تعلیم و تربیتکودکان

تربیت کودک ؛ چرا کودکان دروغ میگویند -در سنین مختلف

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
تربیت کودک ؛ چرا کودکان دروغ میگویند -در سنین مختلفReviewed by فتح اللهی on Jul 3Rating: 4.0تربیت کودک ؛ چرا کودکان دروغ میگویند -در سنین مختلف«بابا گاهی لباس زیرهایت را می پوشد» دختر ۴ ساله ام با بی ادبی این را وقتی در یک فروشگاه در اتاق پرو لباس زیر امتحان میکردم گفت.

«بابا گاهی لباس زیرهایت را می پوشد» دختر ۴ ساله ام با بی ادبی این را وقتی در یک فروشگاه در اتاق پرو لباس زیر امتحان میکردم گفت.
ببخشید؟ کی ؟ من با تعجب پرسیدم.
وقت هایی که خوابیدی. او در جواب گفت و شروع به توصیف کرد. صبح زود شنبه او (بابا) یک سوتین روی تی‌شرتش پوشید و بعد روی ترامپولین ما پرید، تو دروغ خودش گیر کرد. همان روز مستقیما از همسرم پرسیدم حتی به شوخی لباس زیرهایم را پوشیده است (نپوشیده بود)
ما خندیدیم ولی حس کردم هنوز مسئله حل نشده، دروغ گفتن برای سر باز زدن از تنبیه یا گرفتن یک تکه کیک اضافی – که قابل درک بود. اما لیلیان پشت هم دروغ میگفت و هیچ وقت نپذیرفت آن داستان‌های ساختگی حقیقت ندارد. باید روی صداقت پافشاری کنم، نکند به یک دروغگوی آسیب رسان تبدیل شود؟ یا این موضوع را کنار بگذارم تا خلاقیت اش را خراب نکنم؟
بعدا زمانی که به یک متخصص راجع به دروغ های دنباله دار لیلیان گفتم، او گفت « هیچ مشکلی ندارد که این چیزها را بگوید» دکتر مایکل برادی، فوق تخصص روانپزشکی کودکان در پوتوماک، ماری‌لند میگوید: خیلی از بچه های کوچک فرق بین حقیقت و خیال را نمی دانند.»
در واقع این نوع دروغ ها میتواند نشانه ی خوبی باشد.بچه های پیش دبستانی با IQ بالاتر بیشتر دروغ میگویند. (آنجلا کراسمن دکترای روانشناسی و استادیار دانشگاه عدالت کیفری جان جِی در نیویورک میگوید. مهارت دروغگویی در سنین پایین میتواند با مهارت های خوب اجتماعی در دوره بلوغ مرتبط باشد.
البته شما نمی توانید به همه ی دروغ های بدیهی آنها فقط بخندید. و مطمئنا میخواهید کودکی تربیت کنید که برای صداقت ارزش قائل‌ است. با شناختن انواع کودکان در هر مقطع تحصیلی که راست نمیگویند و اینکه چرا؟ میتواند به شما کمک کند به آرامی مسیر راستگویی را هدایت میکند که مناسب سن آن است
کودکان نوپا: اولین شکل

معمولا واضح است وقتی یکی از دوقلو های ۲ ساله اریک لازکر، مرس و جیکوب پوشکشان را کثیف کردند. حقه ی آنها این است، که کدوم یک از آنها پوشک خود را کثیف کرده. اگر از آنها بپرسی بطور مشابه اسم دیگری را میبرند. به گفته ی پدر آنها زیر بار پوشک عوض کردن نمیروند پس دروغ میگویند.
این نوع شکل دروغگویی در بسیاری از بچه های کوچک وجود دارد. خیلی از مادرانی که فرزند نوپا یا پیش‌دبستانی دارند میگویند بچه ها از ۳ سالگی _ گاهی حتی ۲ سالگی_ دروغ های خیلی ساده ای میگویند. کارهایی که انجام داده اند را انکار می کنند و یا چیزی را به خودشان نسبت میدهند.
از آنجایی که بچه های نوپا نمی دانند کاری که میکنند اشتباه است، تنبیه کردن آنها برای راست نگفتن کار درستی نیست. اگر یک بچه ۲ ساله دم گربه را بکشد و بگوید دوست خیالی اش این کار را کرده است، بهترین واکنش به آن این است که بگویید «گربه ها هم حس دارند» الیزابث برگر فوق تخصص روانشناسی کودکان و نویسنده کتاب -تربیت کودکان با ایجاد شخصیت- مبگوید «با آنها بحث نکنید که قبول کنند این کار را آنها انجام دادند.» و بهترین روش این است که در وهله اول به روی خودتان نیاورید. به جای پرسیدن « تو گلدان را شکستی» بگویید « ببین، گلدان شکسته است.» دکتر برادی میگوید «اگه با عصبانیت انگشت اتهام را به سمت کودکان بگیرید، دروغ تحویلتان میدهند.»

حتما بخوانید :
چگونه با کودکان در مورد فقر صحبت کنیم ؟

پیش دبستانی: آدم کوچولوهای زبان دراز
داستان دخترم راجع به اینکه پدرش سوتین میپوشد مختص بچه های ۳-۵ ساله است‌. این سن دوستان خیالی، هیولاهای شاخدار و رنگین‌کمان های سخنگو است. لوسی استربا ۴ ساله از ال‌سریتو، اصرار داشت او کارها را انجام نمیداده، بلکه کار هشت خواهر خیالی اش است. با اینکه تازه در آن ایجاد شده بود. هرکدام از آنها اسم، تاریخ تولد و پیشینه ای داشتند. پدرش ، کریس میگوید « خواهرانش کارهایی می کردند که خودش نمیتوانست، مثلا پوشیدن هر روز لباس صورتی»
دروغ های دنباله دار بچه های پیش دبستانی میتواند کاملا یک بازی یا گاهی خواسته های ذهنی شان باشد. خواهر های خیالی لوسی هیچوقت مجبور نبودند قارچ بخورند، اونطور که لوسی مجبور بود. مادرش میگوید) و این برای بچه ها غیر معمول نیست که اصرار کنند دنیای خیالیشان واقعی است، همانطور که لوسی اصرار داشت. «واقعا هم یک دروغ نیست» دکتر برگر میگوید «چیزی که فرزند شما وقتی میگوید – او واقعی است- نشان میدهد رنگی بودن و برجسته و با اهمیت بودن دوست های خیالی اش است.»
اگر دروغ خاصی باعث دردسر شما میشود این مهم است که بعضی چیزها را در نظر بگیرید. دکتر برگر میگوید «اگر بنظر میرسد کودکی خوشحال است و روابط واقع‌گرایانه با افراد مهم زندگی اش دارد. نسبت به خیال پردازی اش نگران نمیشدم، این کاری بود که قبل از تلویزیون کودکان انجام می دادند.» به یاد داشته باشید چیزی که برای بزرگترها عجیب و غریب به نظر بیاید میتواند به روش بچگانه ای باعث نوآوری شود. بعد از آنکه لوسی فهمید پدربزگش قبل به دنیا آمدنش از مرده است، خیلی از خواهرانش هم ناگهان مردند. استربا میگوید «او با یک حالت بدیهی راجع به آن حرف میزند، دوستان ما شروع کردند به جوک ساختن که باید همه‌گیر شود.»
بچه های مدرسه ای (ابتدایی)

حتما بخوانید :
پستانک ؛ نکاتی که باید درباره پستانک بدانید

شی مک‌ماهون ۸، و برادرش جک ۶ ساله از آستین تگزاس، هردو انکار کردند که دستبند علامت خواهر تازه متولد شده خود را از بیمارستان برداشتند. شانون مک‌ماهون نبگوید: من با کج خلقی داد زدم و گفتم برای هیچکدامتان صبحانه‌ در روز تعطیل در کار نیست، تا زمانی که اعتراف کنید. چند دقیقه بعد جک به حرف آمد اما زمانی که مادرش جزئیات را پرسید او ترسید و در نهایت گفت: من کاری نکردم، فقط میخواستم دست از سوال کردن بردارید. و بعد شی، مقصر واقعی به گریه افتاد.

تلاش جک در قبول تقصیر برای برادر بزرگترش نشانه‌ی پیشرفت مهمی است: توانایی گفتن دروغ سفید (یا مصلحتی) برای منفعت دیگری یا برای اینکه به احساس کسی لطمه ای نخورد. کراسمن: این درواقع کمی حس و حالی هوشیاری اجتماعی را نشان می‌دهد.
اما مشکل شی با بروز ندادن، بچه های ۵ تا ۸ ساله گه گاه به دروغ های غیر سفید متوسل میشوند. بچه ها در این سن همه جور کارهای قابل درک و حتی قابل بخشش انجام میدهند. دلایلش _ به عنوان مثال، آنها ازینکه چطور شما را نا امید میکنند و یا تنبیهی که قرار است برایشان در نظر گرفته شود میترسند. یا حتی بخاطر تحت فشار بودن توانایی شان (اگر کودکی در ریاضیات مشکل داشته باشد، ممکن است بگوید تکلیف ریاضی ندارد.) قبل از اینکه فرزندتان را به اتاقش بفرستید یا حق تلویزیون دیدن را ازش بگیرید، سعی کنید بفهمید چه چیزی او را به سمت دروغ کشانده و دلایلش را در نظر داشته باشید.
در مقطع متوسطه: رشد سریع و پیچ و تاب دادن حقیقت

خرید کاندوم gifbanner - تربیت کودک ؛ چرا کودکان دروغ میگویند -در سنین مختلف

وقتی برای دختر بزرگترمان جشن هالووین گرفتیم، آئورا کلاس سوم. همسرم یک داستان روحی درباره «خانه تصادفی تا بلوک» ساخته بود. در آخر دخترها به گریه افتادند.«می توانیم برویم ببینیم؟» در ۹ سالگی با به هم چسباندن واقعیت و خیال ایده را رشد دادند. اما هنوز در منطقه خاکستری زود باورند.
و صحبت از منطقه ی خاکستری، همچنین بچه‌های دوره متوسطه، تمایل دارند جزئیات زندگیشان را آب و تاب دهند یکباره همه چیز را بیرون میریزند (میگویند). تعجب نکنید اگر فرزندتان راجع به مسائلی تا یکی دو سال با شما در میان میگذاشت حرفی نزند، مثل آخزین بحث سر نهار‌. این رازداری جدید صادق نبودن یا نشانه ای که فرزند شما مشکلی دارد نیست. این یک واکنش برای سن بلوغش است. دکتر برادی: «کودکانی که در سن سیزده یا چهارده سالگی همه چیز را به والدینشان میگویند در حال رشد نیستند.»
البته هرچه فرزند شما استقلال بیشتری بدست می آورد ، در زمان های مختلف از آن بهره میگیرد. زمانی که جو دمیل ۹ ساله از سانتیگو از مادرش خواست تا دیگر راجع به تکمیل روزانه جدول تکالیفش غر نزند، مادرش موافقت کرد و کوتاه آمد و اجازه داد جو مسئولیتش را به عهده بگیرد.مادر جو: در تمام ماه دی نخواستم جدولش را نشانم دهد. و جو قول داده بود که روزانه آنها را پر میکند. اما زمانی که موعد جداول رسید مادرش وقتی دید جدول تقریبا خالی است شوکه شد، «تمام این ماه به من دروغ میگفته!»
زیاد شدن دروغ های گاه و بیگاه راجع به تکالیف، کارها یا مسواک زدن، در این سن غیر معمول نیست. بهترین پاسخ معمولا ابراز نارضایتی شماست. اما زمانی که کودکی مداوم دروغ میگوید، به یک راهنمایی حرفه ای نیاز دارد تا مسائل را درست کند. دکتر برگر: کودکانی که مضطرب اند، کسانیکه که حس میکنند نمی‌توانند از پس بعضی موقعیت ها برآیند، ممکن است دروغ بگویند. میتواند یکی از نشانه های استرسی باشد که کودت تحت آن قرار گرفته است. همچنین میتواند نشانه یک بچه ی باهوش باشد که دروغ را تاکتیک راحتی میداند.
بهترین راه برای هدایت این دسته از کودکان به راستگویی؟ خودتان را الگوی خوبی قرار دهید (نه اینکه برادر/خواهر کوچکترش را پنهان کنید تا بلیط ارزان تری بگیرید) و با راجع به این که چطور دروغ گفتن به اعتبار و روابط شما آسیب میزند صحبت کنید. کراسمن: این درسی است که در همان لحظه جا نمی افتد. چه درس هایی اینطور هستند (سریع جا میافتند) به خصوص در کودکانی با این سن؟ اما فرصت هایی وجود دارد تا دروغگویی را کنار بگذارد _ و به بزرگسال راستگو و درستکار شود.

حتما بخوانید :
6 نوع گریه ی بچه ی متفاوت و معنی آنها
مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید