حیوانات خانگیسگ

مدت زمان رشد توله سگ: ۱۰ هفته تا ۲ سال

ارز دیجیتال
ارز دیجیتال
مدت زمان رشد توله سگ: 10 هفته تا 2 سالReviewed by اعطاسی on Oct 23Rating: 4.0مدت زمان رشد توله سگ: 10 هفته تا 2 سالسگ ها برای رشد و پیش از آن که به یک سگ بالغ تبدیل شوند به یک الی دو سال زمان نیاز دارند. بزرگترین تغییرات در رشد توله سگ از تولد تا دوازده ماهگی بوده که می توان دقیقا تغییر را شاهد بود. از دوازده هفتگی موهایی را در روی بدن سگ شاهد خواهید بود که در حال رشد هستند.

مدت زمان رشد توله سگ

سگ ها برای رشد و پیش از آن که به یک سگ بالغ تبدیل شوند به یک الی دو سال زمان نیاز دارند. بزرگترین تغییرات در رشد توله سگ از تولد تا دوازده ماهگی بوده که می توان دقیقا تغییر را شاهد بود. از دوازده هفتگی موهایی را در روی بدن سگ شاهد خواهید بود که در حال رشد هستند.

دوره نوجوانی

دوره نوجوانی توله سگ از هفته دهم شروع می شود تا بلوغ جنسی و دوره بلوغ ادامه پیدا می کند. در این دوره سگ ها شروع به یادگیری رفتارها می کنند و برای هر شرایط خاصی یک شرایط مناسب در نظر می گیرند. در این دوره می توان شاهد کنجکاوی بسیار، خستگی مفرط و اشتیاق یادگیری توله سگ ها بود. این زمان یک زمان ایده آل برای شروع آموزش توله سگ بوده و شما می توانید از همین زمان کار را شروع کنید.

سعی کنید هر لحظه ای را به بازی کردن با توله سگ بپردازید زیرا از یک سو سرگرمی برای آن محسوب شده و در سوی دیگر تمرینی برای زندگی آینده  سگ خواهد بود. توله سگ به خوبی با رفتارهایی چون تعقیب، گاز گرفتن و ترساندن طرف مقابل را یاد گیرد. همچنین می توان تعامل های اجتماعی را به توله یاد داد تا همچون یک انسان با شما رفتار کنند اگرچه یک انسان نیستند.

توله سگ ها به خوبی یاد می گیرند که هنگام خوردن غذا یا یادگیری نیش خود را مهار سازند. آنها از طریق بازی می توانند رفتار درست را یاد گرفته و در زندگی به کار گیرند.

هفته ۱۰ تا ۱۶: توله سگ نوجوان خاطی

توله سگ ها در این دوره رفتار خود را آزمایش می کنند که این فرآیند بین چند روز تا چند هفته زمان می برد. در این دوره ممکن است صاحبین سگ شاهد عدم انجام دستورات توسط توله سگ نوجوان خاطی باشند و غفلتی را در رفتار آنهام مشاهده کنند.

ارز دیجیتال

برخی مواقع ممکن است علت این سرپیچی دندان درد باشد. دندان های سگ از سه ماهگی شروع به رشد می کند و در این دوره توله سگ برای تسکین درد خود سعی می کند سایشی با دندان داشته و به تمیز کردن آن بپردازد.

حتما بخوانید :
آیا شما این 5 اشتباه را در آموزش گربه خود انجام می دهید؟

رفتار غلط توله سگ ها ممکن است ناشی از هورمون ها باشد. برخلاف بسیاری از دیگر گونه ها، سطح تستوستورن توله سگ مذکر از ۴ تا ۱۰ ماهگی بیش از یک سگ بالغ خواهد بود. این بدان معنا بوده که سگ های بالغ به سرعت متوجه می شوند که چنین توله سگ هایی نوجوان هستند و باید آموزشی ببینند. سگ های بالغ سعی می کنند توله سگ های نوجوان را آموزش دهند تا به سن موردنظر برسند و با همه چیز آشنا شوند.

اما حتی توله سگ هایی که ضد عفونی می شوند مانع انجام عملکرد خوب مالک در نگهداری از آنها می شوند زیرا می خواهند خود هر کاری را انجام دهند. این مرحله برای صاحبان کمی سخت و ناامید کننده خواهد بود زیرا با واکنش های منفی توله سگ رو به رو می شوند. سعی کنید با به آغوش گرفتن آن موجب جلب توجه توله سگ شوید تا مهر و محبت شما را بهتر درک کرده و به آموزش های شما نیز توجه کافی داشته باشد. بهتر است در آموزش دادن به توله سگ ، از بهبود رفتار آن امیدوار باشید و خود را کاملا ناامید نکنید.

۴ تا ۶ ماه

توله سگ ها در این دوره به سرعت رشد می کنند و ممکن هر روز شاهد تغییراتی باشید. همچنین توله سگ ها در کنار سایر حیوانات خانگی قرار گرفته و سعی می کنند با آنها به انجام بازی بپردازند. انتظار می رود برخی مواقع با یکدیگر نزاع و مبارزه ای که نقش بازی را داشته، انجام دهند. حیوانات مسن تر سعی می کنند حیوانات کم سن را آموزش دهند زیرا با تجربه کسب کرده بر خود می بینند تا چنین کاری انجام دهند.

حتما بخوانید :
ویژگی های سگهای نژاد پامرانین

 

در حقیقت سطح تستوسترون توله سگ نر و ماده در سن ۴ تا ۵ ماهگی افزایش پیدا می کند. در این دوره توله سگ کودک به شدت توسط سگ های بزرگ تر مراقبت شده و تحت آموزش قرار می گیرد. توله سگ ها در این دوره ممکن است احساس ترسی نیز داشته و ممکن است این ترس یک ماهی ادامه داشته باشد. این مورد ممکن است در سگ های نژاد بزرگ مشاهده شود و در هر نژادی احتمال می رود، متفاوت باشد. این رفتار طبیعی بوده و جای نگرانی باقی نمی گذارد.

 

این رفتار با رشد توله سگ ارتباط داشته و شما ممکن شاهد برخی رفتارهای نامطلوب باشید و آنها حتی به محافظت از اسباب بازی خود نیز خواهند پرداخت. فقط توجه داشته باشید که رفتار ترسناکی از شما سر نزده  و سعی کنید با توله سگ صحبت های مهربانانه ای داشته و همچنین یک کودک با آن برخورد کنید.

سعی کنید ترس را با آموزش هایی از توله سگ خود دور دارید و اعتماد به نفسی را در خود ایجاد کنید. بنابراین با چنین روشی می توانید توله سگ شجاع و شیرینی داشته باشید.

نوجوانی: شش تا ۱۲ ماهگی

بیشتر ویژگی های رشد توله سگ در این دوره به پایان می رسد اگرچه همچنان برخی علایم رشد نیز مشاهده می شود. این رشد شامل عضلات و بدن بوده که گاهی قابل مشاهده است. توله سگ در این دوره پوشش بدنی همچون یک سگ بالغ را بدست خواهد آورد. البته ممکن است توله سگ در این دوره احساسات نابالغی را بروز دهد و شروع به حرکت و عطسه کردن خواهد کرد. سطح تستوسترون در توله های نر ۵ تا ۷ برابر بیشتر است سگ بزرگسال بیش از ۱۰ ماه است.

در سن ۱۸ ماهگی سطح تستوسترون سگ به بیشترین سطح خود رسیده و تقریبا همچون یک سگ بالغ می شود. این موجب می شود تا بهتر سگ بالغ را از یک سگ نوجوان تشخیص داد و رفتاری متناسب با سن آن داشت. توله های ماده در مدت ۵ تا ۶ ماهگی از حرارت بیشتری برخوردار بوده و همین امر سگ های نر را به آنها علاقمند می سازد.

حتما بخوانید :
مشکلات رفتاری سگ ؛ 10 مشکل رفتاری رایج در سگ ها

به نظر می رسد توله سگ ها در این سن از انرژی بالایی برخوردار هستند و بازی کردن خود را خالی می کنند. انرژی که می توان عواقبی هم داشته باشد و صاحب را با مشکلاتی رو به رو سازد. سعی کنید به آموزش خود ادامه دهید و آنها را با اجتماع حیاتی خود رو به رو سازید. تا بتواند رفتاری متناسب با هر فرد چون دوست، آشنا و غریبه ها داشته و مشکلی به وجود نیاورد.

بلوغ اجتماعی: ۱ تا ۲ سال

با توجه به نژاد سگ شما در این سنین به بلوغ فیزیکی خود می رسد. توله سگ ها به سرعت بالغ می شوند و زمان بیشتری را به بالغی می گذرانند. بلوغ اجتماعی توله سگ می تواند در ارتباط با دیگر سگ ها به تکامل برسد و البته بسته به نوع سگ نیز دارد. سعی کنید سوسیالیزاسیون و آموزش را ادامه دهید زیرا همیشه چیزهای جدیدی برای یادگرفتن سگ شما وجود داشته و نباید به سرعت دست بکشید و آن را انجام ندهید. از سن ۱ تا ۲ سالی شادی توله سگ بیشتر می شود و صاحبین می توانند ارتباط عمیق تری را با سگ خود برقرار کنند. بنابراین اگر سگ شما در این سنین قرار دارد می توانید با انجام آموزش ها و استفاده از روش های مورد اشاره با یک سگ بالغ و با تربیتی رو به رو شوید. البته همانطور که اشاره شد هر سگی تربیت خاص خود را دارد زیرا نژاد متفاوتی دارد. بنابراین سگ ها می توانند در نژادهای مختلف رفتار متفاوتی داشته و یک سگ از یک نژاد هیچ گاه با یک سگ از نژاد دیگر یکسان نیست. اگرچه باید خوی سگ ها را نسبتا با یکدیگر یکسان دانست و آنها را حیوانات وفاداری محسوب کرد. همانطور که پیشتر گفته شد سعی کنید آموزش را هیچ گاه ترک نکنید زیرا مواردی وجود داشته که به مرور زمان به وجود آمده و نیاز است آن را به سگ خود بیاموزید.

مجموع 4 رای
2

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

ارز دیجیتال

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید