بیماری ها و راه درمانزیبایی و سلامت

درماتوفیبروما چیست ؟ علت درماتوفیبروما و راه های درمان آن

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
درماتوفیبروما چیست ؟ علت درماتوفیبروما و راه های درمان آنReviewed by اعطاسی on Sep 13Rating: 4.0درماتوفیبروما چیست ؟ علت درماتوفیبروما و راه های درمان آندرماتوفیبروما بک زائده کوچک و بی ضرر است که بر روی پوست ظاهر می شود. این زائده، که نودل نام دارد، می تواند در هر کجای بدن رشد کند، اما در سینه ها، پایین پاها و بالای کمر بیشتر دیده می شود.

درماتوفیبروما یک زائده بی ضرر و غیر سرطانی است.

درماتوفیبروما بک زائده کوچک و بی ضرر است که بر روی پوست ظاهر می شود. این زائده، که نودل نام دارد، می تواند در هر کجای بدن رشد کند، اما در سینه ها، پایین پاها و بالای کمر بیشتر دیده می شود

درماتوفیبروما ها بیشتر در بزرگسالان مشاهده می شوند، اما در کودکان نیز به ندرت دیده می شوند. درماتوفیبروما در زنان بیشتر از مردان است و در افراد دارای سیستم ایمنی به خطر افتاده، بسیار رایج است.

مطالب این مقاله:

– درماتوفیبروما چیست؟

– علل و عوامل خطرزا

خرید کاندوم gifbanner - درماتوفیبروما چیست ؟ علت درماتوفیبروما و راه های درمان آن

– علائم و عوارض

– تشخیص

– تشخیص های افتراقی

– درمان

– چشم انداز

درماتوفیبروما چیست؟

درماتوفیبروما ها زوائد بی ضرر در داخل پوست هستند که معمولا دارای قطر کوچکی هستند. آنها می توانند رنگ های متفاوتی داشته باشند و این رنگ ممکن است در طول سال ها تغییر کند.

وقتی درماتوفیبروما را لمس کنید، سفت است. آنها بسیار متراکم هستند و بسیاری از مردم می گویند که این مانند یک سنگ کوچک زیر و یا روی پوست است. بیشتر درماتوفیبروما ها بدون درد هستند.

بعضی از مردم در محل رشد، خارش یا سوزش دارند و همچنین به لمس آن حساسیت نشان می دهند. درماتوفیبروما همچنین می تواند هیستوسیتوم فیبری خوش خیم نامیده شود.

علل و عوامل خطرزا

درماتوفیبروما ها تجمع سلول های اضافی در لایه های عمیق پوست هستند. علت دقیق این رشد ناشناخته است.

023495024592024h20uiur24 - درماتوفیبروما چیست ؟ علت درماتوفیبروما و راه های درمان آن

علل احتمالی می تواند شامل آسیب های کوچک باشد.

آنها ممکن است ناشی از یک واکنش نامطلوب به یک آسیب کوچک، مانند رفتن خرده شیشه یا چوب داخل پوست، برش با کاغذ یا نیش حشره باشد.

سن می تواند یکی دیگر از عوامل خطرزا باشد، زیرا این نوع زائده بیشتر در بزرگسالان ظاهر می شود. افراد مبتلا به سیستم ایمنی سرکوب شده احتمالا مبتلا به درماتوفیبروما هستند و این ممکن است بیش از یک زائده باشد. درماتوفیبروماهای متعدد به ویژه در افراد مبتلا به لوپوس سیستمی رایج هستند.

حتما بخوانید :
پر کننده های دائمی لب چه مزایا و معایبی دارند

علائم و عوارض

درماتوفیبروما به آرامی رشد می کند. این رشد معمولا دارای ویژگی های مشخصی است که می توان آنها را شناسایی کرد.

نشانگرهای کلیدی درماتوفیبروما عبارتند از:

– ظاهر – یک برآمدگی که عمدتا زیر پوست است.

– اندازه – محدوده طبیعی حدود اندازه نوک یک مداد تا یک نخود است، و معمولا پایدار باقی می ماند.

– رنگ – ممکن است صورتی، قرمز، خاکستری، قهوه ای مایل به قرمز یا بنفش در درجه های مختلف باشد، و می تواند در طول زمان تغییر کند.

– مکان – معمولا بر روی پاها، اما گاهی اوقات بر روی بازوها، تن و کمتر در جاهای دیگر بدن یافت می شود.

– علائم اضافی – معمولا بی ضرر و بدون درد است، اما گاهی اوقات ممکن است احساس خارش، حساسیت، درد و یا احساس التهاب ایجاد کند.

هنگامی که آن را فشار دهید، درماتوفیبروما به سمت سطح پوست هل داده نمی شود. در عوض، به سمت داخل خودش می رود، که می تواند تفاوت بین درماتوفیبروما و انواع دیگر زوائد پوستی را مشخص کند.

طبیعی است که تنها یک زائده در بدن ظاهر شود. با این حال، در افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف احتمال به وجود آمدن درماتوفیبروما های متعدد وجود دارد.

زوائد پوستی می توانند هشدار دهنده باشند، اما درماتوفیبروما بی ضرر است و به زوائد سرطانی توسعه پیدا نمی کند.

تشخیص

پزشکان و متخصصین مراقبت از پوست، معمولا درماتوفیبروما را به صورت بصری تشخیص می دهند. برآمدگی ها به راحتی شناسایی می شوند، اما پزشکان همچنین می خواهند مطمئن شوند که زائده را به درستی تشخیص می دهند.

یک پزشک ممکن است زائده را نیشگون بگیرد تا آن را آزمایش کند و ممکن است در مورد علائم دیگر که فرد تجربه می کند، از او سوال بپرسد.

ممکن است دکتر از یک درماتوسکوپ استفاده کند تا یک نگاه دقیق تر به سطح زائده بیندازد. درماتوفیبروماها معمولا در مرکز به رنگ سفید هستند، که در زیر درماتوسکوپ دیده می شود.

حتما بخوانید :
رفع چین و چروک ؛ ۵ روش طبیعی برای کم کردن چین و چروک ها

هر علامت غیر معمول ممکن است نیاز به آزمایش بیشتر داشته باشد. اگر رشد بسیار تحریک شده باشد، خونریزی، شکل غیر طبیعی یا درد بیش از حد داشته باشد، پزشک ممکن است بخواهد بیوپسی را انجام دهد. بیوپسی شامل گرفتن کمی از بافت نودل برای بررسی در زیر یک میکروسکوپ در آزمایشگاه می شود.

تشخیص های افتراقی

در موارد نادر، رشد یا اختلال دیگری ممکن است با درماتوفیبروما اشتباه گرفته شود. برخی از تشخیص های احتمالی برای زوائدی که به درماتوفیبرومای پوست شبیه هستند عبارتند از:

–  خال گوشتی غیر معمولی

– زخم های بیش از حد بزرگ یا برآمدگی که روی زخم پدید می آید

– ملانوم بدخیم

–  کارسینوم سلولی فلس دار

– کارسینوم سلولی اساسی

– keratoacanthoma

– خال گوشتی اسپیتز

– خال گوشتی آبی

همچنین یک سرطان نادر پوست وجود دارد که به نام Dermatofibrosarcoma protuberans (DFSP) شناخته می شود، که در ابتدا شبیه درماتوفیبروما است. یک پزشک که در مورد تشخیص خود مطمئن نیست، باید برای تایید، بیوپسی را بر روی بافت زائده انجام دهد.

همیشه یک متخصص پوست و یا پزشک باید درماتوفیبروما را تشخیص دهد.

درمان

گزینه های درمان ممکن است شامل برداشتن درماتوفیبروما، اصلاح آن یا انجماد آن شود. در بیشتر موارد، این کار یک زخم را به جا خواهد گذاشت. درمان همیشه لازم نیست.

بیشتر درماتوفیبروماها نیاز به درمان ندارند. می توان آنها را با اطمینان، رها کرد و معمولا به جز ظاهر شدن روی پوست، علائم دیگری را ایجاد نمی کنند. با این حال، برخی افراد هنوز تصمیم به حذف آنها دارند. حذف آنها به خصوص هنگامی که زائده ناخوشایند یا در محل شرم آوری باشد، لازم است.

اگر آنها در ناحیه ناخوشایندی باشند ممکن است نیاز به حذف داشته باشند. این می تواند زائده ای باشد که لباس مدام به آن کشیده می شود وتحریک می شود یا در ناحیه ای باشد که به طور مداوم بریده می شود، مثلا در حین اصلاح کردن.

درماتوفیبروما مخلوطی از بافت ها، مانند رگ های خونی، فیبروبلاست ها و ماکروفاژها هستند. زائده به سمت غشاء میان پوست حرکت می کند که لایه میانی پوست است. این زائده به ندرت، می تواند به subcutis  گسترش یابد، که لایه عمیق تری است و باعث می شود حذف کردن آن سخت تر شود.

حتما بخوانید :
از موم انداختن بدتان می آید؟ به جای آن، شوگرینگ را امتحان کنید

درماتوفیبروما معمولا با حذف زائده به طور کامل برداشته می شود. این می تواند پس از بهبودی بافت، جای زخم قابل توجهی را به جا بگذارد. افرادی که به دنبال حذف درماتوفیبروما هستند زیرا معتقدند که ناخوشایند است، باید به یاد داشته باشند که حذف آن می تواند باعث ایجاد زخم شود.

برخی از درماتوفیبروماها به واسطه اصلاح کردن موهای زائد، به لایه های بالای نزدیک به سطح پوست می رسند. این ممکن است باعث بروز زخم های زیادی نشود، اما به این معنی است که لایه های عمیق تری از آن باقی می ماند. این می تواند به درماتوفیبروما اجازه دهد تا با گذشت زمان، به سمت عقب رشد کند.

سایر روش های درمان عبارتند از انجماد رشد با نیتروژن مایع یا تزریق آن با کورتیکواستروئیدها. این روش ها می تواند موفقیت آمیز باشد، اما ممکن است فقط بخش بالایی زائده را از بین ببرد. روش های لیزری نیز استفاده می شود.

در حال حاضر روش شناخته شده ای برای تغییر اندازه درماتوفیبروما وجود ندارد. گاهی اوقات، زائده ممکن است خود به خود ناپدید شود، اما این نادر است.

نباید سعی کنید خودتان در خانه آن را از بین ببرید. حذف نامناسب می تواند منجر به زخم عمیق، عفونت و درمان نادرست شود.

چشم انداز

درماتوفیبروما یک زائده بی ضرر است که تبدیل به سرطان نمی شود. با این وجود، درماتوفیبروما معمولا به صورت خود به خودی از بین نمی رود.

گرچه آنها در جراحی برداشته می شوند، اما نودل ها در داخل پوست باقی می مانند. زائده ناگهانی یا ناراحت کننده می تواند بر اساس درخواست خود فرد حذف شود.

هر گونه زائده جدید روی پوست باید به پزشک گزارش داده شود، به خصوص اگر در اندازه، شکل یا رنگ تغییر کند و از الگوی نامنظمی پیروی کند. هر گونه زائده ای که باعث خونریزی، درد و یا خارش شود نیز باید در اسرع وقت گزارش شود.

مشاوره با دکتر بهترین راه برای اطمینان از تشخیص درست درماتوفیبروما و درمان صحیح آن است.

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید