بیماری ها و راه درمانزیبایی و سلامت

تب خونریزی دهنده کریمه کنگو ؛ طریقه انتقال ، علائم و نشانه ها ، تشخیص و درمان آن

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
تب خونریزی دهنده کریمه کنگو ؛ طریقه انتقال ، علائم و نشانه ها ، تشخیص و درمان آنReviewed by اعطاسی on Jun 7Rating: 4.5تب خونریزی دهنده کریمه کنگو ؛ طریقه انتقال ، علائم و نشانه ها ، تشخیص و درمان آنویروس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) باعث ایجاد تب شدید خونریزی دهنده می شود. کشندگی بیماری تب کریمه کنگو به میزان 40 درصد است.

حقایق کلیدی

 • ویروس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) باعث ایجاد تب شدید خونریزی دهنده می شود.
 • کشندگی بیماری تب کریمه کنگو به میزان ۴۰ درصد است.
 • این ویروس در درجه اول از طریق کنه و دام به مردم منتقل می شود. انتقال از انسان به انسان دیگر از طریق تماس نزدیک با خون، ترشحات و یا سایر مایعات بدن افراد آلوده انجام می گیرد.
 • تب کریمه کنگو در آفریقا، بالکان، خاورمیانه و آسیای شرقی بومی شیوع پیدا کرده است.
 • هیچ واکسنی برای انسان و حیوانات وجود ندارد.

تب خونریزی دهنده کریمه کنگو یک بیماری گسترده است که ناشی از یک ویروس منتقله از طریق کنه (Nairovirus) از خانواده Bunyaviridae است. این ویروس که باعث شیوع بیماری تب شدید خونریزی دهنده می شود حدود ۱۰ تا ۴۰ درصد کشندگی دارد.

تب کریمه کنگو در آفریقا، بالکان، شرق میانه و کشورهای آسیای جنوبی موازی با ۵۰ درجه شمالی (حد جغرافیایی بردار اصلی کنه) ، همه گیر شده است.

ویروس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در حیوانات و کنه ها وجود دارد.

میزبان این ویروس شامل طیف گسترده ای از حیوانات وحشی و اهلی مانند گاو، گوسفند و بز می شود. بسیاری از پرندگان به این عفونت مقاوم هستند اما شترمرغ ها حساس هستند و این بیماری در مناطق بومی که انسان ها به آن دچار شده اند، شیوع پیدا می کند. به عنوان مثال، شیوع قبلی در کشتارگاه شترمرغ در آفریقای جنوبی رخ داده است. هیچ بیماری مشهودی در این حیوانات وجود ندارد.

خرید کاندوم gifbanner - تب خونریزی دهنده کریمه کنگو ؛ طریقه انتقال ، علائم و نشانه ها ، تشخیص و درمان آن

حیوانات از طریق گزش کنه ی آلوده، آلوده می شوند و ویروس حدود یک هفته در جریان خون آن ها باقی می ماند، و وقتی گزش کنه های دیگر صورت می گیرد، اجازه می دهد این چرخه ی انتقال ویروس کنه-حیوان-کنه ادامه پیدا کند. با این که تعدادی از انواع کنه ها قادر به آلوده شدن به ویروس تب کریمه کنگو هستند، کنه های نوع Hyalomma ناقل اصلی هستند.

انتقال

ویروس تب کریمه کنگو از طریق گزش یا تماس با خون حیوان آلوده و بافت آن در طول کشتار و بلافاصله پس از آن، منتقل می شود. این بیماری در اکثر موارد در افراد درگیر در صنعت دام، مانند کارگران کشاورزی، کارگران کشتارگاه و دامپزشکان رخ داده است.

حتما بخوانید :
سرطان سینه ; علائم سرطان سینه

انتقال انسان به انسان می تواند از طریق تماس نزدیک با خون، ترشحات و یا سایر مایعات بدن فرد  آلوده صورت بگیرد. همچنین این ویروس می تواند در بیمارستان به دلیل پاک سازی نادرست تجهیزات پزشکی، استفاده مجدد از سوزن و آلودگی تجهیزات پزشکی رخ دهد.

علائم و نشانه ها

طول دوره نهفتگی (کمون) بستگی به حالت اکتساب این ویروس دارد. به دنبال انتقال توسط گزش کنه، دوره کمون معمولا یک تا سه روز است، یا حداکثر نه روز. دوره کمون برای تماس با خون یا بافت آلوده معمولا پنج تا شش روز است، و حداکثر ۱۳ روز دیده شده است.

شروع علائم ناگهانی با تب، درد عضلانی، سرگیجه، درد گردن، کمردرد، سردرد، درد چشم و ترس از نور (حساسیت به نور) همراه است. ممکن است تهوع، استفراغ، اسهال، درد شکم و گلودرد و به دنبال آن نوسانات خلقی شدید و سردرگمی نیز به وجود بیاید. تحریک ممکن است پس از ۲ تا ۴ روز تبدیل به خواب آلودگی، افسردگی و سستی شود و درد شکم ممکن است به قسمت فوقانی و راست انتقال یابد، به همراه هپاتومگالی قابل تشخیص (بزرگ شدن کبد).

دیگر علائم بالینی عبارتند از تاکی کاردی (ضربان سریع قلب)، لنفادنوپاتی (بزرگ شدن غد لنفاوی) و بثورات پتشی (بثورات ناشی از خونریزی داخل پوستی) در سطوح مخاطی داخلی، از جمله در دهان و گلو و بر روی پوست. پتشی می تواند راه را برای بثورات بزرگ تر به نام اکیموز و دیگر پدیده های خونریزی دهنده، باز کند. معمولا شواهدی از هپاتیت وجود دارد و بیماران با بیماری شدید ممکن است بعد از روز پنجم دچار وخامت سریع کلیه، مشکل ناگهانی کبد یا نارسایی ریوی شوند.

میزان مرگ و میر از تب کریمه کنگو حدود ۳۰ درصد است، با مرگ در هفته دوم بیماری. در بیمارانی که بهبود می یابند، این بهبود به طور کلی در روز نهم و دهم آغاز می شود.

تشخیص

عفونت ویروس تب کریمه کنگو می تواند توسط چندین تست آزمایشگاهی مختلف تشخیص داده شود:

 • آزمایش ایمونوسوربنت وابسته به آنزیم (ELISA)؛
 • تشخیص آنتی ژن ؛
 • خنثی سازی سرم ؛
 • آزمایش واکنش زنجیره پلیمری ترانس کریپتاژ معکوس (RT-PCR) ؛
 • جداسازی ویروس با کشت سلولی.
حتما بخوانید :
جراحی چاقی خطر ابتلا به سرطان در زنان را به میزان 33 درصد کاهش می دهد

بیماران مبتلا به بیماری کشنده، مانند بیمارانی که در چند روز اول بیماری هستند، معمولا پاسخ آنتی بادی قابل اندازه گیری ندارند، و به همین دلیل تشخیص در این افراد توسط تشخیص ویروس یا RNA در نمونه های خون یا نمونه های بافت، صورت می گیرد.

آزمایش بر روی نمونه های ارائه شده از بیماران، خطرات شدیدی دارد و تنها باید تحت شرایط بیولوژیکی فوق العاده محافظت شده صورت بگیرد. با این حال، اگر نمونه ها غیر فعال شده باشند (به عنوان مثال با virucides، اشعه گاما، فرمالدئید، حرارت و غیره)، می توان آن ها را در یک محیط با ایمنی پایه، بررسی کرد.

درمان

مراقبت های حمایتی عمومی با درمان علائم، رویکرد اصلی برای مدیرت تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در مردم است.

ریباویرین داروی ضد ویروسی برای درمان عفونت تب کریمه کنگو با مزایای قابل مشاهده ای، استفاده شده است. به نظر می رسد هر دو فرمولاسیون خوراکی و داخل وریدی موثر هستند.

پیشگیری و کنترل

کنترل تب کریمه کنگو در حیوانات و کنه

کنه های نوع Hyalomma  که ناقلان اصلی بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو هستند. عکس بالایی کنه مونث و پایینی کنه مذکر است.

پیشگیری یا کنترل تب کریمه کنگو در حیوانات و کنه ها دشوار است، زیرا این ویروس از طریق چرخه کنه-حیوان-کنه انتقال می یابد و معمولا در حیوانات خانگی قابل تشخیص نیست. علاوه بر این، شیوع کنه متعدد و گسترده است، به طوری که کنترل کنه با آفت کش ها (مواد شیمیایی مخصوص کشتن کنه) تنها یک گزینه واقع بینانه برای تجهیزات صنعتی دام است.

به عنوان مثال، طی یک شیوع در کشتارگاه شترمرغ در آفریقای جنوبی (که در بالا به آن اشاره کردیم)، اقدامات لازم برای اطمینان از سالم ماندن بقیه شترمرغ ها، قبل از کشتار آن ها برای ۱۴ روز در یک ایستگاه قرنطینه انجام شد. این کار خطر آلودگی حیوانات قبل از کشتار را کاهش داد و همچنین تعداد کسانی که در کشتار به این ویروس آلوده شدند هم کاهش پیدا کرد.

هیچ واکسنی برای استفاده در حیوانات وجود ندارد.

کاهش خطر ابتلا به عفونت در افراد

اگرچه یک واکسن غیرفعال مشتق شده از مغز موش در برابر تب کریمه کنگو پیشرفت هایی داشته است و در یک مقیاس کوچک در شرق اروپا استفاده شده است، در حال حاضر هیچ واکسن بی خطر و موثری وجود ندارد که به طور گسترده در دسترس انسان ها باشد.

در صورت عدم وجود یک واکسن، تنها راه برای کاهش عفونت در افراد افزایش آگاهی از عوامل خطرزا و آموزش درست به مردم در مورد اقداماتی است که باید انجام دهند تا کمتر در معرض این ویروس قرار بگیرند.

حتما بخوانید :
خوراکی های سالم که باید در فصل پاییز بخورید

توصیه های عمومی بهداشتی باید از جنبه های مختلف مورد توجه قرار بگیرد.

کاهش خطر انتقال از کنه به انسان:

 • پوشیدن لباس های محافظ (آستین بلند، شلوار بلند)
 • پوشیدن لباس روشن و رنگی تا امکان تشخیص کنه بر روی لباس را آسان تر کند.
 • استفاده از آفت کش های مورد تایید بر روی لباس.
 • استفاده از مواد دافع تایید شده بر روی پوست و لباس.
 • بررسی منظم پوست و لباس برای وجود کنه. اگر چیزی پیدا کردید، آن ها را با احتیاط حذف کنید.
 • کنترل و از بین بردن هجوم کنه به حیوانات در اصطبل و انبارها.
 • دوری از مناطقی که در آن ها کنه زیاد است.

کاهش خطر انتقال از حیوان به انسان:

 • هنگام کار با حیوانات به ویژه در طول کشتار دستکش و لباس های محافظ بپوشید. همچنین قصاب ها نیز باید این کار را انجام دهند.
 • قبل از ورود حیوانات به کشتارگاه، آن ها باید قرنطینه شوند و دو هفته قبل از کشتار آفت کشی شوند.

کاهش خطر انتقال از انسان به انسان دیگر در جامعه:

 • اجتناب از تماس فیزیکی نزدیک با افراد آلوده به تب کریمه کنگو.
 • پوشیدن دستکش و تجهیزات حفاظتی در هنگام مراقبت از افراد بیمار.
 • پس از مراقبت یا بازدید از فرد بیمار، دست ها را به طور منظم بشویید.

کنترل عفونت با تنظیم مراقبت های بهداشتی

کارکنان مراقبت های بهداشتی که از بیماران مبتلا به تب کریمه کنگو یا افرادی که مشکوک به این بیماری هستند، مراقبت می کنند یا با نمونه های آن ها در تماسند باید اقدامات احتیاطی استانداردی را برای کنترل شیوع بیماری رعایت کنند. این اقدامات عبارتند از: بهداشت اولیه دست ها، استفاده از تجهیزات حفاظت فردی، شیوه تزریق امن و شیوه های تدفین امن.

به عنوان یک اقدام احتیاطی، کارکنان مراقبت کننده از بیماران باید بلافاصله آن ها را از منطقه شیوع تب کریمه کنگو خارج کنند و همچنین اقدامات احتیاطی استاندارد برای کنترل عفونت را رعایت کنند.

نمونه هایی که از افراد مشکوک به تب کریمه کنگو گرفته می شود باید توسط کارکنان آموزش دیده ی مشغول به کار در آزمایشگاه مجهز انجام شود.

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید