۵۰ سالگی در آنها تشخیص داده شده است

– عضو خانواده با سرطان در هر دو سینه

– چندین مورد خانوادگی سرطان تخمدان

همچنین دلایل خاصی برای آزمایش ژنتیکی وجود دارد، از قبیل:

–  تعیین اینکه آیا شما دارای ژن BRCA mutated هستید

– ارزیابی گزینه های پیشگیری

– سفارشی کردن گزینه های درمان

– اجتناب از درمان بیش از حد و یا درمان کم

– کاهش عوارض جانبی درمان

– درمان مناسب برای جلوگیری از عود

پوشش هزینه

بیمه درمانی شما بسته به نوع شرکتی که با آن بیمه می شوید ممکن است تست را پوشش دهد. توالی کامل هر دو ژن BRCA که هر گونه جهشی که ممکن است اتفاق افتد را بررسی می کند، حدود ۲۴۰۰ دلار هزینه خواهد داشت. آزمایشات ژنتیکی در خانه هزینه ای بین ۲۹۵ تا ۱۲۰۰ دلار دارند. یا شما می توانید برای سه تا از شایع ترین جهش های BRCA که می تواند هزینه ای حدود ۶۵۰ دلار باشد مورد آزمایش قرار گیرید.

حتما بخوانید :
برنامه رژیم غذایی : سرکه سیب چگونه به کاهش وزن کمک می کند

نتایج و پیگیری تست

اگر تصمیم بگیرید که با آزمایش ژنتیک پیش بروید، نمونه خون یا بافتی را برای آزمایش ارسال خواهید کرد. نتایج در چهار یا پنج هفته بازگردانده می شود و شما باید با یک مشاور ژنتیک برای بررسی و بحث در مورد نتایج خود ملاقات کنید.

شما همچنین یک خلاصه کتبی از نتایج تست خود را دریافت خواهید کرد.

اطمینان حاصل کنید که نتایج و گزینه های انتخابی خود را برای پیشگیری یا درمان به درستی متوجه می شوید. شما ممکن است هیچ پیگیری دیگری نیاز نداشته باشید و باید مطمئن شوید که ماموگرافی منظم و خودآزمایی پستان را انجام می دهید.

اقدامات

تست مثبت برای BRCA1 یا BRCA2 می تواند یک خبر برای شروع عمل شما باشد. ممکن است بخواهید قبل از شروع عمل جراحی، شیمی درمانی یا داروهای هورمونی، گزینه های پیشگیری و درمان را انجام دهید. و همچنین عوامل خطرزای دیگر خود یعنی سن، نژاد، محیط زیست، رژیم غذایی و سلامتی عمومی را قبل از شروع مراقبت، بررسی کنید.

از سوی دیگر، تست منفی تضمین مطلق نیست که شما هرگز سرطان سینه نخواهید گرفت زیرا عوامل دیگر مانند مصرف الکل، سیگار کشیدن، سبک زندگی، وضعیت استرس، سن، وضعیت یائسگی یا سایر عوامل خطرزای نامشخص ژنتیکی، ممکن است ریسک ابتلای شما را افزایش دهند.

تست های خانگی برای سرطان سینه

شما می توانید یک کیت آزمایش ژنتیکی در خانه را سفارش دهید، اما بر خلاف آزمون حاملگی داروخانه، در عرض چند دقیقه نمی توانید نتیجه بگیرید. هنگامی که کیت به دستتان می رسد، شما باید برای خون دادن به یک کلینیک بروید و نمونه شما به آزمایشگاه ارسال می شود.

حتما بخوانید :
باید ها و نباید های مهم قبل و بعد از فیشال پوست (Facial)

نتایج حدود یک ماه برمیگردد، و از طریق تلفن و همچنین به صورت کتبی به شما گزارش می شود. نتایج این تست به همان اندازه که می توان از یک مشاور ژنتیک دریافت کرد، معتبر خواهد بود، اما هیچ گونه حمایت عاطفی و راهنمایی پزشکی در مورد برخورد با نتایج وجود نخواهد داشت.

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید