بیماری ها و راه درمانزیبایی و سلامت

فوبیا (هراس) چیست ؟ و راه های درمان

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
فوبیا (هراس) چیست ؟ و راه های درمانReviewed by on May 30Rating:

هرکسی ممکن است گاهی اوقات دچار احساس ترس و اضطراب شود. مثل روز اول کاری شما، برنامه ریزی برای یک سفر، رفتن پیش دندانپزشک وغیره. کف دست شما عرق می کند، احساس لرزش می کنید و قلب شما تند می زند. برخی از اضطراب ها کمک می کنند تا روی کار خود متمرکز شوید. با این حال، زمانی که اضطراب شما به حدی جدی باشد که در کارتان اختلال ایجاد کند، و باعث شود شما از موقعیت های خاص اجتناب کرده و از زندگی خود لذت نبرید، احتمالا شما از یکی از رایج ترین اختلالات روانی یعنی اختلال اضطرابی رنج می برید.

اختلالات اضطرابی تنها یک مسئله مربوط به “اعصاب” نیستند. شما نمی توانید تنها با قدرت اراده خود بر اختلال اضطرابی غلبه کنید، و علائم آن نمی تواند نادیده گرفته شود یا به خواست شما از بین برود. این اختلالات می توانند باعث شوند که شما اغلب اوقات احساس اضطراب داشته باشید، و از بسیاری از موقعیت های روزمره که ممکن است برایتان ناراحت کننده باشد، دوری کنید. یا ممکن است شما گاه به گاه اضطرابی را تجربه کنید که بسیار وحشتناک و شدید است و شاید از ترس بی حرکت شوید.

اگرچه این وضعیت می تواند بسیار ترسناک و ناتوان کننده باشد، اما قابل درمان است. مهم این است که علائم آن را جدی گرفته و درخواست کمک کنید.

سه گروه اصلی از فوبیا وجود دارد که شامل موارد زیر می شود:

 • فوبیای خاص (ساده)، که رایج ترین نوع است و بر روی اشیاء خاص تمرکز دارد.
 • فوبیای اجتماعی (ترس از اجتماع)، که باعث بروز اضطراب شدید در موقعیت های اجتماعی یا عمومی می شود.
 • آگورافوبیا (ترس از مکان های باز)، که ترس از تنها بودن در مکان های عمومی است که هیچ راه آسانی برای فرار کردن وجود ندارد.
حتما بخوانید :
وقتی صورت خود را شیو می کنید چه اتفاقی می افتد

فوبیای خاص یا ساده منجر به ترس از یک موقعیت یا شئ خاص می شود که درواقع، نسبتا امن است.  افرادی که از فوبیای خاص رنج می برند می دانند که ترسشان غیر معقول است، اما فکر روبرو شدن با آن شئ یا موقعیت، اغلب به آن ها اضطراب و ترس شدیدی می دهد.

خرید کاندوم gifbanner - فوبیا (هراس) چیست ؟ و راه های درمان

فوبیای خاص می تواند شامل ترس مداوم از سگ ها، حشرات یا مارها، رانندگی، ارتفاع، تونل ها و پل ها، رعد و برق و یا پرواز کردن باشد. هیچ کس نمی داند علت آن چیست، هرچند به نظر می رسد که این ارثی است و بیشتر در زنان رایج است. فوبیای خاص معمولا در دوران نوجوانی یا بزرگسالی شروع می شود. آن ها به طور ناگهانی شروع می شوند و از فوبیای دوران کودکی، ماندگار ترند. هنگامی که کودکان دچار فوبیای خاص می شوند – به طور مثال ترس از حیوان – معمولا با گذشت زمان، ترس آن ها از بین می رود، البته ممکن است که در دوران بزرگسالی هم ادامه داشته باشد. کسی نمی داند که چرا آن ها در برخی افراد از بین می روند و در برخی افراد باقی می مانند.

ترس از اجتماع می تواند ترس از تحقیر شدن یا خجالت در مقابل مردم دیگر را به وجود بیاورد. این مشکل ممکن است به احساس حقارت و عزت نفس پایین مربوط باشد، و می تواند باعث شود که یک فرد مدرسه را کنار بگذارد، از دوست شدن با دیگران خودداری کند و بیکار باقی بماند.

ترس از مکان های باز باعث می شود که فرد به دلیل بودن در مکان ها یا موقعیت هایی که فرار کردن از آن ها مشکل یا شرم آور است، دچار اضطراب شود. مانند  قرار گرفتن در یک اتاق پرجمعیت یا در آسانسور. در برخی موارد، حملات ترس می تواند به قدری ناتوان کننده باشد که فرد به خاطر اینکه ممکن است دچار یک حمله دیگر شود، ترسش از مکان های باز افزایش پیدا کند. در موارد شدید، فردی که دچار ترس از مکان های باز است ممکن است از ترک کردن خانه هراس داشته باشد.

حتما بخوانید :
خواص و فواید انواع توت ها

اگرچه این اختلال ممکن است گاهی اوقات، کمرویی پنداشته شود اما چنین نیست. افراد خجالتی در موقعیت های اجتماعی، اضطراب شدید را تجربه نمی کنند و لزوما از این موقعیت ها اجتناب نمی کنند. در مقابل، افراد دچار ترس از اجتماع می توانند اغلب اوقات با مردم راحت باشند، به جز در شرایط خاص. اغلب اختلالات اضطراب اجتماعی با افسردگی و یا سوء مصرف مواد همراه است.

افراد مبتلا به فوبیای اجتماعی ممکن است اینطور باشند:

 • اشتباهات کوچک را بزرگ تر از آنچه که هست می بینند.
 • رنگشان قرمز شده و به طور دردناکی شرمگین می شوند.
 • احساس می کنند همه نگاه ها بر روی آن هاست.
 • از صحبت کردن در جمع، دوستیابی یا صحبت کردن با افرادی که در قدرت هستند، می ترسند.
 • از استفاده از دستشویی های عمومی یا بیرون غذا خوردن می ترسند.
 • از صحبت کردن با تلفن یا نوشتن در مقابل دیگران می هراسند.

امیدی هست

 • هیچکس نباید مجبور به تحمل وحشت از فوبیا یا اضطراب بی امان شود که اغلب با آن همراه است. فوبیا می تواند با یک درمان درست، مغلوب شود.
 • فرد دچار فوبیا از یک بیماری قابل تشخیص رنج می برد، و مختصصان سلامت روانی این بیماری را بسیار جدی می دانند.
 • باید یک ارزیابی کامل پزشکی و روانپزشکی توسط یک پزشک مجاز و یا یک روانشناس برای بدست آوردن یک تشخیص دقیق انجام شود و اطمینان حاص شود که این علائم توسط شرایط دیگر، ایجاد نمی شود.
 • در نهایت، بسیار مهم است که درمان انجام شود، و فرد از نزدیک با درمانگر ارتباط داشته باشد تا درمان موفق باشد.
 • رفتار درمانی و درمان شناختی – رفتار درمانی برای از بین بردن این اختلالات بسیار موثر است. رفتار درمانی بر روی تغییر اقدامات خاص تمرکز دارد و برای جلوگیری از این رفتار، از تکنیک های مختلف استفاده می کند. یکی از این روش ها شامل تنفس دیافراگمی است که نوعی تنفس عمیق است. یکی دیگر از روش ها به نام “قرار گرفتن در موقعیت” است که در آن بیمار را به تدریج در معرض شئ یا موقعیتی که باعث ترس او می شود، قرار می دهند تا بتواند برای مقابله با این ترس، مهارت کسب کند.
 • درمان شناختی-رفتاری به افراد مهارت های جدیدی می آموزد تا نسبت به شرایطی که باعث حملات اضطراب یا ترس می شود، واکنش متفاوتی از خود نشان دهند. همچنین بیماران باید بدانند که چطور الگوهای فکری آن ها می تواند به علائم کمک کند و تغییر تفکر آن ها چطور می تواند این علائم را متوقف کند.
حتما بخوانید :
آیا شامپوهای بدون سولفات واقعا بهتر هستند؟
مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید