زیبایی و سلامتپیشگیری بهتر از درمان

قهوه چه تاثیری بر روی کلیه دارد؟

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
قهوه چه تاثیری بر روی کلیه دارد؟Reviewed by اعطاسی on Sep 16Rating: 4.0قهوه چه تاثیری بر روی کلیه دارد؟محبوبیت فزاینده قهوه به عنوان یک نوشیدنی در سراسر جهان، آن را تبدیل به یک موضوع برای مطالعه جدی درباره اثرات بهداشتی آن کرده است. تحقیقاتی برای بررسی چگونگی تأثیر قهوه بر سیستم ایمنی بدن، خطر بیماری قلبی و حتی خطر ابتلا به سرطان انجام شده است.

محبوبیت فزاینده قهوه به عنوان یک نوشیدنی در سراسر جهان، آن را تبدیل به یک موضوع برای مطالعه جدی درباره اثرات بهداشتی آن کرده است. تحقیقاتی برای بررسی چگونگی تأثیر قهوه بر سیستم ایمنی بدن، خطر بیماری قلبی و حتی خطر ابتلا به سرطان انجام شده است. بحث در مورد اینکه آیا قهوه برای شما خوب یا بد است، از زمانی که قهوه اولین بار (احتمالا) در اتیوپی کشف شد، برای بیش از یک هزار سال ادامه دارد.

امروزه تصور آن سخت است، اما زمان هایی وجود داشت که قهوه حتی در برخی از نقاط جهان به دلایل بهداشتی یا مذهبی ممنوع بود!

تحقیق در مورد مصرف قهوه و بیماری کلیوی

مطالعات اپیدمیولوژیک مبتنی بر جمعیت، ارتباط بین مصرف قهوه و احتمالا تأثیر محافظتی بر عملکرد کلیه را نشان می دهند. مطالعه سال ۲۰۰۸ کره که بیش از ۲۶۰۰ زن را شامل می شد نشان داد که مصرف قهوه با کاهش خطر ابتلا به بیماری کلیوی همراه است، از جمله در زنان دیابتی. همانطور که می دانیم، نظرسنجی های مبتنی بر جمعیت برای نتیجه گیری های محکم، کافی نیستند.

بنابراین، با توجه به ماهیت بحث برانگیز موضوع، یک متا آنالیز منتشر شده در سال ۲۰۱۶ تلاش کرد تا به این سئوال پاسخ دهد. این متاآنالیز هیچ ارتباطی بین مصرف قهوه و افزایش خطر بیماری کلیه در بیماران مرد نداشت. جالب توجه است که این مطالعه در واقع، به احتمال کاهش خطر ابتلا به بیماری کلیوی در زنانی که قهوه می خورند اشاره کرد.

حتما بخوانید :
لیفت صورت با نخ روش جدید لیفت صورت است

نتیجه گیری در مورد قهوه، حداقل بر اساس این اطلاعات می تواند اینگونه باشد: قهوه برای کلیه های مردان بی ضرر ، و احتمالا برای زنان مفید است.

خرید کاندوم gifbanner - قهوه چه تاثیری بر روی کلیه دارد؟

نتایج این متاآنالیز مشابه مطالعات دیگری است که در بخش های دیگری از جهان انجام شده است، مخصوصا در ساحل اقیانوس آرام نیکاراگوئه که بیماری کلیوی در روستاهای قهوه در پایین ترین سطح قرار دارد.

مکانیسم دقیق اینکه چرا قهوه می تواند این نقش محافظتی را بازی کند، هنوز یک موضوع مورد مطالعه است، اما گمانه زنی ها از نقش آنتی اکسیدان های موجود در قهوه و اثرات آنتی دیابتیک قهوه خبر می دهند.

اثر قهوه در افراد مبتلا به بیماری کلیوی ژنتیکی

در گذشته، مطالعات علمی نشان داد که کافئین می تواند خطر ابتلا به کیست کلیه در بیماران مبتلا به بیماری کلیوی پلی کیستیک (PKD) را افزایش دهد. با این حال، در مطالعات بالینی فعلی، مصرف قهوه به عنوان عامل خطر برای پیشرفت PKD مشخص نشده است.

خطر سنگ کلیه

گذشته از بیماری های کلیوی ، هنوز شرایط خاصی وجود دارد که نیاز به تعدیل مصرف قهوه دارد. یک سناریو، افرادی هستند که سنگ کلیه درست می کنند. سنگ های Oxalate یکی از رایج ترین انواع سنگ های کلیه هستند و فقط به این دلیل اتفاق می افتد که یکی از منابع اصلی اگزالات در رژیم غذایی ما، قهوه منظم (چای سیاه و دیگر مواد غذایی دارای اگزالات) است. بنابراین، بیماران مبتلا به سنگ کلیه، به خصوص افرادی که دارای سنگ اگزالات کلسیم هستند، باید قهوه را به عنوان یک عامل خطر احتمالی مورد توجه قرار دهند.

حتما بخوانید :
ویتامین D بر سلامت دندان تاثیر دارد؟

خطر ابتلا به سرطان کلیه

شواهد در این مورد کاملا متفاوت است. مطالعات معمولا نشان دهنده کاهش خطر ابتلا به سرطان سلول های کلیوی با مصرف قهوه هستند.

با این حال، به دلایلی، این ارتباط فقط برای قهوه کافئین دار درست است. به نظر می رسد مصرف قهوه بدون کافئین افزایش خطر ابتلا به سرطان سلول های کلیه سلولی را مشخص می کند که نوع خاصی از سرطان کلیه است اما برای شناخت بیشتر این ارتباط بالقوه باید مطالعات بیشتری انجام شود.

اثرات غیر مستقیم قهوه در عملکرد کلیه

همانطور که در مقالات دیگر بحث شده است، فشار خون بالا (پس از دیابت) بزرگترین علت بیماری های کلیوی است. برخی شواهد وجود دارد که مصرف قهوه کافئین دار باعث افزایش طولانی مدت فشار خون می شود، به طوری که فشار خون در افراد مسن و افرادی که به طور منظم  قهوه مصرف نمی کنند، اغلب به طور فزاینده ای افزایش می یابد.

افزایش فشار خون نیز بیشتر در افرادی دیده می شود که سابقه فشار خون بالا دارند.

با توجه به این ارتباط احتمالی بین مصرف قهوه و افزایش فشار خون، اغلب نگرانی ها در مورد توانایی قهوه برای ایجاد آسیب به کلیه ها بالا می رود. علی رغم این باور، شواهدی وجود دارد که بر خلاف آن است. داده هایی وجود دارد که نشان می دهد تا زمانی که مصرف روزانه قهوه از ۳ تا ۴ فنجان (که هر فنجان ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیگرم کافئین دارد) تجاوز نکند، خطر ابتلا به بیماری کلیوی در افراد سالم وجود ندارد.

قهوه بدون کافئین و فشار خون بالا

اینکه قهوه مستقل از میزان كافئین آن، باعث افزایش فعالیت سیستم عصبی و همچنین فشار خون می شود تقریبا غیر قابل انکار است. بنابراین، اثر افزایش فشار خون حتی در قهوه بدون کافئین دیده می شود. به نظر می رسد ممکن است چیزی غیر از کافئین در قهوه وجود داشته باشد که می تواند مسئول این افزایش فشار خون باشد.

حتما بخوانید :
بی حسی و سوزش به عنوان نشانه ای از ام اس

با توجه به شواهد موجود، به نظر می رسد در حالی که قهوه می تواند فشار خون را در کسانی که به طور معمول قهوه نمی نوشند و در افرادی که فشار خون بالا دارند، افزایش دهد، اما به نظر نمی رسد که به افزایش خطر بیماری کلیوی تبدیل شود. در حقیقت، شواهد درهمی وجود دارد که به نقش حفاظتی قهوه در بیماری کلیوی، به ویژه در زنان، اشاره دارد. بیماران مبتلا به سنگ کلیه اگزالات ممکن است هنوز بخواهند میزان مصرف قهوه خود را با توجه به محتوای اگزالات آن کاهش دهند.

مجموع 3 رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید