سلامت کودککودکان

نکاتی برای تشخیص و درمان سینوزیت در کودکان

نکاتی برای تشخیص و درمان سینوزیت در کودکانReviewed by on May 3Rating:

آیا این یک عفونت سینوسی است یا فرزند شما فقط  سرما خورده است؟

خیلی از پدر و مادرها (و پزشکان) با اولین علامت آبریزش بینی سبز یا زرد در کودک، فکر می کنند که او دچار عفونت سینوس شده است. در حالی که او فقط دچار یک عفونت ویروسی تنفسی (URL) مثل سرماخوردگی شده است و درواقع عفونت سینوس ندارد.

در حقیقت URL ها ۲۰ تا ۲۰۰ برابر بیشتر از عفونت باکتری سینوس گزارش می شوند.

معمولا علائم سرماخوردگی یا URL با آب ریزش بینی روشن شروع می شود که ممکن است بعد از دو یا سه روز سبز یا زرد شود. علائم دیگر عبارتند از: تب، سرفه، سر درد، بوی بد دهان و کاهش فعالیت.

این علائم معمولا بین ۵ تا ۷ روز بدتر می شوند و سپس به تدریج خوب می شوند.

چون URL ها ناشی از ویروس هستند، به آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهند. آنتی بیوتیک هیچ کمکی به درمان سریع تر کودک شما نمی کند، و وقتی که از آن ها در مواقع غیر ضروری استفاده کنید بیشتر احتمال دارد که آن ها دچار یک عفونت باکتریایی شوند که به آنتی بیوتیک ها مقاوم است و درمان آن بسیار سخت تر می شود.

علائم عفونت سینوس

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) به تازگی یک دستورالعمل بالینی منتشر کرده که تشخیص و درمان عفونت های سینوسی در کودکان را آسان تر کرده است.

AAP بیان می کند که وقتی کودکان دچار آبریزش و ترشحات بینی و یا سرفه می شوند و این علائم بیش از ۱۰ روز بدون بهبود ادامه پیدا می کند، آن ها مبتلا به سینوزیت شده اند. کودکانی که این علائم را در مدت زمان کمتری دارند و شدت آن زیاد است مثلا به مدت سه روز دچار تب بالای ۱۰۲ درجه فارنهایت هستند نیز ممکن است دچار عفونت سینوس شده باشند. و یا اگر آن ها پس از یک بهبود اولیه شروع به بدتر شدن کردند مشکوک به عفونت سینوسی هستند.

حتما بخوانید :
4 نشانه خستگی و از پا درآمدن والدین مجرد که نباید آن ها را نادیده بگیرید

لازم است به خاطر داشته باشید که داشتن علائم مداوم، که بیش از ۱۰ روز ادامه پیدا کرده اند لزوما به معنی عفونت سینوسی نیست. اگر علائم به آرامی  بهبود پیدا کرده اند و بیشتر از دو هفته طول کشیده است، احتمالا فقط یک URL ویروسی است.

بنابراین علائم عفونت سینوس می تواند شامل موارد زیر باشد:

– علائم مداوم سرما خوردگی

– بدتر شدن سرما خوردگی

– علائم شدید سرما خوردگی

اگر فکر می کنید که یک کودک دچار عفونت سینوس شده است، AAP توصیه می کند که تشخیص بالینی برای آن انجام شود. عکسبرداری با اشعه ایکس به خصوص برای کودکان زیر شش سال ضروری نیست. گرفتن اشعه ایکس یا سی تی اسکن برای کودکان بزرگ تر هم ضروری نیست مگر اینکه علائم مداوم و یا عود کرده داشته باشند.

درمان عفونت سینوس

از آنجایی که اکنون باکتری هایی وجود دارند که به آنتی بیوتیک ها مقاوم هستند، آنتی بیوتیک ها ممکن است نتوانند با عفونت مبارزه کنند. دستورالعمل AAP همچنین آنتی بیوتیک هایی را معرفی می کند که به احتمال زیاد کودکان مبتلا به عفونت سینوس را درمان می کنند.

البته برای کودکانی که علائم مداوم دارند به جای دادن آنتی بیوتیک، مانند آخرین دستورالعمل درمان عفونت گوش، یک دوره زیر نظر بودن بدون آنتی بیوتیک ممکن است ایده بهتری باشد. اگر این کودکان پس از سه روز انتظار، بهبود نیافتند یا حالشان بد تر شد می توانند شروع به استفاده از انتی بیوتیک کنند.

بقیه کودکانی که عفونت های سینوسی دارند می توانند بدون صبر کردن، استفاده از آنتی بیوتیک را فورا شروع کنند.

حتما بخوانید :
ایجاد تعادل میان حریم خصوصی نوجوانان و مسئولیت پذیری والدین

کودکانی که در معرض خطر ابتلا به عفونت ناشی از باکتری های مقاوم نیستند، مانند کودکانی که تحت درمان نبوده اند یا اخیرا آنتی بیوتیک استفاده نکرده اند، ممکن است با یک دوز منظم از آموکسی سیلین درمان شوند.

اگر کودک با آموکسی سیلین بهتر نشد و مشکوک به داشتن عفونت باکتریای مقاوم بود، باید دوز آموکسی سیلین را به میزان دو برابر دوز معمولی زیاد کرد یا از آموکسی کلاو استفاده کرد.

برای کودکانی که با آموکسی سیلین بهبود پیدا نمی کنند، آنتی بیوتیک هایی مانند تری متوپریم-سولفامتوکسازول و اریترومایسن-سولفیسوکسازول هم اثری نخواهد داشت. زیرا بسیاری از باکتری های به این آنتی بیوتیک های قدیمی تر مقاوم هستند.

کودکانی که به این دو آنتی بیوتیک پاسخ ندهند، ممکن است با سفوتاکسیم داخل وریدی یا سفتریاکسون و یا مراجعه به یک متخصص گوش و حلق و بینی درمان شوند.

کودک شما تا چه زمانی باید تحت آنتی بیوتیک باشد؟ اگرچه پزشکان اغلب یک دوره استاندارد ۷، ۱۰، ۱۴، ۲۱ یا ۲۸ روزه را برای آنتی بیوتیک تجویز می کنند، AAP می گوید که بهتر است استفاده از آنتی بیوتیک حداقل تا ۷ روز پس از درمان کامل علائم ادامه پیدا کند. از آنجایی که اکثر کودکان در سه روز اول بهبود پیدا می کنند، معمولا باید  آنتی بیوتیک برای ۱۰ روز تجویز شود. اما اگر درمان ۵ تا ۷ و یا ۱۰ روز طول کشید دیگر مصرف آنتی بیوتیک به مدت ۱۰ روز کافی نیست. مخصوصا اگر کودک شما عفونت مزمن یا مکرر سینوس دارد.

آنچه که باید درباره سینوزیت در کودکان و نوجوانان بدانیم

حتما بخوانید :
فعالیت های سرگرم کننده ای که می توانید در تابستان به همراه خانواده انجام دهید

نکات دیگری که باید درباره کودکان مبتلا به سینوزیت بدانیم شامل موارد زیر می شود:

– معمولا بهتر است درمان آنتی بیوتیک را تا ۷ روز پس از محو شدن علائم ادامه دهیم.

– لازم نیست که بینی کودک را برای فهمیدن نوع باکتری که منجر به عفونت سینوس شده است بررسی کنیم. چون ممکن است که علت بیماری را تشخیص ندهیم. حتی کودکان سالم هم در بینی خود باکتری دارند.

– کودکان معمولا پس از گذشت ۷۲ ساعت از شروع مصرف آنتی بیوتیک باید بهبود پیدا کنند. اگر پس از ۷۲ ساعت مصرف آنتی بیوتیک هیچ بهبودی مشاهده نشد یا حتی کودک شما بدتر شد، وقتش رسیده است که آنتی بیوتیک را عوض کنید.

– درمان های دیگر برای عفونت سینوسی، از جمله استروئیدهای بینی، ضد احتقان ها و شستشوی بینی برای کودکان توصیه نمی شود.

– عفونت های سینوسی به اندازه ای که مردم تصور می کنند، رایج نیستند.

درس اصلی که از این مطلب می گیریم این است که یک آبریزش بینی سبز یا زرد به این معنی نیست که کودک شما دچار عفونت سینوسی شده است. تشخیص عفونت سینوسی بیشتر به این بستگی دارد که کودک شما چه مدتی است که دچار این علائم شده است و شدت این علائم چقدر است.

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن