بیماری ها و راه درمانزیبایی و سلامت

پسوریازیس صورت: علائم، علل و درمان

خرید کاندوم فروشگاه اینترنتی کاندومیلو
پسوریازیس صورت: علائم، علل و درمانReviewed by فتح الهی on Sep 19Rating: 4.5پسوریازیس صورت: علائم، علل و درمانپسوریازیس یک بیماری پوستی است که باعث می شود سلول ها به سرعت در پوست رشد کنند. این رشد می تواند ضایعات ضخیم و فلس مانند ایجاد کند که ممکن است دچار خارش شده و ناراحت کننده باشد.

پسوریازیس یک بیماری پوستی است که باعث می شود سلول ها به سرعت در پوست رشد کنند. این رشد می تواند ضایعات ضخیم و فلس مانند ایجاد کند که ممکن است دچار خارش شده و ناراحت کننده باشد.
انواع مختلفی از پسوریازیس وجود دارد که می تواند بر اساس ظاهر فلس ها و همچنین جایی که در آن پسوریازیس قرار دارد، متفاوت باشد.
پسوریازیس روی صورت می تواند انواع علائم و عوارض را ایجاد کند. پسوریازیس صورت علاوه بر اثرات فیزیکی، می تواند باعث خجالت و کمرویی شود.
با این حال، درمان های بسیاری برای کمک به کاهش دادن این علائم وجود دارد.

علائم و عوارض

پسوریازیس صورت اغلب نتیجه پسوریازیس پوست سر است. ضایعات از پوست سر گسترش می یابد، و ممکن است به صورت مناطق قرمز رنگ و خارش دار به نظر برسد. گاهی اوقات، فلس های سفید-نقره ای بوجود می آید.

پسوریازیس در پوست سر ممکن است در ابتدا با شوره سر اشتباه گرفته شود، اما می تواند تکه های سفید و نقره ای را گسترش داده و بیشتر شود.
اغلب افراد مبتلا به پسوریازیس صورت، در موهایشان هم سلولهای پوستی مرده دارند. در مرحله اول، پسوریازیس ممکن است با شوره سر یا حساسیت پوستی اشتباه گرفته شود.
پسوریازیس بر روی صورت اغلب بر مناطق زیر تاثیر می گذارد:
– ابرو
– موی سر
– پوست بین بینی و لب بالا
– بالای پیشانی

پسوریازیس صورت می تواند بر پلک ها تاثیر بگذارد، حتی به مژه ها نیز گسترش می یابد. این می تواند باعث قرمزی، تورم و پوسته شدن پلک ها شود.
در نتیجه، ممکن است مژه های فرد به سمت بالا یا پایین برگردد. لبه های مژه که به سمت پایین برمی گردند، ممکن است فشار بیشتری بر روی چشم ایجاد کنند و موجب التهاب در چشم شوند.
افراد می توانند پسوریازیس چشم را تجربه کنند. با این حال، این مشکل بسیار نادر است.
پسوریازیس همچنین می تواند روی لب ها، اطراف گونه ها، روی لثه ها یا داخل بینی ظاهر شود. این اغلب بسیار ناراحت کننده است و ممکن است بر توانایی فرد برای جویدن و بلعیدن غذا تاثیر بگذارد.

حتما بخوانید :
10 کاری که میتوانید برای سلامت روان خود انجام دهید

علل پسوریازیس صورت
پسوریازیس به علت فعالیت بیش از حد سلول های سیستم ایمنی بدن که به عنوان سلول های T در بدن شناخته شده اند، رخ می دهد. معمولا سلول های T بدن را از باکتری ها و سایر عوامل عفونی محافظت می کنند.
هنگامی که یک فرد به پسوریازیس مبتلا شود، بدن در صورت عدم وجود عفونت، سلولهای T را فعال می کند. در نتیجه، سلول های T باعث پاسخ های التهابی دیگری می شوند که سلول های پوستی را به سرعت توسعه می دهند.
به ندرت پیش می آید که ضایعات پسوریازیس فقط روی صورت ظاهر شوند. مثل پسوریازیس پوست سر، فرد ممکن است پسوریازیس را در قسمت های دیگر بدن نیز داشته باشد که بر صورت تاثیر می گذارد.
علل مرتبط با پسوریازیس صورت مشابه با سایر انواع پسوریازیس است.
در حالی که پزشکان علت دقیق پسوریازیس را نمی دانند، تئوری آنها این است که پسوریازیس نتیجه التهاب در بدن است که منجر به تولید بیش از حد سلول های پوست می شود.

خرید کاندوم gifbanner - پسوریازیس صورت: علائم، علل و درمان

عوامل خطرزای مرتبط با پسوریازیس صورت عبارتند از:
– سابقه خانوادگی پسوریازیس
– سابقه عفونت های پوستی
– جراحات پوستی، مانند جراحت ناشی از جراحی
– استرس

فرد مبتلا به پسوریازیس صورت ممکن است متوجه شود که علائم او پس از قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش، از جمله خورشید بدتر می شود. سیگار نیز می تواند پسوریازیس صورت را بدتر کند.

درمان ها
درمان پسوریازیس صورت ممکن است دشوار باشد زیرا پوست صورت بسیار نازک و حساس است.
لازم است که یک دکتر پوست آن را ارزیابی کند و توصیه هایی را برای اطمینان از اینکه درمان برای صورت خشن نباشد، ارائه دهد.
گاهی اوقات فرد می تواند کورتیکواستروئیدهای موضعی، مانند هیدروکورتیزون، بدون چربی مصرف کند تا میزان بروز پسوریازیس صورت کاهش یابد.
با این حال، فرد باید بداند که استفاده از هیدروکورتیزون ممکن است انواع عوارض جانبی بالقوه را ایجاد کند، مانند:
– نازک و شفاف شدن پوست
– کبودی آسان
– پوستی که به راحتی پاره می شود

حتما بخوانید :
جایگزین جدید بوتاکس

بعضی از پزشکان توصیه می کنند که تا حد ممکن از استروئیدهای موضعی، کم استفاده کنید. آنها یک دوز را پیشنهاد می کنند تا اطمینان حاصل شود که عوارض آن به حداقل برسد.
علاوه بر استروئید ها، شستشو با محلول سالین نیز می تواند به کاهش ناراحتی و درد کمک کند.

درمان های موجود شامل موارد زیر است:
– کرم یا پماد calcipotriene
– محصولات از بین برنده فلس
– کرم یا ژل تازراتین

اگر پوست اطراف چشم تحت تاثیر پسوریازیس قرار گیرد، پزشکان توصیه می کنند هنگام استفاده از داروها مراقب باشید. بسیاری از درمانهای پسوریازیس بدون علامت میتواند باعث آسیب به چشم شود که منجر به گلوکوم یا آب مروارید می شود.
با این حال، اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) دو دارو برای درمان پسوریازیس را تأیید کرده است که می تواند به طور خاص برای صورت مفید باشد.
این داروهای تجویزی پماد تاکرولیموس tacrolimus و کرم پیمکورولیموس pimecrolimus هستند. هر دوی این کرم ها باید با دقت اعمال شوند، و از چشم ها دور بمانند.
اگرچه تاکرولیموس یا پیمکورولیموس نباید باعث ایجاد گلوکوم شوند، اما ممکن است عوارض جانبی ناخوشایند، از جمله خارش صورت را ایجاد کنند.
علاوه بر این داروهای موضعی، چندین روش وجود دارد که فرد می تواند در خانه انجام دهد تا میزان تحریک را تا حد ممکن کاهش دهد. این روش ها شامل موارد زیر می شود:

– استفاده از پاک کننده های ملایم و غیر صابونی برای پاک کردن پوست
– استفاده از مرطوب کننده به طور مرتب
– استفاده از کرم های ضد آفتاب به طور منظم برای کاهش اثرات اشعه ماوراء بنفش

نکاتی برای زندگی با پسوریازیس صورت
تاثیر پسوریازیس صورت می تواند بیشتر از پوست صورت باشد. زخم های آشکار و ضایعات پوستی ممکن است باعث نگرانی های روانی مانند اضطراب و افسردگی شود. البته، استرس و اضطراب نیز اغلب می تواند موجب فوران پسوریازیس شود.
افراد مبتلا به پسوریازیس صورت ممکن است شرایط خاص و چالش برانگیزی داشته باشند. صورت آنها چیزی است که جهان می بیند. با این حال، پسوریازیس تنها بخش کوچکی از یک شخص است و نباید بر اساس آن، او را تعریف کرد.
بعضی از افراد می گویند به اشتراک گذاشتن احساسات آنها با دوستان و خانواده، کمک کننده است، زیرا می تواند به مبارزات روزمره زندگی با پسوریازیس صورت کمک کند.
با این حال، اگر فرد برای اشتراک گذاری این احساسات با عزیزانش احساس راحتی نمی کند، می تواند با یک مشاور، دکتر ، یا گروه پشتیبانی صحبت کند.
فرد مبتلا به پسوریازیس می تواند در مورد پسوریازیس یاد بگیرد و دیگران را نیز آموزش دهد. اگرچه بعضی افراد ممکن است دوست نداشته باشند که کسی پوستشان را از نزدیک ببیند، مهم است که بقیه، پسوریازیس را بشناسند. مردم باید بدانند که هر کسی می تواند دچار این بیماری شود و این بیماری مسری نیست.

حتما بخوانید :
کسانی که بهتر می خوابند، این 4 مورد مشترک را دارند

چه هنگام باید به پزشک مراجعه کرد
اگر کسی مطمئن نیست که آیا علائمش از پسوریازیس است یا علل دیگری دارد، باید به دکتر مراجعه کند. متخصص پوست اغلب پسوریازیس را درمان می کند. اگر کسی یک متخصص پوست نداشته باشد، می تواند به پزشک مراقبت های اولیه مراجعه کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد:
– مناطق روی صورت، دردناک هستند یا ناراحتی ایجاد می کنند.
– مناطقی از صورت که دچار پسوریازیس شده است، فعالیت های روزانه فرد را دشوار می کند.
– ضایعات به سمت چشم یا نزدیک آن گسترش می یابد.
– وقتی که در مورد ظاهر پوست خود نگران هستید.
– کسی که مشکلات مفصلی و همچنین ضایعات پوستی مربوط به پسوریازیس را تجربه می کند.

چشم انداز
پسوریازیس یک بیماری مزمن پزشکی است. فرد ممکن است شیوع پسوریازیس را تجربه کند، و پس ازآن تجدید علائم نیز رخ دهد.
مردم اغلب می بینند که موارد خاص پسوریازیس بدتر می شوند. اینها شامل استرس و تغییرات فصلی می شود که باعث ایجاد خشکی پوست می شود.
پسوریازیس صورت معمولا با علائم شدید پسوریازیس همراه است.
محققان آزمایشات بالینی بسیاری را برای شناسایی علل، عوامل خطرزا و درمان پسوریازیس انجام می دهند. همچنین آنها با یادگیری بیشتر در مورد بیماری، امیدوار هستند تا روش های جدیدی برای درمان پسوریازیس صورت بوجود بیاورند.

 

مجموع 1 رای
1

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

برای بهتر دیدن سایت لطفا adblock را غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید