تعلیم و تربیتکودکان

چگونه با کودک خود درمورد تفاوت بین خواسته ها و نیازها صحبت کنیم

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
چگونه با کودک خود درمورد تفاوت بین خواسته ها و نیازها صحبت کنیمReviewed by اعطاسی on Oct 4Rating: 4.0چگونه با کودک خود درمورد تفاوت بین خواسته ها و نیازها صحبت کنیمصحبت درباره پول حتی با افراد بالغ و منطقی سخت است. وقتی قرار است به بچه هایمان در مورد امور مالی آموزش دهیم، به طور خاص اینکه چه چیزی خواسته است و چه چیزی نیاز محسوب می شود، حتی می تواند سخت تر هم باشد.

صحبت درباره پول حتی با افراد بالغ و منطقی سخت است. وقتی قرار است به بچه هایمان در مورد امور مالی آموزش دهیم، به طور خاص اینکه چه چیزی خواسته است و چه چیزی نیاز محسوب می شود، حتی می تواند سخت تر هم باشد. این کار آسانی نیست که به فرزندمان توضیح دهیم کامیون اسباب بازی که فکر می کند نیاز دارد، به اندازه برق مورد نیاز برای روشن نگه داشتن خانه مهم نیست.

نه گفتن، بخش مهمی از آموزش این موضوع به کودکان است که آنها نمی توانند هر چیزی را که می خواهند (حتی اگر مقرون به صرفه باشد) داشته باشند.

بچه ها باید بدانند که شما هرچیزی که نیاز دارند را فراهم خواهید کرد. آموزش تفاوت بین نیازها و خواسته ها، آنها را با اولویت های مالی مناسب آشنا می کند که بعدا در زندگی به نفعشان خواهد بود.

در ذهن خود تفاوت را روشن کنید

قبل از اینکه درمورد آنچه که بچه نیاز دارد و آنچه می خواهد، صحبت کنید باید مطمئن شوید که این تفاوت را در ذهن خود به خوبی مشخص کرده اید. تمایز میان نیازها و خواسته ها می تواند در دنیای امروز دشوار باشد. در حقیقت، مطالعات نشان می دهد که فناوری، تعریف ما از نیازها و خواسته ها را تغییر داده است.

به عنوان مثال، آیا شما نیاز به گوشی هوشمند دارید؟ خوب، شاید تلفن برای شما ضروری باشد زیرا در شرایط اضطراری به شما کمک می کند. و شاید شما یک کسب و کار دارید که لازم است با تلفن کار کنید تا بتوانید درآمد کسب کنید که به این ترتیب نیازهای اولیه شما را رفع می کند. اما، از سوی دیگر، بسیاری از مردم بدون گوشی هوشمند زنده مانده اند.

خرید کاندوم gifbanner - چگونه با کودک خود درمورد تفاوت بین خواسته ها و نیازها صحبت کنیم

شما می توانید تمام نیازها را در دسته خوراک، مسکن و پوشاک قرار دهید، در حالی که  “خواسته ها” چیزی غیر از این هستند. البته یک منطقه خاکستری وجود دارد، برای مثال بیسکوئیت یک خوراک است، اما چیزی نیست که حتما لازم باشد. یک خانه بزرگ سرپناهی برای شما فراهم می کند، اما خانه ای کوچک تر و ارزان تر قطعا این “نیاز” شما را برآورده می کند. لباس گرما و حفاظت را فراهم می کنند، اما هیچ کس نیازی به یک پالتوی چرم ۶۰۰ هزارتومانی ندارد.

حتما بخوانید :
نکاتی برای تشخیص و درمان سینوزیت در کودکان

این دوگانگی یک نقطه بسیار دشوار برای بچه ها و نوجوانان است. توضیحات و تمرینات متناسب با سن می تواند کمک کننده باشد.

بحث و گفتگو

هنگامی که فرزند شما به مهد کودک می رود، احتمالا آماده است تا چند چیز در مورد “خواسته ها” در مقابل “نیازها” یاد بگیرد. اگر کودک شما به طور منظم با شما به فروشگاه می آید، این یک تمرین مناسب است که می توانید انجام دهید.

اگر او می تواند بخواند، لیست خرید را به او بدهید و چیزهایی که به نظرش، نیاز محسوب می شود را شناسایی کند. همانطور که در میان قفسه ها راه می روید و اجناس را انتخاب می کنید، از فرزند خود بخواهید که نیازها را از خواسته ها جدا کند.

اگر این در لیست است، پس نیاز است؛ اگر در لیست نباشد، یک خواسته است. مواد شوینده در لیست هستند، بنابراین نیاز محسوب می شوند. بستنی در لیست نیست، بنابراین یک خواسته است.

هنگامی که او کمی بزرگتر شد، می توانید درمورد قیمت ها صحبت کنید. بستنی وانیلی تخفیف خورده است، اما بستنی شکلاتی با اینکه بسیار خوشمزه به نظر می رسد، اما تخفیف ندارد. شما باید چه چیزی را از لیست حذف کنید تا بتوانید بستنی شکلاتی را به جای بستنی وانیلی بگیرید؟ این به کودک شما می آموزد که شما چطور می توانید با صرفه جویی در پول، آن را ذخیره کنید یا اینکه آن را با خرید چیزهایی که می خواهید قربانی کنید.

ایجاد یک نمودار خواسته ها و نیازها

یک خط وسط کاغذ بکشید و یک طرف را به “خواسته ها” و طرف دیگر را به “نیازها” اختصاص دهید. از فرزندتان بخواهید مواردی را که در هر دسته قرار دارد مشخص کند و سپس درباره آنچه که انتخاب شده صحبت کنید. شما همچنین می توانید این فعالیت را انجام دهید تا به فرزندانتان نشان دهید که بزرگسالان هم نمی توانند همیشه آنچه که می خواهند را داشته باشند.

حتما بخوانید :
کودکان چگونه زبان را یاد می گیرند؟

انجام تمرینات بودجه خانواده

هنگامی که فرزند شما به اندازه کافی بزرگ شده است تا اصول اولیه جمع و تفریق را درک کند، می توانید با او یک بازی درمورد بودجه خانواده انجام دهید. به او مقدار مشخصی پول قلابی بدهید – بگویید، ۸۰۰ هزارتومان است و یک لیست از هزینه های نیازها و خواسته ها را در اختیارش قرار دهید.

این فهرست می تواند شامل موارد زیر باشد: اجاره (۵۰۰ هزار تومان – این فقط یک تمرین است)، مواد غذایی (۵۰ هزار تومان)، گاز (۲۰ هزار تومان) و خرج ماشین (۲۰۰ هزار تومان دلار)، و همچنین خواسته هایی مانند بازی های ویدئویی (۲۵ هزار تومان)، تلویزیون (۵۰ هزار تومان)، یک گوشی هوشمند (۷۵ هزار تومان) و لباس مد روز (۷۵ هزار تومان). این به او یاد می دهد که پس از برآورده شدن نیازها، برخی از خواسته ها و نه تمام آنها می توانند بدون تمام کردن پول، برآروده شوند.

اجازه دهید بچه ها خودشان برای خواسته هایشان هزینه کنند

زمانی که شما به کودکان و نوجوانان بزرگتر اجازه می دهید که خودشان خرج خواسته هایشان را بدهند، می توانند اصول اولیه در مورد نیازها و خواسته ها را یاد بگیرند.

به صورت هفتگی یا ماهیانه به آنها پول تو جیبی بدهید. سپس، به فرزند نوجوان خود اجازه دهید که هرچیزی که می خواهد (به جز نیازهایش) را خودش بخرد. مخارج لباس های جدید، بلیط سینما و پیتزا با دوستان همه باید از بودجه خود او فراهم شود.

البته، کودک شما در مورد نحوه ذخیره پول، به راهنمایی های شما نیاز دارد. بنابراین قبل از اینکه این پروژه را شروع کنید، با هم درباره چیزهایی که او در طول سال میخواهد مانند پول برای تعطیلات خانوادگی و کفشهای ورزشی جدید صحبت کنید. در مورد اینکه او هر هفته باید چقدر صرفه جویی کند تا اطمینان حاصل شود که پول زیادی برای پوشش دادن این چیزها دارد، بحث کنید.

حتما بخوانید :
بازی کودک ؛ بازیهای جالب برای کودکان

سپس، اجازه دهید او تصمیم بگیرد که چگونه پولش را صرف خواسته های دیگرش کند.

اجازه دهید او با عواقب طبیعی تصمیماتش مواجه شود و متوجه شود که این یک خواسته است و می تواند بدون آن زندگی کند. و او مهارت های ارزشمند مدیریت پول را یاد می گیرد که در طول بقیه زندگی او به خوبی به او کمک خواهد کرد.

یاد بگیرید که بگویید نه

نه گفتن به خواسته های بچه ها کار دشواری است اما این کار کمک زیادی می کند تا کودک شما بتواند برای چیزهایی که دارد ارزش قائل باشد و در آینده تبدیل به یک فرد موفق شود و از ولخرجی و هدر دادن پول خودداری کند.

نه گفتن شما به او یادآوری می کند که نیازی به این چیزها ندارد.

هنگامی که تفاوت بین نیازها و خواسته ها را به کودک خود آموزش دهید، او به چیزهایی که دارد بیشتر قانع می شود. و احتمالش بیشتر است که در آینده به یک شخص قانع و مسئولیت پذیر از نظر مالی تبدیل شود.

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید