بیماری ها و راه درمانزیبایی و سلامت

علائم سرطان ریه در زنان چیست؟

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
علائم سرطان ریه در زنان چیست؟Reviewed by on May 3Rating:

علائم سرطان ریه در زنان می تواند با علائم آن در مردان متفاوت باشد. در ابتدا ممکن است از این موضوع تعجب کنید، اما همانطور که آموخته ایم علائم بیماری های قلبی در زنان با مردان متفاوت است، علائم سرطان ریه نیز همینطور است. متاسفانه مانند بیماری های قلبی، برخی از این علائم کمتر شناخته شده اند و به همین دلیل ممکن است که تشخیص سرطان ریه با تأخیر همراه باشد.

علائم سرطان ریه در زنان چه تفاوتی دارد؟

علائمی از سرطان ریه که بیشتر مردم با آن آشنایی دارند شامل سرفه مزمن و گاهی سرفه خونی می شود.

علائم اولیه سرطان ریه در زنان اغلب مبهم و کم رنگ است. این علائم ممکن نامحسوس باشند مانند تنگی نفس در هنگام فعالیت. ممکن است برخی افراد اشتباها تصور کنند که منشأ این علائم بالا رفتن سن یا اضافه وزن است. همچنین این علائم می توانند مبهم تر هم باشند، مثل خستگی و احساس خوب نبودن دائمی. علائم رایج سرطان ریه چیست و چرا این علائم در زنان با مردان متفاوت است؟

چرا علائم سرطان ریه در زنان می تواند با علائم آن در مردان متفاوت باشد؟

خرید کاندوم gifbanner - علائم سرطان ریه در زنان چیست؟

یکی از دلایلی که این علائم می تواند بین دو جنس متفاوت باشد این است که انواع سرطان ریه در مردان و زنان متفاوت است و این تفاوت در نوع سرطان موجب تفاوت در علائم آن ها نیز می شود.

دلیل دیگر این است که زنان غیر سیگاری بیشتری نسبت به مردان دچار سرطان ریه می شوند. انواع رایج سرطان ریه که در غیر سیگاری ها پیدا شده است با انواع سرطانی که افراد سیگاری به آن دچار می شوند اغلب متفاوت است.

حتما بخوانید :
چه زمانی پس از عمل جراحی می توانم رانندگی کنم؟

علائم مربوط به انوع سرطان ریه

سرطان های سلول غیر کوچک ریه

سرطان های سلول غیر کوچک ریه حدود ۸۰ درصد سرطان های ریه را تشکیل می دهند. سه نوع اصلی سرطان سلول کوچک ریه وجود دارد:

– آدنوکارسینوما ریه

– کارسینوم سلول فلس دار

-کارسینوم سلول بزرگ

کارسینوم سلول فلس دار در مردان شایع تر است.

کارسینوم سلول فلس دار به رشد در مرکز یا نزدیکی مجاری تنفسی بزرگ تمایل دارد. علائم آن در مراحل اولیه بیماری شناسایی می شود. این علائم می تواند شامل سرفه مزمن، سرفه خونی و عفونت (مانند ذات الریه) یا متلاشی شدن ریه (آتلکتازی) به دلیل انسداد راه های تنفسی توسط تومور باشد.

در مقابل، رایج ترین نوع سرطان در زنان آدنوکارسینوما ریه است. این نوع سرطان تمایل به رشد در نواحی بیرونی ریه دارد. این تومور ها می توانند قبل از نشان دادن هیچ گونه علائمی بزرگ شده و گسترش پیدا کنند. علائم اولیه در زنان می تواند شامل موارد زیر باشد:

– تنگی نفس: شروع تدریجی تنگی نفس ممکن است اول به دلیل سن بالا یا فعالیت کم نادیده گرفته شود. ممکن است زنان در هنگام بالا و پایین رفتن از پله یا تند قدم زدن، متوجه تنگی نفس شوند.

– درد شانه و کمر: به دلیل فشار و ناراحتی ناشی از تومور به وجود می آید.

– درد قفسه سینه هنگام تنفس عمیق (درد پلورتیک سینه): تومورهای موجود در نزدیکی نواحی بیرونی ریه ها می توانند غشاء خطوط ریه را تحریک کنند که می تواند با درد همراه باشد.

– خستگی

حتما بخوانید :
فواید قارچ برای سلامتی و مزایای تغذیه ای قارچ

نواحی که اغلب سرطان ریه در آن ها گسترش می یابد شامل موارد زیر است:

– استخوان ها

– مغز

– کبد

سرطان های سلول کوچک ریه

اکثریت قریب به اتفاق سرطان های سلول کوچک ریه با سیگار کشیدن مرتبط است. و این نوع سرطان در مردان بیشتر از زنان رخ می دهد. سرطان سلول کوچک ریه معمولا در نزدیکی مجاری تنفسی بزرگ آغاز می شود و به سرعت گسترش پیدا می کند.

یک شکل از سرطان سلول غیر کوچک اغلب در خانم های جوان و افرادی که هیچ وقت سیگار نکشیده اند رایج است. کارسینوم Bronchioloalveolar (BAC)  یک مدل از سرطان ریه است که در حال حاضر به عنوان زیرگروهی از سرطان های ریه طبقه بندی شده است و ممکن است با علائمی مشابه علائم سرطان ریه ظاهر گردد. این بیماری ممکن است با ذات الریه یا دیگر بیماری های ریوی اشتباه گرفته شود.

به دلایل نامعلوم، بروز بیماری BAC رو به افزایش است.

علائم مشترک سرطان ریه در مردان و زنان

خوب است که نگاهی به علائم مشترک سرطان ریه در مردان و زنان بیندازیم. این علائم ممکن است شامل سرفه مداوم، سرفه خونی، خس خس سینه، تنگی نفس، خشن شدن صدا و عفونت مکرر ریه ها مانند برونشیت یا پنئومونیا شود.

علائم کمتر شایع

همانطور که در بالا اشاره شد، رایج ترین علائم سرطان ریه در مردان تمایل به رشد در مجاری تنفسی دارند. این تومورها تمایل دارند با حضور در نزدیک مجاری تنفسی، علائم را در مراحل اولیه بیماری نشان دهند. به این ترتیب سرفه خونی، انسداد منجر به فروپاشی ریه (آتلکتازی) و سرفه ممکن است در مردان زود تر از زنان بروز کند.

حتما بخوانید :
7 گیاه سرشار از پروتئین با آماده سازی آسان

گروه دیگری از علائم که گهگاه به همراه سرطان ریه دیده می شود با عنوان سندروم پارانئوپلاستیک شناخته می شود. سندروم پارانئوپلاستیک گروهی از علائم است که به وسیله مواد شبه هورمونی ترشح شده توسط تومورها به وجود می آید و اغلب در سرطان های ریه سلول کوچک، سرطان های ریه سلول سنگفرشی و سرطان های کارسینوم سلول بزرگ که همه این ها بیشتر در مردان شایع است، دیده می شود.

علائم پارانئوپلاستیک ممکن است شامل افزایش سطح کلسیم در خون (هایپرکلسمیا)، میزان پایین سدیم، ضعف در اندام فوقانی، از دست دادن هماهنگی و گرفتگی عضلات در کنار دیگر علائم باشد.

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید