بارداری و زایمانزناشویی

بارداری ; بایدها و نبایدهای دوران بارداری

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
بارداری ; بایدها و نبایدهای دوران بارداریReviewed by فتح الهی on Jul 22Rating: 4.5بارداری ; بایدها و نبایدهای دوران بارداریآیا تا به حال توصیه های غیرمنطقی که زنان باردار از اطرافیانشان دریافت می کردند، به گوشتان خورده است؟ از یک سیگار لذت ببر که هم به آرام شدن خودت و هم کودکت کمک می کند،

آیا تا به حال توصیه های غیرمنطقی که زنان باردار از اطرافیانشان دریافت می کردند، به گوشتان خورده است؟ از یک سیگار لذت ببر که هم به آرام شدن خودت و هم کودکت کمک می کند، یا یک گن بپوش که شکم ناخوشایند در حال رشدت را پنهان کنی! اگر زنان در گذشته، راهنمایی هایی مانند اینها می گرفتند، واقعا باعث می شود به این فکر کنیم که توصیه ها تا چه اندازه قابل اعتماد هستند؟
یک قاعده خوب این است که منابع هر گونه اطلاعاتی که دریافت می کنید را بررسی کنید. آیا دوست شما می تواند به شواهدی اشاره کند که خوابیدن روی پهلو باعث می شود کودک شما خفه شود؟ احتمالا نه. بنابراین با توجه به اینکه چه توصیه هایی در هنگام بارداری می شنوید (و مواردی که نباید انجام دهید)، من با مامای مورد اعتماد، کاترین بیلی، از خدمات زایمان و مامایی صحبت کردم.

نباید: در سه ماهه اول هیجان زده نشوید

این یکی من را کمی ناراحت کرد، زیرا به یاد می آورم که این توصیه را دریافت کردم و با خودم فکر کردم، ” خیلی دیر است! دیگر برایم مفید نیست!” تفکر پشت این توصیه این است که خطر ابتلا به سقط جنین در سه ماهه اول بالاتر است، بنابراین شما نباید سعی کنید بیش از حد به ایده تبدیل شدن تخم بارور کوچک خود به یک کودک، دل ببندید. من فکر می کنم نه تنها این توصیه ای نامناسب است (جدا، چطور از شما انتظار می رود که احساسات خود را خاموش کنید)، بلکه علم نیز با من موافق است.

اول از همه، بله، سقط جنین در سه ماهه اول بیشترین احتمال را دارد، اما آیا این احتمال صددرصد است؟ نه. دکتر کریین مورس، یک متخصص زنان و زایمان در بیمارستان Cedars-Sinai در لس آنجلس، در مقاله اش می گوید که کمتر از ۲۰ درصد از همه حاملگی ها باعث سقط جنین می شود. تمام ۸۰ درصد باقیمانده، نوزاد زنده را به دنیا می آورند.

بنابراین، سقط جنین دقیقا غیر معمول نیست، اما آیا احتمال آن زیاد است؟ جواب منفی است. در این مقاله گفته شد، پس از اینکه اولین بار درمطب پزشک یا ماما صدای قلب فرزندتان را شنیدید (معمولا حدود هفته ششم تا هشتم)، “خطر سقط جنین در حدود پنج درصد کاهش می یابد”.

باید: برای بعد از تولد هم برنامه ریزی کنید، نه فقط زایمان

تولد نوزاد شما، که بلاخره اتفاق می افتد، به احتمال زیاد تجربه ای است که تا آخر عمر به یاد می آورید. گفتنی است که بسیاری از مادران در برنامه ریزی برای این اتفاق ترسناک، غرق هستند که در نهایت احتمالا باعث می شود برای بعد از زایمان هیچ فکری نکنند. اما می دانید چه چیزی است که پس از آن همواره ادامه خواهد داشت؟ مراقبت از کودک، و خودتان و شاید هم شریک زندگیتان در زمانی که همه چیز می تواند چالش برانگیز باشد.

خرید کاندوم gifbanner - بارداری ; بایدها و نبایدهای دوران بارداری

همانطور که بیلی در مصاحبه به من گفت، “مهمترین چیز برای برنامه ریزی، دوره پس از زایمان است! آیا شما در کلاس تغذیه با شیر مادر شرکت کرده اید؟ کلاس والدین چطور؟ برای لباس های کودک فکر کرده اید؟ آیا شما از لحاظ مالی و منطقی برنامه ریزی کرده اید …؟” این بسیار مفید است که با یک نقشه وارد دوره زمانی پس از زایمان شوید، حتی اگر دقیقا به آن عمل نکنید. افرادی که از شما حمایت می کنند را بشناسید، چطور می خواهید به بچه غذا بدهید، نوزاد قرار است کجا بخوابد، چه کسی کارهای خانه، پخت و پز و غیره را انجام خواهد داد… این چیزهایی است که شما باید قبل از تولد بچه به آن ها فکر کنید.

نباید: ورزش به کودک لطمه می زند

“نه مادر بزرگ، اگر من آهسته بدوم، رحمم نمی افتد .” این چیزی است که وقتی کسی نگران آسیب ورزش برای کودکتان است، به او می گویید. ورزش متوسط در علم پزشکی مدرن، یک کار ممنوع نیست.

حتما بخوانید :
رژیم غذایی پسردار شدن چیست؟

در مصاحبه من با کاترین بیلی، او گفت که قطعا توصیه می کند در دوران بارداری “ورزش روزانه” داشته باشید. بیلی به من گفت: “فعالیت منظم در دوران بارداری می تواند زایمان و تولد را آسان تر کند. قدم زدن، پیاده روی، یوگا، شنا، رقص … و هر آنچه که شما لذت می برید.” بیلی ، اشاره کرد که مانند دیگر ورزش های سبک “اسکات زدن تا حد ممکن در دوران بارداری” می تواند شما را برای روز بزرگ آماده کند. به استثنای اینکه پزشک شما به شما گفته باشد نباید ورزش کنید، تمرین های معمولی را در دوران بارداری انجام دهید.

باید: ویتامین پیش از تولد به همراه فولات مصرف کنید

احتمالا می دانید که مصرف ویتامین قبل از زایمان معمولا توصیه خوبی است. اما همه ویتامین ها مثل هم نیستند. مطمئن شوید که ویتامین خاصی برای دوران بارداری انتخاب می کنید که شامل مقدار توصیه شده اسید فولیک، آهن، کلسیم، ویتامین A، ویتامین B12 و ویتامین D در طول بارداری باشد. مقادیر خیلی زیاد یا خیلی کم می تواند اثرات نامطلوب داشته باشد.

بیلی به من گفت،” مصرف ویتامین های پیش از قاعدگی برای سه ماه قبل از بارداری و در طول بارداری و شیردهی ، یک افزودنی عالی برای سالم غذا خوردن است. ” او همچنین افزود که به بیماران خود توصیه می کند “مطمئن شوید که اسید فولیک بر روی بسته بندی در فرم “فولات” نوشته شده است و نه “فولیک اسید”. تحقیقات جدید نشان می دهد که اسید فولیک در این شکل می تواند منجر به نقص های خط میانی در جنین شود، مانند لکنت زبان “. همیشه چیزی جدید برای یادگیری وجود دارد.

باید: تمرینات کف پا و کف لگن انجام دهید

اگر پیش از این باردار نبوده اید یا مشکل سلامت واژن یا رحم داشته اید، حتی نباید درمورد کف لگن فکر کنید. اما این قطعا در بارداری تغییر خواهد کرد. کف لگن شما یک سیستم عضلانی است که “از روده، واژن، و مجرای ادرار در لگن حمایت می کنند.” بنابراین کف لگن قوی نه تنها به شما کمک می کند تا در زایمان طبیعی کودک را به بیرون فشار دهید، بلکه در بازیابی پس از زایمان نیز نقش مهمی ایفا خواهد کرد.

بیلی همچنین به طور خاص اشاره کرد “تمرینات کگل می توانند برای بهبودی کف لگن پس از زایمان مفید باشند، البته بعد از اینکه شما احساس آمادگی برای انجام آنها را داشته باشید.” اما انجام آنها در طول و بعد از بارداری بهترین راه برای به دست آوردن مزایای کامل است. با این وجود آنها تنها گزینه نیستند. راه های مختلفی برای تقویت عضلات کف لگن وجود دارد. شما حتی می توانید روش های یوگا خاص را برای تقویت این ناحیه یاد بگیرید.

نباید: قبل از رسیدن نوزاد، از شر حیوانات خانگی خود خلاص شوید

خبر خوب برای دوستداران حیوانات: تفکر قدیمی که گربه ها “نفس نوزاد را می گیرند” یا گربه کوچولو دیوانه می شود و به نوزاد حمله می کند، و یا حتی اینکه حیوانات خانگی خیلی کثیف هستند – فقط داستان های قدیمی است که حقیقت ندارد. یک مقاله اخیر در این زمینه می گوید که “دور کردن حیوانات خانگی شما، ضروری نیست.”

اما در طول حاملگی درباره حیوانات خانگی خود باید چه احتیاطاتی را رعایت کنید؟ دکتر جیمز وین برنن، نویسنده متداول ترین نگرانی های بارداری، می گوید که شما باید سعی کنید آموزش فرمانبرداری را برای سگ های بزرگتر که ممکن است به طور شجاعانه یا تصادفی، بزرگی خود را برای شما و یا کودک آینده تان به رخ بکشند، در نظر بگیرید.

و در مورد بچه گربه ها چطور؟ دکتر احتمالا سفارش می کند که در طول ۹ ماه بارداری، به جعبه بستر گربه ها نزدیک نشوید و کارهای مربوط به آن را کس دیگری بر عهده بگیرد. بر اساس این مقاله، “نگرانی اصلی داشتن گربه در خانه هنگام بارداری، توکسوپلاسموز، عفونت انگلی است که می تواند نقص های خفیف یا شدید زایمان، تولد نوزاد، و سقط جنین را ایجاد کند.” اما شما این بیماری خطرناک را به سادگی نمی گیرید. این به طور کلی تنها ” از طریق مدفوع” انتقال می یابد. پس فقط به همسر یا یک دوست نیاز دارید تا جعبه بستر را بردارد.
باید: یک برنامه ی تولد واقع گرایانه بنویسید

حتما بخوانید :
راه‌های مواجهه با بارداری ناخواسته

نوشتن برنامه تولد (و تهیه چند نسخه از آن) ایده خوبی است. علاوه بر دانستن چارچوب چگونگی تولد، یک دستورالعمل بنویسید که می توانید با دکتر، ماما، پرستار و غیره به اشتراک بگذارید تا به آنها اطلاع دهید که خواسته های شما درباره وضع حمل و روش زایمان چیست، شما قصد دارید از داروهای ضد درد استفاده کنید؟ آیا اگر امکان پذیر بود می خواهید از برش فرج جلوگیری کنید؟

اما برنامه تولد فقط یک برنامه است. و همه ما می دانیم که چیزها همیشه بر اساس برنامه پیش نمی روند، بنابراین مهم است که به یاد داشته باشید که حتی اگر چیزها دقیقا همانطور که انتظار نداشته باشید پیش برود، هنوز هم می توانید در آینده تجربه مثبتی بدست آورید. شما باید سعی کنید “با ذهن باز به پیشواز تولد بروید”، همانطور که بیلی متوجه شده است این موضوع برای خانم های باردار بسیار ضروری است. “طبق تجربه من، افرادی که زایمان می کنند، اگر انتظاراتشان برآورده نشود، احساس سستی می کنند … از تمام انتظاراتی که در مورد زایمان دارید، بگذرید! زایمان خیلی غیر قابل پیش بینی است و اگر افراد به یک نتیجه مورد نظر خاص نچسبند، تجربه بهتری به دست خواهند آورد. البته این بدان معنا نیست که شما نمی توانید تولد ایده آل خود را طراحی کنید، فقط برای روبروش شدن با هر گونه اتفاق غیرمنتظره آماده باشید.

نباید: مصرف تمام داروها را متوقف کنید

این کمی مشکل است، اما پاسخ دقیق تر، “نه” است. شما به طور خودکار نیازی به متوقف کردن تمام داروها ندارید. همانطور که بیلی می گوید، “این یک سوال سخت است زیرا داروهای زیادی وجود دارد و ایمنی آنها در دوران بارداری بسیار متفاوت است.” و حقیقت این است که اثر دقیق بسیاری از داروها در بارداری به سادگی مشخص نیست.

با توجه به CDC، استفاده از بعضی از داروها در دوران بارداری به احتمال زیاد باعث ایجاد نقایص می شود. اما مطمئنا برخی از آنها هستند که، بدون نسخه و تجویزند و به طور گسترده ای در دوران بارداری قابل قبول هستند. FDA یک بار از سیستم ارزیابی برای داروهای بارداری استفاده کرده است (که من به یاد می آورم کمی مبهم بود)، اما در حال حاضر بر روی شیوه ای واقع بینانه تر و قابل دسترس تر برای دریافت اطلاعات در مورد ایمنی داروهای مختلف کار می کنند.

بیلی همچنین ادامه داد: “توصیه می کنم که همه زنان باردار که هر دارویی مصرف می کنند … با ارائه دهنده اصلی مراقبت های اولیه خود در مورد آن داروی خاص در حاملگی مشورت کنند … برای برخی از زنان خطر قطع کردن داروهایشان، بدتر از خطر احتمالی جنین است و این بسیار دشوار است. اما لازم است که یک مکالمه واقعی با عزیزانتان، درمانگرخود و ارائه کننده مراقبت های بهداشتی خود داشته باشید.

باید: در مورد حساسیت های زیاد، احساس بدی نداشته باشید

آیا در حال حاضر به خاطر مواردی که قبلا برایتان مهم نبود، گریه می کنید؟ هر کاری که شریک زندگی شما انجام می دهد، به شدت برای شما آزار دهنده است؟ شما تنها نیستید و نباید برای گذراندن دوره ای از حساسیت بیشتر، احساس بدی کنید. بخصوص اگر این اولین بارداری شما باشد، بدن شما با هورمون هایی دست و پنجه نرم می کند که هرگز با آن مواجه نشده است.

در واقع، بیلی تأکید کرد که “هورمون بارداری معادل مصرف ۱۰۰ قرص کنترل بارداری در هر روز است”. در بدن شما اتفاقات زیادی می افتد که از کنترل شما خارج است و این باعث می شود شما چنین احساسی داشته باشید. البته نه این که این انفجار احساسی بهانه ای برای بدرفتاری با اطرافیانتان باشد. اما شما – و کسانی که در اطراف شما هستند – باید به شما حق بدهند.

حتما بخوانید :
درد واژن در بارداری چه دلایلی دارد؟

نباید: برای زایمان طبیعی خیلی کوچک هستید

بیلی می گوید از شنیدن این موضوع که به زنان گفته می شود “تو برای زایمان طبیعی خیلی کوچک هستی” متنفر است. او توضیح داد که گاهی اوقات هنگامی که یک مادر نسبتا یک فرد کوچک است، یا همسر یا اهدا کننده اسپرم خیلی بزرگتر از مادر است، یا زن فقط نگران داشتن یک واژن کوچک است، در این مسئله خیلی اغراق می شود.

بیلی به من اطمینان داد: “تقریبا همیشه، بدن زنان، نوزادی را درست می کند که با بدنشان متناسب است. همچنین داشتن یک عضله واژن کوچک یا تنگ تقریبا هیچ ارتباطی با چگونگی تولد شما ندارد. هورمون های زایمان و تولد باعث می شود که این بافت ها کاملا متفاوت از هر زمان دیگری باشند. بدن زنان برای زایمان ساخته شده است و هیچ دلیلی ندارد که بگویید نمی توانید آن را انجام دهید! ” بنابراین اگر به شما گفته می شود که اندازه شما، تولد واژن را غیر ممکن می کند، شما نیاز به یک نظر دوم از فرد متخصص دارید.

باید: اگر می توانید آن را مدیریت کنید، به یک “ماه نوزاد” بروید

“ماه نوزاد” یک “تعطیلات قبل از زایمان” یا یک سفر است که شما و شریک زندگیتان قبل از تولد نوزاد باید داشته باشید. این برای شما و شریک زندگیتان فرصتی برای تفریح و استراحت کردن با هم است. قبل از اینکه با آمدن کودک، زندگی، خانواده و اولویت هایتان به طور کامل تغییر کند. بسیاری از زوج ها نیز از این به عنوان فرصتی برای گفتگو درمورد روابطشان استفاده می کنند. من شخصا زوج هایی را می شناسم که به ماه نوزاد رفته اند و واقعا از تجربیات آنها بهره برده اند.

آیا شما نیاز به ماه نوزاد دارید؟ به هیچ وجه. به ویژه اگر شما در حال حاضر زمان و پول کمی دارید، فکر نکنید که مجبورید خودتان را بیش از حد اذیت کنید. اما اگر بتوانید آن را مدیریت کنید، این تجربه می تواند مفید باشد.

نباید: استراحت کنید و از هفته های قبل از زایمان لذت ببرید

این توصیه احتمالا معنای خوبی دارد، اما متاسفانه مشاوره رایج بی موردی است. در هفته های آخر قبل از زایمان، مادران درگیر این فکر می شوند که بچه قرار است از بدنشان بیرون بیاید و برایشان ناراحت کننده است! یا شاید شما در مورد درد و عوارض بالقوه زایمان مضطرب باشید. یا شاید کمی از مادر شدن یا داشتن چند فرزند بترسید.

به هر دلیلی، برای زنان باردار بسیار عادی است که قبل از زایمان در ترس و اضطراب باشند. و کسی که به شما می گوید “فقط بخند و از آن لذت ببر” درواقع کمکی نمی کند. “هنگامی که کسی در حال تشدید استرس است، یکی از غیر مؤثرترین چیزهایی که به او می گویند” آرام باش” است. این دستور دقیقا تاثیر برعکسی روی افراد می گذارد.”

شوخی نمی کنیم. اگر فردی می گوید که زایمانش دیر شده است، شاید شما بتوانید کاری برایش انجام دهید، اگر واقعا می خواهید به آرامش او کمک کنید، کار خوبی مثل یک ماساژ قبل از زایمان برای او انجام دهید!

باید: به یاد داشته باشید چه مسئولیتی دارید

در هر فرهنگی، آداب و رسوم برای زنان باردار متفاوت است. اطلاعات و شواهد بسیار متضاد بوده و حتی در ایالات متحده آمریکا یک توافق پزشکی یا فرهنگی خاص در مورد همه چیزهایی که باید و نباید در دوران بارداری انجام دهید وجود ندارد.

پس باید چه کرد؟ هر کس این تصمیمات دشوار را به صورت متفاوتی اداره می کند، اما مهمترین نکته این است که به یاد داشته باشید تصمیمات نهایی را خودتان اتخاذ می کنید زیرا بدن شما و کودک شما است. مهم است که منابع مورد اعتماد را بخوانید و سپس آنچه را که فکر می کنید برایتان بهتر است انجام دهید. شما از پسش بر می آیید.

 

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید