زیبایی و سلامتپیشگیری بهتر از درمان

روغن ماهی می تواند با افزایش سطح استروژن مغز، از تشنج جلوگیری کند

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
روغن ماهی می تواند با افزایش سطح استروژن مغز، از تشنج جلوگیری کندReviewed by اعطاسی on Sep 14Rating: 4.0روغن ماهی می تواند با افزایش سطح استروژن مغز، از تشنج جلوگیری کندعلاوه بر این، محققان دریافتند که این ترکیب، که اسید داکوزاگزوائونیک (DHA) نامیده می شود، باعث افزایش استروژن در مغز موش می شود، و این نشان می دهد که DHA و استروژن از تشنج جلوگیری می کنند.

محققان می گویند که مکمل با ترکیبات روغن ماهی DHA می تواند به جلوگیری از تشنج کمک کند.

یک تحقیق جدید نشان می دهد که اسید چرب فراوان در روغن ماهی می تواند داروی جدیدی برای درمان صرع ایجاد کند.

علاوه بر این، محققان دریافتند که این ترکیب، که اسید داکوزاگزوائونیک (DHA) نامیده می شود، باعث افزایش استروژن در مغز موش می شود، و این نشان می دهد که DHA و استروژن از تشنج جلوگیری می کنند.

یاسوشیرو ایشیهارا، از آزمایشگاه علوم مغز مولکولی در دانشگاه هیروشیما در ژاپن، و همکارانش اخیرا گزارشات خود را در مجلات علمی منتشر کرده اند.

صرع یک ​​اختلال عصبی است که توسط تشنج های خودبخود و مکرر تشخیص داده می شود که بوسیله افزایش سیگنال الکتریکی بین سلول های مغز و یا نورون ها ایجاد می شود.

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، حدود ۳ میلیون بزرگسال و ۴۷۰ هزار کودک در ایالات متحده در معرض صرع فعال هستند.

خرید کاندوم gifbanner - روغن ماهی می تواند با افزایش سطح استروژن مغز، از تشنج جلوگیری کند

برای کنترل تشنج ها، داروهایی در دسترس هستند که حدودا بر روی ۷ نفر از هر ۱۰ نفر مبتلا به صرع موثر می باشند.

حتما بخوانید :
آیا آجیل برای سلامتی مفید است؟

همه توافق دارند که استروژن، هرومونی که در تولید مثل و توسعه جنسی بسیار شناخته شده است، می تواند تشنج را در افراد مبتلا به صرع بدتر کند. با این حال، برخی مطالعات نشان داده اند که این هورمون ممکن است اثر متقابل داشته باشد.

تحقیقات قبلی نشان داده است که تشنج های صرعی با DHA کاهش می یابد، DHA یک اسید چرب امگا ۳ در ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا، شاه ماهی و ماهی خال مخالی و مکمل های روغن ماهی است.

ایشیهارا و همکارانش با توجه به اینکه معلوم شده هم استروژن و هم DHA برای سرکوب تشنج دارای پتانسیل هستند، تعیین کرده اند که ممکن است بین این دو ارتباط وجود داشته باشد.

مکمل DHA، تشنج را به تاخیر می اندازد

محققان از طریق آزمایش سه رژیم مبتنی بر روغن در سه گروه موش به مدت ۲۸ روز به یافته های خود رسیدند. یک گروه با یک رژیم غذایی غنی از روغن سویا تغذیه شد، گروه دیگر یک رژیم غذایی غنی از روغن پنبه دانه دریافت کرد و یک گروه با رژیم غذایی حاوی روغن پنبه دانه و مکمل DHA تغذیه شد.

محققان توضیح می دهند که این سه رژیم غذایی به دلیل وجود مقادیر مختلف DHA که در واکنش تولید می شود، انتخاب شده بودند. به عنوان مثال، بدن در پاسخ به روغن پنبه دانه نسبت به روغن سویا، DHA کمتری تولید می کند.

پس از ۲۸ روز، به هر گروه از موش ها داروهای القاء تشنج داده شده بود. محققان دریافتند که وقوع تشنج در موش هایی که در رژیم غذایی خود سویا داشتند، در مقایسه با آنهایی که رژیم غذایی حاوی روغن پنبه دانه داشتند، مقدار بیشتری تاخیر داشته است. همچنین، هنگامی که تشنج ها رخ می داد، موش هایی که رژیم غذایی سویا داشتند مدت کوتاهتری تشنج داشتند.

حتما بخوانید :
هموروئید چیست ؟ پیشگیری و درمان هموروئیدها

با این حال، موش های تغذیه شده با روغن پنبه دانه به همراه DHA، به بهترین وجه جواب دادند. در مقایسه با سایر گروه های رژیم غذایی، رخ دادن این تشنج ها در این گروه به طور قابل ملاحظه ای بیشتر طول می کشد.

تیم آنها می گوید این یافته، تایید می کند که DHA در رژیم غذایی در جلوگیری از تشنج ها نقش دارد.

تأیید نقش استروژن

تیم ارزیابی میزان استروژن در مغز هر گروه از موش ها را ارزیابی کرد. آنها دریافتند که سطوح استروژن مغزی در موش های تغذیه شده با روغن سویا دو برابر بیشتر از موش هایی است که رژیم غذایی حاوی روغن پنبه دانه داشتند.

با این حال، جالب توجه است، موش هایی که از رژیم غذایی پنبه دانه حاوی DHA استفاده می کردند، نسبت به موش هایی که رژیم غذایی سویا داشتند، استروژن مغزی بالاتری داشته اند.

محققان از این یافته ها، حدس زدند که DHA بر تولید استروژن در مغز تاثیر می گذارد، که به نوبه خود بر پیشرفت تشنج تاثیر می گذارد.

تیم تحقیقاتی، این تئوری را در آزمایش دیگری تأیید کرد که در آن به موش ها فقط روغن پنبه دانه، و مکمل های DHA یا ترکیبی از روغن پنبه دانه، مکمل زهای DHA و داروهای سرکوب گر استروژن به نام Letrozole  داده می شد. سپس به هر گروه داروهای القاء تشنج داده شد.

محققان دریافتند تشنج در موش هایی که روغن های پنبه دانه، DHA و Letrozole را دریافت کرده بودند، به میزان قابل توجهی سریع تر از موش هایی بود که فقط از روغن پنبه دانه و DHA استفاده می کردند، و نقش استروژن را در پیشگیری از تشنج نشان دادند.

حتما بخوانید :
بای پس معده ؛ سوء تغذیه پس از جراحی بای پس معده

محققان بر اساس نتایج، پیشنهاد می کنند مکمل DHA می توانند در افرادی که مبتلا به صرع هستند به جلوگیری از تشنج کمک کند.

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید