جراحی زیباییزیبایی و سلامت

جراحی چاقی خطر ابتلا به سرطان در زنان را به میزان ۳۳ درصد کاهش می دهد

ارز دیجیتال
ارز دیجیتال
جراحی چاقی خطر ابتلا به سرطان در زنان را به میزان 33 درصد کاهش می دهدReviewed by اعطاسی on Oct 7Rating: 4.0جراحی چاقی خطر ابتلا به سرطان در زنان را به میزان 33 درصد کاهش می دهدیک مطالعه که به طور عمده بر روی زنان متمرکز است، دریافت که خطر ابتلا به سرطان پس از جراحی چاقی و یا باریاتریک، تقریبا به میزان یک سوم کاهش می یابد.

یک مطالعه که به طور عمده بر روی زنان متمرکز است، دریافت که خطر ابتلا به سرطان پس از جراحی چاقی و یا باریاتریک، تقریبا به میزان یک سوم کاهش می یابد.

طبق گزارش موسسه ملی سرطان در ایالات متحده، در سال ۲۰۱۲ حدود ۷۲۰۰۰ مورد سرطان جدید در زنان و ۲۸۰۰۰ مورد در مردان به علت اضافه وزن بوده است.

همچنین برآورد شده است که بیش از یک سوم بزرگسالان ایالات متحده با چاقی زندگی می کنند، هرچند زنان نسبت به مردان، بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند.

برای بررسی تاثیر عمل جراحی چاقی بر خطر ابتلا به سرطان، یک مطالعه جدید بر روی مطالعات گذشته در کالج پزشکی دانشگاه اوهایو انجام شد که  داده های بیش از ۲۲۰۰۰ نفر که تحت عمل جراحی چاقی  قرار گرفته اند را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.

پژوهشگر سرپرست دکتر دانیل شوآر می گوید: “ما دریافتیم که جراحی چاقی با کاهش خطر ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان های مرتبط با چاقی، از جمله سرطان های سینه اولیه، سرطان رحم، سرطان پانکراس و سرطان روده بزرگ همراه است. چیزی که تعجب آور است، کاهش بسیار زیاد ریسک سرطان است.

ارز دیجیتال

کمترین خطر ابتلا به سرطان های مرتبط با چاقی

دکتر شوآر و تیم او اطلاعات پزشکی ۲۲۱۹۸ نفر که در طی سالهای ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند را با ۶۶۴۲۷ نفر که عمل جراحی نکرده بودند، مقایسه کردند. بیش از ۸۰ درصد گروه، زن بودند.

حتما بخوانید :
10 نکته مهم برای قبل و بعد از عمل زیبایی بینی

محققان از مدل های آماری برای بررسی بروز سرطان در افرادی که عمل جراحی بارداری را تا ۱۰ سال پس از این روش انجام داده اند، استفاده کردند. آنها همچنین گروهی را مورد بررسی قرار دادند که جراحی نکرده بودند.

این دو گروه از نظر عوامل مرتبط ، از جمله جنسیت، سن و شاخص توده بدنی (BMI) با یکدیگر مطابقت داشتند.

نتایج پزشکی تمام افرادی که داده هایشان تجزیه و تحلیل شده بود، تا سال ۲۰۱۴ دنبال شده بود. دکتر شوآر و تیمش در مجموع ۲۵۴۳ مورد سرطان را “پس از میانگین پیگیری ۳٫۵ ساله” شناسایی کردند.

محققان دریافتند که جراحی چاقی یا کاهش وزن باعث کاهش ۳۳ درصدی احتمال ابتلا به هر نوع سرطان شده است، اما بیشترین مزایا مربوط به سرطان های مرتبط با چاقی بود.

به طور خاص، در میان کسانی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفتند، خطر ابتلا به سرطان سینه حدود ۴۲ درصد کمتر و خطر ابتلا به سرطان رحم ۵۰ درصد کمتر شده بود. خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ نیز ۴۱ درصد کمتر و خطر ابتلا به سرطان پانکراس ۵۴ درصد کاهش یافته بود.

‘خطر سرطان: یک قطعه کوچک از پازل’

توضیحی که درباره کاهش خطر ابتلا به برخی از سرطان های مرتبط با چاقی توسط دانشمندان داده شد، به سطوح اصلاح شده استروژن برمی گردد؛ استروژن هورمونی است که عمدتا با توسعه سیستم تولید مثل زنان مرتبط است.

دکتر شوآر توضیح می دهد: “خطرات سرطان برای سرطان های سینه یا سرطان رحم به میزان زیادی به سطوح استروژن مرتبط است. عمل جراحی کاهش وزن، سطح استروژن را کاهش می دهد.”

حتما بخوانید :
آنتی بیوتیک ؛هنگامی که آنتی بیوتیک مصرف میکنید,این 4 مورد را انجام ندهید

توضیح دیگر این است که عمل جراحی کاهش وزن همچنین مقاومت به انسولین و خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد، که عاملی خطرزا برای سرطان پانکراس است.

همچنين اگرچه پس از جراحي احتمال ابتلا به سرطان در زنان به طور معني داري كاهش يافته است، اما هيچگونه ارتباطي در مردان یافت نشده است.

اما پیشنهاد دکتر شوآر این است که این ممکن است به دلیل درصد بالای زنان در این مطالعه باشد. یکی دیگر از توضیحات ممکن این است که بیشترین سود در ارتباط با سرطان سینه یا سرطان رحم مشخص شده است که مخصوص زنان است.

در نهایت، آنها پیشنهاد می کنند که خطر پایین تر ابتلا به سرطان می تواند عاملی انگیزشی برای انجام عمل جراحی چاقی برای افراد مبتلا به چاقی باشد، اما این تنها یکی از دلایلی است که باید این عمل را جدی گرفت.

“من فکر می کنم با توجه به اینکه ریسک ابتلا به سرطان یک قطعه کوچک از پازل جراحی چاقی است، اما عوامل بسیاری هستند که باید آنها را در نظر گرفت.”

    “کاهش ابتلا به دیابت و فشار خون بالا و بهبود در بقا و کیفیت زندگی، دلایل کافی برای جراحی چاقی هستند و این مطالعه دلیل دیگری برای انجام عمل جراحی باریاتریک به ما می دهد.”

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

ارز دیجیتال
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫۱۳ نظرها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید