تعلیم و تربیتکودکان

چگونه به بچه ها “نه” بگوییم

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
چگونه به بچه ها "نه" بگوییمReviewed by اعطاسی on Sep 16Rating: 4.0چگونه به بچه ها "نه" بگوییم"نه" شنیدن هرازگاهی برای کودکان خوب است و این کار مرز مشخصی را تعیین می کند و وقتی که در جای درست استفاده شود، نشان می دهد که شما اهمیت می دهید. حالا این نه گفتن می تواند وقتی باشد که شما به فرزند خود می گویید او نمی تواند بیرون برود

“نه” شنیدن هرازگاهی برای کودکان خوب است و این کار مرز مشخصی را تعیین می کند و وقتی که در جای درست استفاده شود، نشان می دهد که شما اهمیت می دهید. حالا این نه گفتن می تواند وقتی باشد که شما به فرزند خود می گویید او نمی تواند بیرون برود و بازی کند چون هوا خیلی سرد است یا نمی تواند قبل از انجام تکالیفش به خانه دوستش برود.

راه های بسیاری برای نه گفتن به بچه وجود دارد، اما همه آنها موثر نیستند. اگر به فرزندتان می گویید نه، مهم است که نشان دهید منظورتان دقیقا همین است و نظرتان عوض نخواهد شد.

با قطعیت پاسخ بدهید

شنیدن چیزهایی مانند “خوب، خواهیم دید …” یا “احتمالا نه”، می تواند برای کودکان خسته کننده باشد. و اغلب باعث می شود آنها التماس کنند، گریه کنند، و درخواست کنند تا جواب نامشخص شما را به یک بله تبدیل کنند.

هنگامی که منظور شما “نه” است، پاسخ خود را قطعی کنید. بگویید: “نه، امروز نمی توانید این کار را بکنید” یا “نه، ما نمی خواهیم به آنجا برویم.” تصمیم خود را به گونه ای محکم و معتبر نشان دهید.

خرید کاندوم gifbanner - چگونه به بچه ها "نه" بگوییم

البته، ممکن است گاهی اوقات پاسخ شما واقعا “ممکن است” باشد. در این موارد، علت عدم اطمینان خود را با توضیح اینکه چرا می گویید ممکن است، روشن کنید. چیزی شبیه به این بگویید: “من مطمئن نیستم که بتوانی به ساحل بروی. صبر می کنیم تا ببینیم که آب و هوا بعد از ناهار چطور می شود. “

حتما بخوانید :
سلامت کودک ؛ کمک کنید کودکانی که در خطر اوتیسم هستند تشخیص داده شوند، هر چه زودتر!

یک توضیح کوتاه ارائه دهید

توضیح کوتاه در مورد اینکه چرا شما می گویید نه می تواند امتناع شما را به یک تجربه یادگیری تبدیل کند. گفتن اینکه ” نه، تو نمی توانی بدون داشتن جلیقه نجات داخل استخر بروی” بدون هیچ توضیحی، فایده ندارد.

کودک شما ممکن است فکر کند، “من نمی توانم این کار را انجام دهم، چون مادرم گفته است”، بدون اینکه خطرات احتمالی را در نظر بگیرد.

سعی کنید چیزی مانند این را بگویید: “نه، تو نمی توانی بدون داشتن جلیقه نجات داخل استخر بروی، چون به اندازه کافی شناگر ماهری نیستی تا بتوانی به انتهای دیگر استخر بروی”. هنگامی که کودک شما دلیل پاسخش را درک می کند، کمتر احتمال دارد که وقتی شما در آن اطراف نبودید، این کار را انجام دهد.

برای او روشن کنید که نظرتان عوض نخواهد شد

تسلیم نشوید، مهم نیست که فرزندتان چقدر ناله، التماس یا گریه می کند. تغییر دادن نه به یک بله تنها به فرزند شما این را یاد می دهد شما از چیزهایی که می گویید منظور قطعی ندارید.

حتی زمانی که چیزهایی مانند “اما همه این کار را انجام می دهند” یا “تو خیلی بدجنس هستی. من از تو متنفرم!” را می شنوید به کودک خود یادآوری کنید: “من عاشقت هستم و این قانون من است” و مکالمه را متوقف کنید.

رنجش خفیف را نادیده بگیرید و از بحث در مورد جوابتان، جلوگیری کنید. از انجام گفتگوهای شدید خودداری کنید و وارد هیچگونه مبارزات قدرت نشوید.

پیگیری از طریق پیامدها در زمان لازم

اگر رفتار فرزند شما دچار اختلال شود، پیامدهای آن را دنبال کنید. داد کشیدن، فریاد زدن و گریه کردن را با یک پیامد درست پاسخ بدهید.

حتما بخوانید :
ایجاد تعادل میان حریم خصوصی نوجوانان و مسئولیت پذیری والدین

در صورت لزوم یک هشدار بدهید: “اگر التماس کردن را بس نکنی، پس مجبوری به اتاقت بروی و همان جا بمانی.» پیامدهای منطقی راه موثری برای این است که به فرزند خود بفهمانید پاسخ شما “نه” است.

با احساسات خود به درستی برخورد کنید

بعضی از والدین ممکن است دوست نداشته باشند “نه” بگویند چون دوست ندارند دیگران فکر کنند آنها بداخلاق هستند، و برخی دیگر هم ممکن است وقتی فرزندشان ناراحت می شود، احساس گناه کنند. مهم است که متوجه شوید هنگامی که می گویید نه، چه احساسی دارید، بنابراین شما می توانید با احساسات خود به شیوه سالم و سازنده برخورد کنید.

به یاد داشته باشید که اشکالی ندارد فرزندتان، احساس غم و ناراحتی را تجربه کند. در واقع، گفتن نه به درخواست های فرزندتان، به او فرصتی برای برخورد با احساسات خود به یک شیوه اجتماعی مناسب، می دهد.

اغلب پاسخ مثبت بدهید

همیشه نه گفتن به تمام درخواست های فرزندتان، می تواند مضر باشد. بچه ها به فرصت برای کشف مکان های مختلف و امتحان چیزهای جدید نیاز دارند. بنابراین مهم است که شما اجازه دهید فرزندتان کارهایی که برای رشد او مناسب است را انجام دهد.

هروقت متوجه شدید که زیاد با خواسته های فرزندتان مخالفت می کنید، از خودتان بپرسید چرا. آیا شما خیلی خسته هستید؟

آیا شما نگران هستید که او خرابکاری کند؟ با اینکه خوب است گاهی اوقات به بچه نه بگویید چون دوست ندارید کاری را انجام دهد، اما به مخالفت بیش از حد عادت نکنید.

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+

حتما بخوانید :
9 نکته برای خواباندن کودکان
= Verify Human or Spambot ?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید