بیماری ها و راه درمانزیبایی و سلامت

چرا نارسایی قلب در سمت راست متفاوت است؟

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
چرا نارسایی قلب در سمت راست متفاوت است؟Reviewed by اعطاسی on Jun 30Rating: 5.0نارسایی قلبی سمت راست چگونه درمان می شود؟نارسایی قلبی در سمت راست یک حالت است که در آن سمت راست قلب، قادر به پمپاژ کردن موثر و طبیعی خون به ریه ها نیست.

علل و درمان

نارسایی قلبی در سمت راست یک حالت است که در آن سمت راست قلب، قادر به پمپاژ کردن موثر و طبیعی خون به ریه ها نیست.

عدم توانایی قلب برای پمپ کردن خون به طور موثر به ریه باعث می شود که خون به سیستم وریدی بازگردد و بازده قلب را محدود کند (کل حجم خونی که قلب می تواند در هر دقیقه پمپ کند). علائم ناشی از نارسایی سمت راست قلب می تواند بسیار جدی باشد و این وضعیت می تواند در صورت عدم درمان مناسب، به طور قابل توجهی امید به زندگی را کاهش دهد.

اختلال قلب در سمت راست اغلب در ارتباط با نارسايي قلبي سمت چپ اتفاق مي افتد، به طوري كه اصطلاح “نارسايي قلبي” عموما شامل حداقل اختلال در دو طرف قلب است.

اما در صورت وقوع، نارسایی قلب در سمت راست می تواند خود به خود رخ دهد، در حالی که عملکرد سمت چپ قلب طبیعی باقی می ماند (یا تقریبا طبیعی). مهم است که نارسایی سمت راست قلب را در هنگام وقوع، شناسایی کرد. زیرا علل آن، علائم ایجاد شده و درمان مورد نیاز، اغلب متفاوت از نوع معمول نارسایی هایی قلبی در سمت چپ است.

چرا سمت راست قلب با سمت چپ متفاوت است؟

در مقایسه با سمت چپ قلب، سمت راست نسبتا کمتر کار می کند. کار بطن چپ این است که در برابر فشار نسبتا بالا، خون را از قلب به تمام اعضای بدن (به جز برای ریه ها) پمپ کند. انجام این کار موثر نیاز به عضلات نسبتا ضخیم و قوی در دیواره بطن چپ دارد.

خرید کاندوم gifbanner - چرا نارسایی قلب در سمت راست متفاوت است؟

در مقابل، وظیفه بطن راست، این است كه خون “استفاده شده” فاقد اکسیژن را از طريق شكاف ريه به ريه ها منتقل كند تا بتوان دوباره آن را با اكسيژن پر كرد. از آنجایی که شریان ریه یک سیستم فشار پایین است، بطن راست نباید فشار خون بیشتری را به منظور انجام کار خود، تولید کند.

به همین علت، در حالی که بطن راست باید به همان اندازه خون را با هر ضربان قلب مانند بطن چپ پمپاژ کند، مقدار کاری که باید صرف انجام آن شود، تنها ۲۵ درصد از کاری است که بطن چپ باید انجام دهد. از آنجا که بطن راست در یک محیط نسبتا کم فشار کار می کند، ساختار دیواری آن نسبتا نازک است و عضله قلب در آن بسیار کمتر از بطن چپ است.

سمت راست قلب حتی در پمپاژ فشار زیاد حجم خون نیز بسیار خوب کار می کند (مانند زمانی که ما در حال انجام تمرین بسیار سخت هستیم). اما بطن راست با دیواره نازک در شرایط کار با فشار بالا، کم تر موثرعمل می کند. بنابراين اگر بطن راست مجبور باشد برای دوره های زمانی تمدید شده در برابر فشارهاي بالا در شريان ريوي کار کند شروع به نارسایی و  شکست در انجام این کار مي کند.

بنابراین، نارسایی سمت راست قلب معمولا در شرایطی ایجاد می شود که در شریان ریه، فشار بالا است. یعنی زمانی که افزایش فشار خون ریوی وجود دارد. هنگامی که بطن راست متوجه می شود که مجبور به پمپ کردن در برابر فشار بالا است، به سادگی نمی تواند کارآمد باشد.

حتما بخوانید :
تفاوت بین جوش و کورک چیست؟

چه شرایطی باعث نارسایی سمت راست قلب می شود؟

لیست شرایطی که باعث نارسایی قلب در سمت راست می شود، متفاوت از شرایطی است که باعث ایجاد نارسایی سمت چپ قلب می شود.

از آنجا که بطن چپ عضله قلبی بیشتری دارد، فرایندهای بیماری که بر عضله قلب تاثیر می گذارد عمدتا بطن چپ را تحت تاثیر قرار می دهند. بنابراین، نارسایی قلبی که ناشی از حملات قلبی، کاردیومیوپاتی کامل، کاردیومیوپاتی هیپرتروفی و ​​بسیاری از انواع بیماری های قلبی مربوط به دریچه قلب است، تقریبا همیشه نارسایی قلبی سمت چپ است.

در مقابل، شرایطی که موجب ایجاد نارسایی قلب در سمت راست می شوند، به سه دسته کلی تقسیم می شوند: شرایطی که فشار خون بالای ریوی، انواع خاصی از بیماری های دریچه قلبی و سکته های قلبی بطن راست را ایجاد می کنند.

فشار خون بالای ریوی باعث نارسایی قلب در سمت راست می شود

نارسایی قلبی سمت راست اغلب به دلیل فشار خون بالای ریوی اتفاق می افتد. یک لیست طولانی از شرایط مختلف می تواند باعث فشار خون بالای ریوی شود و همه آن ها می توانند منجر به نارسایی قلبی سمت راست شوند. شايع ترين علل فشار خون بالای ريوی که منجر به نارسايی قلبی سمت راست می شوند عبارتند از:

– نارسایی قلبی سمت چپ: نارسایی قلب که عمدتا بر سمت چپ قلب (یعنی نارسایی قلبی “معمولی”) تأثیر می گذارد، فشار داخل سیستم عروقی را افزایش می دهد و این فشار بالای ریه اغلب  در نهایت منجربه نارسایی قلبی سمت راست می شود. در حقیقت، درست است که بگوییم نارسایی قلب در سمت راست یک نتیجه طبیعی و رایج از نارسایی یا کارکرد ضعیف قلب در سمت چپ است.

– آمبولی ریوی: یک آمبولی ریوی بزرگ می تواند فشار خون شریانی ریوی را تا حد زیادی بالا ببرد و به همین ترتیب باعث ایجاد اختلال حاد قلبی می شود. آمبولی ریوی کوچکتر و سریعتر می تواند به تدریج فشار عروق ریوی را افزایش دهد و بنابراین ممکن است باعث شروع نارسایی قلبی در سمت راست شود.

– بیماری مزمن ریوی: انواع بیماری های مزمن ریوی، به خصوص بیماری مزمن انسدادی ریوی (COPD) یا آپنه انسدادی خواب، در نهایت می توانند فشار خون ریوی و نارسایی قلبی سمت راست را افزایش دهند.

– سندرم ديسترس تنفسی حاد (ARDS) می تواند یک نوع حاد فشار خون ریوی و نارسایی قلبی سمت راست را ایجاد کند.

 – بیماری قلبی مادرزادی، به ویژه نقص جدار دهلیزی و نقص جدار بطنی، در نهایت می تواند فشار خون بالای ریوی و نارسایی قلبی سمت راست را ایجاد کند.

– سایر علل فشار خون بالای ریوی که می تواند منجر به نارسایی قلب در سمت راست شود، شامل فشار خون بالای اولیه و اسکلرودرم، سارکوئیدوز یا اشکال مختلف واسکولیت  که بر روی ریه ها اثر می گذارند، باشد.

از این لیست پیدا است که نارسایی قلبی سمت راست “خالص”، یعنی نارسایی قلب سمت راست که توسط بیماری قلبی در سمت چپ قلب ایجاد نمی شود، تقریبا همیشه به علت نوعی اختلال ریه است که باعث فشار خون بالا در ریه می شود. نارسایی قلب در سمت راست که در درجه دوم به وضعیت ریه بستگی دارد، کور پیلونال نامیده می شود. از آنجایی که نارسایی سمت راست قلب ناشی از یک بیماری ریه ای است، بسیاری از پزشکان “کور پیلونال” را به عنوان مترادف مجازی برای نارسایی قلبی سمت راست استفاده می کنند.

حتما بخوانید :
7 چیزی که باید درباره شمارش کالری برای کاهش وزن بدانید

با این وجود، نارسایی قلبی سمت راست می تواند علل دیگری نیز داشته باشد، بنابراین این اصطلاحات مترادف، دقیق نیستند.

بیماری قلبی مربوط به دریچه قلب که باعث نارسایی قلب در سمت راست می شود

هر نوع بیماری مربوط به دریچه قلب که اثر اصلی آن افزایش فشار در سمت راست قلب یا جلوگیری از جریان خون در سمت راست قلب باشد، می تواند نارسایی سمت راست قلبی را ایجاد کند.

در حالی که بیماری دریچه های سمت راست قلب – دریچه سه لختی و دریچه ریوی – می تواند موجب نارسایی قلب در سمت راست شود، اما معلوم شده است که این امر به یک دلیل غیر معمول است. برگشت (نشت) این دو دریچه معمولا نتیجه (و نه علت) فشار خون بالای ریوی است. تنگی (محدود شدن) این دریچه ها معمولا توسط بیماری های مادرزادی یا روماتیسم قلبی ایجاد می شود که بیشتر به سایر قسمت های قلب آسیب می رساند. بنابراین هر دو بیماری دریچه سه لختی یا دریچه ریوی، به خودی خود یک عامل بسیار نادر برای نارسایی قلبی سمت راست است.

از طرف دیگر، تنگی دریچه میترال – دریچه ای که بین دهلیز چپ و بطن چپ قرار دارد – معمولا باعث نارسایی قلبی سمت راست می شود. هنگامی که تنگی میترال وجود دارد بازگشت خون به دهلیز سمت چپ از ریه ها، منجر به افزایش فشار خون عضلانی در ریه ها می شود که در نهایت باعث فشار خون بالای ریوی و نارسایی قلبی سمت راست می شود.

انفارکتوس میوکارد بطن راست باعث نارسایی قلب در سمت راست می شود

افراد مبتلا به انفارکتوس میوکارد (حملات قلبی) ناشی از انسداد در عروق کرونر راست ممکن است از آسیب به عضله بطن راست رنج ببرند، که باعث ایجاد نارسایی قلب در سمت راست می شود. درمان حمله قلبی بطن راست به طور کلی شبیه به درمان STEMI است، که شامل باز کردن سریع رگ مسدود شده با داروهای “لخته کننده” یا استنت می شود.

با این حال، چون نارسایی قلبی سمت راست می تواند میزان خونی که به سمت چپ قلب می رسد را محدود کند، لازم است از داروهایی که عمدتا برای درمان ضعف بطن چپ (مانند نیترات، مسدود کننده های بتا و مسدود کننده های کانال کلسیم) مورد استفاده قرار می گیرند با احتیاط فراوان برای حملات قلبی بطن راست استفاده شود.

علائم نارسایی قلب در سمت راست چیست؟

علائم ناشی از نارسایی قلب در سمت راست می تواند بسیار شبیه علائم ناشی از نارسایی قلبی “معمولی”، که عمدتا سمت چپ اتفاق می افتد، باشد. این شامل گلودرد (تنگی نفس)، ضعف، خسته شدن به آسانی و ادم (تورم) است.

با این حال برخی از این علائم می تواند به خصوص در نارسایی قلبی سمت راست، شدید باشد. تنگی نفس در فعالیت های آسان، خستگی شدید و حتی رخوت می تواند رخ دهد. ادم تجربه شده توسط افراد مبتلا به نارسایی قلبی سمت راست اغلب به مراتب بدتر از ادمی است که “صرفا” مربوط به مچ پا و اندام تحتانی است. آنها می توانند ادم ران، شکم و حتی قفسه سینه داشته باشند. کبد آنها می تواند متورم و دچار درد شود و این ها می تواند آسیت (مایع در حفره شکمی) را ایجاد کنند. بی اشتهایی (افت قابل توجه اشتها) می تواند به یک نشانه برجسته تبدیل شود. آنها همچنین ممکن است سینوكوپ عمیق (از دست دادن هوشیاری) داشته باشند، زیرا وقتی كه ورزش می كنند نمی توانند میزان بازده قلبشان را افزایش دهند.

حتما بخوانید :
5 افسانه زیبایی که در واقع حقیقت دارد

نارسایی سمت راست قلب چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشکان با یک معاینه بالینی دقیق باید متوجه نشانه ای جدی از وجود نارسایی قلبی سمت راست شوند. نوع و کیفیت علائم (فقط علائم شرح داده شده) در تشخیص بسیار مهم است، همانند سابقه بیماری های ریوی، ترومبوز وریدی عمیق یا آمبولی ریوی.

مطالعات الکتروکاردیوگرام (ECG) و اکوکاردیوگرام اغلب نشان دهنده افزایش فشار خون شریان ریوی و هر نوع بیماری قلبی است که بر عضلات قلب اثر می گذارد. این آزمایش ها معمولا نارسایی قلب در سمت راست را تشخیص می دهند.

معمولا آزمایش های اضافی برای کمک به محدود کردن علل نارسایی قلبی سمت راست ضروری است. به عنوان مثال، تست عملکرد ریه می تواند وجود و شدت COPD را تایید کند، و آزمایش خواب می تواند به تشخیص آپنه خواب کمک کند. بسته به نوع علت زمینه ای که مشکوک است، ممکن است CT اسکن،  MRI و یا کاتتریزاسیون قلب نیاز باشد.

مهم است که علت اصلی مشخص شود، زیرا درمان بستگی به آن دارد.

نارسایی قلبی سمت راست چگونه درمان می شود؟

درمان درست نارسایی قلبی سمت راست کاملا بر شناسایی و درمان علت اصلی آن بستگی دارد.
– اگر علت، بیماری های دریچه قلب باشد (معمولا، تنگی میترال)، جراحی یا جایگزینی دریچه بیمار، ضروری است.
– هنگامی علت، که یک انفارکتوس قلب بطن راست باشد، درمان تهاجمی و سریع برای باز کردن عروق کرونر راست مسدود شده مورد نیاز است.
– اگر علت اصلی آن نارسایی قلبی سمت چپ باشد، درمان موثر در سمت راست قلب نیاز به درمان مناسب نارسایی قلبی در سمت چپ دارد.
– هنگامی که علت نارسایی قلبی سمت راست یک اختلال ریوی است (یعنی اگر کور پولمونل وجود داشته باشد)، درمان وابسته به بهینه سازی درمان مشکل اساسی ریه است.
در حالی که پروسه بیماری اصلی شناخته شده است و درمان برای آن بهینه سازی شده است، ممکن است از داروهای دیورتیک برای از بین بردن ادم بیش از حد استفاده شود (اگر چه این داروها باید با قضاوت درست، در نارسایی قلبی سمت راست مورد استفاده قرار گیرند). باید از شرایطی که باعث افزایش فشار عروق ریوی، مانند سطوح اکسیژن خون پایین و اسیدوز می شود، اجتناب شود.  داروهایی که می توانند فشار عروق ریوی را کاهش دهند نیز ممکن است مفید باشند.
اما در نهایت، دوباره می گوییم: درمان نارسایی قلبی سمت راست به معنی درمان تهاجمی عامل اصلی است.

یک کلمه از بارونه

اختلال قلبي سمت راست يک وضعيت بسيار جدي است که معمولا باعث علائم شديد مي شود و مي تواند باعث مرگ زودرس شود. هرکسی که این شرایط را دارد باید تحت ارزیابی کامل پزشکی قرار بگیرد تا علت اصلی به وضوح شناسایی شود و سپس درمان تهاجمی برای معکوس کردن یا بهبود این علت اصلی برای او انجام شود.

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید