بارداری و زایمانزناشویی

واکسن در دوران بارداری: آنچه شما باید بدانید

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
واکسن در دوران بارداری: آنچه شما باید بدانیدReviewed by اعطاسی on Oct 6Rating: 4.0واکسن در دوران بارداری: آنچه شما باید بدانیدبسیاری از بایدها و نبایدها هستند که نیاز است در دوران بارداری رعایت کنید تا امنیت خودتان و بچه به خطر نیفتد، از جمله واکسن زدن. اما مانند ویتامین های پیش از تولد و ورزش، واکسن بخش مهمی از بارداری سالم است.

بسیاری از بایدها و نبایدها هستند که نیاز است در دوران بارداری رعایت کنید تا امنیت خودتان و بچه به خطر نیفتد، از جمله واکسن زدن. اما مانند ویتامین های پیش از تولد و ورزش، واکسن بخش مهمی از بارداری سالم است.

واکسن های توصیه شده

برای زنان باردار دو بار واکسن در طول هر بارداری توصیه می شود: واکسن آنفلوانزا و واکسن سه گانه.

هر دوی آنها نه تنها برای حفظ سلامت مادر در دوران بارداری و بعد از بارداری مهمند، بلکه همچنین برای محافظت از سلامت نوزاد در رحم و در طی چند ماه اول زندگی اهمیت دارند.

واکسن آنفلوانزا

خرید کاندوم gifbanner - واکسن در دوران بارداری: آنچه شما باید بدانید

سالانه افراد زیادی به علت آنفلوانزا – بیش از دیگر بیماری های قابل پیشگیری با واکسن – در جهان می میرند و به خصوص زنان باردار در معرض خطر هستند. از آنجا که بدن زنان باردار طی ۴۰ هفته بحرانی تغییر می کند، حاملگی شما را نسبت به عفونت ویروس هایی مانند آنفولانزا آسیب پذیرتر می کند و اگر شما آسیب ببینید، احتمال بیشتری برای بستری شدن یا مرگ وجود دارد.

در حالی که راه های متعددی وجود دارد که می توانید در هنگام بارداری، خود را از ابتلا به بیماری محافظت کنید مانند شستن دست ها و غذا خوردن سالم، بهترین راه برای محافظت از خود در برابر ویروس آنفلوانزا، واکسن است. بهترین زمان برای دریافت واکسن آنفلوانزا بدون توجه به زمان بارداری شما، در اوایل پاییز و قبل از کامل شدن نواسانات فصل آنفلوآنزا است.

دریافت واکسن آنفلوانزا در دوران بارداری همچنین نوزادان را محافظت می کند. نوزادان تا زمانی که حداقل ۶ ماه داشته باشند، اولین دوز واکسن آنفولانزا را دریافت نمی کنند. تا آن زمان، آنها به یک عفونت شدید آسیب پذیر هستند. با این حال احتمال کمتری دارد که نوزادانی که مادران آنها در دوران بارداری واکسینه شده اند، به دلیل ابتلا به آنفلوآنزا در شش ماه اول زندگیشان بستری شوند.

حتما بخوانید :
راه غلبه بر ترس از زایمان

حفاظت از خود در دوران بارداری باعث کاهش شانس انتقال ویروس به کودک شما می شود، اما نوزاد شما وقتی در رحم است، ایمنی منفعل را دریافت می کند، که می تواند در چند ماه اول زندگی به او کمک کند.

واکسن سه گانه

 

همین امر برای واکسن سه گانه که واکسن سه بیماری دیفتری، کزاز و سیاه سرفه است، صادق می باشد. در حالی که سیاه سرفه در بزرگسالان اغلب بسیار خفیف است، اما در نوزادان می تواند ویرانگر باشد. نوزادان اولین دوز واکسن سیاه سرفه را تا دو ماهگی دریافت نمی کنند، اما این هشت هفته اول، زمان آسیب پذیری برای نوزادان است، به خصوص اگر آلوده به ویروس سیاه سرفه شوند. حدود نیمی از نوزادان زیر یک سال مبتلا به سیاه سرفه، بستری می شوند. زنان باردار که در طول سه ماهه سوم واکسن سه گانه دریافت کنند، آنتی بادی های محافظتی را به نوزاد خود در رحم می دهند و این آنتی بادی ها کمک می کند تا نوزاد بتواند مجموعه واکسیناسیون سیاه سرفه را شروع کنند.

سایر واکسن ها

اگر شما قصد سفر به خارج را داشته باشید و یا اگر دارای عوامل خطر خاصی هستید، ممکن است سایر واکسن ها برای شما توصیه شود. برای مثال مادرانی که دارای شرایط مزمن کبدی هستند ممکن است تشویق شوند که واکسن هپاتیت A را دریافت کنند، در حالی که دیگران که قصد سفر به مناطق خاص آفریقا را دارند ممکن است نیاز به واکسینه شدن در برابر بیماری های مننژیک داشته باشند.

با این وجود، همه واکسن های مسافرتی برای خانم های باردار ایمن نیستند، به همین دلیل است که قبل از دریافت واکسن، لازم است با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

حتما بخوانید :
نکات مفید برای آسان تر شدن دوران بارداری

شواهد ایمنی

هیچ واکسن یا محصول پزشکی ۱۰۰ درصد ایمن نیست. اما عوارض جانبی واکسیناسیون تقریبا همیشه ملایم و موقت است و اثرات شدید مانند واکنش آلرژیک شدید نادر است. سوال مهم این است که آیا مزایای واکسیناسیون بیش از هر گونه خطری است که ممکن است وجود داشته باشد؟ با توجه به خطرات شدید مرتبط با بیماری هایی مانند آنفلوانزا و سیاه سرفه، تحقیقات درمورد واکسیناسیون مادران بسیار محکم است.

هنگامی که محققان رابطه احتمالی بین واکسن آنفلوانزا و سقط جنین را پیدا کردند، باعث ایجاد نگرانی در میان زنان باردار شد، درباره اینکه آیا آنها باید واکسیناسیون علیه آنفولانزا را آغاز کنند یا خیر. در این هنگام یک مطالعه در مجله Vaccine، منتشر شد. در حالی که این امر کاملا قابل هضم است، مراکز کنترل و پیشگیری بیماری – که این مطالعه را تامین مالی کردند – سریع اشاره کردند که زنان باردار هنوز باید در برابر آنفلوآنزا واکسینه شوند. در این مطالعه مشخص نشده است که واکسن باعث سقط جنین شده است، تنها افرادی که سقط جنین داشته اند، احتمالا در سالهای ۲۰۱۰-۲۰۱۱ و ۲۰۱۱-۲۰۱۲ واکسن آنفلوانزا زده بودند.

بسیاری از چیزها می تواند منجر به از دست رفتن بچه شود و همچنان تحقیقات بیشتری لازم است. همانطور که مطالعه های قبلی نشان داده بودند واکسن آنفلوانزا برای زنان باردار در جلوگیری از آنفولانزا موثر است.

ایمنی واکسن سه گانه در دوران بارداری نیز به خوبی مستند شده است و مطالعات نشان می دهد که در حفظ مادر و کودک از سیاه سرفه، ایمن و موثر است. مانند واکسن آنفلوانزا، شایع ترین عوارض جانبی درد، خستگی و تب است. واکنش های شدید آلرژیک به واکسن به ویژه در بزرگسالان بسیار نادر است.

هر دو واکسن آنفلوانزا و سه گانه را می توان به طور ایمن همزمان و یا جداگانه تزریق کرد.

برخی از انجمن ها و وب سایت های آنلاین اطلاعات گمراه کننده و یا نادرستی در مورد مواد تشکیل دهنده واکسن ارائه کرده اند و باعث می شود برخی از مادران نگران امنیت خود باشند – به طور خاص، تیمروسال را انتخاب کنید که ترکیبی از آن حاوی اتیل مرکوری است که بعضی اوقات برای محافظت واکسن ها از آلودگی استفاده می شود. واکسن های بسیار کمی از این مولفه استفاده می کنند و مطالعات هیچ مدرکی از آسیب و افزایش خطر ابتلا به اوتیسم را نشان نمی دهند. اگر هنوز ترجیح می دهید از تیمروسال اجتناب کنید، نسخه هایی از واکسن آنفلوآنزای بدون تیمروسال در دسترس هستند، و این ماده در ایجاد واکسن سه گانه استفاده نمی شود.

حتما بخوانید :
رابطه جنسی ؛ ‏سيزده فایده رابطه جنسي عاشقانه

واکسن هایی که باید از آنها اجتناب کنید

در حالی که واکسن ها می توانند مفید باشند، در دوران بارداری باید از بعضی از آنها اجتناب شود. واکسن هایی که از ویروس های زنده اما ضعیف استفاده می کنند، مانند MMR یا واکسن هایchickenpox  ، دارای خطر تئوری برای نوزاد هستند و بنابراین نباید به زنان باردار داده شود.

اگر قبل از بارداری، از این واکسن ها استفاده کرده اید، نگران نباشید. توصیه برای جلوگیری از آنها عمدتا یک احتیاط است. مطالعات انجام شده بر روی زنان که به طور واضحی واکسینه شده بودند، در طول بارداری هیچ گونه شواهدی از آسیب به نوزادان را پیدا نکرد.

حتی اگر در دوران بارداری در برابر این بیماری ها واکسینه شوید، هنوز می توانید آلوده شوید و عواقب شدید را تجربه کنید. اگر قصد دارید باردار شوید، اما هنوز باردار نیستید، مطمئن باشید که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در رابطه با واکسن هایی که باید قبل از آن و در طول بارداری خود بزنید، صحبت کنید. این به ویژه برای واکسن سرخجه مهم است، زیرا عفونت سرخجه در دوران بارداری می تواند نقایص مادرزادی و سقط جنین را ایجاد کند.

واکسیناسیون در دوران بارداری یک راه مهم برای محافظت از سلامت شما و کودکتان است. اگر سوالی یا نگرانی در مورد اثرات جانبی یا ریسک های واکسن در دوران بارداری دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

مجموع رای

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید