حیوانات خانگیسگ

بیماری سگ ؛ بیماری بارتونلوز و خراش گربه در سگ ها

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
بیماری سگ ؛ بیماری بارتونلوز و خراش گربه در سگ هاReviewed by فتح الهی on Jul 8Rating: 4.0بیماری سگ ؛ بیماری بارتونلوز و خراش گربه در سگ هاآیا سگ ها می تواند مبتلا به بیماری خراش گربه شوند؟ ممکن است تابحال اصطلاح "تب خراش گربه" را شنیده باشید و از معنای آن تعجب کرده باشید. در واقع، این بیماری یک عفونت باکتریایی است که به نام بیماری خراش گربه یا بارتونلوز شناخته می

آیا سگ ها می تواند مبتلا به بیماری خراش گربه شوند؟

ممکن است تابحال اصطلاح “تب خراش گربه” را شنیده باشید و از معنای آن تعجب کرده باشید. در واقع، این بیماری یک عفونت باکتریایی است که به نام بیماری خراش گربه یا بارتونلوز شناخته می شود.

بارتونلوز یک بیماری زونوتیک است، به این معنی که می تواند بر انسان و سایر حیوانات تأثیر بگذارد. وقتی انسان دچار بارتونلوز می شود، معمولا به علت گاز گرفتن یا ابتلا توسط یک حیوان آلوده است.

در گربه ها و سگ ها، باکتری ها معمولا از انگل ها می آیند.
بارتونلوز چیست؟

گونه های متعددی از باکتری ها هستند که به آن ها بارتونلا گفته می شود. انگل های خارجی خونخوار مانند کک ها، کنه ها، شپش ها و پشه ها به عنوان حامل انواع بارتونلا شناخته شده اند. این حشرات زمانی که یک حیوان که در جریان خونش باکتری بارتونلا وجود دارد را نیش می زنند، حامل آن باکتری می شوند. این می تواند شامل گربه ها، سگ ها، جوندگان، گاو و دیگر پستانداران باشد. سپس آن ها پستانداران دیگری را نیش زده و باکتری ها را به بدنشان انتقال می دهند.

گربه ها معمولا توسط کک هایی که باکتری را حمل می کنند آلوده می شوند (اما هنوز هم می توانند از حشرات حامل دیگر آلوده شوند). با این حال، گربه های کمی هستند که علائم بارتونلوز را نشان می دهند. آن ها معمولا قادر به مبارزه با باکتری هستند و هرگز علائم آن را نشان نمی دهند. با این حال، در حالی که یک گربه با بارتونلا آلوده می شود، گاز یا خراش آن گربه می تواند به آسانی باکتری ها را به انسان منتقل کند. اغلب این مدفوع کک بر روی گربه است که حاوی باکتری بارتونلا است و وارد زخم می شود.

خرید کاندوم gifbanner - بیماری سگ ؛ بیماری بارتونلوز و خراش گربه در سگ ها

اگر شما توسط گربه گاز گرفته شده اید، بسیار مهم است که تحت مراقبت پزشکی باشید. زخم ممکن است با انواع مختلف باکتری آلوده شود. اگر یک خراش کوچک پیدا کردید، مطمئن شوید که آن را به خوبی تمیز می کنید و از نزدیک مراقب آن باشید. خوشبختانه اکثر انسان ها می توانند باکتری های بارتونلا را از بین ببرند و تنها دچار یک عفونت جزئی و موضعی پوست می شوند که به طور خودبخودی حل می شود.

حتما بخوانید :
رفتار های گربه ; رفتارهایی که گربه ها برای جلب توجه انجام می دهند.

افرادی که سیستم ایمنی بدنشان در معرض خطر است، کودکان و افراد مسن بیشتر احتمال دارد دچار مشکلات سیستمی شده و به درمان نیاز داشته باشند. گرچه بارتونلوز در انسان ها کشنده نیست، اما می تواند مشکلات زیادی برای فردی که از قبل دچار بیماری بوده است، ایجاد کند.

از لحاظ تئوری، انسان ممکن است هنگامی که توسط یک حیوان آلوده گاز گرفته می شود، با بارتونلا تماس پیدا کند. با این حال، مواردی که افراد به این طریق مبتلا به بارتونلوز شده اند، تایید نشده است.
سگ ها چگونه به بارتونلوز مبتلا می شوند؟

احتمال اینکه سگی که توسط کک و یا حشره ای که باکتری را حمل می کند، گاز گرفته شود، به بارتونلوز مبتلا شود بیشتر است. آن ها همچنین می توانند آن را از سایر حشرات حامل دریافت کنند. سگ ها نسبت به موجوادتی که روی گربه ها تاثیر می گذارند، به گونه های متفاوتی از باکتری حساس هستند. بنابراین، بعید است که یک سگ با گاز یا خراش گربه مبتلا به بارتونلوز شود.

احتمالش خیلی کم است که انساان با گاز یا خراش سگ (در مقایسه با گربه) آلوده شود. با این وجود هنوز ممکن است از نظر فنی امکان پذیر باشد. اگر یک سگ شما را گاز گرفت یا خراش داد، بسیار مهم است که به پزشک مراجعه کنید. برای خراش های کوچک سگ، منطقه را خوب تمیز کنید و از نزدیک مراقب آن باشید.

همه سگ ها وقتی با بارتونلا تماس پیدا می کنند بیمار نمی شوند. با این حال، احتمال بیشتری وجود دارد که سگ ها نسبت به گربه ها علائم بیشتری را نشان دهند.

حتما بخوانید :
حسودی گربه ها ; چه کنیم تا گربه قدیمی، گربه جدیدمان را قبول کند؟

خوشبختانه، بارتونلوز در سگ ها زیاد شایع نیست.
علائم بارتونلوز در سگ ها

تعدادی از علائم مرتبط با بارتونلوز در سگ وجود دارد. همه سگ ها علائم مشابهی را نشان نمی دهند. گونه های مختلف می توانند علائم مختلفی داشته باشند. برخی سگ ها هرگز حتی بیمار نخواهند شد. علائم زیر اغلب با بارتونلوز در سگ مرتبط است:

تب
کاهش وزن
از دست دادن اشتها
بی حالی
سرفه
مشکل تنفس / تنفس غیر طبیعی
لنگ زدن و یا ضعف
درد استخوان یا مفصل
درماتیت و / یا ضایعات پوستی
غدد لنفاوی بزرگ (ممکن است مانند تورم در ناحیه گردن، زیر بغل یا پشت زانوها به نظر برسد)
زردی ( زردی پوست، چشمها، غشاهای مخاطی)
شکم بزرگ
آریتمی قلب

برخی از سگ های مبتلا به بارتونلوز ممکن است دچار اندوکاردیت شوند، که یک عفونت در پوشش قلب است که می تواند شامل دریچه های قلب نیز باشد.

سگ های مبتلا به بارتونلوز همچنین ممکن است عفونت های هزمان داشته باشند.

توجه داشته باشید که بعضی علائم بارتونلوز مشابه علائم سایر بیماری های سگ هستند. در صورتی که سگ شما این علائم یا علائم دیگر بیماری را دارد، با دامپزشک خود تماس بگیرید.
دامپزشکان چگونه بارتونلوز را تشخیص می دهند

اگر سگ شما علائم بارتونلوز یا سایر بیماری ها را نشان می دهد، مهم است که به دامپزشک خود مراجعه کنید. دامپزشک شما پس از اتمام یک معاینه فیزیکی، احتمالا تعدادی آزمایش آزمایشگاهی را برای تعیین علت بیماری سگتان توصیه خواهد کرد. دامپزشک حداقل یک شمارش کامل خون برای اندازه گیری و شمارش سلول های خونی و شیمی درمانی برای ارزیابی عملکرد و متابولیسم بدن انجام می دهد. اگر دامپزشک شما مظنون به بارتونلوز باشد، یک کشت خون و سایر روش های تشخیصی مورد نیاز خواهد بود. دامپزشک شما همچنین باید عفونت های همزمان و سایر بیماری ها را بررسی کند.
گزینه های درمان بارتونلوز برای سگ ها

حتما بخوانید :
مراحل تشخیص بیماری میلوپاتی

آنتی بیوتیک درمان اصلی درمان بارتونلوز در سگ هاست. پروتکل های درمانی به بسیاری از عوامل متفاوت، بستگی دارند. سگ شما به احتمال زیاد برای چند هفته یا چند ماه به چندین نوع از آنتی بیوتیک ها نیاز دارد. اگر سگ شما دچارهرگونه مشکل ثانویه شده باشد، دامپزشک شما ممکن است روش های درمانی دیگری را توصیه کند.

اگر دامپزشک شما بارتونلوز را در سگ شما تشخیص داده و داروهایی را برای او تجویز کند، باید تمام داروها را به طور دقیق به سگ خود بدهید. پیروی از توصیه های درمانی، بخش مهمی از بهبود سگ شما است.

اگر سگ شما مشکل جدی ثانویه ای داشته باشد یا به درمان پاسخ ندهد، دامپزشک شما ممکن است برای دانستن یک نظر دوم، شما را به یک دامپزشک متخصص دیگر راهنمایی کند. این می تواند شامل تشخیص پیشرفته و یا درمان باشد.

بارتونلوز معمولا در سگ ها کشنده نیست، اما شدت آن از سگی تا سگ دیگر متفاوت است. مشکلات ثانویه ناشی از عفونت می تواند منجر به مرگ شود. تشخیص و درمان اولیه، کلید بهبود سگ شما است.
چگونه سگ را از قرار گرفتن در معرض باکتری های بارتونلا، حفظ کنیم

بهترین راه برای جلوگیری از بارتونلوز در سگ شما، استفاده از ضد کک و ضد کنه موثر در تمام طول سال است.

سگ خود را به طور منظم برای علائم کک و کنه چک کنید. درباره پیشگیری ایمنی و موثر سگتان به انگل، با دامپزشک صحبت کنید. محصولات بدون نسخه و داروهای طبیعی به ندرت موثر هستند و حتی ممکن است به سگ شما آسیب برسانند.

همچنین مهم است که در برابر بارتونلا از خود و دیگران محافظت کنید. اطمینان حاصل کنید که تمام حیوانات خانگیتان، از محصولات پیشگیری از انگل استفاده کرده اند . سگ خود را خوب آموزش دهید و اقدامات لازم را برای جلوگیری از گاز گرفتن و خراشیدن او انجام دهید. اطمینان حاصل کنید که برای هر گونه گاز و خراش، که رخ می دهد، به پزشک مراجعه می کنید.

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید