حیوانات خانگیگربه

عوامل تهدید کننده سلامتی در بچه گربه ها

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
عوامل تهدید کننده سلامتی در بچه گربه هاReviewed by فتح الهی on Jun 11Rating: 4.0عوامل تهدید کننده سلامتی در بچه گربه هابچه گربه ها در معرض بسیاری از بیماری های شایع عفونی هستند که بر گربه های بالغ تاثیر می گذارد، و در اغلب موارد این بیماری ها برای بچه گربه ها جدی تر است. اگر یک گربه باردار توسط واکسن های اصلی بیماری های شایع تر

1- بیماری های عفونی
بچه گربه ها در معرض بسیاری از بیماری های شایع عفونی هستند که بر گربه های بالغ تاثیر می گذارد، و در اغلب موارد این بیماری ها برای بچه گربه ها جدی تر است. اگر یک گربه باردار توسط واکسن های اصلی بیماری های شایع تر (و جدی تر) حفاظت شده است، بدن بچه گربه هم به طور عمومی برای چند هفته ایمن است. بچه گربه هایی که به مادرشان واکسن زده نشده است، باید در سه هفتگی واکسینه شوند، در حالی که بچه گربه ها با مادر واکسینه شده می توانند شش تا هشت هفته صبر کنند. با اینکه واکسیناسیون پیشگیری از این بیماری ها را ۱۰۰ درصد تضمین نمی کند، برخی از بیماری های عفونی ممکن است در یک زمان کوتاه بستر بچه گربه ها را به طور کامل از بین ببرند. برای انتخاب شات های واکسن با دامپزشک خود مشورت کنید.
شایع ترین بیماری ها در بچه گربه ها
• پانلکوپنیا با نام مستعار کج خلقی گربه
پانلک یک ویروس بدخیم در گروه پاروویروس است و اغلب در مستعمرات گربه وحشی، و یا هر منطقه دیگری که گروه بزرگی از گربه ها در آن جمعند رخ می دهد. من یک بار گربه ای در خیابان پیدا کردم که به خاطر پانلک نزدیک بود بمیرد، اما دامپزشک توانست او را نجات دهد. اسپوکی تا آخر عمر قادر نبود سرش را راست نگه دارد، و در راه رفتن دچار مشکل بود.
• عفونت های تنفسی فوقانی
این شامل ویروس های وینوتراکئیت است که با نام مستعار ویروس هرپس گربه و کلیسی ویروس شناخته می شود. واکسن های هسته ای برای هر دوی این ویروس ها وجود دارد. یک بیماری عفونی سوم به نام کلامیدیا وجود دارد، که باکتریایی بوده و می تواند با آنتی بیوتیک هایی مانند تتراسایکلین درمان شود. اگرچه یک واکسن برای کلامیدیا وجود دارد، اما دارای خطرات بالقوه ای است که معمولا استفاده از این واکسن توصیه نمی شود. علاوه بر عطسه و آبریزش بینی، کلامیدیا می تواند باعث ورم ملتحمه (معمولا به عنوان چشم صورتی شناخته می شود) بشود که می تواند به انسان ها منتقل شود. بنابراین مهم است هنگام کار با بچه گربه از دستکش لاتکس استفاده کنید و پس از درمان او به طور کامل دست ها را بشویید و دست هایتان را دور از چشمان خود نگه دارید.

حتما بخوانید :
چرا اولین سال زندگی بچه گربه شما خیلی مهم است

2 2 300x287 - عوامل تهدید کننده سلامتی در بچه گربه ها
۲- حمل کننده های انگل در بچه گربه ها
چندین انگل وجود دارد که ناقل بیماری های خطرناک به بچه گربه ها هستند. کک و همچنین کنه و پشه، می توانند تعدادی از بیماری ها را انتقال دهند:
• هیموبارتونلا
به گفته لیان مک لود، نویسنده سابق وبسایت دامپزشکی، هیموبارتونلا با نام مستعار هیموبارتونلوسیز، یک شکل از کم خونی است. این بیماری به طور بالقوه در بچه گربه ها کشنده است و حتی ممکن است آن ها به عنوان درمان نیاز به تزریق خون داشته باشند.
• کم خونی
حتی اگر یک بچه گربه بیماری هیموبارتونلا را از کک ها نگرفته باشد، اما وجود کک و تغذیه او از خون بچه گربه در یک دوره زمانی طولانی می تواند موجب کم خونی جدی شود.
• کرم نواری
دامپزشکان تقریبا همیشه بچه گربه های آلوده به کک را برای وجود کرم های نواری درمان می کنند. با این حال ممکن است از شما خواسته شود تا یک نمونه از مدفوع بچه گربه را بیاورید، زیرا آن ها ممکن است مستعد ابتلا به کرم های حلقوی هم باشند.
• کنه ها می توانند حامل بیماری لایم باشند.
بیماری لایم یک بیماری مشترک بین انسان و دام است که گربه و دیگر پستانداران و همچنین انسان ها را تحت تاثیر قرار می دهد. ما بیماری لایم را از گربه هایمان نمی گیریم، بلکه آن از طریق کنه هایی که بیماری را به گربه انتقال داده است، به ما نیز منتقل می شود. بسیار مهم است که هنگام مدیریت گربه ای که مشکوک به کنه است یا در هنگام از بین بردن کنه ی گربه، از دستکش حفاظتی لاتکس استفاده کنیم.
در گربه های بالغ، محصولات موضعی کنترل کک می تواند کک را بکشد. با این حال، هیچ کدام از این محصولات برای بچه گربه های شش هفته ای و کوچکتر، امن نیستند. و من به شخصه توصیه می کنم در استفاده از آن ها برای گربه های کوچکتر از سه ماهه، احتیاط را رعایت کنید. دامپزشک شما بهترین منبع اطلاعات درمورد این محصولات است.
گذشته از محصولات موضعی کنترل کک، مهم است که خانه خود را از کک و تخم و لاروهای آن پاکسازی کنید. اگر گربه های بالغ با محصولات کنترل کک درمان شده باشند و خانه نیز عاری از کک باشد، بچه گربه شما باید از هجوم کک ها در امان باشد. با توجه به گفته جانت کرازبی، تنها ۱۰ درصد کک موجود در خانه، در بدن گربه قرار دارد. بقیه آن در خانه شما پخش شده است، مثلا در فرش، موکت، پرده و لوازم خانه و احتمالا در کمد لباس های شما. بنابراین، بسیار مهم است که خانه شما از کک و تخم و لاروهای آن پاکسازی شود.

حتما بخوانید :
سگ و سرقت غذا

۳- بیماری مادرزادی و بدشکلی در بچه گربه ها
بچه گربه ها می توانند بیماری یا ناهنجاری ها را در دوران بارداری از مادر خود به ارث ببرند. برخی از بچه گربه های بدشانس، ممکن است هردو را به ارث ببرند. بسیاری از این مشکلات مادرزادی در بچه گربه های متولد شده از گربه های وحشی یا گربه های ولگرد که سابقه آن ها مشخص نیست، رخ می دهد. در هر دو مورد، مراقبت های پزشکی وجود نداشته است و غذاهای مغذی کم بوده است. اغلب مادرهای وحشی سالیانه چند بار بچه گربه به دنیا می آورند که وضعیت جسمی آن ها بسیار بد است و پوست و استخوان هستند. بسیاری از این بچه گربه ها که در اواخر فصل تولید مثل به دنیا می آیند، مرده هستند و این به دلیل بهداشت ضعیف مادر آن هاست.
شرایط مادرزادی در بچه گربه های متولد شده از گربه های وحشی

3 1 300x200 - عوامل تهدید کننده سلامتی در بچه گربه ها
• سندروم محو شدگی بچه گربه
FKA یک دسته از علائم است و نه یک بیماری واحد. مراقبت کنندگان از گربه های باردار و بچه گربه های آن ها، به خوبی با این علائم آشنا هستند که ممکن است بعد از تولد ظاهر شود، یا در اواخر هفته ششم تا هشتم تولد دیده شود. هیچ دلیل واحدی وجود ندارد، اگرچه سلامتی مادر در این قضیه بسیار تاثیر گذار است.
• ویروس نقص ایمنی در گربه (FIV)
این ویروس از زخم نیش عمیق (بزاق به خون) و یا در طول بارداری (خون به خون) انتقال می یابد، و احتمال مرگ گربه ها به علت فونت یا مشکلات دیگر در سیستم ایمنی، زیاد است. حتی گربه هایی که زنده می مانند را نمی توان به طور دائمی در خانه نگه داشت.
• ویروس لوسمی در گربه (FeLV)
FeLV بسیار بدخیم است و می تواند از طریق تماس های گاه به گاه، مانند استفاده مشترک از ظروف مواد غذایی و همچنین از طریق مادر به گربه انتقال پیدا کند.
• ناشنوایی
گربه های سفید با دو چشم آبی اغلب از بدو تولد ناشنوا هستند (اما نه همیشه).
• پریتونیت عفونی در گربه (FIP)
در حالی که FIP اغلب در مناطقی که تعداد زیادی گربه وجود دارد، یافت می شود اما آن ها می توانند به صورت ژنتیکی هم در بچه گربه ها وجود داشته باشند. با اینکه قرار گرفتن در معرض این کوروناویروس گسترده است، اما در واقع تعداد کمی از گربه ها FIP می گیرند. اما اگر این بیماری را بگیرند، کشنده است.
• دیسپلازی مفصل ران
تصور می شود این بیماری یک بیماری ژنتیکی است، اگرچه همیشه فورا نشان داده نمی شود. اُلیور (در تصویر بالا آمده است) که در شش ماهگی به سرپرستی گرفته شد، با دیسپلازی مفصل ران به دنیا آمده و همچنین مبتلا به سندروم دم اسب بوده است (تنگی کانال مهره). او پس از تشخیص، در حدود یک سالگی تحت عمل جراحی قرار گرفت. در حال حاضر او حالش خوب است.
• هیپوپلازی مخچه در گربه
CH معمولا توسط مرض هاری در گربه ایجاد می شود، که می تواند پس از تولد یا در طول بارداری به وجود بیاید. یک بیماری عصبی است که معمولا مهارت های حرکتی از جمله توانایی راه رفتن و کنترل سر را تحت تاثیر قرار می دهد.
• فلج

حتما بخوانید :
مشکلات رفتاری سگ ؛ 10 مشکل رفتاری رایج در سگ ها

تاشی بچه گربه ای است که از اوهایو به خانه توبی آورده شد که او را از مستعمره گربه ها نجات داده بود. بچه گربه دچار فلج در پاهای عقبی بود و هیچ احساسی از آن ها نداشت، او همچنین مبتلا به بی اختیاری بود. با اینکه چیز زیادی از گذشته او مشخص نیست، اما من فکر می کنم او از یک گربه وحشی که دچار سوء تغذیه بوده متولد شده است.
بیماری های مادرزادی در گربه های اصیل
با این حال حتی گربه های اصیل هم از بیماری های مادرزادی در امان نیستند. به عنوان مثال، نژادهای خاصی از گربه ها در معرض کاردیومیوپاتی هیپرتروفیک (HCM) قرار دارند. آن ها عبارتند از گربه های راگون، راگدالز و اسفینکس در میان سایر نژادهای دیگر.
بیماری کلیه پلی کیستیک (PKD)
ببیماری کلیه پلی کیستیک اغلب در گربه های ایرانی و نژادهای مرتبط نامتعارف پیدا می شود. این یک بیماری ژنتیکی پیش رونده موثر بر کلیه ها است و اغلب تا اواخر زندگی تشخیص داده نمی شود. در حال حاضر پرورش دهندگان با وجدان ، گربه مادر را آزمایش می کنند تا ژن PKD را از بدن او بیرون نگه دارند.
بچه گربه های که از بیماری ها و شرایطی که در اینجا نام بردیم، در امان بمانند و بیماریشان به درستی درمان شود، اغلب زندگی طولانی و سالمی خواهند داشت. کسی که سرپرستی آن ها را بر عهده می گیرد باید مایل به مراقبت از بچه گربه خود بوده و نیازهای جسمی و پزشکی او را برطرف کند، همچنین به همان اندازه که گربه به او عشق بی قید و شرط می دهد، او نیز باید همینکار را انجام دهد.

خرید کاندوم gifbanner - عوامل تهدید کننده سلامتی در بچه گربه ها
مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید